11
Fotogalerie

Fostex HP-P1: pravý Hi-Fi zvuk i z iPodu/iPhonu

Milován i nenáviděn, takový je iPod. Jak z něj vytvořit skvěle hrající hi-fi zařízení? Vše se schová do malé přenosné krabičky pocházející z Japonska.

Kapitoly článku:


Většina lidí si spojení iPodu, iPhonu či iPadu a opravdového Hi-Fi asi nikdy nedokázala ani představit, ale firma Wadia před pár lety dokázala, že i malá krabička na cesty si může najít místo ve vyladěné sestavě zatvrzelých hi-fistů.

HP-P1_In_Case_0054.jpg 

Tuto revoluci odstartovala Wadia 170i, první dokovací stanice, jenž dokázala z iPodu získat čistá digitální data, a ty poté přes SPDIF rozhraní poslat do high-endového D/A převodníku. Z iPodu se tedy stal jednoduchý, naprosto tichý a velmi kvalitní transport. V průběhu následujících let podobná zařízení vytvořili i další hi-fi výrobci, ale vždy šlo o řešení určená pouze do domácích sestav. Až v posledních dvou letech se první firmy pokoušejí přivést tuto technologii i do přenosné sféry. A japonský Fostex je jedním z nich.

HP-P1_with_iPod_Touch_0031.jpg 

Jak to vůbec funguje? Velmi zjednodušeně, Fostex HP-P1 se skládá ze tří částí - doku zpracovávajícího digitální signál z iPodu, Digital-to-Analog převodníku a sluchátkového zesilovače. Hudba pouštěná v iPodu ho ihned opouští ve formě čistých digitálních dat, které následně zpracovává Fostex, jenž se postará o všechny následující procesy hudebního řetězce. V praxi se tedy obchází veškeré vysoce kompromisní součástky od Applu a jejich funkci zastoupí výrazně dokonalejší komponenty ve Fostexu, díky čemuž se dosáhne výrazně vyšší kvality zvuku.

Konstrukce

I když Fostex bude využíván hlavně na cestách, určitě se nejedná o žádného „drobečka“. Je delší a širší než jakýkoliv iPod, se svou tloušťkou 2,5 cm působí v moderních dobách super tenkých zařízení jako obrovská cihla. Masivní hliníková konstrukce sice zajišťuje vysokou odolnost a napohled vypadá dokonale, ale také zvedá váhu na nepříjemných 260 gramů. Tedy určitě se nejedná o zařízení, které by se vešlo do průměrné kapsy, většinou bude uložené v nějaké brašně či batohu a velký rozměr asi představuje jeho největší mínus.

DSCF0881 (1280x960).jpg 

Skvěle působí vysoká kvalita zpracování. Vše přesně lícuje, celá konstrukce působí velmi pevným dojmem, na povrchové úpravě hliníku není vidět jediná chybička. V době, kdy se většina přenosných zesilovačů vyrábí v Číně či u malovýrobců v nevyhovujících podmínkách, působí Fostex vyrobený v Japonsku jako opravdové high-end zařízení – které za ty peníze opravdu stojí.

HP-P1_0063.jpg 

Na předním panelu se nalézá USB konektor pro připojení k iPodu a dvojici 3,5 mm konektorů, z nichž jeden slouží pro připojení sluchátek, druhý jako linkový vstup v případech, kdy bude Fostex využíván čistě jako sluchátkový zesilovač. Konektory doplňuje barevná dioda signalizující různé stavy přístroje a hliníkový potenciometr – ten mi na přenosné zařízení přijde možná až zbytečně dlouhý. Na zadním panelu má své místo mini-USB konektor pro nabíjení, optický a linkový audiovýstup, nechybí přepínače pro přepínání zisku a nastavení filtrů.

Použití

K Fostexu lze připojit všechny modernější i-zařízení: iPod Touch od druhé generace, Nano od čtvrté generace, všechny generace Classicu a také iPhony od modelu 3G. IPad sice není uveden v seznamu podporovaných zařízení, ale osobně jsem se přesvědčil, že také iPad druhé generace s převodníkem funguje naprosto bez problémů. Samotné připojení nemůže být jednodušší, po zapojení kabelu je Fostex rozpoznán během několika vteřin, vypne se ovládání hlasitosti na iPodu a poslechu nic nebrání.

DSCF0883 (1280x884).jpg 

Vytknout musím fakt, že zařízení nedokáže fungovat jako externí zvuková karta k počítači – velká škoda. Ale to je problém všech zařízeních fungujících na podobném principu. Osobně bych možnost využívat Fostex při hraní z počítače velmi uvítal, snad se této funkce dočkáme u některého z budoucích zařízení.

DSCF0901 (1280x960).jpg 

Na cestách se vyplatí nějakým způsobem k sobě Fostex a iPod připevnit, k tomuto účelu se v balení nalézá speciální „brašnička“. Do ní lze obě zařízení připevnit, poskytnout jim tak ochranu před poškozením a přitom si zachovat přístup k ovládání iPodu. Ovšem touto „brašničkou“ se ještě více zvětší už tak gargantuovské rozměry této sestavy. Osobně preferuji mnohem praktičtější přichycení pomocí gumových náramků, kdy sice zařízení zůstanou nechráněná před poškozením, ale mnohem lépe se ovládají.

DSCF0902 (1280x926).jpg 

Většinu času stráví Fostex na cestách připojený k iPodu a k nějakým High-endovým in-earům, ale nabízí i mnoho dalších použití. Lze ho využít jako samostatný sluchátkový zesilovač, tedy neztratí se ani u obyčejného přenosného CD přehrávače. Pro připojení k domácí sestavě slouží linkový a optický výstup.

Určitě si přečtěte

Články odjinud