30
Fotogalerie

Multiroom reproduktory SilverCrest: hudba po celém bytě

Bezdrátové reproduktory pro ozvučení bytu nemusí být drahou záležitostí. Multiroom systém SilverCrest patří mezi ty cenově nejvýhodnější, jaké můžete pořídit.

U maloobchodního řetězce Lidl jsme si už zvykli, že prodává skutečně všechno možné, od oblečení až po nářadí pro kutily. Od 30. listopadu však má mít v nabídce pro řetězce tohoto typu vskutku netradiční zařízení – multiroom sestavu neboli nezávislé bezdrátově komunikující reproduktory. Je jasné, že podle obrázků na krabici nebo popisu v letáku a na webu jen těžko poznáte, co všechno ryro reprobedny dokážou a kam se hodí, proto jsme se rozhodli podívat se na ně blíže.

PB139282.JPG

 

Jde o trojici různých reprobeden a bezdrátový adaptér. Reproduktory se podávají samostatně, takže si sami v podstatě můžete vytvořit libovolnou kombinaci podle velikosti bytu, či domu. Multiroom reproduktor s výkonem 18 W (2 290 Kč) může v páru posloužit pro stereo reprodukci, Multiroom stereo reproduktor s výkonem 30W (2 690 Kč) se hodí například do kuchyně a Multiroom stereo reproduktor se subwooferem a výkonem 35 W (3 490 Kč) je pro dynamičtější ozvučení větších prostor. V nabídce ovšem nechybí ani Multiroom streaming adaptér (1 690 Kč), ke kterému můžete připojit další stereo soustavu.

Multiroom přehrávání podporuje ještě Internetové a DAB+ rádio (3 000 Kč), z kterého můžete hudbu do všech reproduktorů také posílat.

Každý z těchto modulů má bezdrátové rozhraní komunikující pomocí Wi-Fi v bezlicenčním pásmu 2,4 nebo 5 GHz. Reprobedny spolu komunikují přes Wi-Fi router a lze buď každou provozovat zvlášť, nezávisle na ostatních, nebo je sdružovat do skupin, v rámci kterých bude hrát stejná hudba. Je však nutné si uvědomit, že nejde o domácí kino, sestava je maximálně pro dva kanály, tedy na stereo reprodukci.

Komunikace

Prvotní konfigurace není úplně jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Pro vzájemné spárování sice stačí jen na reproduktoru a následně na routeru stisknout tlačítko WPS, nevíte pak ale bohužel, v jakém pásmu komunikaci navázaly. Když jsem takto postupně připojil všechny reproduktory, výsledkem byly časté výpadky některých z nich – zahlcené 2,4GHz pásmo je pro ně totiž zcela nevhodné. Máte však možnost přes aplikaci UNDOK přidat reproduktory manuálně a při tom je rovnou pojmenovat a zvolit SSID v 5GHz pásmu.

PB139278.JPG

Po této proceduře už všechny komunikovaly v 5GHz pásmu a žádné vypadávání nehrozilo. Počítejte tedy s tím, že se neobejdete bez dvoupásmového Wi-Fi routeru. Přesto se může hodit, že reproduktory komunikují v obou pásmech – zařízení ve 2,4GHz mají delší dosah, proto můžete toto pásmo využít například pro vzdálenější stanoviště, kde jsou s 5GHz komunikací již problémy. Já jsem ale reproduktory zkoušel ve třech patrech domu a nebyl problém ozvučit ani místnost o patro níže na opačné straně domu, tedy přes strop a dvě zdi. Už bylo však patrné trochu větší zpoždění komunikace.

Screenshot_2015-11-15-08-29-38.pngScreenshot_2015-11-15-08-29-48.png Screenshot_2015-11-15-08-29-58.pngScreenshot_2015-11-15-11-12-28.png

S aplikací UNDOK se budete muset trochu sžít a zvyknout si na to, jak funguje sdružování reproduktorů do skupin a následné přehrávání obsahu. Po chvíli zvyku se i přes občasné chybové hlášky ovládá vše bez problémů. V aplikaci můžete regulovat hlasitost všech reproduktorů skupiny najednou nebo jednotlivě.

Screenshot_2015-11-15-12-08-54.pngScreenshot_2015-11-15-12-09-06.pngScreenshot_2015-11-17-19-31-39.pngScreenshot_2015-11-19-18-20-23.png

Regulace hlasitosti jednotlivých reproduktorů dosáhnete také přímo pomocí tlačítek, jakmile ale na některém reproduktoru ve skupině stisknete tlačítko standby, uspí se všechny. K regulaci hlasitosti obecně však mám jednu vážnější výhradu – je vcelku hrubá, po skocích, neškodila by jemnější. Také počítejte s tím, že pro pouhou změnu celkové hlasitosti musíte probudit telefon, počkat 2 až 5 s, než se bedny navážou komunikaci s aplikací a až pak můžete posunout táhlo.

PB139285.JPG

Zdroje hudby

Vynikající je na těchto reproduktorech svoboda ve zdroji obsahu. Každý včetně adaptéru má USB port a až na adaptér i vstup AUX (stereo, přes 3,5mm jack). Samozřejmě mají reproduktory díky svému připojení k routeru také přístup na internet a do lokální sítě (DLNA, UPnP). Výsledkem je široká nabídka možností zdroje hudby, které vám aplikace v rámci vámi sestavené skupiny nabídne.

 PB139276.JPG PB139263.JPG PB139267.JPG

Můžete si vybrat z velkého množství internetových rádií včetně českých, nebo přehrávat hudbu ze služby Spotify. Nebo lze ve volbě Music player procházet i média nasdílená v místním UPnP serveru, tedy například z NASu. Z lokálních zdrojů si pak vyberete USB nebo AUX vstup některého z reproduktorů a rázem se přehrává hudba v celé skupině. USB ovšem nezvládá disky s kapacitou větší než 32 GB, 64GB flashdisk ani klasický externí disk aplikace nerozpoznala. Můžete však mít v každé reprobedně jiný flashdisk a v aplikaci si mezi nimi vybírat, procházet složky a přehrávat i bezztrátové formáty (flac). U těch jsem ovšem zjistil jedno nepříjemné omezení – nelze je streamovat do jiných reproduktorů, než ve kterých je flashdisk zapojen.

Bezdrátové zpoždění

Omezující je ovšem jiná nepříjemná skutečnost, a to u vstupů AUX. Pokud připojíte do vstupu například výstup z televizoru a nebudete streamovat zvuk do ostatních reproduktorů, je vše v pořádku, zpoždění zvuku je minimální a má za následek jen lehké echo. Budete-li ale streamovat zvuk ještě do jiného reproduktoru/reproduktorů, nastane mezi zvukovým vstupem a zvukem vycházejících ze všech beden přibližně sekundové zpoždění.

PB139256.JPG

To činí multiroom sestavu prakticky nepoužitelnou na přehrávání videa a filmů, sekundové zpoždění zvuku za obrazem je nepřekonatelné. O to více zamrzí, že bezdrátový adaptér nemá AUX vstup, protože jedině tam byste dosáhli plnohodnotné stereo reprodukce bez zpoždění. 30W a 35W reprobedny sice jsou stereo, ale s reproduktory umístěnými až příliš blízko u sebe. Pokud od nich tedy budete vzdáleni více než dva metry, stereo efekt prakticky vymizí.

PB139252.JPGPB139253.JPG

 

U reproduktorů stojí za zmínku ještě fakt, že kromě hlasitosti můžete u každého z nich nastavit i ekvalizér, a to v pěti konfiguracích – Normal, DRC, Flat, Rock a Vocal, volitelná konfigurace bohužel není možná. Normal znamená reprodukci bez ekvalizace, DRC (nejspíše Dynamic Range Control           ) pak zdůraznění basů, Flat je prakticky totéž co Normal, Rock zase zvýraznění výšek a hloubek a Vocal naopak středů. Nikde ovšem nenajdete volbu pásmové propusti, tedy možnost, že by například reproduktor se subwooferem přehrával pouze hluboké tóny.

Kvalita reprodukce

PB139280.JPG

Společným rysem všech reproduktorů je prakticky absolutní ticho, pokud v nich nehraje hudba, velmi vysoký odstup signál/šum a zapomenout můžete také na jakýkoli brum.

Multiroom reproduktor s výkonem 18 W (2 290 Kč)

Má dva reproduktory – výškový a širokopásmový, který zvládá i hlubší tóny. Může se pochlubit krásně čistými výškami i středy, jen hloubky nejsou příliš výrazné. Tento spíše studiový reproduktor se hodí především pro mluvené slovo a poslech hudby, ovšem na diskotéku vhodný není.

PB139264.JPG PB139265.JPG

Potěší kvalitním bytelným zpracováním, ale membrány reproduktorů kryje plastová mřížka. Na zadní straně reprobedny najdete kromě bassreflexu i přepínač, kterým lze navolit režim – zda půjde o samostatný mono nebo levý/pravý stereo reproduktor. Dvojice těchto reprobeden je ideální pro umístění například v ložnici, kde si vychutnáte jejich čistý a jasný přednes.

Multiroom stereo reproduktor s výkonem 30W (2 690 Kč)

Obsahuje dvojici širokopásmových reproduktorů a pro svou velikost se skvěle hodí například do kuchyně. Překvapí svým kvalitním zvukem, kterému nechybí hloubky ani možnost vysoké hlasitosti a spolehlivě tak ozvučí celou místnost.

PB139271.JPG PB139272.JPG

Jeho zpracování je kvalitní a bytelné, díky svým rozměrům se také snadno přenáší. Z obou stran je kryt umělým plátnem a vzadu mu dokonce nechybí ani bassreflex. Produkuje sice stereo zvuk, reproduktory jsou však od sebe vzdáleny sotva 15 cm, proto pokud nebudete stát přímo před reprobednou, stereo efekt se nekoná.

Multiroom stereo reproduktor se subwooferem a výkonem 35 W (3 490 Kč)

Největší, nejdražší, a také nejvýkonnější ze všech multiroom reprobeden obsahuje rovnou pět reproduktorů – dva výškové, dva širokopásmové a jeden basový, vzadu pak najdete jeden dvojitý bassreflex. Širokopásmové reproduktory jsou od sebe vzdáleny 20 cm, výškové pak 25 cm, proto ani zde nečekejte výraznější stereo efekt.

 PB139254.JPG PB139260.JPG

Reprobedna ale dokáže být hodně hlasitá a s prokresleným celým spektrem včetně nejhlubších tónů. Na diskotéku to ani zde rozhodně není, ale reproduktor se hodí do většího prostoru, ideálně do obýváku. Zpracování reprobedny je jako u ostatních kvalitní, vepředu je potažena černým plátnem a vespod opatřena protiskluzovými nožkami.

Multiroom streaming adaptér (1 690 Kč)

Tento adaptér slouží pro ty, kdo již reprobedny mají a chtěli by je připojit do multiroom systému. Je samozřejmě stereo a obsahuje jak dvojici analogových RCA konektorů, tak digitální optický S/PDIF pro propojení s domácím kinem.

PB139288.JPG PB139290.JPG

Právě tímto propojením získáte i chybějící subwoofer, obnáší to však zapínání domácího kina zvlášť. U tohoto adaptéru zamrzí jen klavírově černý lesk, který se hned upatlá a fakt, že jako jediný neobsahuje zvukový vstup, pouze USB konektor.

PB139292.JPG PB139294.JPG

Všechny reproduktory indikují své zapnutí modře svítící LED, která je až příliš jasně svítivá. U samostatných stereo reproduktorů to nemusí vadit, protože LED svítí směrem nahoru, navíc lze přelepit, ale u 18W satelitů svítí dopředu a navíc je krytá mřížkou. V noci tak může nepříjemně oslňovat. Společný je pro všechny reprobedny je ovšem prakticky nulový příkon v režimu standy-by. To znamená, že je můžete mít neustále zapojené a prostě je zapínat jen pomocí telefonu či tabletu. Po delší nečinnosti, kdy si vezmou přibližně  2 W se samy automaticky uvedou do režimu stand-by.

Pro ozvučení celého domu či bytu

Tato souprava splní sen každé, kdo je posedlý hudbou a jejím neustálým poslechem ve všech místnostech. Nemusí po bytě tahat kabely, stačí mu jen přítomnost elektrické zásuvky. Zároveň je velkou výhodou variabilita a snadná správa přes aplikaci v mobilním telefonu či tabletu, a to jak se systémem Android, tak iOS. Právě to může být ale časem i slabinou tohoto systému.

PB139269.JPG ​PB139274.JPG

Představte si, že aplikace UNDOK zastará, nikdo ji dále nebude vyvíjet a za několik let na novém telefonu nemusí fungovat. Reproduktory se rázem změní na hloupé reprobedny schopné reagovat pouze na zvuk v AUX vstupu, bezdrátový adaptér pak bude dokonce úplně k ničemu. Hodilo by se i z praktického hlediska, kdyby na reprobednách bylo alespoň tlačítko Play a Next pro přehrávání hudby z připojeného flashdisku. Zkrátka by si zasloužily větší nezávislou funkcionalitu, nyní je důležité, aby prodejce zajištoval podporu aplikace i v budoucnosti.

Verdikt

Celkově tento multiroom systém hodnotím pozitivně. Vskutku se povedl, kvalita reprodukované hudby je výborná a cena odpovídá funkcionalitě a kvalitě reprobeden, přičemž konkurenční řešení jsou i mnohonásobně dražší. Jak už to ale bývá s veškerým hardwarem z Lidlu, musíte je koupit jedině v týdnu od 30. listopadu a později nemáte možnost další bedničku přikoupit. Můžete pak jen doufat, že se v nabídce objeví tytéž bedny i v budoucnu.

Multiroom reproduktory SilverCrest

Multiroom reproduktor (SMRS 18 A1)

Cena:  2 290 Kč

  • Celkový výkon: 18 W RMS
  • Reproduktory: 1× výškový + 1× středový
  • Ovládací prvky: kolébkový vypínač (vzadu), přepínač R/L/mono (vzadu), tlačítko WPS/reset (vzadu), tlačítko stand-by/zapínací, tlačítko režim/Spotify
  • Vstupy: AUX, USB 2.0
  • Citlivost AUX: 770 mV
  • Wi-Fi: 2,4 a 5 GHz, 802.11a/b/g/n
  • Rozměry: 115 × 200 × 125 mm
  • Hmotnost: 1,38 kg
  • Příslušenství: napájecí adaptér (18 V/23,4 W), audio kabel (3,5mm jack-jack, délka 1,8 m)

Multiroom stereo reproduktor (SMRS 30 A1)

Cena: 2 690 Kč

  • Celkový výkon: 30 W RMS
  • Reproduktory: 2× širokopásmový
  • Ovládací prvky: posuvný vypínač (vzadu), tlačítko WPS/reset, tlačítko stand-by/zapínací, tlačítko režim/Spotify
  • Vstupy: AUX, USB 2.0
  • Citlivost AUX: 770 mV
  • Wi-Fi: 2,4 a 5 GHz, 802.11a/b/g/n
  • Rozměry: 300 × 135 × 82 mm
  • Hmotnost: 1,34 kg
  • Příslušenství: napájecí adaptér (18 V/36 W), audio kabel (3,5mm jack-jack, délka 1,8 m)
     

Multiroom stereo reproduktor se subwooferem (SMRS 35 A1)

Cena: 3 490 Kč

  • Celkový výkon: 35 W RMS
  • Reproduktory: 2× výškový + 2× širokopásmový + 1× basový
  • Ovládací prvky: kolébkový vypínač (vzadu), tlačítko stand-by/zapínací, tlačítko režim/Spotify, tlačítko WPS/reset, regulace hlasitosti
  • Vstupy: AUX, USB 2.0
  • Citlivost AUX: 770 mV
  • Wi-Fi: 2,4 a 5 GHz, 802.11a/b/g/n
  • Rozměry: 376 × 140 × 140 mm
  • Hmotnost: 3,28 kg
  • Příslušenství: napájecí adaptér (18 V/45 W), audio kabel (3,5mm jack-jack, délka 1,8 m)

Multiroom streaming adaptér (SMRA 5.0 A1)

Cena: 1 690 Kč

  • Výstupy: 2× RCA, optický S/PDIF
  • Ovládací prvky: posuvný vypínač (vzadu), tlačítko reset (vzadu), tlačítko WPS, tlačítko stand-by/zapínací, tlačítko režim/Spotify
  • Vstupy: USB 2.0
  • Wi-Fi: 2,4 a 5 GHz, 802.11a/b/g/n
  • Rozměry: 133 × 33 × 95 mm
  • Hmotnost: 0,19 kg
  • Příslušenství: napájecí adaptér (5 V/6 W), audio kabel (2× RCA, délka 1,8 m)
     

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud