16
Fotogalerie

Thor: Temný svět – recenze filmu

Po osobité jedničce dává režisér seriálu Hra o trůny Alan Taylor dvojce až příliš konvenční podobu spotřebního fantasy vyprávění, inspirovaného Pánem prstenů a Star Wars.

Kapitoly článku:


Studio Marvel zvolilo velmi chytrou strategii. Nejprve představilo klíčové superhrdiny v samostatných filmech (Železňák se dočkal hned dvou), aby je pak spojilo v crossoverových Avengers. Jimi vyvrcholila první fáze jejich oťukávání, vymezování si svých pozic a hledání možností vzájemné spolupráce.

Fáze dvě

Nyní nastala fáze druhá, post-avengerská, která strategicky kopíruje tu první a spěje opět k Avengerům. Tentokrát s pořadovým číslem 2, jež by u nás měli mít premiéru v dubnu 2015. První metu na této cestě už komerčně velmi úspěšně (1,2 miliardy dolarů světových tržeb) zdolal Iron Man 3.

Teď se o slovo podruhé hlásí nordický bůh hromu Thor. A za půl roku po něm to bude Captain America, jak naznačuje cameo, přítomné v pokračování dobrodružství asgardského boha.

Přijetí zodpovědnosti

Ten se od minule hodně změnil. Už to není ten arogantní a namyšlený panák, kterého musel jeho otec Odin za jeho zpupnost a pýchu potrestat ztrátou jeho schopností a vyhnanstvím na Zemi. Pozemský očistec severskému manekýnovi s chováním burana hodně pomohl a on nyní čeká na převzetí odpovědnosti nad správou všech devíti planet kosmického řádu, nad nimiž dosud bděl jeho moudrý a diplomatický otec.

Děj druhého Thora navazuje na události z jedničky i z Avengerů. Thorova proradného a mocichtivého nevlastního bratra Lokiho (Tom Hiddleston) uvěznil Odin (Anthony Hopkins) na Asgardu a Thor (Chris Hemsworth) se jal napravovat chaos, který jeho bratr způsobil.

Mocná síla

Ukáže se ale, že harmonie mezi devíti světy, jimž by měl božský kralevic brzy vládnout, je opět v ohrožení a její stabilitu se snaží narušit nepřítel z dávných dob. Před mnoha tisíciletími totiž válčil Odinův otec Bor s temnými elfy, kteří toužili zničit vše živé. Rase, starší než vesmír sám, se to nepovedlo, ale nyní znovu cítí svou příležitost.

Přispěje k tomu nechtěně mladá astrofyzička Jane (Natalie Portman), která trpí už dvouletým odloučením od svého milého Thora. Při zkoumání časoprostorových paradoxů objeví v Londýně nerovnováhu v gravitaci, která by jí umožnila se k němu dostat.

1.jpg 2.jpg

Narazí tak na něco, co mělo zůstat ukryto před zraky světa a co se může stát zničující zbraní v nepovolaných rukou. Mocná látka nezměrné energie Aether, dosud skrytá Borem v trhlině v časoprostoru, může celý vesmír za výjimečné konstelace planet uvrhnout do věčné tmy.

Nečekané spojenectví

Během tzv. konvergence, k níž dochází jednou za pět tisíc let, materie světa slábne a dochází k propojení všech devíti říší ve vesmíru. Nalezením Aetheru se z hibernace probudí vyčkávající elfové, kteří se rozhodnou látky zmocnit a zničit s pomocí ní celý svět.

Plány jejich pomstychtivého vůdce Malekitha (Christopher Eccleston) se rozhodne zmařit Thor. Ten se spolu se svým bratrem Lokim, jehož vytáhne z královského žaláře, vydává do Svartálfheimu. Domovské elfí říše, k jejímž kulisám filmařům posloužily islandské sopečné scenérie.

10.jpg 11.jpg
 

Podaří se Thorovi zničit Aether, magickou sílu, mocnější a silnější než Teserakt, Odin a Asgard dohromady, jednou provždy? A ochrání tak všech devět světů, včetně Země, před nepřítelem, který chce zvrátit vývoj vesmíru? Co a koho přitom bude muset obětovat?

Dílem náhody

Scénář dvojky měl na starosti z jedničky již ozkoušený Don Payne (Fantastická čtyřka: Silver Surfer), k němuž se přidal Oscarem za Zachraňte vojína Ryana oceněný Robert Rodat (Patriot). Společně vytvořili zápletku, v níž se vše odehrává dílem shody neuvěřitelných náhod nebo zásahem deus ex machina.

16.jpg 18.jpg

Mytologie, s níž tvůrci pracují, působí nahodile či účelově a diváci, neznalí komiksové předlohy, budou mít možná trochu problém pochopit, v čem spočívá výjimečná moc dané esence Aether.

Konvenční fantasy kabátek

Scenáristé se snaží, aby vyprávění mělo co nejosudovější ráz, ale emočně jim to ne zcela vychází. Projevuje se to ve chvílích smrti důležitých postav, které by s námi měly pohnout a neděje se tak.

Může za to změna na režijním postu a s ní spjatý žánrový posun filmu směrem k mnohem konvenčnější heroické fantasy. V jedničce Thora se Kennethu Branaghovi podařilo vytvořit superhrdinský film, do něhož vetknul prostředky vyprávění sobě vlastní.

13.jpg 15.jpg

Na jedné straně divadelní rozmáchlost a přepjatý patos tragického královského dramatu středověko-antických rozměrů, v němž dva synové za pomocí intrik soupeří o mocenský trůn i lásku svého otce. Na té druhé situační humor, typický pro shakespearovské komedie, který vycházel z kulturních rozdílů mezi oslabeným božským vyslancem a pozemšťany.

Tuto kombinaci, která vzájemně skvěle zafungovala, posunul režisér Alan Taylor do mnohem předvídatelnější žánrové podoby, připomínající mix Pána prstenů a Star Wars. Tomu prvnímu se přibližuje výtvarnou podobou snímku, tomu druhému sci-fi laděním akčních scén.

Určitě si přečtěte

Články odjinud