31
Fotogalerie

JVC NX-BD3: test 2.1 Blu-ray systému

Malé, nenápadné a elegantní domácí Blu-ray 2.1 kino, které nezabere moc místa, ale nabídne výborný obraz a dobrý zvuk.

Dozrál čas na Blu-ray? JVC si dávalo s uvedení vlastních přehrávačů disků s HD obsahem docela načas. Nyní má v nabídce již dva Blu-ray přehrávač, nyní se podíváme na dříve uvedený kombinovaný systém s 2.1 reproduktory NX-BD3, který patří do řady produktů Sophisti.

Výrobce řadí pod značku Sophisti produkty vyšší třídy s inovativními technologiemi. Mělo by se jednat o vyladění zvuku, atraktivní design a extra funkce pro domácí zábavu. NX-BD3 tyto body celkem lehce splňuje – kromě Blu-ray slibuje i podporu přehrávání z DLNA síťových zdrojů. Satelity jsou osazeny speciálními reproduktory a design se hlásí k moderním trendům.

celek.jpg

Kabelů na rozdávání

Celý systém se skládá ze čtyř součástí – dva satelity, subwoofer a hlavní jednotka. S povrchovou úpravou typu „piano black“ se bude hodit k většině současných televizorů a zapadne tedy do běžných obýváků bez větších problémů. Základní jednotka se stará o zpracování obrazu i zvuku, obsahuje všechny ovládací prvky a stará se i o zapínání reproduktorů.

DSC06408.JPG DSC06419.JPG

Propojení se subwooferem, který obsahuje zesilovač i pro satelity, je realizováno velmi dlouhým kabelem, který podle všech indicií přenáší zvuk analogovou cestou. Kabely k satelitům jsou rovněž velmi dlouhé a umožňují tak umístit subwoofer docela daleko od hlavní jednotky – klidně i do rohu místnosti, kde podle určité části Hi-Fi obce i patří. Za zmínku stojí kvalitní kabely k satelitům, které jsou až čtyř žilové - zvuk pro každý z dvojice reproduktorů je vedeny samostatně.

Postavit a zapnout

Samotná instalace a zapojení je až triviální díky jednoduchým koncovkám kabelů k satelitům, které nenechávají prostor k omylu. Sada vstupů a výstupů základní jednotky nabízí vše potřebné. Video výstup v komponentní i kompozitní podobě, HDMI a nezvykle i obstarožní SCART. Díky zvukovému vstupu pro základní stereo doplněné optickým SPDIFem zvládne NX-BD3 i úlohu reprosoustavy pro herní konzole, satelit nebo PC.

DSC06409.jpg zadek.jpg

Na základní jednotce se nachází pouze nutné minimum ovládacích prvků, pro cokoliv komplikovanějšího než nastavení hlasitosti či play/pause je nutné použít dálkový ovladač. V pravé části čelního panelu se ukrývá jednoduchý segmentový displej v modré barvě, kterou jsou poosvětlené i ovládací tlačítka. Stejně modře v základu svítí i disk v střední části, což lze naštěstí tlačítkem dimmer zcela vypnout. Decentní modrá kontrolka se pak nachází i na subwooferu a indikuje jeho zapnutí.

DSC06412.JPGDSC06410.JPGDSC06411.JPG

Dálkový ovladač vyžaduje alespoň zevrubné namíření na základní jednotku. Po stránce ergonomie má dobře vyřešený tvar i pozici důležitých ovládacích prvků. Problematické je jejich větší nahuštění a místy zmatené popisky. Velkou část své funkcionality ukrývá pod výsuvným krytem, který budete odsouvat poměrně často kvůli korekcím zvuku. Orientaci ve tmě se snaží pomoci použitím fluorescenčního materiálu, který ale svítil pouze krátkou dobu i po celodenním pobytu na přímém slunci.

DSC06417.JPG dálka.JPG
 

Z placek, karet i sítě

JVC NX-BD3 umí přehrávat jakékoliv optické médium s videem a také CD se zvukem. Neobsahuje USB vstup, což vynahrazuje SD slotem s podporou SDHC karet (pro přímé přehrávání HD videa z kamery). Třetím zdrojem obsahu je pak síť, na které umí spolupracovat se DLNA servery.

Nejpokročilejší zvukové stopy bohužel nejsou podporovány. Při režimu TrueHD přehrávač použije pouze Dolby Digital jádro a u DTS-HD Master Audio se přehraje opět pouze základní DTS součást stopy. U Blu-ray disků chybí v nabídce i takzvaný Profile 2.0 (BD-Live) nabízející další rozšíření modrých disků (zejména dodatečný obsah na internetu).

DSC06420.JPG DSC06421.JPG

U testovaného přístroje byla navzdory technickým specifikacím podpora komprimovaného videa z SD karet i sítě silně omezena a rozhodně nedosahuje obvyklé úrovně kompatibility. Najít kompatibilní video je vlastně docela umění – běžné XviDy jsou prostě ignorovány. Bez sebemenšího problému bylo samozřejmě přehráno testovací AVCHD video přímo z kamery – fungovalo okamžitě a bez reptání. Základní podpora zvukových formátů či prohlížení fotografií je také bezproblémová.

Zklamání ze sítě, nadšení z obrazu

Praxe se síťovým přehráváním byla při dvou různě úspěšných pokusech o zprovoznění spíše zklamáním. NX-BD3 odmítal procházet jeden z vytvořených DLNA serverů (za pomoci přiložené aplikace od CyberLink), další pro změnu na síti vůbec nenašel. Podpora formátů při přehrávání ze sítě je beztak stejně omezena jako u SD karet, což tuto funkci významně degraduje. Přehrávání hudby bylo nakonec jednodušší přímo z SD karty, ačkoliv rozhraní a ovládání je spíše základní.

DSC06425.JPG DSC06427.JPG DSC06428.JPG 

Využití v úloze Blu-ray přehrávače bylo naopak zcela bez problémů – tedy pokud oželíte úplnou zmíněnou (ne)podporu TrueHD a DTS-HD MA režimů. Filmy ve vysokém rozlišení z modrého disku byly přehrány v maximální kvalitě s plným využitím potenciálu zdroje a média. Možnosti nastavení obrazu zahrnují 24p režim i 12-bitový výstup – samozřejmě při kompatibilní televizi. Výsledkem je při vhodném nastavení brilantní obraz s maximem detailů. Při přehrávání DVD přijde vhod přepočet do vysokého rozlišení s velmi dobrými výsledky.

DSC08201.JPG DSC08203.JPGDSC08209.JPG

V nabídce JVC se nyní nachází i samostatný nový Blu-ray přehrávač XV-BP1, který napravuje nedostatky NX-BD3 v oblasti HD zvukových formátů a doplňuje podporu Profile 2.0 obsahu (také nabízí podporu MKV).

DSC08204.JPG DSC08207.JPG DSC08200.JPG

Hučení zdar

Inženýři napříč AV světem a snad všemi velkými značkami by zasloužili naplácat za návrh chlazení aktuálních produktů. JVC bohužel zde není výjimka a na základní jednotce i na subwooferu se o chlazení starají aktivní větráky. Jejich hluk nešel přeslechnout ani přes den s relativně vysokou hladinou hluku na pozadí – v noci bylo zapnutí nehezkým překvapením a vypnutí úlevou. Hluk obou větráků by se dal přirovnat k počítači se standardními komponenty bez důrazu na tichý provoz.

DSC06422.JPG

Proč to dělají? Samotný Blu-ray a síťový přehrávač, tvořící v tomto případě základní jednotku, je v podstatě počítač. V základu si řekne o 22 W při „nečinnosti“ (pod 1 W ve vypnutém stavu) – většina této energie se promění v teplo, které musí opustit tělo přehrávače. Proč to ale musí být s hlučným aktivním chlazením, když AV přijímače s integrovanými zesilovači o řádově vyšším výkonu mohou být pasivní? Podle všeho vyhrává design (tělo nesmí „kazit“ průduchy) a také určitá bezpečnost (s aktivním chlazením se přehrávač jen tak lehce neupeče v stísněném prostředí některých AV stolků).

Chlazení zesilovačů v subwooferu je snad ještě méně logické, než u základní jednotky. Relativně velkému a těžkému kvádru by nijak zvlášť neuškodil kovový pasiv na zadní straně (tak to bývá někdy řešeno u samostatně prodávaných výkonných aktivních SW). S uchlazením ztrátového tepla by neměl mít problém – běžná spotřeba s normální hlasitostí nepřesahuje 30W (pod 1 W v nečinnosti). Opět jde pravděpodobně o lepší bezpečnost, protože pasiv na zadní straně by od uživatele zřejmě vyžadoval nepřiměřeně velkou snahu o rozumné umístění v prostoru.

Zvuk

Jak to vlastně JVC myslelo s pokročilým s AV systémem pro domácí kino s 2.1 reprosoustavou? Vsadili na pokročilé technologie, které se snaží vykouzlit prostor i z takto omezené sady. Proklamovaný hrubý výkon je 420 W RMS – 200 W pro subwoofer a 4× 55 W pro satelity. Všechny zesilovače jsou umístěny přímo v těle subwooferu.

Udávat pro dva satelity výkon jako 4× 55 W má v tomto případě jasnou logiku. Do každého z nich jsou skutečně přivedeny čtyři vodiče a dle tvrzení výrobce vlastně ani nejsou identické, ačkoliv sdílejí všechny technické parametry. Reproduktory mají průměrem 5,5 cm a kmitočtový rozsah 80 Hz až 20 kHz. Jejich unikátnost souvisí s použitím anizotropní membrány, která by díky různé hustotě měla umožňovat vytvoření realističtější lokalizace i omezit rezonance. V každém z 1,3 kg těžkých satelitů, které jsou překvapivě vybaveny i malým bassreflexem na zadní straně, sídlí dva.

Anisotropic.pngkabel.jpg

Subwoofer je vybaven 16 cm reproduktorem a rozměrným bassreflexem na zadní straně. Vzhledem k jeho rozměrům a hmotnosti přes 11 kg je překvapivé, že není vybaven hroty a podlahy se dotýká velkou plochou – u měkčího koberce snad i celou. To rozhodně není ideální pro udržení rozumných sousedských vztahů.

Pochopitelnou součást zpracování zvuku u NX-BD3 je elektronika, která se snaží vykouzlit prostor z dvojice satelitů. Při vhodném umístění, což v tomto případě znamená co nejdál od sebe a namířit na pozici posluchače, jsou výsledky až překvapivě dobré. Dialogy znějí z nepřítomného centru, zadní kanály jsou lokalizovatelné na očekávatelném místě – přesnost je pochopitelně nižší. V nabídce různých režimů nechybí dva stupně půlnočního poslechu, bez kterého nelze pustit nic basového. Pro některé filmy i hudbu se hodí zvýraznění hlasu. Kvalitu horších MP3 nahrávek vylepšuje technologie K2 v obvyklé podobě velmi chytrého ekvalizéru. V nabídce pochopitelně nechybí ani základní nastavení výšek a basů, které doplňuje možnost přímo utlumovat i subwoofer a virtuální zadní satelity.

Doladit k neutralitě

Při sledování filmů se výkonný subwoofer vehementně zapojuje – jeho filmové naladění je evidentní. Satelity docela úspěšně bojují s prostorovým zvukem a nabízejí velmi dobrý zážitek z akčních scén i dialogů. Výkon subwooferu je vhodné trochu krotit – postačí k tomu jeho částečné utlumení dostupnou funkcí.

Filmové scény s prostorovými hudebními nahrávkami jsou v podání NX-BD3 patřičně velkolepé a překvapivě muzikální. Reproduktory satelitů si bez odmlouvání poradí se širokou škálou nástrojů, a pokud je nepřehluší subwoofer, jde o příjemný zážitek. Pro stereo zvuk – tedy běžné hudební nahrávky, je nejlepší nezapínat rozšířený prostor. V základu to NX-BD3 ani nedělá a při stereo signál poslušně přepne do správného režimu.

DSC08214.JPG

Reprodukci nechybí potřebná dynamika napříč žánry. Přesnost pro jednotlivé nástroje je až překvapivá a dostupné rozpětí frekvencí velmi široké. Reprosoustava si poradí s komplikovanými pasážemi stejně bravurně jako se sólem hlasu či kytary. U hudby je však ještě citelnější nutnost utlumit výrazný a silný subwoofer – zde již přichází na řadu přímé utlumení basů, z kterých hodně zahrají i samotné satelity.

Subwoofer si kromě kritiky za svou výraznost v reprodukci zaslouží i pochvalu za dobrou přesnost. Je rychlý a poradí si i s basovou linkou elektronické hudby bez mumlání a dutých dozvuků. Jen sousedi to v bytových domech zřejmě příliš neocení.

Verdikt

Celkový dojem z NX-BD3 je poměrně rozporuplný a lze ho vnímat spíše jako průkopníka BD formátu. Jako Blu-ray přehrávač bravurně zvládá video výstup se špičkovým obrazem, na prostorově úsporné 2.1 reprosoustavě navíc vykouzlí solidní zvuk. Chybí ale podpora pokročilých audioformátů a Profilu 2.0, jako síťový přehrávač zklamal problematickou funkcionalitou i omezenou podporou formátů. Přehrávání hudby z SD karty je naopak praktický doplněk, i když ovládání by zasloužilo dopilovat.

Dojem z reprodukce pro filmy i hudbu je na vysoké úrovni. Ačkoliv nelze očekávat dokonalý prostor, tak jeho emulace je na vysoké úrovni. Kvalita při filmovém zvuku i hudbě je výborná a dojem trochu kazí pouze někdy až příliš výrazné basy, které potřebují zkrotit.

Pokud si tedy NX-BD3 představíme jako kvalitní rozšíření zvukových možností televize a přidání Blu-ray, nelze se vyhnout kritice vysoké ceny, která se v současnosti pohybuje kolem 20 tisíc Kč. S tak vysokou cenovkou by si měl dát výrobce pozor na hlučné chlazení i (ne)funkčnost síťových funkcí.

JVC NX-BD3 Sophisti

cena orientační 21 000 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD, DVD±RW, VCD, SVCD, BD-ROM, BD-R, BD-RE, SD, SDHC
  • podporované obrazové formáty JPEG, DivX (3-6), MPEG2 (DVD), AVCHD,
  • podporované zvukové formát MP3, WMA, WAV (L.PCM)
  • video výstupy komponentní, kompozitní, SCART, HDMI
  • audio vstupy CINCH stereo, SPDIF
  • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
  • síťové funkce DLNA
  • video převodník 12-bit, 147,5 MHz
  • audio převodník 24-bit, 192 KHz
  • formáty zvuku Dolby Digital, DTS, Dolby Pro Logic II, DD+/Dolby TrueHD (DD Core only), DTS-HD High Resolution/DTS-HD Master Audio (DTS Core only), Multi-ch LPCM (Re-encoded Dolby Digital or Downmix 2ch)
  • tuner AM/FM
  • příkon 30 W
  • rozměry (š × v × h) 460 × 360 × 79 mm
  • hmotnost 5,0 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM a AM anténa, originální a český návod

Subwoofer

  • měnič 1× 160 mm
  • impedance 3 ohmy
  • výkon 200 W při 100 Hz a 10 % THD
  • citlivost 75 dB/W/m
  • frekvenční rozsah 30 Hz – 200 Hz
  • rozměry (š × v × h) 300 × 361 × 303 mm
  • hmotnost 11,5 kg

Satelity

  • měniče 1× 55 mm anizotropní membrány
  • impedance 3 ohmy
  • výkon 55 W při 1 kHz a 10 % THD
  • citlivost 76 dB/W/m
  • frekvenční rozsah 80 Hz – 20 000 Hz
  • rozměry (š × v × h) 88 × 203 × 127 mm
  • hmotnost 1,3 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk DVD/BDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvuk CDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud