44
Fotogalerie

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

Plusy
Příjemná barevnost
Vyšší šířka pozorovacích úhlů
Soundbar se slušným zvukem
Jednoduchost firemního menu
Velká dávka využitelných aplikací
Omezení maximální hlasitosti
Pokročilost úpravy pořadí kanálů (hromadné přesuny)
Neokoukaný design
Minusy
Softwarová nedotaženost na vícero místech
Šedá černá
Neumí dopočty pro vyšší plynulost
Chybí kontextová nápověda
Nepřesný překlad položek
Clouding (testovaný kus)
7  /10

Pokud vám značka TCL nic neříká, tak vězte, že jde o jednoho z největších světových výrobců a testovaný model TCL 55DC760 je rovnou držitel ocenění EISA pro rok 2018/2019 v kategorii Nejlepší koupě - LCD TV.

Lze dát dohromady příznivou cenu, slušnou výbavu a přijatelnou kvalitu obrazu a zvuku? Kde má obdobně postavený produkt své slabiny a limity?

4K/UHD HDR (HDR10/ST-2084/HLG/HDR Pro) LCD TV TCL 55DC760 „papírově“ poskytuje skutečně dost. Náš test představí borce v reálném světle, takříkajíc odhaleného. Marketingové popisky u něj kromě výše naznačeného, vyzdvihují Wide Color Gamut – široký barevný gamut a Wide Viewing Angle – široké pozorovací úhly.

5b683849c234a_Sans-titre-1.png 
Televizor TCL 55DC760 se chlubí integrovaným soundbarem JBL,
který je výrazným designovým prvkem.

Krom toho se chlubí integrovaným soundbarem JBL od Harman Kardon. V jeho žilách proudí Android Oreo, kterému nečiní problém spustit oblíbený Youtube a třebas všudy se nabízející Netflix. Televizní stanice zobrazí archiv z HbbTV (v1.5) a HDMI podpoří HDMI CEC, firemně pojmenovaný T-link. V ředitelské pozici sedí čtyřjádrový procesor - Quad Core CPU.

Design, základní popis

Na rozdíl od drtivé většiny konkurence se styl horního dílce odlišuje. TCL 55DC760 opouští zajeté koleje komplexní hranatosti a vytváří nové ztvárnění, kterému se moje maličkost absolutně nebrání. Co se odlišuje? Spíše polomatný panel, se jakoby vysouvá ze spodního válce (integrovaného soundbaru), jeho středového podélného „rozříznutí“. Soundbar zpředu designér přiznává přesahem přes okraj panelu. Boční pohled odhalí otvory na každé straně.

P6240388.JPGP6240383.JPG

Šedá průzvučná tkanina, která přebalila čelo, výborně navazuje na temně titanově stříbrnou kovovou linku, obtékající panel. Vystředěně na válec umísťuje designér stříbrný štítek s nápisem jmenovky výrobce – TCL s regulovatelným podsvícením. Druhý, menší nalepil blíže pravému boku (čelní pohled) a nese nápis zvukového řešení společnosti JBL.

P6240390.JPG

Anorektická horní polovina panelu s sebou při manipulaci nese, přehnaně napsáno, vlnění. To není úplně příjemné pro nového majitele. A tak se u osazení na podstavec mnohý zamyslí. Probere návod a zváží, jestli takto vychrtlého kamaráda položí na měkkou podložku na stole, přišroubuje nohy a znovu absolvuje zpětné zvednutí do regulérního postavení. Nabízí se myšlenka kráčející cestou pomoci další osoby/dalších osob, s krajovým postavením panelu na dvě měkká křesla/židle a našroubováním stojanu odspodu. Vyhnete se položení, což nejednomu kupujícímu ušetří traumatizující chvilku.

P6240389.JPG 

Á propos onen dvouprvkový stojan neudělí horní části jednoznačnou pevnou oporu tak, aby při kontaktu s ním, měla obsluha pocit naprosté jistoty. Stojan sestavíte ze zadní široké oporné nohy, ke které přišroubujete dvounožku s výrazně tenčím provedením. Pohled na kompletně sestavené dílo přesahuje svoji cenovku a nechybí mu výraz silného sebevědomí. Pozičně vytváří působivý dojem plátna umístěného na závěsném stojánku. Neotřelost a nevšední nápad nutno výrazně pochválit.

Televizor TCL osadil výrobce trojicí tunerů – DVB-T/T2/DVB-S/S2/DVB-C s  přidružením dožívajícího analogu.

Pokračování 2 / 7

Konektorová výbava

Portál s konektory sídlí u pravé strany (čelní pohled) na zádech zařízení. Všechny porty míří směrem vpravo. Odshora nacházíme USB 2.0, LAN k připojení počítačové sítě, dvojici HDMI (2x s přívlastkem 4K, 1x ARC – zpětný audio kanál), satelitní šroubovací „F“ konektor a anténní vstup, SPDIF, třetí HDMI a další USB (verze 3.0), AV vstup (pro adaptér) a sluchátkový výstup. Výborný přístup máte pro zasunutí CI+ modulu s kartou pro placenou televizi. Bohužel sami si ověříte – modul nevhodně překrývá kvartet spodních vstupně-výstupních prvků. A tak se k jednomu HDMI, USB, AV vstupu a jacku pro sluchátka budete probojovávat s obtížemi.

P6240379.JPG

Všechny HDMI nesou podporu HDCP 2.2, HDMI 1 zpracuje MHL, DVI-IN naleznete na HDMI 3. Integrovaná Wi-Fi pracuje v rozsahu ac/n/g. U podobných méně nám známých značek se potencionální zákazník pídí po informacích věnovaných spotřebě. Dle výrobce si právě testovaný model řekne v průměru o 82 W, ve Stand-by 0.31 W. Řadí se do třídy A+.

V pravém dolním konci zad nepřehlédněte knoflíkový joystick pro základní řízení stroje. Napájecí síťový kabel zasunete na straně opačné – vlevo.

Dálkový ovladač

K testovanému kusu jsme nádavkem získali dva ovladače. Jeden klasický s celým zástupem tlačítek, a pak tzv. multimediální, kovový s výrazně redukovaným počtem kláves, ale s mikrofonem a funkcí myši/ukazovátka. Musíme Vás, vážení čtenáři, ale upozornit... z nabídek prodejců a diskuzí plyne - dva ovladače nedostává kupující vždy, automaticky. Doplněn máte hlavní. Multimediální se dokupuje.

Oba dálkáče nejsou podsvícené. Základní, černý má velmi úzký tvar – padne skvěle do ruky. Vzhledem k délce se tato neubrání šplhu. Minimální hmatová odezva nepřispívá ke korektnímu ovládání naslepo. Ne, že by příjemně gumové čudlíky nebyly občasně tvarově odlišeny, ale jejich minimální vzdálenost a přeci jen velmi podobný tvar nepomohou.

P6240373.JPGP6240371.JPG
K testovanému kusu máme dva ovladače – běžný a multimediální s funkcí air mouse a mikrofonem. Nejedná se o běžně dostupnou výbavu. Ovladač s funkcemi navíc bývá součástí výbavy za příplatek. 

Základní středový kříž standardně rozděluje klávesnici na horní a dolní sekci. Kolem rozesel TCL šedé funkční prvky pro přechod na domovskou obrazovku, zavolání interaktivního menu, skok zpět a přístup na vstupy. Směr nahoru obsadila dvojice kolébkových přepínačů pro změnu hlasitosti a skokové přehození stanic. Mezi nimi velmi vhodně sedí informace o právě sledovaném pořadu a ozubené kolo pro vstup do menu. Mezi hordou číselných buttonů se zabydlely dva pro přehled naladěných programů – LIST a jakési Téčko k přechodu na vybrané aplikace.  U špičky nahmatáte skokové ztlumení hlasitosti a zapnutí/vypnutí stroje.

Dolů vidíme EXIT, LANG (změna jazyka), TEXT (teletext), SUBT (titulky) a mezi nimi GUIDE s navýšenou velikostí (EPG – elektronický programový průvodce). Nechybí čtverka barevných teletextových speciálů, a tlačítka přehrávače, doplněné o ZOOM. Pod vším tímto, povětšinou v černém provedení s bílým popiskem/piktogramem, nelze přehlédnout bílý obdélník s červeným nápisem NETFLIX.

Druhý, menší bratříček své stříbřitě kovové tělo doplňuje o výrazně hmatově odlišené klapky. Stylem zpracování touží po luxusním vzhledu. Nejzajímavějším bodem zájmu na něm byl integrovaný mikrofon, button virtuální klávesnice a další pro přítomnost kurzoru na panelu - funkci myši, chcete-li ukazovátka. Plast kláves na mě působil mírně levněji. Kdo chce zjistit víc – koukne na přiložené fotografie.

Pokračování 3 / 7

Počáteční nastavení a ladění

Prostředí navazuje svým ztvárněním – podobností na jiné televizory s operačním systémem Android (Oreo). Nepostrádá specifika - ne vše jest totožné.

Primární krok uděláte s klasickým textovým průvodcem. Nastavte postupně vše v linii Jazyk prostředí->Nastavit pomocí telefonu nebo tabletu->Přihlášení k účtu Google. U přihlášení (a nejenom tam) si najednou nemusíte vědět rady. Jestliže vaše jméno, či heslo obsahuje znak ypsilon, na aktivované české klávesnici ho nenajdete.  Písmenko „y“ tam vidět je, jenom po jeho stlačení dostanete nečekaný výsledek... „z“. My si dopomohli přehozením klávesnice na anglickou a tam již tvrdé „y“ získali.

Domovská obrazovka-Home screen.JPGDoporučené T aplikace.JPG

Pokračujeme dále odsouhlasením smluvních podmínek Google (část podmínek nechtěla naskočit, až při druhé instalaci po resetu televizoru a jeho aktualizaci) -> povolíte/zakážete používání polohy zařízení k získání údajů->aktivujete pomoc při vylepšení Androidu->pozměníte název TV v domácí síti->neexperimentujte s určením umístění a u variant Doma/Obchod/Obchod a DEMO stlačte „Doma“. V dalších krocích informujete systém o zemi určení-> odsouhlasíte/zamítnete další Smluvní podmínky, Zásady ochrany soukromí, Zásady ochrany osobních údajů a Zásady pro soubory cookie.

Detekce sítě.JPG

Konečně nastává instalace kanálů s výběrem Anténa/SAT/Kabel. Filtrujeme pouze „Anténu“ na Digitální/Analogový/Vše. Standardně, jakožto v jiných našich testech, preferujeme ladění antény pro pozemní digitální vysílání a satelitní tuner. Druhým jsme začali a hned šok. A to doslova. Nejenže není dostupný FastScan – oni ho neumí jiné věhlasné značky, není dostupný ani Auto DiSEqC. Potud řekneme ještě… „dobrá“. Ale, když toužíte vše spojené s Vaším satelitním systémem nastavit ručně, nenajdete družici Astra 23°E. V seznamu, ani po aktualizaci systému není. Vůbec si nevzpomínám, kdy naposledy a zda vůbec, jsem něco podobného u testovaných výrobků s DVB-S/S2 tunerem viděl.

Satelitní tuner-Automatické vyhledávání.JPG

Stav není neřešitelný. Jen se zdržíte a zcela jistě si s ním neporadí laik, bez rady zkušenějšího. Musíte využít jednu z volných satelitních pozic v menu (pod označením SAT1-SAT4) a tam nadefinovat přesné nastavení DiSEqC přepínače. Toto koneckonců děláte i u Astry z pozice 19,2°E. Jenomže u obecné družice, která v seznamu chybí, ručně zadáváte frekvenci a polarizaci jednoho z transpondérů, který družice obsahuje. Bohužel nelze, nebo jsme nepřišli na to jak ručně přidat nový transpondér u případného manuálního ladění.

Satelit_Ruční vyhledávání.JPGSatelit-Ruční vyhledávání-Další satelit.JPG

Nyní již lze spustit vyhledávání – ruční, ale také automatické, kdy se proladí všechny zaškrtnuté družice (maximálně čtyři – DiSEqC 1.0). Vzhledem k nedostatečné filtraci (Vše/Síť a Vše/Zdarma) jsme raději neexperimentovali, chtěli ladit vše ze tří družic Astra. Naladění více než dvou tisíc stanic trvalo třicetsedm minut = běžně vídaná hodnota.

U vyhledání jiného rozsahu se doplní procházení DVB-T/T2 části. Stanice dostupné v pozemním digitálu vyhledal za zhruba tři minuty. 

Nalezené programy se seřadí dle písmenné řady, plus rozhodí do skupin pro jednotlivé satelity. Když procházíte vše bez filtrace, najednou nevidíte kupříkladu stanice ČT, byť jste právě u písmene „C“. No, oni jsou dostupné, ovšem dále až tam, kde v seskupení programů z adekvátního satelitu. Další nezvyklostí, která nemusí vyhovovat, bude viditelnost pouze předchozí a následné stanice při skokovém přehazování.

Kanály přepínáte standardní rychlostí, která nikterak nevybočuje. Orientačně jsme naměřili v průměru něco kolem 4 vteřin. Záleží na aktuálně osazeném modulu s kartou a firmwaru. Přesun činíte záměnou, nebo lépe přímým vložením na místo určení, a to včetně hromadného přeskupení. Dále lze konkrétní stanici přiřadit přímo číselnou pozici. Nechtěné smažete, dojde k jejich odstranění, avšak s nimi zmizí i číslo pozice, které okupovaly. Editace dovolí přepsat název programu. Naladěné populární programy nasázíte do jedné favoritní skupiny.

Uspořádání kanálů-Editace.JPGKanály tři pod sebou-abecedně a  ikona HbbTV.JPG
První snímek zachycuje editační možnosti u listu stanic. Druhý pak jen tři zviditelněné kanály u skokového přepínání. Předchozí, právě sledovaný a následný. Není to málo?

Nyní zkontrolujte nastavení, aneb přehled provedeného a uvitá Vás systém Android s krátkou textovou prohlídkou s doplněnými obrázky. Hotovo. K počátečnímu kroku musíme uvést jeden zjištěný zádrhel, se kterým jsme se potýkali. Po celou dobu nastavování, nešlo změnit hlasitost zvuků, které TCL vydával. Nechtěně jsme tak poslouchali zvuk v hlasitosti, která nám nevyhovovala.

Menu-Systém_LED indikátor a HbbTV.JPGAktualizace.JPG

Jakmile jsme si oddechli a začali procházet menu, nešlo si nevšimnout deaktivovaného HbbTV. Proč? Zapnuli jsme volbu a bohužel s jejím spuštěním přicházely restarty televizoru. A tak jsme ihned aktualizovali. Ovšem systém hlásil, že „aktualizace není třeba“. Pohledem na web výrobce jsme si ověřili novou, aktuálnější verzi softwaru. Naládovali jsme ji do neposlušného stroje přes USB port. Následný reset a nové naladění již odstranilo samovolné restarty spojené s HbbTV. Bohužel přineslo jiná překvapení. Podrobnosti uvádíme v dalším textu, dalších kapitolách.

Pokračování 4 / 7

Menu a nastavení

Rád bych, trochu netradičně, v počátku této kapitoly upozornil na jednu důležitou skutečnost. Celá řada diskutérů řeší, kdo stojí za případnou příčinou problému. Hlavně v případě implementace Androidu se snaží ochránit výrobce a vše svádět na vývojáře „externího“ operačního systému. Mně, jakožto zákazníkovi/majiteli je jedno, kdo zapříčinil bug. Výrobce pro mě, jakožto pro uživatele, zodpovídá za vše, co do televizoru vkládá, včetně softwaru. Předpokládám, že právě výrobce si zvolil dobrovolně softwarovou výbavu a jejího dodavatele. Než následně výrobek vypustí do prodeje, musí jej podrobit testům tak, aby veškeré chyby vychytal a odstranil.

Menu se skládá ze třech základních diametrálně odlišných fragmentů – Domovskou obrazovkou s nabídkou aplikací a náhledem televizních pořadů (ne u TV vysílání, u IPTV ano), Android menu se štelováním – obě znáte z jiných televizorů se stejným operačním systémem a menu TCL. Poslední jmenované nese jednoduchou, řádkovou podobu. Škoda, že česká verze obsahuje občasně nepochopitelné položky s nezvládnutým/nepřesným překladem, a navíc neexistuje ani kontextová nápověda.

Plocha úprava.JPGMenu-Systém.JPG

Rychlost procházení čehokoliv není špatná, ale... sem tam se dočkáte stavu, kdy se déle načítají náhledy, nebo se pomyslně zpomalí provedení Vámi požadované akce. A tak si navolíte jiný barevný nádech - vaše volba jakoby „dojela“ až za chvíli. Není to vždy. Jindy jste zaskočeni rychlostí akceptovaných požadavků. Odlišnosti v odezvě na pokyn zcela nevymýtil ani příchod nového softwaru. Nejvyšší zpomalení standardně pocítíte ve chvíli startu TV. Koneckonců start TV patří k pomalejším, a to i u spuštění z pohotovostního režimu. Startování urychlíte kompromisem za navýšenou spotřebu. V Google menu přehoďte k tomu určenou volbu a televizor restartujte. No jo, jenže ono to někdy rychleji startuje, ale jindy vůbec. 

Android nastaveni-Rychlý start-Reset.JPG

Zapojil jsem flešku do telky a čekal… a čekal… a čekal. Nic. Žádná hláška, žádná akce. Dokonce v aplikaci, která ji měla vidět, nebylo nic. Došlo na vypnutí a zapnutí televizoru. Po novém načtení systému se USBčko představilo a systém nabídl přehrání obsahu. Jsou to věci pro někoho drobné a spojené s nízkou cenou výrobku.  tyto záležitosti vadí, zdržují, obtěžují a matou.

Z druhé strany – jiný den, jiný čas… jedete, přehráváte, přepínáte a vše OK, klid, radost. Chce to systém doladit a chyby odstranit.

A teď již k samotné nabídce funkcí. Setting má svůj interaktivní rozměr, jenž obsluhu znejistí. V domovské obrazovce spustíte nastavení, ale nevidíte submenu věnované tunerům. Přeskočíte na televizní vysílání, znovu vyvoláte menu a už ho máme. Vlastník TCL 55DC760 uloží obrazové změny do profilů Dynamický/Standardní/Smart HDR/Sport/Kino. U externích vstupů přibudou další – typicky Hra/PC/Foto. Nalezne-li sedmsetšedesátka HDR obsah, doplní profily o adekvátní přívlastek.

Menu-Obraz.JPG

Rozsah obrazových korekcí není na tuto třídu vůbec špatný, dokonce umí pokročilou kalibrační úpravu barev. Kontrastně s tímto nenacházíme dopočty pro pohybové scény s navýšením plynulosti a ostrosti. Jedinou nalezenou funkcí jest blikání podsvícení, které však velká skupina majitelů odmítne. Klasické „statické“ doostření existuje.

Menu-Kanál.JPGVolby-Option.JPGObraz-Poměr stran.JPG

Osm zvukových profilů pozmění zvukový výraz a pohltí vámi aplikované preference - Dynamický/Standardní/Kino/Hudba/Jasný hlas/Hra/Stadion/Uživatel. Klasický ekvalizér chybí, v uživatelském profilu ho nahrazuje trojí volba s textovou složkou, nikoliv posuvníky, tak jak vídáme jinde.

Pokračování 5 / 7

Obraz

Potěšujícím kladem jsou mírně navýšené pozorovací úhly. Do barevného projevu se nedostává ihned po odklonu od kolmice tolik fialového závoje. Obraz volněji ztrácí na kontrastu a barvy blednou. Kompletní barevný projev korigujete dle přehrávaného zdroje a přiřadíte adekvátní barevný prostor. Nezapomínejte! Takto významně pozměníte celkový výraz.

Povšechně se barevnost drží přirozenosti se sklonem k jakémusi „art výrazu“. Jak jsem si ověřil – ne všem toto vadí a nevyhovuje. Subjektivně balancujete mezi pocity barevné spokojenosti - korektního stavu a lehkého barevného přesycení - líbivosti. Dá se zaobírat nedostatečným jemnocitem v tónech pleti.

Obraz-Rozšířené video.JPGMenu-Rozšířené video-DNR.JPG

Plošná černá sklouzává do tmavé šedé. Druh podsvícení a jeho zpracování netouží dovolit více. Kontrastní máme sem-tam zasaženou cloudingem. U testovaného kusu zřetelnějším. Stejně tak si nelze nevšimnout špinavého jevu – typicky u hokejového zápasu. Vyloženě mě prudila chuť stroje pracovat s podsvícením, když nastavujete proporce v menu. Dochází ke zbytečnému tmavnutí. Zvláštní je, jak jednou k tomuto dochází, jindy nikoliv. Proč? Stejné nastavení, stejná část. Přechod (gradace) barevných odstínů by mohl mít méně hrubosti a viditelnosti, bez jemného pruhování. 

Obraz-Režim obrazu-Micro Dimming.JPG

Kategorie, ve které se nyní pohybujeme, nedokáže nabídnout pohybovou pokročilost ve smyslu vyšší ostrosti. TCL 55DC760 nenabízí dopočty k vyšší plynulosti. Jediných prvkem přispívajícím k vylepšení pohybujících se předmětů ve scéně, bylo blikání podsvícení. Bohužel toto akceptuje poměrně malá skupina diváků pro znatelnější neklid, který umí navýšit zrakovou únavu. Detailní pohled připodobní okrajovým liniím valících se prvků jakémusi neklidu, nadneseně řečeno bzučivosti. Jemné textury mají sklon k neklidu a třepotání. 

Pro mé oko náhledové HDR se snaží předložit vyšší prokreslení tmavých a světlých částí. Nedaří se vždy vykřesat maximum. Tmavé tóny se slévají. Viditelně více u SDR. Kvalita na panelu zobrazené akce se výrazně, napsal bych až skokově, liší u SD a HD. Rozdíl mezi HD a UHD již není až tolik dramatický. Rozdíl samozřejmě vidíte.

Menu-Obraz-Zřetelnost pohybu.JPG

S horší kvalitou se LCD televizor TCL C760 vyrovnává stylem, který zapadá do jeho třídy, avšak blíže té kvalitativně lepší skupině. Obraz se jeví lehoulince surovější, s navýšenou živostí ruchů u bližšího pozorování. Adekvátní pozorovací vzdálenost negativum stírá. Pozvete-li k práci redukční algoritmy, dojde k navýšení klidu. Druhým pohledem snížíte detaily a pomyslně navýšíte neostrost statického obrazu. Nutno upozornit – velkou měrou vše závisí na kvalitě přehrávaného videa a nasazené síle redukčních/čistících vylepšení. Kvalitnější vysoké, nebo dokonce ultra vysoké rozlišení, vykřesá překvapivě slušivý a v oblasti přeslechů klidný, divácký zážitek. 

Satelitní vysílání v HD kvalitě tak předkládá panel v až nečekané kondici v jeho kategorii.

Měření

Jako vždy jsme vzali optickou sondu a software, abychom zjistili naprosto objektivně, jak na tom je. Televizor je osazen 4K VA LCD displejem s frekvencí 60 Hz, panel má 10 bitové barvy (8 bit+FCR). Maximální celoobrazovkový jas bílé je 410 cd/m2, bodový v HDR jsme naměřili 559 cd/m2, dokáže tedy v HDR filmu díky lokálnímu řízení jasu ještě bílou o něco více rozsvítit. Obecně v této třídě LCD TV jde o velmi dobré hodnoty, většina levných televizorů HDR zobrazí, k nárůstu jasu však už nedochází. 

Tradičně měříme obrazový režim Kino, který nám říká, jak by mohl být spokojen filmový fanoušek. Můžeme říct, že televizor co se barev týče, tak televizor nastaven velmi dobře až výborně, barevný prostor (Gamut) sedí skvěle, odchylka barev dE je 2,86, což drtivou většinu náročnějších diváků plně uspokojí. Stejně tak teplota barev se blíží požadovaným 6 500 K.

gamut.jpgRGB.jpgteplota.jpg 
gama 1 kino.jpggama kino.jpg
Tovární nastavení obrazového režimu Kino

Kde výrobce ustoupil (a dal přednost efektu) je přesnost zobrazení škály šedé, pokud je podíl jasů rovnoměrný, TCL se chová korektně. Testovací obrazce ale odhalily, že televizor se snaží celý obraz rozjasnit a efektně vytáhnout, přičemž při hodnotě 75 % šedé už se snaží o zobrazení zcela bílé, což logicky znamená, že další jasové kroky už nezobrazí. To je ale typická slabina TV v této třídě. 

V kino režimu obrazovka nabídne velmi dobrý statický kontrast 3750:1, dynamický pak je 25 072:1.  Celou černou obrazovku televizor tlumí a stahuje podsvícení, aby se dostal na naprostou černou, celá bílá má 131 cd/m2, s 50 % podílem bílé má černá hodnotu na VA panel už poměrně vysokých 0,066 a bílá 248 cd/m2. Což ukazuje výše zmíněné, že škála šedé není pevná, ale televizor se snaží spíše o jasný obraz a tmavá černá není prioritou.

Ve Standardním obrazovém režimu už vše podléhá líbivosti, obraz je celkově jasnější s kontrastem 4801:1. Zde budete přicházet o korektní zobrazení tmavých scén - ty jsou celé posouvány ke světlejším tónům, přičemž nejsvětlejší přechody zmizí.

Závěr z měření je tedy jasný. Zatím co barvy si zaslouží pochvalu, s podsvícením a jasem by mohl výrobce pracovat střídměji, více se držet reality a nabídnout jemnější a věrnější škálu šedé, minimálně v režimu Kino. 

Pokračování 6 / 7

Zvuk

Na tuto cenovou třídu jsme se dočkali zásadního pozitiva. Osazený soundbar není falešným okrasným designovým prvkem. Umí zahrát poutavější divadélko. Projev v nižší a střední hlasitosti se jeví srozumitelným, bez výrazně plastového přízvuku. Nechybí mu hlubší, dunivější tóny.

P6240397.JPG 
Osazený soundbar s nápisem JBL není falešným okrasným designovým prvkem. 
Nechybí mu hlubší, dunivější tóny. 

Prostorově se chce rozlévat pravo-levým směrem, někdy velmi výrazně až překvapivě. Dramatičtější navýšení hlasitosti prokáže limity. Zvuk se stává plastovým, basy se zahlcují-nestíhají a celkový klid pro ucho mizí. 

Menu-Zvuk.JPG

V nabídce úprav jsme narazili na zajímavost. Obsluha omezí maximální hlasitost televizoru. Toto se hodí při nenechavých dětských ručičkách, které stisknou tlačítko, a následně se nestačíte divit, kam zvuk vyšplhal. Dítě křičí, televizor doslova řve. Omezení šoku přijde vhod. Stejně u lidí, kteří u telky usínají  a přilehnou ovladač. Jak jinak - zrovna na tlačítku zesílení hlasitosti. Probuzení tak nebude infarktové.

Připojení sluchátek přeruší zvuk reproduktorů. Samostatné řízení obou zároveň není dostupné.

Multimediální funkce

Operační systém Android, pakliže vlastníte ovladač s mikrofonem, dokáže předkládat výsledky vyhledávání v podstatně jednodušší formě zadávání. Stačí vyslovit požadované, a to klidně v naší mateřštině. Výsledek přijde obratem.

HbbTV funguje se vším všudy. Nový firmware utišil nechtěné restarty. S ním nacházíme zvláštnost. List programů vyvoláte u stanic bez HbbTV stiskem tlačítka OK, nebo LIST. U stanic obdařených HbbTV pochodíte s tlačítkem LIST, OK akci nezvládá. EPG/Guide - elektronický programový průvodce vyřadí obraz a pokračuje se zvukovým doprovodem. Obsluha se nechá upozornit na očekávaný pořad, ale tento není schopna zapsat na externí HDD. Alespoň nám se v aktuálním firmwaru nepodařilo nalézt cokoliv spojeného s nahráváním. Upozornění na očekávaný pořad nepřichází po vypnutí do pohotovostního režimu – škoda.

List kanálů.JPGHbbTV.JPGProgramový průvodce-EPG-GUIDE.JPG

Integrovaný přehrávač si poradí s mnoha formáty, ne však se všemi. Vynechává část starších, ale také novějších. Stejně tak se divák musí poprat s titulkovými soubory, které obsahují české znaky. Kdo chce víc, odzkouší sekundární přehrávače, anebo DLNA server a „vypálení“ titulků přímo do filmu.

Informace o pořadu.JPGPřipomínka plánu.JPG

Android standardně dodává přístup k aplikacím, které povyšují uživatelský standard a vyhoví různorodým zájmům jednotlivých majitelů. Testovali jsme Kuki TV ve starší i novější podobě. Starší verze Kuki při skoku do menu nechává zrodit hlášku o nedostupném internetovém připojení.

Samozřejmě internet dostupný byl. Zhruba dvakrát za celou dobu zkoušení se aplikace sama uzavřela a nechtěným skokem jsme skončili na domovské obrazovce. Negativum ale připisujeme spíše chybě v samotném firmwaru a operačním systému. Proč? Ke shodnému přehmatu nedochází jen u Kuki. Sledovanitv.cz se chovalo stejně.

Kodi-Leia.JPGNetflix.JPGTeletext_nekorektní diakritika.JPG
Zástup moderních aplikací nepotlačuje přítomnost klasického teletextu - viz třetí snímek. Jen si povšimněte chybné diakritiky v teletextu.

Youtube přehrává obsah ve 4K/UHD rozlišení. HDR signál nedetekuje. Protože Android, tak všemožné aplikace…. HBO Go, NETFLIX, Kodi, Spotify a mnoho, mnoho dalších, včetně předpovědi počasí a zástupu her. Zahráli jsme si Real Racing, a to s gamepadem od Logitechu.

Pokračování 7 / 7

Verdikt

Globální systém Android dnes již nepřitahuje pouze geeky, ale rozměrný zástup méně, či více zdatných uživatelů. TCL 55DC760 právě podobný operační systém vlastní a tak se jistě vetře do povědomí pro případný výběr.

Náš test se nese, jako obvykle, v přísném tónu. Netoužíme však něco lacině kritizovat a dehonestovat. Chceme upřímně a pravdivě popsat vše viděné a zažité. Nechť následně každý potencionální zájemce určí, které vlastnosti mu vyhovují, které vady překážejí. Jak jsme si mohli odzkoušet na dvou verzích softwaru – výrobce stále systém dolaďuje a přehmaty reálně mizí. A tak u nové softwarové výbavy jsme nenarazili na jediný samovolný restart, přičemž věřte, že televizor byl skutečně hodně vytížený. 

Sem-tam se něco jeví méně logické, nedopracované, méně podrobné. Pro sateliťáky bolestivě vychází spartánsky vybavený integrovaný satelitní tuner. Neumí Auto DiSEqC, neporadí si s Fast Scanem, ale navíc ani v seznamu družic nezobrazí předvyplněnou Astru 23,5°E. A to výrazně snižuje jeho akceschopnost a zájem lidí, kteří televizor se satelitním tunerem hledají. Z druhé strany oceňujeme pokročilost práce s listem naladěných stanic - editaci, úpravu pořadí.

Z kladů se zcela jistě zastavíme u osazeného soundbaru. Ne, že by se jednalo o hifistické dílko. Ale nemusíte honem řešit zvukovou hrůzu vycházející z útrob stroje. Zvuk DC760 nazveme plnohodnotným pro běžný filmový zážitek. Dostatečně kvalitně doprovodí obraz. Nechá se využít i pro případný doplňkový poslech hudby. Jen si dejte pozor na vyšší zesílení, kde se projeví jeho limity.

Obrazovou radost kalí nedostatečná práce s černou, podsvícením. U testovaného kusu větší clouding a znatelnější špinavý jev. Subjektivně viděná barevnost neuráží, ba naopak - oko ji vyhodnocuje na pomezí přesnosti a lehké okázalosti. Její art příchuť oslovila přihlížející diváky a dovoluji si proti ní také nic nenamítat.

Na samotný závěr toužím napsat... mnoho kompromisů uživatel pochopí, akceptuje, ale softwarové anomálie ne. S lépe doladěným firmwarem a menšími nesrovnalostmi, či překladovými nedostatky, by naše hodnocení stroje určitě vyšplhalo výše. 

4K HDR televizor TCL 55DC760 dokáže ve své třídě (i cenové) určitě zaujmout a potěšit. Nabízí poměrně dost – dospělou úhlopříčku obrazu, velmi dobrý soundbar, univerzální Android a neokoukaný, povedený design. Komu to bude málo, musí koukat jinde.

TCL 55DC760

Cena orientační:  16990 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud