14
Fotogalerie

Marantz PM­­-15S1 a SA-15S1: test high-end stereo soupravy

Vše se dnes točí kolem domácího kina, ale jak si vlastně v současné „receiverové“ době vede klasický stereofonní high-end?

Otestovali jsme jednu z nadčasových sestav, kterou v běžném supermarketu již nekoupíte.

V prémiovém hávu

Již u receiverů této značky jsem zmiňoval, že vzhled hraje roli. Zde je uvedené dotaženo téměř k dokonalosti a jen pro pořádek dodám, že v rámci „patnáctkové“ série se kromě námi testovaného integrovaného stereo zesilovače a SACD přehrávače vyrábí ještě digitální DAB tuner ST-15S1, gramofon TT-15S1 a projektor VP-15S1, vše sladěno exkluzivním prémiovým designem. Testované přístroje jsou v provedení Gold (šampaň), ale v nabídce je i čistě stříbrná. Převzata je spousta atributů ze špičkové „stotisícové“ série 11S1, jako 3-vrstvá konstrukce a zejména zesilovací stupně nové generace HDAM-SA2.

celek.jpg

Do ruky skvěle padnoucí dálkové ovladače v luxusním kovovém provedení jsou dokonce identické s ovladači pro vrcholné komponenty 11S1 (některá tlačítka jsou proto na sérii 15S1 „mrtvá“). Všechna tlačítka na parádním hliníkovém panelu mají mírně tužší, přesně definovaný stisk, tak jak to u high-end nadčasových výrobků má být. Jen chvíli trvá si zvyknout, který je který, oba jsou nejen vzhledem, ale i po stránce základních funkcí prakticky shodné a do jisté míry vzájemně zaměnitelné. Nebýt pár speciálních funkcí, které občas potřebujete, jeden byste klidně mohli nechat v krabici.

dálka 1.jpg dálka2.jpg

Pohled na exkluzivní displej přehrávače nenechá nikoho na pochybách, že některé díly jsou unifikované. Velmi kvalitní nízkošumový zobrazovač je evidentně převzat z nejvyšších řad DVD přehrávačů a při podrobnějším zkoumání najdete i „mrtvé“ symboly jako DTS, DVD Audio či MP3. Koneckonců unifikace proniká celým spektrem výrobků a pokud se jedná o vybrané komponenty není co řešit. Exkluzivitu přehrávače velmi efektně dotváří tlusté krycí sklo téměř v provedení optického hranolu a s displejem je vypínatelná i modrá iluminace přístroje.

Něco pro puristy

Co tedy řada Premium obecně nabízí navíc? Oproti „spotřební“ sérii je standardem masivní skelet z duralu a silných profilovaných plechů, dno je dvojité se silnou ocelovou deskou. Celkově působí šasi dojmem výkovku. Všechny obvody produkující nežádoucí rušení jsou uvnitř odděleny či přímo zapouzdřeny a v případě nepotřeby jsou i vypínatelné. Zvláštní kapitolou dokládající rozšiřitelnost a modularitu systému, kterou jsme bohužel nemohli otestovat je jednak provoz v Bi-Ampingu využívající dvou PMA 15S1, po jednom pro každou reprosoustavu zvlášť a především unikátní možnost začlenění do multikanálového systému, kdy použijeme tři takové zesilovače (1-L/R, 2-C/SW, 3-RL/RR) propojené firemní komunikační sběrnicí FCBS.

zadek.jpg

Zesilovač má bohatě dimenzovaný toroidní transformátor zaručující minimální vnitřní elektromagnetické zkreslení. Nechybí masivní výkonové konektory WBT a pro použití kvalitnější a mohutnější kabeláže jsou od sebe více vzdáleny nadstandardní vstupy cinch pro CD a gramofon. Zobrazovací LC displej sám o sobě zaručuje minimum šumu a vyzařovaného rušení, navíc se dá společně s efektním modrým osvětlením vypnout, stejně jako Phono předzesilovač a výstupy Rec Out. Také přehrávač má kvalitní transformátor zalitý ve stínícím krytu a velmi tichá a svižná čtecí mechanika je před rušením a rezonancemi chráněna měděným pouzdrem stejně jako opět vypínatelný digitální výstup. A možná to není důležité, ale této kategorii to bývá zvykem, takže oba přístroje jsou „Made in Japan“.

PM15-2.jpg SA-15.jpg
Velmi kvalitní celkovou konstrukci obou přístrojů dokládají i výmluvné a zajímavé fotografie vnitřku zesilovače a SACD přehrávače – detaily viz http://marantz-hifi.cz/vnitrnosti.htm

Nadčasový zvuk

Jednou z vlastností, na kterou narazíte již při prvním poslechu je, že zesílení je možné na velmi vysokou míru a kupodivu nijak neobtěžuje, mohutný zvuk oproštěný od jakékoliv agresivity, která ve vyšších poslechových hladinách vládne značí velmi vyvážený, stabilní a dostatečně dimenzovaný zesilovač. Dynamika a rozlišitelnost ve zvuku je na takové úrovni, že i prostý „neznaboh“ vážné hudby si stihne uvědomovat a v paměti vybavovat jednotlivé klasické nástroje.

Při poslechu si také vychutnáte na SACD nosičích mnohem jemnější zvukové detaily oproti CD, každopádně tento formát už jej asi nikdy neohrozí. Přímým porovnáním na takové sestavě si už uvědomíte, jak hodně kvalitní a nadčasový klasický formát CD Audio vlastně je. Oba jsou zde použitím špičkových D/A převodníků (Cirrus Logic CS4397) v kombinaci s moduly HDAM dotaženy téměř k dokonalosti.

det2.jpg

Nebudu tu opakovat běžnou frázi, že zpěv interpretů byl na takové úrovni, jako by byli s vámi v místnosti, nicméně sestava ve spojení se špičkovými reprosoustavami dokáže zvukově zapůsobit opravdu silně přesvědčivě. Nám pro test primárně posloužily mohutné AQ Donna Prima (kompletní osazení špičkovými měniči Scan-Speak) a pomohly tak alespoň přiblížit atmosféru koncertního sálu. Pokud tedy mohu jednoduše nabídnout nějaké srovnání, dá se konstatovat, že přestože mnohem víc prodávaná kategorie zesilovačů kolem 20 tisíc už nabízí špičkový zvuk, realitě se začínáme přibližovat opravdu až zde.

Systém exceloval také u hudby na bázi syntetizérů (Jean Michel Jarre, Enya apod.) vytvářejících nepřirozené zvuky o mnohem větším frekvenčním rozsahu a než klasické nástroje. Pochopitelně nejde jen o čistotu a rozsah zvukového spektra, které jsou u elektronických nástrojů většinou samozřejmostí, v kombinaci s adekvátními reprosoustavami vás dynamické rozpětí systému a přesná lokalizace podkresových zvuků běžně ani neslyšených přímo uhrane. U levnějších sestav toliko známé slévání v těžko definovatelný zvukový chuchvalec se zde prostě nekoná.

Na čem jsme testovali

K testu byly přizvány špičkové vrcholné třípásmové reprosoustavy AQ Donna Prima českého výrobce Acoustique Quality (123 800 Kč/pár) a třípásmové Bowers&Wilkins 703 (79 980 Kč/pár). Signálovou i reproduktorovou kabeláž tvořily špičkové produkty německé značky Inakustik/Monitor - řada Black&White. Kvalita sluchátkových výstupů byla ověřena na Sennheiser HD 650 a Koss porta Pro. Poslouchala se poměrně široká škála CD, Clair Marlo – Let It Go, Enya – Shepherd Moons, Tori Amos – Strangel Little Girls, Andrea Bocelli – Verdi, dále Yello a Lucie Bílá. Jako SACD Dire Straits – Brothers in Arms a Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Zajímavostí, která významně přispívá ke zvukovému zážitku, je dokonalé sladění zvukových kanálů, o které se starají digitálně řízené odporové řadiče od věhlasných Wolfson Microelectronics. U produktů nižších kategorií je totiž běžné, že se mohou hladiny kanálů o nějaký ten decibel lišit. Mnozí z nás se jistě setkali s nešvarem, že se při tišším poslechu, kdy je to nejvíce patrné, kanály trochu rozjíždějí, což může při takovém nočním poslechu dost vadit. Výše uvedený špičkový digitální obvod zabezpečí absolutně přesné stupňování po 0,5 dB pro každý kanál a v praxi to znamená perfektní vybalancování kanálů navíc s možností přímé kontroly pěkně pohodlně z křesla pomocí ovladače a ne na kolenou u přístroje zatímco bedny hrají jinam.

Sázka na jistotu

Prošlo mi pod rukama mnoho přístrojů a vězte, že nedostatky se během testu hledaly velmi ztěžka, tenhle tandem špičkově sladěných audiopřístrojů prostě zahraje skvěle nejširší spektrum hudebních žánrů a myslím, že potenciálního zájemce nečeká ani žádný zásadní problém, co se výběru beden týče, celkově neutrální systém si porozumí s většinou adekvátní produkce reprosoustav.

detail zesilovače 1.jpg přehávač detail.jpg

Takže co by mohlo vadit? V dané kategorii snad jen mírně vyšší cena SACD přehrávače a že otočné potenciometry korekcí včetně sluchátkového výstupu na přehrávači (sluchátka používám velmi často) jsou na omak trošku titěrné. Na druhé straně, když už je řeč o korekcích a jejich užití či neužití, přestože na ně ve spojení s kvalitními reprosoustavami mnohdy ani nedojde, je tato ekvalizace i v nejširším rozsahu (rozsah je ± 10dB) na velmi vysoké úrovni. Ani v krajních polohách se mi nedařilo parádní zvukový projev nijak výrazně znehodnotit. Také jsem byl překvapen vysokou kvalitou sluchátkových výstupů a především u přehrávače SA 15S1 jej můžeme ve své třídě označit za excelentní.

Série Premium na mne obecně udělala velký dojem a není se čemu divit. PMA 15S1 nedostal ocenění EISA za nejlepší evropský zesilovač roku 2005/2006 jen tak, můžeme ho s klidem označit za high-end v pravém slova smyslu, přičemž nejlepší zvukový zážitek dosáhnete právě s testovaným SA 15S1. V téhle cenové hladině se samozřejmě nachází i nejedna konkurence, ale příliš velká tlačenice zde není, navíc zde má Marantz díky svému renomé poměrně silnou pozici. Plánujete-li či už vlastníte high-endové reprosoustavy řekněme za 50 – 150 tis. a poohlížíte se po něčem podobném, troufnu si odhadnout, že na tyhle produkty dříve či později chtě nechtě narazíte jako na jedny z horkých kandidátů pro špičkovou a nadčasovou hi-fi sestavu.

Marantz PM-15S1 – integrovaný zesilovač

Cena: 45 000 Kč
 
  • Výstupní výkon (20 Hz–20 kHz -buzeny oba kanály):
    - 2× 90 W (8 Ohmů)
    - 2× 140 W (4 Ohmy)
  • THD (oba kanály buzeny, 8 Ohmů, 20 Hz až 20 kHz): 0,05 %
  • Frekvenční rozsah (CD, 1W, 8 Ohmů): 5 Hz – 100 kHz, ± 3dB
  • Činitel tlumení (8 Ohmů, 20Hz až 20 kHz): 100
  • Analogové vstupy / výstupy: 5×, 1× PHONO MM/MC / 2× recorder, 1× PRE OUT
  • Odstup signálu od šumu (IHF-A, 1W, 8 Ohmů)
    - PHONO MC: 77 dB (0,5 mV vst.)
    - PHONO MM: 85 dB (5 mV vst.)
    - CD/LINE: 90 dB (500 mV vst.)
  • Korekce: BASS (50 Hz), TREBLE (20 kHz): ± 10dB
  • Ostatní konektivita: REMOTE CONTROL IN/OUT (cinch), FCBS IN/OUT (3,5 jack)
  • Příkon: (EN60065) 220 W, (4 Ohmy, 2× 140 W) 550 W
  • Příslušenství: Dálkový ovladač, síťový kabel, originální a český návod
  • Rozměry (š × v × h): 440 × 123 × 444 mm
  • Hmotnost: 18 kg

Marantz SA-15S1 – stereofonní přehrávač SACD/CD

Cena: 45 000 Kč
  • Analogové výstupy - kanály SACD/CD: 2 / 2
  • Frekvenční rozsah – SACD/CD: 2Hz – 100kHz / 2Hz – 20 kHz
  • Frekvenční charakteristika – SACD/CD: 2 Hz – 50 kHz (± 3dB) / 2 Hz – 20 kHz (± 3dB)
  • Dynamický rozsah – SACD/CD: 111 dB / 100 dB
  • THD (1 kHz) – SACD/CD: 0,002 % / 0,002 %
  • Digitální výstupy – CD: 1x optický, 1x koaxiální
  • Formát, vzorkovací frekvence – SACD/CD: 1-Bit DSD, 2.8224 MHz / 16-Bit Linear PCM, 44.1kHz
  • Ostatní konektivita: REMOTE CONTROL IN/OUT (cinch)
  • Příkon: 20 W
  • Příslušenství: Dálkový ovladač, síťový kabel, originální a český návod
  • Rozměry (š x v x h): 440 x 123 x 419 mm
  • Hmotnost: 13,5 kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
připojení/ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výkon/cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud