22
Fotogalerie

Beoplay H9i a H8i: inovovaná sluchátka z Dánska [test]

Ačkoli patří Bang & Olufsen mezi tradiční luxusní výrobce, v posledních letech se snaží svojí divizí Beoplay stále více přiblížit mladým aktivním uživatelům mobilního příslušenství. Mimo jiné i proto se nedávno objevila na trhu dvojice inovovaných modelů Bluetooth sluchátek.

Sluchátka Beoplay H8 a H9 jsou na trhu již nějaký ten pátek a dlouhodobě patří mezi favority pro uživatele, kteří hledají perfektní zvuk v kombinaci s aktivním potlačením hluku a zároveň velmi kvalitní až luxusní zpracování a materiály.

beoplay_01.jpgbeoplay_02.jpg

V obou dvou případech prošla sluchátka našima rukama a po otestování nezbylo než konstatovat, že se jedná o jedny z nejlepších bezdrátových sluchátek na trhu. Jako celek sice nebyla sluchátka dokonalá, jejich zvukové podání je však nadmíru povedené a nadchne snad každého posluchače. S cenou je to již ošidné...

Co je nového?

Přestože model H8 byl představen v roce 2015 a model H9 ještě o něco později, objevily se inovované modely začátkem roku 2018, a to hned oba dva. Jejich označení je shodné, pouze v názvu přibylo malé písmenko „i“.

To indikuje, že se jedná o přepracovanou verzi původních sluchátek, která má přinést hned několik změn, podle výrobce se jedná o následující:

  • transparentní režim – umožňuje nasloucht okolí bez sundání sluchátek
  • vylepšené potlačení hluku – úprava potlačení ve frekvenci lidské řeči
  • vylepšené zvukové podání – hlubší basy
  • výdrž baterie – prodloužení výdrže o cca 30%
  • nabíjení prostřednictvím USB-C – dodáván také delší kabel
  • větší pokrytí Bluetooth signálem – větší dosah je doplněn také stabilnějším připojením ke dvěma zařízením
  • proximity senzor – sluchátka automaticky pozastaví reprodukci při sundání z hlavy

Výše uvedený výčet změn se týká obou modelů sluchátek.

Konstrukce

Při pohledu na dvojici sluchátek se nabízí jejich zhodnocení jako menší a větší sourozenec, což není daleko od pravdy. Zásadním rozdílem je však konstrukce sluchátek z pohledu pohodlí a komfortu – zatímco model H8i má supraaurální konstrukci a mušle s náušníky tak sedí na uchu, model H9i je konstrukce circumaurální, kdy náušníky obepínají celé ucho.

beoplay_05.jpgbeoplay_15.jpg

Vedle toho je je rozdíl kupodivu také v ovládání – u H9i je shodné, jako u předchůdce, tedy v podobě dotykové plochy na vnější části pravé mušle. Ergonomie je v tomto případě dosti tristní – největším problémem je nadále ovládání hlasitosti kroužením po hliníkové plošce. Jednak nezjistíte, kdy je hlasitost na maximu, jelikož chybí zvukové oznámení, a jednak si budete neustále nechtěně přepínat skladby.

V B O totiž integrovali do ovládací plošky další příkazy, takže vedle kroužení prstem se posouváte dopředu dozadu mezi skladbami potažením v horizontální rovině, ťuknutím na středovou část aktivujete přehrávání nebo pauzu, tažení prstem shora dolů zapíná/vypíná aktivní potlačení hluku a tažení zespodu nahoru zapíná/vypíná transparentní režim. Zkrátka příliš mnoho gest na příliš malou dotykovou plochu je hotové zlo.

beoplay_04.jpgbeoplay_16.jpg

Proti tomu v případě modelu H8i se rozhodli vývojáři udělat krok zpět a původní dotykové ovládání ustoupilo klasickému tlačítkovému. Zatímco H9i mají pouze jedno posuvné tlačítko pro zapnutí na pravé mušli (kde je i vstup pro jack), model H8i má na pravé mušli tlačítka tři (hlasitost + multifunkční) a na levé pak tlačítko v kolébce pro zapnutí/vypnutí a aktivaci transparentního módu či potlačení hluku. Nutno dodat, že toto ovládání je mnohem přehlednější.

Dalším rozdílem v konstrukci je možnost výměny baterie – model H8 měl uživatelsky vyměnitelnou baterii, což u H8i není možné. Model H9 měl také vyměnitelnou baterii, která se ukrývala v levé mušli pod plastovými dvířky. Nově je prostor pro baterii dostupný po odkrytí stříbrného krytu na levé mušli – tento však má poměrně volné bajonetové uchycení, takže při přenášení sluchátek v tašce nebo batohu (bez pouzdra) je velmi pravděpodobné, že se kryt uvolní.

beoplay_23.jpgbeoplay_24.jpg

Komfort

Díky použitým materiálům se de facto nic jiného než perfektní pohodlí nedá čekat, i to však má svá negativa. U H9i zůstalo poměrně tvrdé polstrování hlavového mostu, které může po delším poslechu na temeni hlavy tlačit. Model H8i má subjektivně měkčí polstrování, ale samotný hlavový most není tak široký.

Při nasazení sluchátek H9i je to jako byste si lehli do péřového polštáře – perfektní pozici si najdete prakticky okamžitě a sluchátka jsou velmi příjemně měkká a pohodlná. Model H8i je už ze své podstaty o něco méně pohodlnější – supraaurální konstrukce s sebou obvykle nese o něco vyšší přítlak než circumaurální, což platí i v tomto případě.

Co víc, model H8i má odlišné zakřivení hlavového mostu a také uchycení mušlí, které mají menší možnost pohybu než H9i. To vede ve výsledku k tomu, že při prudším pohybu nebo potřesení hlavou mají sluchátka (H8i) tendenci sklouzávat z hlavy. Svůj díl na tom má podle naší zkušenosti právě zakřivení hlavového mostu, které nekopíruje tak dobře tvar hlavy.

beoplay_12.jpg

Tedy pokud vám jde především o pohodlí, pak sáhněte po modelu H9i, jestliže chcete více přenosný model, pak je jasnou volbou H8i – doporučuji však před koupí vyzkoušet na vlastí hlavě.

Novinky a zvuk

Co se týká nových funkcí (viz výše) pak je třeba potvrdit, že opravdu fungují, výdrž baterie se zlepšila, stejně tak i dosah Bluetoot signálu. Aktivní potlačení hluku funguje na jedničku a je o něco lépe naladěno – především nižší frekvence s monotónním průběhem filtrují sluchátka perfektně, o něco více je potlačeno také řečové pásmo, přesto však při nízké úrovni hlasitosti okolní mluvící osoby uslyšíte, to stejné se týká vyšších středů a výšek, takže bezpečnost při chůzi městem je učiněno za dost.

Zvýšení účinnosti aktivního potlačení hluku s sebou však nese subjektivně i vyšší akustický tlak při aktivní funkci. To samozřejmě vede k nepříjemnému pocitu především v začátcích používání sluchátek, postupem času si na něj však zvyknete. Subjektivně největší akustický tlak jsem zakusil u modelu s ANC od společnosti Bose, nynější nastaven B&O je na tom dost podobně.

Výraznou pochvalu si zaslouží transparentní režim, kdy opravdu nemusíte sluchátka sundat z hlavy a slyšíte nejen okolostojící osoby, ale i hovořící skupinku několik metrů od vás. Poměrně spolehlivě také pracuje automatické vypnutí reprodukce v okamžiku, kdy sluchátka sundáte z hlavy. Při tomto pohybu sice trvá pozastavení reprodukce o něco málo déle, než bych čekal ovšem její zapnutí při opětovném nasazení je prakticky okamžité.

beoplay_07.jpg

Zvukové podání obou modelů je velmi podobné, snad jediným podstatnějším rozdílem je krapet lepší podání prostoru u většího modelu H9i. Oboje sluchátka doznaly vylepšení v oblasti basů, které jsou opravdu velmi hluboké a rozhodně je uslyšíte. Nejedná se však o vyloženě nabasovaná sluchátka, jejich příděl je tak akorát. Stejně tak středy a výšky jsou o něco málo čistší. To však poznáte až při srovnání s jinými modely podobně koncipovaných sluchátek.

Také v u této revize platí, že je přednes čistší při aktivním potlačení hluku a prakticky stejný při bezdrátovém i drátovém připojení sluchátek. Pro jemní doladění charakteristiky pak poslouží firemní aplikace Beoplay setup s tzv. ToneTouch rozhraním.

Verdikt

Jestliže uvažujete o koupi bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku a chcete mít doma a na uších výrobek, který neuvidíte v ulicích příliš často, pak je Beoplay H9i nebo H8i ideální volbou. Především pak barevná varianta natural v přírodní barvě kůže vypadá velmi luxusně a pohodlně.

beoplay_19.jpg

Po zvukové stránce se jedná o sluchátka prakticky totožná, pouze u modelu H8i je třeba počítat s mírně vyšším pronikáním okolních zvuků dovnitř mušlí, jelikož jejich konstrukce tak dobře netěsní...ale stojí o něco méně a jsou lehčí.

Funkčnost potlačení hluku je velmi dobře odladěna a funguje na jedničku, stejně jako transparentní režim – pouze u modelu H8i se mi zdály servisní zvuky (informace o zapnutí režimu apod.) poměrně dost hlasité až nepříjemné. Největší slabinou je tak nadále ovládání u modelu H9i, které se nejen nezměnilo, ale přibyly další funkce s dalšími gesty.

Klasické ovládání prostřednictvím sady tlačítek a kombinace krátkých a dlouhých stisků mi nadále přijde jako nejlepší a také pohodlnější – přeci jen na rozmístění tlačítek si rychle zvyknete. Zatímco šoupání prstem po relativně malé dotykové plošce není příliš přesné. Osobně bych tak preferoval model H9i s ovládáním modelu H8i, to by byla dokonalá kombinace funkčnosti, pohodlí a ergonomie.

AVmania.cz
Beoplay H9i   8

Beoplay H9i

Cena orientační: 12 690 Kč

  • konstrukce: Circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • velikost měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 20–22 000 Hz
  • přenos signálu: kabel (cca 120 cm), Bluetooth 4.2 
  • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů, transparentní režim
  • hmotnost: 295 g (bez kabelu)
  • baterie: až 24 hodin používání / cca 2,5 hodiny nabíjení
  • barva černá, hnědá
  • příslušenství cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka, USB kabel, vyměnitelná baterie
AVmania.cz
Beoplay H8i   9

Beoplay H8i

Cena orientační: 10 090 Kč

  • konstrukce: supraaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • velikost měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 20–22 000 Hz
  • přenos signálu: kabel (cca 120 cm), Bluetooth 4.2
  • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů, transparentní režim
  • hmotnost: 225 g (bez kabelu)
  • baterie: až 45 hodin používání / cca 3,5 hodiny nabíjení
  • barva černá, hnědá
  • příslušenství cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka, USB kabel

Určitě si přečtěte

Články odjinud