19
Fotogalerie

Nvidia Shield Android TV 2017: zatraceně dobrý přehrávač

Nejvýkonnější 4K/HDR přehrávač streamuje hry z lokální sítě i internetu. V balení herní gamepad i základní ovladač pro filmy.

Nvidia představila svůj přehrávač Nvidia Shield Android TV na začátku roku 2015. Nyní na trh míří jeho letošní vylepšená verze. Umí mnohem víc, než první Shield v době uvedení, současně s ním má ale mnoho společného.

Aby bylo jasno: nový Shield Android TV 2017, který se už u nás prodává na Alza.cz, je z pohledu výkonu identický s tím starým. Také obsahuje procesor Tegra X1, který popravdě i po dvou letech stále drtí konkurenci mezi přehrávači. Stejně tak původní Shield můžete díky softwarové aktualizaci povýšit na ten nejnovější. Přesto tu je několik rozdílů.

Nvidia Shield Android TV 2017

Nvidia Tegra X1, Maxwell grafika ● 3 GB RAM ● 16 GB úložiště rozšiřitelné přes USB výstup: 4K, HDR, 60 FPS ● audio výstup: až 24bit/192kHz, Dolby Atmos, DTS-X přes HDMI ● 802.11ac 2×2 MIMO, Bluetooth 4.1 LE ● 2× USB 3.0, HDMI 2.0b, Gigabit LAN ● 9,8 × 15,9 × 2,6 cm

5 999 Kč

Zmenšené tělo přehrávače

Nadále budou na trhu dvě verze přehrávače – základní s 16GB úložištěm a verze Pro s vestavěným 500GB diskem. Zatímco Pro verze vypadá na pohled stejně jako v minulosti, základní model se výrazně zmenšil, dle Nvidie o 40 procent. Zůstává tvarované tělo a zeleně svítící štěrbina. Pod televizorem je to sice jedno, ale Shield teď nevybočuje velikostí z ostatních přehrávačů. Na zmenšeném těle se nenašlo místo pro čtečku microSD a pro microUSB konektor. Zásadně to ale ničemu nevadí. Zůstávají dva USB porty, HDMI a LAN. Přehrávač se neovládá infračerveným ovládáním, takže jej můžete schovat do skříňky mimo pohled.

IMG_0050.JPGIMG_0051.JPGIMG_0052.JPG
V balení kromě přehrávače dostanete i dva ovladače, výbava konektory je jen základní. Dle mřížky lze tušit vnitřní ventilátor. Opravdu tam je, ale nikdy ho neuslyšíte

Ovladače na hry i sledování filmů

Hlavní změnou jsou přibalené ovladače. Herní gamepad je nyní štíhlejší, lehčí a připojuje se přes Bluetooth. Na pohled zaujme agresivními trojúhelníky na těle, které kopíruje styl přehrávače, na držení se to ale nepromítá. Naopak díky výraznějším tvarům lépe sedí v ruce. Mezi joysticky úzká lesklá plocha slouží jako ovladač hlasitosti. Pod ním jsou tři tlačítka Zpět, Play/pause a Home. Logičtější by bylo umístit Home doprostřed a Nvidia si to uvědomila. V nastavení tak můžete prohodit funkci tlačítek Play a Home. Poklepání na ovladač hlasitosti funguje jako pauza, popravdě logičtejší by bylo Mute pro rychlé ztlumení hlasitosti. Vestavěný mikrofon nyní aktivujete stiskem tlačítka, po chystané aktualizaci na Google assistant bude poslouchat stále, zda neřeknete „OK Google“.

IMG_0057.JPGIMG_0058.JPGIMG_0059.JPGIMG_0060.JPGIMG_0061.JPGIMG_0062.JPG
IMG_0063.JPGIMG_0064.JPG
Gamepad vypadá s trojúhelníky na povrchu agresivně, v ruce se ale drží pohodlně a bez problémů zvládnete dlouhé herní seance. Vystouplý okraj joysticků usnadňuje ovládání

Ze strany směrem k uživateli můžete připojit sluchátka, pro mne zásadní důvod pro koupi Shieldu. Zvuk z televizoru si takto okamžitě odvedete do sluchátek a nebudete rušit okolí. Na straně k televizoru je USB konektor pro dobíjení, přičemž akumulátor mi vydržel přibližně týden používání. Vepředu se schovává i infra vysílač. Shield totiž nově umí přes infračervený signál ovládat hlasitost na televizoru nebo receiveru, případně zařízení vypnout. Můžete pro to použít i HDMI-CEC, ale ne všechna zařízení to dobře podporují.

IMG_0053.JPGIMG_0055.JPG
Dálkové ovládání padne dobře do ruky a nabídne jen základní tlačítka. Ovládání hlasitosti má na starosti dotykový svislý pruh
IMG_0054.JPGIMG_0056.JPG
Nová verze ovladače přidává infra ovládání pro TV nebo receiver a napájení jen bateriemi. Nemá už ale možnost připojení sluchátek, to zvládne jen gamepad

Nově dostanete i k základnímu Shieldu dálkové ovládání do jedné ruky. Také se připojuje přes Bluetooth, také má mikrofon, také má infra vysílač. Chybí mu ale výstup na sluchátka a dobíjení. Běží na dvě 3V baterie, které by měly vydržet několik měsíců. Na pohled identický starší ovladač s dobíjením a výstupem na sluchátka bude dostupný samostatně. Také zde pro ovládání hlasitosti slouží dotykový proužek. Osobně raději hlasitost ovládám tlačítky, dotykový proužek nedává takovou jistotu a vyžaduje více pohybů.

Nová verze systému

Shield běží na platformě Google Android TV, podobnou najdete v televizorech Sony nebo Philips, případně na některých přehrávačích, ale Shield je jediný, kde toto uživatelské rozhraní běží opravdu plynule bez záseků během přechodů mezi položkami. Díky Android TV funguje spolehlivě Google Cast, tedy posílání obsahu z mobilních telefonů na televizor, v nové verzi firmwaru konečně korektně funguje i přehrávání z aplikace HBO Go na mobilu.

Ve videu se podíváme na uživatelské prostředí, nastavení, různé typy aplikací, přehrávání videa, hraní her lokálně, ze sítě i přes internet

Nvidia k systému přidává několik vychytávek. Už několik měsíců můžete k Shieldu připojit externí disk a naformátovat jej jako interní paměť. Snadno tím překonáte základní omezení 16GB verze a získáte prostor nejen pro malé pro aplikace, ale i pro hry, které často zabírají několik GB prostoru.

Stejně tak můžete v rámci systému připojit síťový disk jako další disk v systému. Váš domácí NAS buide tak pro aplikace stejně dostupný, jako třeba SD karta. Díky tomu i aplikace, které běžně nepočítají se síťovými disky, získají potřebný přístup.

Nyní na Shield přichází Android 7.0, ale přímo v rámci tohoto systému moc nového nepoznáte. Google pro Android TV 7.0 slibuje podporu USB DVB-T tunerů. Podobnou informaci uvádějí i materiály Nvidie, ale ve skutečnosti to zatím nefunguje. Po připojení USB tuneru se nic nestane. Podle našich zdrojů se USB tunery plánují, ale bude to později a postupně se zveřejňovanou kompatibilitou.

Přepracované prostředí

Nvidia rozdělila uživatelské rozhraní do tří základních sekcí. První pruh s doporučeným obsahem je společný všem Android TV, popravdě mi ale nepřijde tak užitečný. Aplikace si sem samy dávají obsah, který neodpovídá vašim dřívějším akcím. Je to takový pel mel, který se po čase naučíte ignorovat.

00262x.00_21_39_23.Still001.jpg

Druhý blok sdružuje nainstalované aplikace bez her. Dříve Shield měl samostatný pruh s Nvidia obsahem, to se zjednodušilo a nyní to jsou jen aplikace a hry. V rámci aplikací dostanete předinstalovaný Plex, Netflix a Amazon. Amazon ale vyžaduje nastavení jazyka na angličtinu a vypnutí lokačních služeb, jinak jej Shield schová. Byl to prý požadavek Amazonu. I s tímto mírným obejitím se pak se dostanete ke stejnému obsahu, který u nás Amazon nabízí na službě Prime Video.

00262x.00_00_49_17.Still002.jpg

Plex na Shieldu neznamená jen přehrávač, ale také přímo server. Plex chytře indexuje úložiště a vyhledává na internetu obrázky a popisky, aby vám vyrobil pokročilou knihovnu vašeho obsahu. K tomu tento obsah nabízí do všech propojených zařízení. Stejně tak dokáže například při přístupu z mobilního telefonu překonvertovat obsah, aby zbytečně sítí neputovalo mnoho dat. Běžně na to potřebujete výkonný počítač, který tuto konverzi řeší, tady ale stačí samotný Shield. Zatímco tedy u televizoru přehráváte filmy, v té samé chvíli může Shield na pozadí konvertovat video pro někoho jiného. Výkon mu na to stačí.

Nvidia inzeruje nový Shield jako 4K/HDR přehrávač. Majitelé staršího Shieldu ale ví, že to už umí jejich dva roky starý přehrávač. Novinkou v rámci softwarové aktualizace je podpora 4K a HDR nejen v Netflixu, ale i v Amazonu. Popravdě nový The Grand Tour je výbornou ukázkou, jak může vypadat HDR a všem doporučuji jej v HDR vidět. 4K a HDR pak můžete přehrávat i ze souborů, které máte u sebe na disku nebo síťovém úložišti, není to omezené jen na streamovací aplikace.

Hry lokálně, ze sítě i z internetu

Pod aplikacemi je pruh vyhrazený hrám. Nejsou v něm jen přímo nainstalované hry pro Android TV, ale Nvidia se snaží lépe zviditelnit Gamestream pro streamování z lokálních počítačů a Geforce Now pro streamování z internetu. Každá hra, kterou si zahrajete přes síť, tu získá vlastní ikonku. Tedy třeba Watchdogs 2 pro PC je v rámci prostředí na stejné úrovni jako Doom 3 pro Shield.

00262x.00_02_10_17.Still003.jpg

Kompletní nabídku již instalovaného obsahu nebo toho k zakoupení sdružuje aplikace Nvidia Games, kde jsou opět pohromadě nejen lokální hry pro Android, ale i ty streamované. V rámci Geforce Now se navíc připravuje propojení s UPlay od Ubisoftu, kde po spárování s vaším účtem se dostanete k uloženým pozicím a pokroku ve hrách. Geforce Now je první měsíc zdarma, dál za 10 euro, přičemž několik her dostanete v rámci předplatného, další musíte dokupovat. Budete potřebovat i rychlý internet nejlépe bez rádiového pojítka po trase. Pak si sáhnete až na 1080p v 60 snímcích za sekundu.

Měřil jsem rychlost odezvy u Geforce Now proti PlayStation 4 u televizoru ve hře Tomb Raider, která je dostupná na obou platformách. Od stisknutí tlačítka bezdrátového ovladače do vyskočení postavičky na obrazovce uběhl v obou případech stejný čas. Za tu dobu, co PS4 pochopila stisk, vyrendrovala a zobrazila snímek, stihl Shield pochopit stisk, poslat to na server v Německu, který vyrendroval snímek, zkomprimoval ho, poslal internetem a Shield jej rozbalil a zobrazil. Vše za přibližně 0,1 sekundy včetně zpoždění daného televizorem. Oproti počítači s herním monitorem to je dlouhá doba, ale GeForce Now je plně srovnatelný s používáním herní konzole.

Pro bezplatné streamování her z domácích počítačů (Gamestream) po místní síti zvládne Shield až 4K rozlišení v 60 snímcích navíc s HDR, pokud to hra podporuje. Pochopitelně ale musíte mít výkonný herní stroj, který to dokáže vyrendrovat. Na druhou stranu u televizoru nemusíte poslouchat hučící výkonný počítač, ale jen zcela tichou krabičku.

00262x.00_19_38_15.Still004.jpg
Notebook streamuje přes lokální síť hru do Shieldu. Zpoždění je na úrovni herních konzolí a poklesu snímků za sekundu si nevšimnete

Nvidia se při uvedení nového Shieldu chlubila podporou pro streamování z platformy Steam. Vypadalo to, že by Shield mohl podporovat i Steam In-Home streaming, který umí streamování i na grafikách AMD, ale to se nepotvrdilo. Streamování ze Steamu v provedení Nvidie znamená lepší podporu pro rozhraní Big Picture, které se lépe ovládá a získá vlastní ikonku mezi hrami. Stále tedy potřebujete grafiku Nvidie a využívá se Gamestream.

I bez streamování je ale stále Shield výkonnou platformou pro hry. Nově dostupný The Witness, známý z běžných počítačů, vypadá stále úchvatně. Doom 3 nebo série Half-Life 2 už delší dobu dokazují, že Shield se nezalekne velkých her.

Několik zařízení v jednom

Nvidia Shield je tedy výkonný přehrávač filmů, 4K/HDR přehrávač z Netflixu a Amazonu, Plex server, výkonná herní konzole a herní streamer z lokálních počítačů nebo internetu. S cenou 6000 Kč se sice řadí mezi dražší přehrávače k televizoru, šíří nabízených funkcí to ale bohatě vynahrazuje.

V této ceně už ale budete uvažovat, zda vezmete PlayStation 4, Xbox One nebo Shield Android TV. Pokud chcete víc hrát konzolové hry a chybí vám výkonný herní počítač, doporučím vám PS4 nebo Xbox One. Pokud ale více sledujete filmy, seriály nebo máte v pracovně výkonný herní počítač a hrami nacpanou knihovnu na Steamu, bude Shield lepší volbou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud