45
Fotogalerie

Apple iPod nano 4G: test MP3/MP4 přehrávače

Další generace stylu, stylového ovládání, funkcí a kvalitního displeje, to je iPod nano. Podívejme se na něj podrobně.

iPod nano patří mezi velmi oblíbené přehrávače a jejich čtvrtá generace rozhodně nemá v úmyslu na tom něco měnit. Několik dřívějších neduhů bylo úspěšně vyřešeno, zlepšila se výdrž, přibylo pár funkcí a mnohé další. Nabídne také velmi atraktivní design, hliníkové tělo, povrch, který není tak snadné poškrábat nebo dokonce umatlat jako u dřívějších generací a zajímavý zakřivený tvar. Rozhodně vás také zaujme minimální tloušťka, která činí pouhých 6,2 mm – jen těžko budete hledat plošší přehrávač. Dík svým rozměrům tak padne do každé kapsy, aniž by vám jakkoli překážel.

Pořídit si jej můžete s dostatečnými kapacitami 8 či 16 GB, a aby se zalíbil co nejširšímu počtu uživatelů, je nabízen v devíti barevných variacích.

DSC06899.jpg DSC06907.jpgDSC06909.jpg

barevne_variace.jpg

Výjimečný displej

Na své malé rozměry zaujímá poměrně velký prostor samotný displej, který se Applu více než povedl. Na svou velikost 30×40 mm nabídne překvapivě velké rozlišení 240×320 pixelů, díky kterému je rastr výjimečně jemný. Oproti většině jiných přehrávačů má tento displej také modernější a velmi kvalitní LED podsvícení.

Multimédií do sytosti, ale až po synchronizaci

V roli přehrávače hudby si přímo poradí s formáty MP3, AAC, ALE, WAV a AIFF. Pro mnohé je tento výčet více než dostatečný, a i přesto, že podporu dalších formátů kdekdo nevyžaduje, za nás si výtku kvůli absenci přehrávání stále živých formátů WMA a OGG zaslouží. Multimediální obsah do iPodu nenahrajete přímo jako u drtivé většiny jiných přehrávačů, ale musíte data synchronizovat. Posloužit k tomu může víceúčelová a nejrozšířenější aplikace iTunes nebo další více či méně známé přehrávače. Podpora pro synchronizaci s iPodem je u některých dostupná po instalaci odpovídajících pluginů. Alternativními programy jsou například WinAmp s Media Library, MediaMonkey, Floola, SharePod, Anapod a mnohé další. Po instalaci pluginu MGTEK může být synchronizačním softwarem i Windows Media Player.

DSC06957.jpg DSC06962.jpg

S videi si poradí ve formátu H.264 s kódováním zvuku AAC LC a rozlišením až do 640×480 při 30 snímcích za sekundu. Jedná se v zásadě o soubory s příponou m4v, mp4 a mov, ale nic to nemění na tom, že konverze videa přes synchronizační software je nezřídka nutná. Synchronizovat například videa lze přes více aplikací, ale největší nabídku funkcí máte právě přes iTunes. Nahrávat můžete všemožné podcasty, videa či zpoplatněné hry apod. Výčet funkcí iTunes je ale na úplně jiný článek.

Pokud chcete do iPodu dostat i jiné formáty videa, využijte některý z konvertorů – například Videora, Free iPod Video Converter a jiné. Ač displej nemá zrovna největší rozměry, přehrávaná videa na něm vypadají více než dobře s naprosto plynulými pohyby.

Vzhledem ke koncepci displeje budete mít iPod při sledování videí spíše na ležato. Fotografie se budou automaticky natáčet podle polohy přehrávače a dostanete je do něj opět po synchronizaci.

DSC06970.jpg DSC06973.jpg fotografie.jpg

Ovládání pro hravé

Specialitou všech iPodů je do značné míry jejich ovládání. Zde se o něj stará obdobná kruhová dotyková plocha s funkcí tlačítek a potvrzovacím středem Click Wheel jako u předchozích generací nano modelů. Ovládání je velmi pohodlné a přesné a snadno se na něj zvyká. Nicméně někomu se na nepřítomnost fyzických tlačítek může přivykat o něco déle. Ke způsobu ovládání výtku nemáme, ale oproti předchozím generacím nám u této příliš nevyhovovala kruhová plochá, která téměř splývala s okolím a byla jen velmi těžko rozlišitelná od těla přehrávače. Zacílení prstu pouze po hmatu tak nebylo úplně jisté. Pochopitelně nemůže chybět tlačítko hold pro uzamykání ovládání.

DSC06906.jpg DSC06927.jpg

V každém případě oceňujeme velmi svižnou odezvu přehrávače a líbilo se nám i nově přidané čidlo polohy. To využijete například ve hrách i při poslouchání hudby.Pokud přehrávač natočíte na bok, nabídka na displeji se změní a hudební skladby vybíráte podle rozdělení do jednotlivých alb. Vše je příjemně graficky a animačně zvládnuté, a podobně, jak tomu bylo i již u iPod Touch. Hudbu lze samozřejmě již při počátečním výběru třídit dle mnoha dalších a tradičních parametrů a využít lze i funkce „Genius“, který vyhledává další skladby v knihovně tak, aby k sobě pasovaly. Pokud přehrávačem zatřepete do stran, dojde k přeskočení náhodně vybraných skladeb. Necháme na zvážení, zdali je to praktické řešení, v každém případě je elegantní.

DSC06960.jpg na bok.jpg na bok2.jpg shake.jpg

Tento iPod vám nabídne i celou řadu dalších doplňkových drobností. Je to například upozornění, kalendář, světový čas, kontakty, poznámky, zámek, stopky či hry, z nichž některé využívají i čidlo polohy přehrávače. Část funkcí je samozřejmě plně funkční až po synchronizaci.

DSC06964.jpg DSC06966.jpg DSC06969.jpg

Energie má na rozdávání

Dle slov výrobce by měl přehrávač sloužit při sledování filmů 4 hodiny a při přehrávání hudby o dvacet více. Nás příjemně překvapil, že hudební produkci při testování zakončil až po velmi slušných téměř 31 hodinách. Lví podíl na tom měl fakt, že během této doby byl displej (či spíše jeho podsvícení) aktivován jen několikrát na kratší okamžiky. V běžném provozu bude svítit podstatně více a tudíž i výdrž klesne.

Doslova smeknout jsme ale museli před přenosovými rychlostmi, které byly ze všech testovaných přehrávačů jednoznačně nejvyšší. Zápis i čtení se pohybovaly okolo 11 MB/s. iPod nano vás opravdu nebude zdržovat.

Většina z nás si na to již zvykla, ale stále nás trochu mrzí přítomnost speciální konektoru. Připojíte přes něj sice mnohá další zařízení, ale pokud potřebujete jen nahrávat hudbu, musíte s sebou vždy nosit speciální kabel.

DSC06905.jpg

A co zvuk? iPodí, jak jinak.

Zvukový výstup přehrávačů iPod je často diskutovaným tématem. Nepředstavuje sice naprostou špičku oceňovanou hifisty, ale všem ostatním nabídne zvuk, který nelze označit jinak než za velmi dobrý. S kvalitními sluchátky si lze dopřát vskutku nadstandardní zážitek a jediným omezením může být trochu nižší maximální výkon (u tohoto modelu). S dodanými sluchátky tradičního „iPod“ vzhledu už prožitek samozřejmě není takový, ale v porovnání s jinými dodávanými hrají poměrně dobře. Mají slušné středy, z části hrají i výšky a až na minimální basy mají vcelku vyvážený zvuk.

Jejich konstrukce je, jak známo, univerzální, a tak nemusí sedět každému nebo nemusí být při delším používání pohodlná.

DSC06904.jpg 

Zvuk lze také do jisté míry korigovat a ve stylu iPodu je to tradičních 22 přednastavených profilů a praktický nastavitelný omezovač hlasitosti.

Nikdo není univerzálnější

Jedna z dalších výhod iPodů je jejich značná kompatibilita s nejrůznějšími zařízeními, ať už jsou to různé reproduktory, přehrávače, monitory nebo přímo autorádia. Nabídka takových zařízení je až neuvěřitelně široká.

Player_1.jpg Player_2.jpg Player_3.jpg Player_4.jpg Player_5.jpg Player_6.jpg Player_7.jpg Player_8.jpg Player_9.jpg

Existuje i celá řada doplňků, které obvykle spolupracují se všemi nebo většinou iPodů či iPhonů, jen jejich cena nemusí být vždy úplně nejnižší. Mohou to být velmi praktická a kvalitnější sluchátka s ovladačem hlasitosti a mikrofonem přímo na kabelu, univerzální dokovací stanice s ovladačem pro nabíjení a přístup k USB rozhraní počítače, pouzdra na paži pro sport, jiná stylová pouzdra, auto nabíječky, AV kabely pro propojení s televizí, adaptér pro FM rádio a desítky a desítky dalších doplňků. Stačí jen chvíli hledat na internetu a neztratit dodaný dokovací adaptér, který je pro některá z těchto zařízení potřebný.

prislusenstvi_armband.jpg prislusenstvi_armband_2.jpg prislusenstvi_armband_3.jpg prislusenstvi_AV.jpg

prislusenstvi_dock_1.jpg prislusenstvi_FM.jpg prislusenstvi_ponozka_1.jpg 

prislusenstvi_sluchatka_2.jpg prislusenstvi_sluchatka_3.jpg prislusenstvi_sluchatka_1.jpg

Verdikt

iPod nano je bezesporu velmi zajímavý a atraktivní přehrávač. Z pohledu mnohých ale ani tak nejde o to, jaký je nebo co umí, pro takové především představuje určitý styl. Pokud si ale tento fakt odmyslíme, dokáže zaujmout i kozumenta běžných přehrávačů. Funkce jsou nadstandardní, kvalita nadprůměrná a při přehrávání hudby či videa vás nepříjemně nepřekvapí. Pokud uvážíme i jeho mnohé další možnosti, představuje lákadlo ještě větší.

Apple iPodnano 4G

klady

+ malé rozměry
+ velmi tenký
+ velmi kvalitní displej
+ vysoká rychlost přenosu
+ čeština
+ dlouhá výdrž
+ rychlá odezva
+ čidlo polohy
+ mnoho doplňků a možnosti rozšíření o SW/HW
+ mnoho barevných variant

zápory

- minimální hmatová odezva kruhu
- konverze videa
- slabší výkon
- nepodporuje UMS pro hudbu
- ceny mnohých doplňků
- podpora WMA, OGG

Apple iPodnano 4G

Cena (na internetu) od 3 700 Kč (8 GB), od 4 550 (16 GB)

  • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka (špunty), dokovací adaptér
  • podporované formáty audia po synchronizaci (AAC, MP3, ALE, WAV, AIFF)
  • podporované formáty videa po synchronizaci m4v, mp4, mov; (H.264, MPEG-4, zvuk AAC LC, do 640×480), nutná častá konverze
  • podporované formáty obrazupo synchronizaci (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG)
  • displej 30 × 40 mm / 240 × 320 pixelů (TFT LED) / excelentní kvalita
  • podsvícení displeje/počet barev výborné/neuvedeno
  • časovač vypnutí 15 min – 2 h a při neaktivitě
  • testovaná verze firmwaru 1.02
  • výkon zvukového výstupu neuvedeno
  • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 11,73/11,28 MB
  • udávaná doba přehrávání (hudba) 24 hodin
  • naměřená doba přehrávání (hudba) 30 hodin 40 minut
  • udávaná doba přehrávání (video) 4 hodiny
  • nastavení zvuku 22 profilů + limit hlasitosti
  • tlačítko hold ano
  • mazání souborů/složek ne/ne
  • napájení Li-Ion akumulátor
  • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
  • integrovaný reproduktor ne
  • slot paměťových karet ne
  • diktafon/formát záznamu ne
  • FM rádio/počet pozic ne
  • nahrávání zvuku/formát záznamu ne
  • doplňky upozornění, kalendáře, světový čas, kontakty, hry, poznámky, známek, stopky, obrázky, video, podcasty, čidlo polohy natočení
  • rozměry (š × v × h) 39 × 91 × 6 mm
  • hmotnost 37 g
  • provedení matné + lesklý displej
  • materiál hliník
  • náchylnost na poškrábání střední
  • vnitřní paměť 8/16 GB/flash

Nižší hodnocení základní tohoto přehrávače neznamená, že by se jednalo o méně kvalitní model, ale tím, že oproti jiným (standardním) přehrávačům z velkého testu MP3 přehrávačů je jeho funkční výbava nižší, či spíše zcela odlišná. Tuto odlišnost zohledňujem v samostatném hodnocení, které se nevztahuje k běžným MP3 přehrávačům.

Hodnocení v porovnání z velkého tesu
výbavaHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png3/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Hodnocení samostatné
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud