14
Fotogalerie

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Hraje tak, že vás hudba naprosto pohltí. Systém našlapaný technologiemi potěší geeka i náročného posluchače, jeho místo je v obyváku, kde vám bude dělat radost jak u filmů, tak při poslechu hudby.

Měl jsem dojem, že domácí Hi-Fi věže, minisystémy nebo mikrosystémy už patří minulosti – jak ztrácel na významu nosič hudby zvaný CD, tak postupně upadala i tato řešení. A ejhle, ona to není tak úplně pravda.

Dnes sice úlohu domácího „bavítka“ přebírají bezdrátové reproduktory nebo soundbary (protože zvuk z moderních placatých televizí stojí za…), ale malý systém 2.0 s dřevěnými bednami má stále své kouzlo, má svůj důvod a smysl a hlavně, má svůj zvuk.

CS-N575D__BB__Front_N9999x9999.png.jpg

Je docela škoda, že se podobné záležitosti naprosto vytratily z nabídek velkých e-shopů, kde můžete pořídit sestavu 5.1 se mocnými basy bez zbytku spektra a vrcholem nabídky budiž soundbar. A nějakým omylem tu ještě najdete 2.0 repráky k počítači, které má obchod zalistované od roku 2008. Domácí hudební systémy nebo třeba aktivní 2.0 reproduktory musíte hledat ve specializovaných obchodech. A proč to celé píšu? Protože jsem až do nedávna jen tušil, že se něco podobného jako testované Onkyo prodává. Proto budu možná žasnout nad tím, co zkušení už dávno vědí, ale já se vracím k takovémuto hudebnímu systému po asi 15 letech.

A co je úplně nejhorší, je fakt, že znám lidi, kteří jsou schopní a ochotní investovat do bezdrátového reproduktoru stejnou částku, jako stojí toto Onkyo, tedy skoro 12 000 Kč. A skončí to tak, že jej natrvalo zaparkují na místo, odkud se roky nehne. A o tom, co hraje lépe, není potřeba příliš pochybovat. A stejně tak si někteří pořizují kombíka pro případ: „kdyby náhodou“ a pak v něm najezdí 200 000 km za 10 let sami. Ale to už je na každém.

Našlapaný technologiemi

Recenzovaný systém Onkyo se na první pohled od svých předchůdců, které pamatuji, moc neliší: jde o sestavu dvou „dřevěných“ (materiál je pochopitelně MDF deska) pasivních beden a samotného přehrávače, jakožto středobodu celého systému. Při podrobnějším ohledání se ale moderna už neschová: Wi-Fi antény, ethernetový port, rozměrný grafický displej…

01.jpeg

Pro staromilce je zde stále optická mechanika, která si poradí s klasickým Audio CD formátem, ale i MP3 soubory. Po dlouhých letech jsem doma oprášil hudební CD a zaposlouchal se. To ševelení mechaniky mi docela chybělo. A zároveň s tím mi v hlavě zrála myšlenka: když se pomalu vrací vinyl, co když se jednou vrátí zpět i formát CD? Klidně budu platit dál streamovací službu, ale roste ve mně pocit, že některé umělce chci podpořit tím, že si koupím album a že jej budu mít doma, tak jak jsem to dělal dlouhé roky.

08.jpeg

Výčet technologií je velmi působivý, díky Wi-Fi a Ethernetu je možné přímé napojení na Spotify, Tidal, Deezer a TuneIn. Osobně by mě dost potěšila i podpora Apple Music. Další možností je připojení přes Bluetooth. Bohužel výrobce nikde nespecifikuje, jaké kodedy pro Bluetooth přenos používá, dá se tedy očekávat, že půjde o základní SBC a akustické škody opravuje samotný systém. Kvalita tím lehce trpí a rozdíl mezi drátem a Bluetooth je slyšitelný, nicméně ne tak moc, jak jsem čekal. Využít můžete i další vychytávky: Multi-room s technologii Flare Connect nebo DTS Play-Fi. Zmínit musím i podporu Chromecastu. A pokud máte rádi rádio, poradí si Onkyo s FM vysíláním i DAB+.

03.png

A pak jsou tu ještě audio vstupy. Na zadní straně nechybí analogový vstup 2× RCA a pak dva digitální vstupy: optický a koaxiální. K plnému výčtu přidám ještě RCA konektor pro subwoofer, a čtveřici konektorů s matkami pro připojení reproduktorů. Dodávané kabely mají každý asi 1 m. Na přední straně systému pak najdete 3,5mm jack pro sluchátka a USB-A pro flash disk nebo pevný disk. Bohužel maximální proud USB je 0,5 A, takže roztočení klasického plotnového disku není samozřejmostí a pravděpodobně se neobejdete bez externího zdroje.

09.jpeg

Stran zpracování nemám výtek: přehrávač je krytý silným plechem s matnou a docela hrubou úpravou. Přední straně je plastová s velkým a dobře čitelným displejem a ovládacími prvky. Reprobedny vypadají překvapivě jednoduše, ale byť jsou pasivní, jsou docela těžké, jedna váží 2,6 kg. Je jasné, že na materiálu se nešetřilo, a na zvuku je to znát. Jde o dvoupásmovou bednu s maximálním výkonem 20 W a impedancí 6 Ω. O zvuk se stará 25mm tweeter a 130mm středobasový měnič. Na zadní straně reproduktoru najdete stejné konektory s matkami jako na přehrávači samotném.

Tlačítka, ovladač i aplikace

K ovládání můžete použít buď tlačítka přímo na přehrávači, nebo použijete dálkové ovládání a nejmodernější je pochopitelně mobilní aplikace. Tlačítka je přehrávači mohou na první pohled možná působit trochu zmateně, ale po několika minutách budete přesně vědět co a jak. Největší otočný volič louží jako regulace hlasitosti, má krásně jemný a „nekonečný“ chod. Druhý otočný volič je o poznání menší a slouží pro přeskakování skladeb a pohyb v menu. Má hrubší povrch a každý krok má jemný doraz. Zbytek tlačítek je docela titěrných, ale mají perfektní a jasný stisk a velmi dobře čitelné popisky.

07.jpeg

Druhou a o něco pohodlnější volnou je dálkový ovladač, který dobře padne do ruky a trochu překvapivě jsou v balení také dvě AAA baterie. Ovladač je pohodlnější hlavně z toho pohledu, že má ovládací kříž, díky kterému se třeba snáze vybírají znaky z virtuální klávesnice při zadávání hesla na Wi-Fi atd. Spoustu voleb je tu dostupná na první dobrou a není třeba se k nim dostávat přes menu jako na přehrávači samotném: typicky jde o rychlé nastavení ekvalizéru, přepnutí Bluetooth atd.

10.jpeg

A v neposlední řadě je tu mobilní aplikace, přesněji dvě mobilní aplikace. Obě jdou dostupné pro Android i iOS. Jde o Onkyo Controller a Onkyo Music Controll. Druhá jmenovaná slouží hlavně k Wi-Fi přenosu hudby skrze DTS Play-Fi. Můžete si vybrat, jestli se bude přes Wi-Fi streamovat hudba přímo z vašeho telefonu, z NASu nebo z nějaké streamovací služby. Je to vlastně velmi dobrá alternativa k Bluetooth přenosu, kdy můžete také využít telefon, ale v tomto případě nejste omezeni kodekem a klidně můžete využít i Hi-Res nahrávky.

Aplikace Onkyo Controller pak spravuje Multi-Room, můžete na ní přepínat vstupy, řešit napojení na Spotify nebo Tidal atd. Obě aplikace jsou poměrně úzce spojené, takže jednoduše nastartujete jednu a pokud to bude potřeba, budete rychle přepnutí do té druhé atd. Hlavní je, že je ovládání přes aplikaci jednoduché a zcela pochopitelné a bude vás bavit.

Teritorium: obyvák

Výrobce přesně věděl, pro koho sestavu dělá. Věděl, že si sednete do oblíbeného pohodlného křesla a chcete si hudbu užít tak, jak to jen jde. A přesně tohle Onkyo dělá – doslova ždímá emoce, vtahuje vás a nechce pustit. Je to velmi silný útok na posluchače, který musí být soustředěný. Onkyo se nedá moc poslouchat jako podkres pod práci, ten nával informací jsem nezvládal a obvykle to skončilo tím, že jsem hudbu vypnul a počkal až na okamžik, kdy budu moci hudbě věnovat naplno. Podobně to mám s mými oblíbenými sluchátky Etymotic, které nemohu poslouchat za chůze, protože se nedokážu soustředit na to, kam mám vlastně jít, takže je používám jen ve vlaku.

02.png04.jpeg

Přednes Onkya je krásně vzdušný, světlý a nádherně přirozený. Je jedno, jestli pustíte death metalovou palbu nebo něžné brnkání do kytary od Iron & Wine, hudba je plná detailů. I v případě, že umístíte reproduktory blízko k sobě, zvládnou zahrát široký a přirozený prostor, který bohužel potřebuje trochu vyšší hlasitost. U nižší hlasitosti se zvuk citelně sevře a ztratí na síle, což se ale dá čekat; sestava není určená na poslech z blízka a potřebuje určitou hlasitost, aby to znělo.

Přiznám se, trochu mě to ale zamrzelo, mám doma reproduktory AQ M22, které jsou na tichý poslech fantastické a dokáží vytvořit prostor i na tu nejnižší hlasitost. Kdyby tohle alespoň malinko dovedlo Onkyo, byl bych naprosto nadšený. Jde ale hlavně o zvyk, prostě si sednu dál, nastavím vyšší hlasitost a nechám se unášet.

05.jpeg06.jpeg

Na vestavěném ekvalizéru jsem si lehce stáhl basy a nepatrně vytáhl výšky, aby byl projev analytičtější. V tomto nastavení reproduktory krásně nesou reálné nástroje a vokály a osvědčilo se mi to také na filmy, hlavně kvůli perfektně podaným dialogům. Když ale necháte zvuk v továrním nastavení, je projev zábavnější a hravější. Basy jsou kulaté, rychlé a mají důraz. Výborně pak vynikne pop a rockový hudba: efekty u filmů naberou na strašlivé síle, ale bohužel na úkor dialogů, které se mi zdály posunuté níže.

Důležité je, že Onkyo zahraje prostě všechno a s naprostou grácií: od filmu, přes symfonický orchestr a pop a až po ten nejtvrdší metal. Nepamatuju, kdy naposledy jsem slyšel tak vyrovnaný a silný projev. Tohle se prostě povedlo. K dispozici sice máte minimum nastavení zvuku, ale zato v obrovské šíři, takže si to správné nastavení určitě najdete.

Verdikt

Onkyo na mě udělalo silný dojem, úvahy o potenciálním soundbaru k nové televizi se rázem rozplynuly. Tohle chci do obyváku, na film, na hudbu, na party. 12 000 Kč je sice hodně peněz, ale vím, že tohle mi vydrží dlouhé roky, hlavně když výrobce bude vydávat update firmwaru tak poctivě, jako teď. Během testování jsou totiž updatoval hned dvakrát, takže poklona pro Onkyo.


+ Nádherný zvuk
+ Technologický výbava
+ Krásný přirozený prostor
+ Pravidelné updaty firmwaru
+ Mobilní aplikace

- Výrobce neuvádí kodeky u Bluetooth
- Fádní vzhled
- Vyšší cena

Onkyo CS-N575D

Cena: 11 990 Kč

Zapůjčil: www.cptpraha.cz
Výrobce: Onkyo

  • konfigurace systému: 2.0
  • výstupní výkon: 2× 20 W (RMS)
  • frekvenční rozsah: 55 až 40 000 Hz
  • konektivita: Bluetooth 4.1, USB-A, Ethernet, Wi-Fi 802.11ac/a/b/g/n (Chromecast, Flare, DTS Play-Fi a další), CD
  • vstup: koaxiální a optický digitální, 2× RCA, FM/DAB+
  • výstup: RCA na subwoofer, stereo výstupy s matkami
  • příslušenství: dálkové ovládání, propojovací kabely, napájecí kabel
  • rozměry přehrávače: 215 × 117 × 297 mm
  • hmotnost přehrávače: 2,3 kg
  • rozměry reprobedny: 160 × 250 × 184 mm
  • hmotnost reprobedny: 2,6 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud