37
Fotogalerie

Philips 55PFT6510/12: Android televizor v akci [test]

Ambilight podsvícení v kombinaci bílým rámečkem působí luxusně. Full HD televizor je vybaven Androidem. Jaká je tato zajímavá kombinace?

Kapitoly článku:


Jak si sedne Android a Philips? Co rychlost prostředí a softwarová stabilita? A jak jim svítí Ambilight? Na všechny otázky a ještě mnohé další, obdržíte odpověď v následujících řádcích.

Z interní výbavy a vlastností PFT6510 tu máme dvojici tunerů – DVB-T/T2 a DVB-C, samozřejmý Ambilight (dvoustranný), operační systém AndroidPerfect Natural Motion – pro vyšší, čistější a ostřejší plynulost obrazu. Mezi další vychytávky spadá Micro Dimming Pro, aneb optimalizace kontrastu v mnoha zónách. Vše řídí dvoujádrový procesorPerfect Pixel HD Engine přináší ostřejší a plynulý obraz s živějšími barvami od tmavších až po světlé odstíny.

DSC01459.JPGDSC01468.JPG

Po dokoupení aktivních stereoskopických brýlí si užijete prostorový 3D obraz s alternativním využitím při hraní dvou hráčů, a to na celé ploše displeje. Vše završuje bílý oboustranný ovladač s plnohodnotnou klávesnicí.

Vzhled

Kovový podstavec „pentagonového“ tvaru ve stříbrné barvě drží na své „noze“ spíše matný panel. Ten obklopuje matně stříbrná lišta, která z blízka vypadá trochu více plastově. Pro fandy mírného odlišení byla záda modelu vyvedena v bílé barvě.

DSC01464.JPG

Navíc se pod panelem vytvořil obdélníkový prostor pro nápis PHILIPS s řízeným podsvícením (tři kroky + vypnuto).

DSC01461.JPGDSC01463.JPG

Konektorová výbava

Tři shluky mířící do třech různých stran. První z nich nechává konektory „zapuštěné“ v levém boku (čelní pohled). Osazeny byly CI slot pro modul s kartou placené TV, dvojice USB portů (1x USB 3.0) a dvojice HDMI (oba s ARC – zpětný audio kanál, jeden navíc s MHL). Poslední kousíček místa využil hardwarový inženýr pro sluchátkovou zdířku.

DSC01450.JPGDSC01452.JPG

Přímo dolu směřuje LAN – síťové připojení k internetu, digitální audio výstup, anténní vstup, USB port a další dva HDMI. Dozadu „trčí“ plnohodnotný SCART, audio vstup (DVI) a pětice cinchů. Vše završuje servisní konektor.

Sáhnete- li vpravo dolů na záda televizoru, nahmatáte joystick pro základní řízení. Kus od něj zasunete napájecí šňůru.

Dálkový ovladač

Bílá, designově čistě vypadající, rozměrná „dálka“ nabízí oboustranné využití. Jedna strana jest standardním ovladačem, druhá pak plnohodnotnou klávesnicí. Tlačítka jsou příjemná – gumová. Zatímco klaviatura běžnějších ovládacích prvků dává při stisku jasnou odezvu, vyšší zdvih těch z klávesnice podobné PC trochu při stisku mate. Já měl s většími prsty problém neudělat překlep.

DSC01439.JPG

Rozložení kláves na základní části se točí kolem středového kříže, který vše rozděluje do dvou velkých skupin. Horní část je více „multimediální“, spodní pak zaměřena konzervativněji – změna hlasitosti, skokové přepínání programů, číselná řada, aktivace titulků, spouštění teletextu a pár dalších. U horní, mnou nazvané, multimediální části nechybí červeně zvýrazněné NETFLIX, různorodé aktivace vstupů, nastavení, ale třebas i klávesnice pro přehrávač, či spuštění nahrávání.

DSC01438.JPG

Za pozornost jistě stojí okolí středového kříže a tlačítka OK pro potvrzení výběru a u sledování televize – pro vysunutí seznamu naladěných stanic. Na čtyřech vrcholech vyvýšeného čtverce spatříme INFOBACK (zpět), OPTIONS (Volby) a vstup do hlavní části menu – tlačítko HOME. Právě jeho stiskem se přeneseme do prostředí nabídek aplikací, ale také k dalším funkcím.

„Čudlíků“ jsme celkem napočítali 47, přičemž postrádají podsvícení, jakožto i větší hmatové odlišení.

Počáteční nastavení a ladění

První pokus při instalaci televizoru selhal. K záseku došlo při aktivaci využití polohy zařízení. Televizor přestal reagovat. Nefungovalo ani vypnutí dálkovým ovladačem. Nezbylo, než jej odpojit od napájení. Po nastartování se již vše tvářilo normálně a instalační proces byl úspěšně dokončen.

Instalace, když už probíhá,  jdete v linii Jazyk -> Google účet (nastavení/aktivace) -> Odsouhlasení smluvních podmínek Google -> Určení využití polohy zařízení -> Země určení  -> Domácí použití/režim Obchod -> Registrace Philips SMART TV -> Instalace antény/Kabelu s filtrací volné/kódované+volné a rychlým nebo plným vyhledáváním -> Aktivace HbbTV -> Rychlé nastavení obrazu, zvuku a barvy stěny pro využití Ambilightu (vše s průvodcem v několika jednoduchých a pochopitelných krocích)… a je hotovo.

Aktualizace softwaru.JPG Obecná nastavení - Znovu instalovat televizi.JPG

Televizory s operačním systémem je nutno aktualizovat. V některých případech bude vhodné sáhnout k nové instalaci televizoru.

Naladěné kanály si umístíte do vámi předpřipravených a individuálně pojmenovaných až čtyřech favoritních skupin, kde je také volným způsobem seřadíte. Nabídka pro seřazení základní sestavy stanic není dostupná. Seřazení probíhá skutečným přesunem programu na číselnou pozici, kdy původní tam sedící stanice se odsune o číselnou pozici výš. Seznamy stanic taktéž duplikujete, anebo zálohujete přes flešku.

Menu a nastavení

Základní dotaz od mnoha uživatelů zní, jak byl pohyb v menu (při listování položek) rychlý. Za sebe bych ho nazval svižným. Samozřejmě občas dojde k „zapřemýšlení“ systému, nicméně standardní pohyb patří určitě k těm rychlejším.

Druhý dotaz zahrnuje přehlednost. Protože představujeme televizor s operačním systémem Android, asi těžko si lze představit nějakou jednoduchost. Jednotlivé provolby mají svá provázání a nové prostředí z určitého pohledu navazuje na původní „setting“, který vyvedl výrobce v řádkové struktuře s přesunem do případné další – podrobnější volby. „Řádkové“ rozložení se dělí na základní a pokročilé s osobitým pojmenováním – „Všechna nastavení“.

Android - Nastavení.JPG Menu - Nastavení.JPG Nabídka televizoru - pravé menu.JPG

Fotky představují různé nabídky, ke kterým se v PFT6510 dopracujete.

Kompletní nabídka čítá desítku položek (Obraz/Formát obrazu/3D formát/Styl zvuku/Styl funkce Ambilight/Ambilight + HUE/Hlasitost sluchátek/Reproduktory/Časovač vypnutí/Všechna nastavení), které se dále člení na subkategorie.  Konkrétně „Všechna nastavení“ jich po rozkliknutí vyhodí rovných dvanáct (Obraz/Zvuk/Ambilight/Nastavení ECO/Obecné nastavení/Region a jazyk/Nastavení systému Android/Univerzální přístup/Rodičovský zámek/Bezdrátové a kabelové sítě/Kanály/Aktualizace softwaru). Přes mimořádnou obsáhlost settingu se Philipsu podařilo položky logicky pojmenovat a seřadit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud