52
Fotogalerie

Sony KD-55XG9505: povedený prémiový 4K HDR LED televizor s Androidem [test]

Android Oreo, jak se zdá, zavání pozitivním skokem v rámci kategorie televizorů, které na operačním systému Android staví. Jedním z nich je Sony KD-55XG9505.

Plusy
Skvělá obrazová kvalita HD a UHD HDR
Vynikající variabilita a čistota pohybových dějů v obraze
Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
Šíře možností nastavení
Při rozlehlosti menu a nastavení vynikající logika prostředí s mnoha vychytávkami
Perfektní filtrace kanálů, včetně volby typu editace a hromadných přesunů
Zajímavý nápad s tlačítkem TV ovladače a jeho možnostmi (plynulý přechod do Guide/EPG a zpět)
Designově přitažlivý ovladač (konečně)
Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
Nahrávání s doplňkovými možnostmi
Upozornění na blížící se pořad
Výborný přístup k CI slotu
Minusy
Méně přesně nastavená barevnost pro kinofila v některých profilech
Menší přesnost práce se světlými objekty na tmavém pozadí
Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
8  /10

Sony KD55XG9505 spadá do chytrých 4K/UHD HDR LCD televizorů s operačním systémem Android. Momentálně ve verzi Oreo, kterou jsme již v jiném modelu zažili a testovali. Tahákem modelu by mohlo být direktivní Full Array podsvícení s lokálním tlumením na displeji TRILUMINOS. Vysoký dynamický rozsah se neleká HDR10, HLG a ani Dolby Vision.

SB65f_ON XG95.jpg

Obrazový procesor Picture Processor X1 Ultimate údajně pomáhá vzniknout nepřekonatelnému realistickému obrazu. Ve vyšších úhlopříčkách se nabízí rozšířené vidění z úhlů, technologie X-Wide Angle. 55“ a 65“ XG9505 jí není bohužel zasažena. Zvukové vylepšení pro pohlcující zážitek ze sledování zkouší dořešit Acoustic Multi-Audio. Prostorové hrátky v Dolby Atmos uslyšíte.

Sony dokáže upozornit na blížící se pořad, popřípadě ho zaznamenat na připojený pevný disk (FAT16/FAT32/exFAT/NTFS), a to ze čtveřice integrovaných tunerů (DVB-T/T2/DVB-C/DVB-S/S2+analog).  Až na analogový jsou zdvojeny. Chybí však zdvojení CI+ slotů pro modul s kartou. Populární služba HbbTV  se hlásí k vašim službám.

Design, základní popis

Pololesklý panel majestátně sedí na dvojici hodně roznožených podstavců ve tvaru písmene „L“. Tvar připomíná hokejku. Přiznám se - z podobně tvarovaného prvku nejsem úplně unesen. Z druhé strany roznožka lépe přijme případně zasunutý soundbar. Oba podstavce umí držet kabeláž.

P3258131.JPG P3258133.JPG

Samotný pololesklý panel byl obkroužen titanovo stříbrno-šedou lištou, která mu dodává velkou nadčasovost a grácii. Spodní doplňuje středově orientovaný nápis Sony a zespoda ji „obtéká“ ryze stříbřitá krajovka. Jediným výraznějším a viditelnějším bodem jest stavová dioda.

Světelný stavový indikátor plně ovlivníte v rámci settingu (včetně deaktivace). Pro běžnou informovanost není od věci ponechat alespoň „jednoduchou odezvu“, kdy dioda nesvítí stále. Ozve se v případě vyslání signálu přes ovladač obsluhou. 

Konektorová výbava

Dvojice připojovacích seskupení se standardně vyskytuje při levé straně zad (čelní pohled). První mířící dolů zahrnuje konektor k připojení televizní antény, dvojici šroubovacích „F“ konektorů pro kabel vedoucí od satelitní paraboly, místo pro připojení k počítačové síti (LAN), (optický) digitální audio výstup, trojici HDMI (1x s přívlastkem ARC/eARC) a USB verze 3.0 (s přívlastkem HDD).

P3258128.JPGP3258126.JPG

Bočně zapojíte další dvojici USBček, tentokráte 2.0 plus další HDMI. Výrobce přidává sluchátkový jack a AV vstup. Nad vším ještě zasunete modul s kartou placené televize. Všechny čtyři HDMI vstupy podporují technologii HDCP2.3.

P3258123.JPG

K satelitnímu přípojnému prostoru musím dodat, že oba šroubovací konektory nejsou rozlišeny délkou. Musíte číst popisek, abyste jasně určili, který je hlavní, a který vedlejší. Modul zasuneme jeden.   

Dálkový ovladač

Velká změna postihla ovladač, který jsme v minulém testu kritizovali za jeho neochotu svým zpracováním následovat luxusní vzhled těla televizoru. Krom toho již není směrový. Stroj uřídíte klidně z jiné místnosti. Luxusní, nádherné a poměrně protáhlé tělo výborně padne do ruky. Nádherné? Ano – slušnému zpracování vévodí horní chladivá kovová přebroušená stříbrná deska, ze které vystupují jednotlivé, povětšinou černé klávesy s bílým popisem. Ty mají, jako v minulosti, velmi jemný gumový povrch. Hmatovou odezvu vytváří zvláště velikostní, ale také tvarová odlišnost jednotlivých prvků.

P3258115.JPG

Hlavním děličem, který klávesy člení na horní a spodní byl zvolen standardní směrový kříž (spíše směrové kolečko) s prostředním tlačítkem pro potvrzení (obdoba „OK“). Kolem něho nahmatáme Vstupy, Mikrofon, ozubené kolečko pro skok do Nastavení, Back, TV a Home. Kousíček nahoru spatřujeme Guide (EPG-elektronický programový průvodce) a Rec List.

Horní partii okupuje nezbytný moderní mikrofon se skrytou stavovou diodou a vypnutí do standby. Dále pak číselná klaviatura rozšířená o informace k právě sledovanému pořadu a další na zavolání teletextu. Hned pod touto sídlí dvojice protivníků Google Play a Netflix. Následuje kvartet barevných teletextových buttonů, které jsou využívány operačním systémem i jinak. Vy je nejčastěji znáte z HbbTV, avšak moderní televizor s moderním operačním systémem jim dává interaktivně další úkoly.

Od směrového kříže dál dolů využijete dvojici kolébkových přepínačů pro skokové přehození stanic a korekci hlasitosti. Meziprostor vyplnil hardwarový designér oblíbeným vyvoláním posledně sledovaného kanálu a skokovým utišením hlasitosti. Dále pokračují Help, Audio a klávesy pro přehrávač a záznam, bohužel bez zastavení (Stop).

Úplně dole vystupuje lesklý nápis SONY. Spodní krycí díl vytvořil výrobce z černého plastu, jehož povrch je zdrsněn „nástřikem“ pro jistější úchop a omezení ulpívání otisků ruky. Jen kousek u předního okraje zůstává v lesklé klasice.

Podsvícení chybí, nicméně musím podotknout, že kvůli inteligentnímu rozdělení ovládacích prvků do skupin a odlišení velikostí, či tvarem, lze tyto dostatečně přesně identifikovat v naprosté tmě a akce skoro bezchybně provádět.

Počáteční nastavení a ladění

Než začnete sledovat zakoupené LCD, provedete povinné prvotní kroky. Nastavení se nese v tisíckrát opakovaném sledu, který se mění spíše kosmeticky. Jazyk->Nastavit přes telefon/tablet s Androidem->přihlášení na Google účet->Smluvní podmínky a ochrana soukromí Google->Povolení ověřit polohu zařízení->Pomoc při vylepšení výkonu Androidu->Výběr názvu TV pro domácí síť->Začínáme s aplikacemi (doporučí ty, které již byly dříve instalovány a používány)->Země instalace->Bravia ochrana soukromí->Upozornění na zásady ochrany soukromí interaktivní aplikace (vztahuje se i k HbbTV)->Nastavení rodičovského zámku.

Aktualizace ruční_automatická.JPGO zařízení-Aktualizace systémového souboru.JPG
Aktualizace moderních televizorů patří skoro k povinnostem. Často nepřináší jen nové funkce, ale vyšší stabilitu prostředí.

Nyní skočíte ke spuštění automatiky ladění. Vybíráte konfiguraci satelitní paraboly (Pevná anténa nebo DiSEqC/Rozvod jediným kabelem). Průvodce se následně táže, zda využíváte oba dva konektory pro satelitní příjem (Main/Sub). Valná většina uživatelů volbu nepotvrdí. A přichází radostný pohled. Výběr operátora Skylink CZ/Skylink SK/Jiný standardní satelit naznačuje využití Fast Scanu. Jak sami následně zjistíte Fast Scanu s podporou Auto DiSEqC.

Automatika televizoru po potvrzení volby Skylink sama osahá připojené LNB a určí, na které družice máte zacíleno. Samozřejmě se do přehledu dostanou pouze družice spojené s vaším operátorem. Zbytek nutno doplnit následně. Automatika s velkým přehledem a svižně nachází družice a přidělí jim správnou pozici v systému. Po dalších pár vteřinách máte programový balík Skylinku k dispozici. 

Úložiště a resetování-obnova továrních dat.JPG
U právě testovaného výrobku jsme resetování nevyužili. Nicméně po jakékoliv velké aktualizaci sem-tam dojde k zádrhelům, které obnova přepravních hodnot eliminuje.

Kontinuálně navážete automatickým vyhledáváním dalších kanálů, a to z kabelového (DVB-C), či pozemního digitálního (DVB-T/DVB-T2) tuneru. K dispozici byl i analog, který spatříte v dostupné filtraci vyhledávání příslušné skupiny kanálů (Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit). Na předložení listu kanálů navazuje alternativní úprava jejich pořadí. Musím přiznat, že Sony pokročilo a vyslyšelo slova uživatelstva. Výrobce dovolí provést filtraci seznamu (Vše/TV/Rozhlas/Další/Nekódované/Kódované).

Digitální ladění.JPGPlocha-živý náhled TV.JPG
Druhá fotka zachycuje živý náhled pořadu u satelitního tuneru. Pomyslná obdoba obrazu v obraze.

Navíc přihodil typ třídění, které řešíte prostou záměnou, anebo lépe – vložením na konkrétní číselnou pozici. A pozor! Včetně hromadných přesunů. Oblíbené zasadíte do čtveřice volně pojmenovatelných zásobníků. Pojmou dohromady kanály z více tunerů – například ze satelitního a pozemního digitálu. Pořadí stanic ve favoritních listech pozměníte, ale není dovoleno tyto vzájemné mísit, pakliže pocházejí z odlišných tunerů. Dopřát jim dokážete pořadí dle čísla pozice, anebo abecedy. Bomba, paráda, děkujeme!

Úprava seznamu kanálů s filtrací.JPGÚprava seznamu kanálů-Typ třídění.JPGÚprava seznamu kanálů-Hromadné přesuny.JPG
Úprava listu programů. Zde u pozemního digitálu. Nastavení filtru, způsobu výměny kanálů a naznačení hromadných přesunů.

Máme skoro hotovo. Ještě určíte umístění TV (Stojan/Na zdi) a vše dokončíte. Obchodník v této chvíli přepne na režim Obchod, což běžnému „smrtelníkovi“ nedoporučujeme. Závěrem obsluhu uvítá systém Android s několika kroky, ve kterých se představí.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Nasazení Orea s přidanou hodnotou v podobě úpravy některých lokálních nabídek, tak nějak mimo základní operační systém, přineslo citelné oživení systému. Už v minulém článku jsme psali o stabilním prostředí, které u Androidu nebývalo vždy samozřejmostí. XG9505 ke stabilitě přidává někde až neskutečnou svižnost.

Tu mu nyní mohou závidět i ostatní platformy. Netvrdím, že vše je nejrychlejší, nicméně onen posun, napsal bych skokový, zavírá kritikům Androidu v TV ústa. Nenechte se však mýlit. Tento test je o Sony a konkrétním modelu. Automaticky pozitiva nemusejí být dostupná kdekoliv jinde, protože Android, a protože Oreo.

Plocha-nastavení_časovače_nastavení.JPGPřizpůsobit kanály.JPGPlocha-Kanály_Aplikace.JPG

Musím přiznat, že se mně Android v takovémto pojetí dostává pod kůži. Rychlost, stabilita a přitom řada aplikací, které využijete. Výborný a v balení od Sony i pohodový mix. Logika, se kterou byly pozměněny, respektive doplněny součásti nabídek a předvoleb, jde cestou jednoduchosti a uživatelského komfortu. Zavolání rychlého menu (klávesa TV), ovšem ještě s variabilním prostředím, které si každý upraví dle svého, no co víc si přát? Na obrazovce po stisku jednoho tlačítka se vám otiskne vše, do čeho chcete zasahovat častěji. Samozřejmě k tomu stále existuje varianta s rychlým přechodem na Vámi preferovaný typ sledování televizního vysílání. My klávese přiřadili skok na satelitní tuner.

Nastavení.JPGSíť.JPGOsvětlení LED.JPG

Jsem mimořádně rád, jak Sony k operačnímu systému přistupuje – zvládá detailní čistotu s hravostí a velkou zásobou čehokoliv, přitom v rozhraní, které nemusí zaskočit ani neznalého. Důležitá ale bude budoucnost. Neuhnout ze správné cesty, nevzdat se uživatelského řešení, nepodlehnout ohyzdným kompromisům, které bolí. A hlavně – dbát na totální stabilitu prostředí.

Příznivec značky posteskne, kam se mu vypařila rolovací nabídka Discover. Tu nenacházíme. Chybí příslušné tlačítko na ovladači a stisk TV má jiný úkol. Zkoušeli jsme i dvojí délku přidržení tlačítek na ovladači. Jedině snad HOME dostalo důvěru a umí dvojí práci. Krátký stisk přitáhne domovskou plochu, dlouhý aplikace.

Uživatelská příručka v TV.JPGVýukový program Bravia.JPG

Tápajícím poskytuje úlevu výukový program Bravia a uživatelská příručka integrovaná přímo v televizoru. 

Obraz

Začnu trochu obecně. Slušný obrazový přednes nezarmoutí. Celkově byla pozorovaná scéna na panelu neutrální, bez zásadních obtěžujících přehmatů, chce se napsat – disciplinovaná.

Nastavení obrazovky-Formáty.JPG

Běžného diváka dostane do varu svoji čistotou, bez nutnosti aktivovat vylepšovátka – typicky redukce šumu a MPEG artefaktů. Soňák si skutečně dokáže v tomto směru neskutečně pohrát a vyniknout. Osobně jsem mu ale u HD a SD zakázal využívat Reality Creation. Obdobně bravurně se mu daří aplikovat navýšení plynulosti pohybu a její ostrosti. Fascinující pohybová aktivita ve valné většině času byla prostá nežádoucích artefaktů v míře ocenitelné.

Obraz-Pokročilé nastavení-Čistota.JPG

Často na internetových diskuzích čtu dotazy k nastavení pohybu, konkrétně, ale nejen u TV Sony. Prosím opusťte pocit, že když zkušený uživatel (rádce) cokoliv napíše, tak se jedná o ultimativní, neměnný stav. Váš zrak se neshoduje se zrakem obrazového puritána. A tak, ač se na mnoha webech píše „tuto funkci vypněte“, vy si ji vyzkoušejte. Prověřte detailně její přínos.

Obraz-Pokročilé nastavení-Pohyb.JPG

U Sony existují tři rozsahy korekcí v kapitole Pohyb. Základní horní posuvník Plynulost lze ještě doplnit spodní aktivací Režimu Film. Doplněk Čistota v podobě blikání vše umocní. Pro mnoho uživatelů, včetně mě, byla nesmírně důležitá skutečnost – plynulost funguje i bez blikání! Jednoduše si odzkoušením prověřte, která korekce vám nejvíce vyhoví a hodí se pro konkrétní typ videa.

Negativní stín vrhá pro oko méně filmově nastavená barevnost v k tomuto účelu určených režimech. A zvláště snížená důslednost – méně přesná – práce s podsvícením. Projeví se světelnou svatozáří kolem světlých objektů na tmavém pozadí. Jistě šlo využít direktivní řízení lépe, ve větším počtu zón. V některých chvílích u jednolitější plochy panelu, vidíme jakoby náznaky cloudingu. Při běžném sledování pořadů ne. HDR chtivé publikum štiplavou zářivost objektů ve scéně obdrží. Oproti tomu postarší kinofil poníží defaultní hodnotu jasu. 

Obraz-Pokročilé nastavení-Barevná sytost.JPGObraz-Pokročilé nastavení-Jas.JPG

U jednotlivých barev spatřujeme neutrální pleťovou. Občasně bych ji subjektivně přidal na jemnocitu a rozsahu. Celočerná umí potemnět, bílá schopně zazáří. Zbytek naznačujeme výše.

Kdo využívá jednotlivé obrazové profily (Živé barvy, Standardní, Kino, Hra, Grafika, Fotografie, Vlastní, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Kalibrovaný Netflix), nesmí zapomínat na jejich interaktivitu. Některé se objeví pouze v případě určitých vstupů, anebo typu přehrávaného videa. A tak se kupříkladu pro Dolby Vision některé vytratí, ale objeví se dva nové. Dolby Vision světlý a Dolby Vision tmavý. Pro Netflix – Kalibrovaný Netflix.

Režim obrazu-profily.JPG

Pozorovací úhly patří k lehkému nadprůměru. Odklon od kolmice znamená postupný úbytek kontrastu s nástupem barevného závoje. Na počátku se projeví jakýsi drobný skok a následuje pozvolný propad. Filtrace odlesků z místnosti pochytá nejhorší z nich, zázraky ale neumí. A tak se hodí přidat na jasu (respektive aktivovat automatiku podsvícení), anebo zatáhnout žaluzie. Nic katastrofálního, neběžného.

Sonyho stroj dokáže vhodně přednést pořady ve standardním rozlišení. Od vysokého již vypadá výsledek, subjektivně viděno, výborně. Ultra vysoké rozlišení s vysokým dynamickým rozsahem nadchne slušným prostorem, čistotou a ostrostí bez zásadních neduhů. Obecný lid u všech rozlišení (včetně SD) a kvalit ocení neutrální obrazový výstup bez potřeby vybočovat, být expresivní, extravagantní a příliš okázalý. Barevné sytosti máme přiměřeně, tj. nemálo, ale ani ne nadbytečně. Bravia nesklouzává do levného podbízení se davu.

Jakoby chtěla zjednodušeně říct… „jsem neutrálním hráčem pro všechny a tak mě tak ber. Jestliže jsi filmový fanda a chceš dokonalou černou, kup si náš OLED“. Takové pomyslné vyjádření ale trochu naráží na umístění v čele produktové řady.

Pokračování 3 / 3

Měření

Měření se neslo v duchu výše psaného. Nejdříve lehce obecněji. Při měření se občas potýkáme se snahou výrobců ulehčit divákovi práci, v našem případě při připojení počítače, se kterým televizory měříme, televizor nabídl tři režimy: grafika, hra a fotografie. Hru využijeme pro měření Input lagu, neboli zpoždění - dostali jsme se na 22,4 ms, což je skvělá hodnota.

Pro měření obrazu pro filmy jsme ale museli ručně nastavit vstup na Blu-ray, pak nám nabídl i další obrazové režimy, my jsme využili Kino a Personal (Osobní).

Měření režimu Kino potvrzuje, že Sony jde lehce vstříc líbivosti, před naprostou věrností. Barevná odchylka dE činí krásných 2,47, škála šedé je příkladná, teprve větší pokrytí barevné škály ukazuje, že barevný gamut je zkrátka o něco větší, aby barev bylo o něco více a obraz působil šťavnatěji. 

šedákino.jpgGAMAkino.jpgRGB.jpgkinotelota.jpgkinogamut.jpg
Tovární nastavení režimu Kino

 

Pokud patříte mezi jedince, kteří chtějí barvy nepřikrášlené, tak přepněte na Personal. Zde Sony plní vše co má, včetně přesného nastavení barevného prostoru. Barevná odchylka dE je 2,01. Myslím, že spokojen bude i náročný divák.

šedápersonal.jpggamapersonal.jpgpersonaRGB.jpgteplotapersonal.jpggamu personal.jpg
Tovární nastavení režimu Personal 

Limity podsvícení se ukázaly při měření černé; přestože televizor je osazen VA panelem s výbornou černou a kontrastem 5000:1, tak podsvícení klade důraz spíše na jas bílé, takže přestože v dynamickém měření zobrazí televizor absolutní černou (tedy naprostou 0), ve statickém (pomocí ČB šachovnice) byla černá 0,117 cd/m2, zatím co jas bílé byl totožný. Maximální bodový jas v HDR pak dosahuje 1200 cd/m2. 

Zvuk

Zesílení, tedy vyšší hlasitost, jasně představí negativa osazeného řešení. Menší množství basů a ostřejší výšky. Pozitivně vnímáme zřetelnost mluveného slova, vzdušnost a prostor. Ten hlavně v pravo-levém gardu. Směrem k posluchači moc nevystupuje. Pro vylepšení nasaďte sedm pásem ekvalizéru, který do zvuku slyšitelně zasáhne, avšak zázraky nevykouzlí. Dostupné jsou další korekce – odzkoušejte. 

Režim zvuku-profily.JPG

Multimediální funkce

Hlasové vyhledávání funguje skvěle. Čeština není problém a mikrofon pohltí i delší věty, které se následně objeví v příslušném vyhledávacím poli.

HbbTV přímo obsahuje operační systém a není nutné nic doinstalovat. Přehrávání z archivů takto obdařených stanic není problémem. Vše fungovalo bez záseků a nepříjemností. Úspěšně jsme přehráli několik videí s jednotlivou délkou více než hodinu.

HbbTV.JPGTeletext.JPG

Guide/EPG – elektronický programový průvodce po vyvolání překryje obraz, který běží náznakově v pozadí za grafikou. Zvukový doprovod se nepřeruší vůbec. Guide umí upozornit na očekávaný pořad a odtud spustíte taktéž záznam na pevný disk. V programovém průvodci si navolíte v horní liště pro které tunery, případně které seznamy oblíbených kanálů, se má zobrazovat. Příslušné tlačítko ovladače, jak jsme psali v příslušné kapitole, sedí kousek dál od středového kříže.

EPG-Guide.JPGEPG s nastavením tunerů a oblíbených.JPGInformace o pořadu.JPG

V rámci nového pojetí nabídek lze jít jinou cestou. Stačí stlačit TV. Vysune se dolní lišta s rychlým přehledem aktuálních pořadů a případným nasázením stanic do favoritních skupin. Nacházíme i další editační, či informační prvky. Kupříkladu nastavení CI modulu. Kdo ale pokračuje v rolování směrem dolů, vjede až do EPG/Guide. Stejným stylem se dokážete vrátit zpět do lišty. V průvodci přeskočte do horní lišty a rolujte směrem nahoru. 

TV nabídka.JPGČasovač zapnutí.JPG

Přehrávačů existuje několik. Když cokoliv nepřehrajete v jednom, instalujte další. Zkoušejte, testujte a o poznatcích nás a nejen nás informujte na našem fóru v příslušné sekci a vlákně věnovaném tomuto výrobku. DTS zvuk uslyšíte. Titulků ani s českou diakritikou se Oreo v Sony XG9505 nezalekne. Nahrávání jsme vyzkoušeli na starém, 150GB HDD formátovaném na NTFS. Schválně na NTFS, protože jste psali o problémech. XGčko vše zvládlo. HDD jsme v systému nechali přiřadit pro nahrávání (tudíž je vhodné ho mít na využití výhradně k TV) a pořídili záznam. Ten se následně přehrál.

Stáhnout další aplikace a hry.JPG

Satelitní tuner (při našem nastavení a jedné připojené větvi) nedovolí při nahrávání přepínat stanice. Samozřejmě vše záleží na využití modulu, kódování… Pozemní digitál se přehození nebrání a tak jednu stanici nahráváte a jinou sledujete. Až začnete hledat tlačítko pro ukončení záznamu, nezoufejte. Ovladač sice nemá potřebné a jednoduché STOP, ale softwarový inženýr přidává zastavení záznamu do submenu pod button TV.

Google Play.JPG

Po připojení pevného disku a zvláště při nahrávání jsme zaznamenali sníženou akceschopnost k přehrávání z dalších připojených disků/flešek. Systém pokyn k přehrávání často ignoroval. Řešením bylo nejlépe disk odpojit, anebo zastavit záznam a restartovat televizor. Jak kdy.  

Z populárních aplikací již mnoho nechybí. Kuki, sledovanitv.cz, HBO Go, KODI, Netflix, Filmbox Live, Meteo News, VLC a velký zástup dalších. Mnoho prográmků, mnoho her. Youtube funguje včetně HDR a u takto vybavených videí systém skutečně HDR potvrdí přepnutím na příslušný obrazový režim se zobrazením nápisu HDR v menu. 

HBO Go.JPGKODI.JPGNetflix.JPG

Kuki s Youtube jsme vyzkoušeli po dobu mnoha hodin. Aplikace jsou schopny reagovat na požadavek obsluhy pro plynulost pohyblivých jevů a zobrazit tyto v rámci naprosté korektnosti, bez zaváhání a bez nežádoucích stavů (typicky anomální záseky). Žádná negativa objevena nebyla. KODI se nám podařilo nainstalovat, nastavit. Tímto reagujeme na časté dotazy čtenářů.

Závěr

V Sony KD55XG9505 dostáváte vitálního kamaráda, který zvládne kde co. Navíc rychle a nekonfliktně. Kdo však čekal setkání s VIP osobou „z nejvyšších pater“ s totálně naladěným filmovým obrazem ve všech směrech barevnosti, včetně práce s černou, partnera nepochopí. Naše slova kritiky znějí trochu přísněji, neboť se jedná o novou vlajkovou loď v rámci LCD televizorů od Sony, a dle toho na ni hledíme. Zaručeně platí, že běžně a středně nároční diváci, nebazírující na absolutní černotě, přesnosti světlých partií a výrazu barev, ocení ostatní zmíněné a s devěttisícpětsetpětkou budou nadmíru spokojeni. Právě takovému divákovi vychází Sony vstříc svým efektnějším laděním některých obrazových režimů. 

Čistota obrazu, jeho stabilní ostrost a neduhy nezatížený pohyb objektů, dává důstojný výraz, kterýžto svoji nevtíravou, neutrální a neexhibující precizností dokáže potěšit. Naprosto stabilní Oreo lehce zakulhalo při připojeném pevném disku k nahrávání, kde sem-tam odmítalo přehrát na jiném USB portu zasunutou flešku. Chválíme, že po celou dobu testování nedošlo k jakékoliv nestabilitě, samovolnému restartu, nebo neochotě provést požadovaný úkon. 

Pokud hledáte tedy kvalitního, nekonfliktního a vitálního kamaráda z prémiové třídy s širokými možnostmi a výbornou výbavou, tak Sony KD-55XG9505 doporučujeme vaší pozornosti - má určitě co nabídnout.  

Sony KD-55XG9505

Cena: 51 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud