15
Fotogalerie

Aquaman: recenze filmu

Origin vládce podvodní říše odhaluje jeho původ v barevné, záměrně přepálené pohádkové fantasy, plné epických akčních scén a roztodivných podmořských bytostí.

Aquaman se v komiksových sešitech nakladatelství DC Comics poprvé objevil v roce 1941. Na konci padesátých let byl této postavě dodán její původ, ale mytologie kolem ní se pak v dalších letech neustále upravovala. V roce 2011 došlo v rámci New 52 k restartu komiksových sérií DC Comics, včetně té Aquamanovy, kdy mu byl navrácen původ z konce padesátých let.

Ve filmu jsme Aquamana mohli poprvé vidět v Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, loni pak výrazněji v Lize spravedlnosti. Nyní přišel čas na jeho origin, který je v pořadí šestým filmem v rámci DCEU (DC Extended Universe), franšízy studia Warner Bros. na motivy komiksů vydavatelství DC Comics.

Tvůrci se ho rozhodli pojmout podobně jako Wonder Woman. Tedy jako samostatně stojící film, který je sice navázaný na zbytek DC světa, ale v němž nepotkáte žádné hostující superhrdiny a který se tak může soustředit na postavy Aquamanova světa a ne na to, co se děje ve zbytku DC universa. Je zde sice zmíněn Aquamanův boj se Steppenwolfem a děj se odehrává po událostech z Ligy spravedlnosti, ale jinak se scenáristé soustředí především na bližší představení Aquamana.

Dvojí původ

Arthur Curry (Jason Momoa) je pořád samotář, který bojuje proti pirátům nebo vysedává se svým otcem po barech. Pobývá v malém pobřežním městečku Maine, kam za ním přichází rusovlasá podmořská princezna Mera (Amber Heard) s informací, že jeho nevlastní bratr Orm (Patrick Wilson) je připravený vyhlásit válku suchozemskému světu.

Lidé po staletí znečišťují oceány a Orm toho začíná mít plné zuby. Proto se snaží sjednotit všech sedm podvodních království, stát se vládcem oceánu Ocean Masterem a pak vytáhnout na povrch. Otec Mery Nereus (Dolph Lundgren), král jednoho ze sedmi atlantských národů, zvaného Xebel, ho v tom podporuje, Mera, která je s Ormem zasnoubená, nikoliv.

Čeká nás tak rodinný střet dvou bratrů, ve kterém nejde o nic menšího než o osud Atlantidy a světa. Na jeho pozadí se pak v retrospektivách odkrývá Aquamanova minulost a jeho rodinné zázemí. Arthur je synem lidského strážce majáku Thomase Curryho (Temuera Morrison) a královny Atlantidy (Nicole Kidman). Tedy napůl člověk a napůl urozený princ podmořského národa.

Jeho matka Atlanna kdysi nesouhlasila s domluveným královským sňatkem a uprchla. Zraněnou ji našel strážce majáku Thomas, který jí poskytl přístřeší a zázemí, v němž se zrodila jejich láska a jako její plod syn Arthur. Ten byl vychováván jako běžný smrtelník, ale brzy si všiml, že vládne schopnostmi, které před ním jeho rodiče tajili. Byla to nejen mnohem větší síla oproti jeho spolužákům, ale především schopnost komunikovat s tvory v podvodní říši.

Atlanna je jednoho dne nucena rodinu opustit a navrací se zpět do Atlantidy. Z Arthura mezitím vyroste dospělý, svalnatý muž, který dokáže manipulovat s přílivy oceánu, dorozumět se s vodními živočichy a pohybovat se ve vodě rychleji než motorový člun. Díky královské krvi a dvojímu původu syna moře i země získal schopnosti, které Atlanťany značně převyšují.

Magický trojzubec

Spolu s Merou za ním přichází královský poradce a jeho vychovatel v dětství a dospívání Nuidis Vulko (Nuidis Vulko), který chce, aby naplnil své poslání stát se sjednotitelem vodní říše. Nejdříve ale musí najít ztracený Poseidonův trojzubec, magický artefakt, v němž spočívá moc Atlantidy. Za pomocí něho by se stal vládcem všech moří. To nechce připustit jeho mladší nevlastní bratr Orm, který Arthurovi vyčítá, že může za smrt jejich matky, která byla zavržena poté, co se král dozvěděl, že má na souši dalšího syna.

A tak zatímco se Orm snaží sjednotit všechny podmořské kmeny, aby společně vytáhli na zem, Arthur se mu v tom snaží zabránit. Orm má mocného spojence v Davidu Kaneovi (Yahya Abdul-Mateen II), černošském pirátovi, který má s Arthurem nevyřízené účty kvůli smrti jeho otce. Říká si Black Manta a díky pokročilým technologickým vynálezům Atlanťanů je vybaven oblekem s helmou, které využívá v bojové akci.

Na straně Arthura pak stojí Mera, která ovládá hydrokinezi, což znamená, že za pomocí silné vůle dovede kontrolovat vodu kolem sebe a využívat ji jako zbraň. Romantická linie mezi nimi je ale upozaděna na úkor té parťácké, i když na konci se přeci jen projeví. Jejich vztah, plný špičkování a škádlení, tu stojí vedle příběhu zapovězené lásky Arthurových rodičů, který bude mít ve vyprávění ještě další vývoj.

Celé to připomíná podvodní pohádku, zkombinovanou s dobrodružnou komedií, královským dramatem a heroickou fantasy, v níž se vyvolený zprvu zdráhá přijmout své poslání. U DC si řekli, že temného ladění jejich předchozích počinů už bylo dost a že to tentokrát zkusí jako jejich konkurenti od Marvelu.

Barvitá, záměrně přepálená pohádková fantasy

Aquaman je proto hodně barevný, hravý, dynamický, plný atrakcí a exoticky vyhlížejících prostředí. Podmořský svět Atlantidy s mnoha královstvími a bytostmi, které v nich žijí, je vytvořen s velkou fantazií. Jsou tu žraloci, krokodýli, delfíni, bojové želvy nebo mořští koníci, na nichž jezdí obyvatelé Atlantidy. Chobotnice, která hraje v obří aréně na bubny. Hradby s plazmovými děly, vodní lasery. Kraken, který chrání trojzubec a jehož mluví představitelka Mary Poppins ze slavného filmu z roku 1964 Julie Andrews. Kostýmy, kulisy, masky, výprava, všechno je záměrně naddimenzované, ale současně detailně propracované.

Zdá se, že režisér James Wan (Saw, Insidious, V zajetí démonů) dostal od studia volnou ruku a že onen přepálený styl vyprávění z Rychle a zběsile 7 přenesl i do podvodní říše. Tady je zbytečné se zabývat nějakou logikou nebo fyzikálními zákony, protože se hraje na efekt a to co nejbizarnější.

Film má 140 minut a i když by mu prospělo krácení, jeho svižné tempo, zásobené novými a novými výtvarnými nápady a epickými bojovými scénami na vodě i na souši, nepolevuje. Akční scény jsou přehledné, ať už jde o střety jednotlivců nebo armád, digitální triky povedené, včetně takových detailů jako jsou vlající vlasy pod vodou.

Rozmanitost podvodního světa

Ta rozmanitost podmořských bytostí v jednotlivých královstvích a barvitost tohoto světa vám připomene Bessonova Valeriana. Ale inspiraci hledali tvůrci i u Avatara, Hvězdných válek, Pána prstenů, Blade Runnera, Matrixu, Trona, Indiana Jonese nebo Honby za diamantem. A režisér při realizaci některých scén nezapomněl ani na svou hororovou průpravu.

Aquaman vsadil na uvolněnost a vyplatilo se to. Tahle barevná a digitálně vypiplaná jízda z podmořského světa se opírá o výtvarně nápadité provedení tohoto světa, plného roztodivných stvoření, epické akční scény a rodinný charakter jak vyprávěného příběhu, tak jeho zacílení na diváka. Wonder Woman se mi líbila o trochu víc, ale i tak Aquaman výrazně vylepšuje image celého DCEU universa.

Aquaman/th>
Film   7

Aquaman

  • Žánr: pohádková fantasy
  • Původní název: Aquaman
  • www.aquamanmovie.com/
  • USA, 2018
  • Scénář: David Leslie Johnson-McGoldrick, Will Beall
  • Režie: James Wan
  • Hrají: Jason Momoa, Amber Heard, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Yahya Abdul-Mateen II, Willem Dafoe, Randall Park, Dolph Lundgren, Temuera Morrison
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 13. 12. 2018

Určitě si přečtěte

Články odjinud