15
Fotogalerie

Duel: Sennheiser Urbanite vs Sennheiser Momentum On-Ear

Jsou od jednoho výrobce, mají velmi podobný vzhled a velmi podobnou cenu, nabízí se v několika barvách, používají klasický hlavový most a jsou uzavřená, dynamická a supra-aurální. Rozdíl je ale velký.

Kapitoly článku:


Toto jsou upřímně jediné body, na kterých se sluchátka Sennheiser URBANITE a MOMENTUM On-Ear shodnou. Ve všem ostatním jde o typický příklad italské domácnosti, každá jsou totiž určená pro naprosto jiný typ posluchače, kteří se stejně jako sluchátka budou rvát za to, že oni to dělají líp. Na zmíněné dvojici se asi nejlépe dá ukázat, jakým směrem se za posledních šest let posunul sluchátkový trh.

Sluchátka speciálně pro mladé mi ještě do nedávna připadala jak naprostá hloupost, jenže trh ukazuje, že pro tuto kategorii očividně místo je, jasným důkazem toho je ohromný úspěch Beatsů, které se prosadili, i když v drtivé většině jde o předražené modely s přebasovaným zvukem.

DSC08835.JPGDSC08843.JPG 
 Sennheiser Momentum On-Ear a Sennheiser Urbanite

Tato dvojice je toho typickým příkladem, Urbanite pro mladé, Momentum pro ty ostatní. Na začátku svého testování jsem udělal jednoduchý test, aniž bych řekl o sluchátkách cokoli, dal jsem je poslechnout třídě gymnazistů ve věku 15 až 16 let. Naprostá většina se zamilovala do Urbanitů a sluchátka Momentum jim připadala nevýrazná. Nutno říct, že v přehrávaných skladbách převažovala obecně elektronika, dup-step a pop.

Stejně jsem zaexperimentoval mezi známými ve věku 25 a více let. Tam už bylo žánrově živěji, protože přišlo i na rock, metal, folk, blues a dokonce i dechovku. Sluchátka Urbanite většina znechuceně sundala z hlavy a zase si pochvalovala zvuk linoucí se z Momentů. Výsledek je jasný, sluchátka pro mladé mají smysl – ale ta druhá také. Jinak řečeno, nároky se mění s poslouchanou hudbou i věkem.

Konstrukce jako životní styl

Sluchátka Urbanite nejsou generaci Y přizpůsobena jen zvukově, ale také konstrukčně a designově. Právě tady se ukazují první, skutečně zásadní rozdíly oproti velmi populárnímu a jinak oblíbenému modelu Momentum. Naprosto bez nadsázky a srandy jde především o jiný životní styl, intenzitu používání a hlavně kýžený pocit z poslechu a nošení.

DSC08850.JPGDSC08851.JPG DSC08856.JPG
Sennheiser Urbanite

Zvýšenou odolnost Urbanite ukazuje masivnější konstrukce, která snese mnohé nešetrnosti. Hlavový most je tužší, má silnější neregulovatelný přítlak a je velmi mohutný (aby snesl prudké taneční pohyby?). Plochý kabel lze vyměnit a je skutečně silný, záporem je nepříjemný mikrofonní efekt, obzvláště slyšitelný na podzimním, či zimním oblečení. Pochválit určitě musím celkové pohodlí nošení a také tu skutečnost, že sluchátka dobře sedí jak na hlavě, tak i kolem krku, protože nikde nederou a nezavazí. Možná se to může zdát jako banalita, ale líbí se mi, že je na uši dostanete na první dobrou, žádné posouvání, štelování a popotahování. Nastavení velikosti oblouku pomocí posuvných segmentů držících vlastní sluchátka v hliníkovém rámu je prostě bezchybné. Zkrátka zde výrobce přesně věděl co dělá a co mladí chtějí.

DSC08837.JPGDSC08833.JPG  
Sennheiser Momentum On-Ear

Momentum řeší spoustu věcí jinak, některé lépe, některé hůře. Třeba kabel je také odpojitelný, ale je kulatý, což oproti Urbanite minimalizuje mikrofonní efekt. Přitom je ale stále dostatečně masivní, aby snesl denní nošení.

Pochválit musím použitou alcantaru, kterou najdete jak na polštářcích sluchátek, tak i na samotném mostu. Velkým plus je také o dost nižší váha sluchátek, zatímco Urbanite ukážou na váze hodnotu 260 g, Momentum o rovných 100 g méně. Hlavový most také nemá regulovatelný přítlak, ale ten je o poznání menší a nošení se stává o něco pohodlnější. Jenže Momentum se špatně nosí na krku a tím myslím hodně špatně.

DSC08829.JPG DSC08830.JPG DSC08831.JPG  
Sennheiser Momentum On-Ear

Po sundání z hlavy se totiž měniče vzpříčí tak, že tlačí přímo na hrtan. Také rychlé nasazení na hlavu není tak samozřejmé jako u Urbanite, s trochou cviku najdete ten správný postup, ale ani tak se nevyhnete posouvání a nastavování, než si sluchátka na hlavu řádně sednou. Zkrátka zde je potřeba určitou trpělivost, je to daň za lehčí, kovovou, odolnou stavbu.

Urbanite konstrukčně myslí na rychlý život mladších posluchačů, na rychlé nasazení na uši, pohodlné nošení kolem krku a hlavně zvýšenou odolnost. Ostatně i designově se tato sluchátka spíše hodí k puberťákovi než ke komukoli jinému. Momentum vypadají o něco civilněji a očekávají spíše majitele, kteří budou o sluchátka pečovat a chránit je jako oko v hlavě. Netvrdím, že jsou křehká – ale tolik mrsknutí na stůl po příchodu domů jako Urbanite asi nevydrží.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud