13
Fotogalerie

Panasonic PT-AX200E: test videoprojektoru

Už předchůdce zaujal výborným obrazem. Novinka slibuje navíc druhý HDMI konektor a výbavu pro počítačové hráče.

Recenzi předchozí verze (PT-AX100E) si můžete na AVmanii můžete přečíst zde. Nová dvoustovka byla při svém uvedení vychvalována zejména jako herní projektor. Panasonic přidal HDMI konektor a do nastavení přidal herní režimy obrazu. Budeme se tedy věnovat především rozdílům.

Základ vychází z přechozí verze a je stále dobrý. 3LCD technologie obrazu poskytuje velmi dobrý stabilní obraz. Nevýhodu LCD jen tradičně představuje horší kontrast. Panasonic proto už do předchozího projektoru nasadil dynamickou clonu, která okamžitě upravuje jas produkovaného obrazu. Samozřejmě u více širokoúhlých filmů (2,35 : 1) si horního a dolního pruhy v jasnějších scénách všimnete, přesto tento neduh Panasonic velmi účinně potlačuje.

celek.jpgdetail1.jpg

Polohování obrazu usnadňuje joystick vpravo od objektivu, díky kterému lze pohybovat obrazem bez zkreslení v rozsahu 63 % svisle a 25 % vodorovně. Dobře tak umístíte obraz přesně na plátno. Projektory s pevně nastavenými čočkami ale mívají obraz výš, pokud plánujete projektor používat příležitostně jen položený na stole, obraz nebude tak vysoko jako u projektoru s pevnou optikou.

joystick.pngrozmeryplochy.pngrozsahjoystick.png
Z dokumentace lze vidět, jak lze s obraz nastavit, případně jak velký obraz můžete mít při různé vzdálenosti projektoru od projekční plochy

Druhý HDMI konektor využijete především při současném připojení herní konzole a videopřehrávače. Samozřejmě nechybí ani komponentní konektory nebo D-Sub a jednoduché video. Z pohledu ovládání nemám s HDMI sebemenší problém, instalace je také velmi jednoduchá. Vzniká tu jen logický problém, jak vést zvuk. Projektor nemá žádný reproduktor, ani výstup zvuku. Zvuk tedy musíte vést přímo z přehrávače analogovou nebo digitální cestou. Při předpokládaném využití pro domácí kino lze využít HDMI vstup a výstup na AV receiveru. Ten už většinou bývá vybaven minimálně dvěma HDMI vstupy, tudíž není nutné je množit na projektoru. Dva HDMI konektory proto jsou jistě více než jeden konektor, praktický přínos ale zase tak extrémní není.

konektory.jpg tlačítka.jpg
Ovládání na horní straně je velmi jednoduché

Při přepnutí do herního režimu projektor upraví gama křivky a podání barev pro výraznější podání tmavých odstínů a lepší rozlišení jednotlivých barev. Díky tomu je obraz lépe čitelný a také díky vnitřní optimalizaci cesty signálu je odezva obrazu od akce svižnější. Samozřejmě zážitek z hraní na obří ploše je nádherný, narazíte jen na dražší provoz. Zatímco u zhlédnutí filmu můžete čas projektoru dobře hlídat, při použití na počítačové hry letí čas podstatně rychleji. Proto má větší smysl brát v úvahu i cenu za projektorovou lampu, která se zde pohybuje kolem 9 000 Kč s udávanou výdrží 2 000 h v běžném provozu.

bok.jpg spodek.jpg

Na projektoru se mi velmi líbil filmový režim, který dokáže odstranit pulldown z prokládaného signálu a rekonstruovat tak původní plynulost filmových záběrů. Použít jej ale můžete jen u prokládaného vstupu (například 1080i), nativní režim projektoru 720p tuto funkci neumí.

dálka.jpg

Při každodenním používání projektoru jsem oceňoval zejména vynikající aktivně svítící dálkové ovládání s vhodně navrženými tlačítky. Bohaté možnosti dodatečných úprav obrazu můžete navíc uložit do uživatelských nastavení. Při udávané hlučnosti 25 dB v úsporném režimu projektor výrazně neruší, přesto ale bezpečně poznáte rozdíl mezi běžícím a vypnutým projektorem i bez koukání na plochu. 

Hlavní konkurenční výhodou oproti jiným projektorů tu tak je druhý HDMI konektor a vylepšená podpora pro hraní her. Rozlišení 720p je pro herní konzole dostatečné, naprostá většina her totiž není navržena pro vyšší rozlišení. Byť u filmů již můžete pošilhávat po 1080p projektoru, cenový rozdíl mezi tímto špičkovým 720p a základním 1080p projektorem vás přesvědčí, že i s 720p se dá velmi dobře žít.

Panasonic PT-AX200E

Doporučená cena 36 995 Kč
 
  • technologie 3LCD, 16:9 0,7", 1 280 × 720 px
  • svítivost 2 000 ANSI lm
  • kontrast 6 000:1
  • hlučnost (úsporný režim) 25 dB
  • projekční vzdálenost 1,2–12,4 m (širokoúhlý obraz s max. úhlopříčkou 5,1 m)
  • optika F 1,9–3,1 f 21,7–43,1 mm (2× manuální zoom, ostření a posun čoček) výkon 220 W
  • životnost lampy 2 000 h
  • lichoběžníková korekce vertikální
  • vstupy 2× HDMI, komponentní (3× RCA), kompozitní (1× RCA), VGA (D-Sub), S-Video
  • vzdálené ovládání RS-232C (mini DIN 8-pin)
  • normy NTSC, PAL, SECAM, HDTV (až 1080p)
  • rozměry (v × š × h) 395 × 112 × 300 mm
  • hmotnost 4,9 kg
  • spotřeba (plný/pohotovostní režim) 290/0,1 W
  • výbava manuál, dálkový ovladač, napájecí kabel

Zapůjčil

  • Panasonic Czech Republic, Praha
  • tel. 236 032 511, www.panasonic.cz
  • záruka 3 roky na projektor, na lampu 2 roky nebo 2 000 hodin, podle toho, co nastane dříve

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud