28
Fotogalerie

Emgeton E9 Cult: test MP3/MP4 přehrávače

Nejnovější kovový přehrávač Emgetonu nabízí výborné parametry. Osvědčí se ale také při praktickém používání?

Přehrávače Emgeton jsou na našem trhu dostatečně známé a mnohé z nich také velmi populární, namátkou si vzpomínám třeba na model M6 Cult. Před nedávnem jste si u nás mohli přečíst recenzi na M6 Cult, tentokrát zamíříme do vyšší třídy a budeme hodnotit nový E9 Cult.

Zastudí v ruce

Na vzhledu hudebního přehrávače se toho mnoho vymyslet nedá a Emgeton je toho důkazem. Standardní stříbrná krabička s velkým displejem a ovládacími tlačítky nikterak zvlášť nezaujme, současně ale na první pohled nenajdete ani důvod pro její kritiku. Jakmile přístroj uchopíte do rukou, uvědomíte si, že jako výrobní materiály se tentokrát dostalo nejenom na plasty, ale také na kov. Vzhledem k tomu potěší, že hmotnost zůstala zachována pod 70 g. Přehrávač také díky kovu působí o poznání hodnotněji, než jeho plastová konkurence. Pokud ale automaticky čekáte slova chvály na pevnou konstrukci, nedočkáte se. Slabou stránkou se tentokrát stal displej – stačí na něj lehce zatlačit a prohýbá se. O jeho delší životnost mám trochu obavy.

Snímek 001.jpg Snímek 002.jpg Snímek 003.jpg

Stejně tak se mi nelíbí, jak Emgeton E9 Cult vyřešil podporu paměťových karet. Ani tento přehrávač totiž slot na karty, umístěný na levé straně, nijak nechrání. To je bohužel problémem spousty přehrávačů, upřímně nechápu, proč s tím výrobci něco nedělají. Pokud v přehrávači kartu nemáte (automaticky žádnou nečekejte), bude se do slotu akorát usazovat prach.

Snímek 005.jpg 

Na pravém boku přístroje hledejte posuvník pro uzamčení přístroje. Také ten šel vyřešit lépe. Při odemčeném přístroji má totiž vůli do stran. Ničemu to zásadně nevadí, ale prostě to nepůsobí dobře.

Snímek 007.jpg 

Přítomnost miniUSB a 3,5 mm jacku je samozřejmostí, příjemného překvapení se ale dočkáte na zadní straně, kde se nachází hlasitý reproduktor. Pro dobrý zvuk musí být ale pochopitelně namířen „do prostoru“, pokud necháte přehrávač displejem nahoře, zvuk z reproduktoru zní dost divně.

Prosím nového grafika

První špatný dojem z displeje se bohužel nenapraví ani po spuštění přístroje. Použitá grafika i celé prostředí mi totiž nepřipadalo příliš líbivé. Samozřejmě, jedná se o subjektivní záležitost, ale myslím si, že na nevzhledném a nepraktickém fontu písma se shodneme. V hlavní nabídce jsou popisky vzhledem k velikosti ikon zbytečně malé, v dalších podmenu to není o mnoho lepší. Na velký displej se alespoň vejdou prakticky všechny řádky nabídky. Technické specifikace displeje přitom nejsou vůbec špatné, ovládací prostředí je ale využívá naprosto minimálně.

Snímek 006.jpgdisplej1.jpg

Shovívavý bohužel nemohu být ani k ovládání, se kterým se mi nepracovalo moc dobře. Tlačítka jsou srovnána zcela s povrchem přístroje a netisknou se nikterak dobře. Navíc si nemyslím, že by ovládání bylo úplně intuitivní (chápu tak, že nepotřebuji radit návodem). Vžiji-li se do situace neznalého uživatele, jen těžko na první pohled pochopím, k čemu jsou tlačítka M a A-13.

Hudba z více zdrojů

Po hudební stránce patří Emgeton E9 Cult rozhodně mezi velmi zajímavé přehrávače. Potěší už jen širokou nabídkou formátů. Spokojen jsem byl i s rychlostí nahrávání dat do přístroje, je celkem jedno kam hudbu nahrajete, protože po spuštění přehrávače musíte zapnout hudební knihovnu, která si všechny nové skladby dohledá a zařadí do kategorií dle ID3 tagů.

displej2.jpg displej3.jpg displej4.jpg displej5.jpg

Rychlost aktualizace se odvíjí od množství nahraných skladeb, velmi hrubým odhadem se dá říct, že co album to cca. tři sekundy času. Nemá-li hudební soubor ID3 tagy vyplněné, pořád ještě zbývá průzkumník, který je schopen skladby dohledat. V tomto směru se mi velmi líbilo, že průzkumník je nejenom samostatnou položkou v hlavním menu, ale najdete jej i v menu hudby.

displej11.jpg displej12.jpgdisplej13.jpg displej18.jpg displej10.jpg

Při přehrávání máte k dispozici několik možností zobrazení, samozřejmostí jsou ekvalizéry (včetně uživatelského) a několik módů opakování i přehrávání. Nic z toho vám ale nezaručí, aby z hlasitého reproduktoru zněl kvalitní zvuk, obzvláště basů bych rád slyšel více. Nadšený jsem nebyl ani ze sluchátek (model Emgeton ESC), kdy při vyšších hlasitostech začaly být výšky až nepříjemné a poslech hudby kazily.

Snímek 009.jpg displej14.jpg displej15.jpg

Kromě hudby dostanete k dispozici také rádio. Poslouchat můžete z hlasitého reproduktoru a oblíbené stanice si uložíte do více než dostatečné paměti. Emgeton se chlubí i možností nahrávat z rádia záznamy. Mně ovšem chybělo to nejpodstatnější – vyšší citlivost na signál.

Dost funkcí pro všechny

Velký displej si říká o podporu dalších funkcí a Emgeton M9 nezklame. Po převodu můžete přehrávat video soubory ve formátu avi. Video se přehrává na šířku, pomocí tlačítek se v něm můžete posouvat vpřed i vzad. Další prohlížeč si vzal na starosti obrázky. Po funkční stránce je docela jednoduchý, umí snímky přibližovat a oddalovat a nastavit také můžete slide show i s délkou prohlížení jednotlivých obrázků.

displej5.jpg displej6.jpg displej7.jpg displej8.jpg displej9.jpg

Na Emgetonu můžete také číst text, podporován je pouze formát txt. Divím se, že se už žádný některý výrobce nechytl za hlavu a nenabídl čtečku pro formát pdb, ve kterém se na internetu nachází spousta knížek. Možnost měnit velikost a barvu písma nebo vytvořit si záložku nerozptýlí pocit ze zmařené příležitosti.

A takto se bohužel dá charakterizovat celý přehrávač. Po funkční stránce se jedná o velmi dobře vybavený přístroj, jakmile ho ale začnete prozkoumávat podrobněji, začnete mít spoustu nejrůznějších výhrad. Emgeton E9 Cult se mezi úspěšné modely značky nezařadí.

klady

+ kovový obal
+ kvalitní displej
+ hlasitý reproduktor
+ podpora karet microSD
+ velká podpora formátů zvuku

zápory

- hůře ovladatelná tlačítka
- neatraktivní grafický design
- umístění hlasitého reproduktoru
- nepříliš kvalitní zvuk s dodávanými sluchátky

Emgeton E9 Cult

Cena (na internetu) od 1 795 Kč (4 GB), 2 079 Kč (8 GB), 2 705 Kč (16 GB)

  • podporované formáty MP3, WMA, OGG, FLAC, APE
  • displej LCD TFT, 37 × 49 mm (320 × 240 pixelů), 262 000 barev
  • vnitřní paměť 4/8/16 GB (flash)
  • paměťové karty ano, microSD
  • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup
  • ekvalizér 7 + 1 vlastní
  • integrovaný reproduktor ano
  • časovač vypnutí 3 min – 20 min
  • zobrazení času/data ano
  • české prostředí ano
  • hmotnost 68 g
  • rozměry (v × š × h) 85 × 48 × 10 mm
  • FM tuner 30 předvoleb
  • hlasový záznamník ano
  • akumulátor Li-Pol 620 mAh
  • upgrade firmwaru ano
  • příslušenství český návod, USB kabel, sluchátka, šňůrka

Zapůjčil

Hodnocení
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud