19
Fotogalerie

G.I. Joe: Odveta – recenze filmu

Specialista na taneční filmy Jon Chu ve dvojce ubírá na sci-fi a přidává na choreograficky propracované akci, kterou by se ale měl naučit příště lépe dávkovat. Kvůli The Rockovi mu to ale odpustíte.

V jedničce dostal Stephen Sommers (Mumie) za úkol uvést ozbrojené igráčky z hračkářského koncernu Hasbro do filmového světa a připravit jim půdu pro další pokračování. Komerčně se sice nechytli tak dobře jako morfující autíčka, schopné během mžiku nabrat podobu mnohatunových robotů, v režii Michaela Baye, ale při rozpočtu 175 milionů a tržbách 300 milionů se alespoň zaplatili.

Pokračování se mělo objevit už v loňském roce, ale kvůli převedení do 3D a přetáčkám, vzniklým na základě zkušebních projekcí, přichází až nyní. Pokud byl jeden z argumentů tvůrců pro odklad premiéry to, že v něm chtěli dát větší prostor postavě hlavního hrdiny jedničky Dukea (Channing Tatum), jeví se tento marketingový tahák po zhlédnutí filmu trochu jako výsměch divákům.

Staré i nové postavy

Děj dvojky navazuje tam, kde se minule skončilo, jen se značně obměněnou sestavou. Takže to může budit zdání jak pokračování, tak nového začátku.

Z původní sestavy zůstalo zachováno několik stěžejních postav (Duke, Snake Eyes, Storm Shadow, Cobra Commander či Zartan), ale pozornost se soustředí i na nováčky v podobě Lady Jaye (Adrianne Palicki), Jinx (Elodie Yung), Flinta (D.J. Cotrona) a především pak Roadblocka (Dwayne Johnson).

85127_gal.jpg 85128_gal.jpg 

Členové speciální vojenské jednotky G.I. Joe, coby symbolického ztělesnění „světových policajtů“, patrioticky chránících prostor svobody svých spoluobčanů, v jedničce svedli boj s šílenými padouchy a zvrácenými vědátory, lačnými ovládnutí světa.

Bondovská zápletka, recyklující ty nejprovařenější studenoválečnická klišé, představila podezřelý zbrojařský gigant MARS, který prostřednictvím spřízněné společnosti Cobra toužil po uchvácení nanobotické zbrojní technologie, již by použil k vyvolání světového chaosu.

Nanotechnologický dvojník v Bílém domě

Už konec jedničky naznačil, že by se mocné organizaci Cobra mohlo podařit infiltrovat Bílý dům, což se i stane. Zartan (Arnold Vosloo) se právě díky nanotechnologii promění v prezidenta Spojených států (Jonathan Pryce) a vezme na sebe jeho podobu.

Nenápadně začne připravovat plán na ovládnutí světa, v němž mu má pomoci jeho velitel Cobra Commander (Luke Bracey), který se nachází v tajné věznici někde v Německu. Aby mu při realizaci tohoto záměru nestálo nic v cestě, nařkne jako prezident příslušníky G.I. Joe z vlastizrady a nechá jednotku kompletně vyhladit.

Trojice přeživších (Roadblock, Lady Jaye a Flint) tak musí prokázat nejen svou nevinu, ale i se pokusit zastavit Cobru dřív, než se jí podaří z povrchu zemského vyhladit osm velkoměst a ovládnout přitom celé lidstvo.

Trosky G.I. Joe jsou totiž nuceny přihlížet tomu, jak si tato teroristická organizace podmaňuje svět a vydírá ho rozpoutáním jaderné války. Když jejich zoufalství dosáhne vrcholu, rozhodnou se oslovit vůbec prvního velitele organizace Josepha Coltona (Bruce Willis), po němž je tato elitní jednotka pojmenovaná. Ten má s řešením krizových situací a spiknutí bohaté zkušenosti.

85129_gal.jpg 85130_gal.jpg

Mezitím se Storm Shadow (Byung-hun Lee) převlékne za Snake Eyese (Ray Park) a nechá se dobrovolně zavřít do německého vězení, aby odsud velitele Cobry, který vypadá a i funí jak Darth Vader, osvobodil.

Pomůže mu v tom další z vyslanců temné strany síly, kterého Cobra rekrutovala, Firefly (Ray Stevenson), který si podobně jako batmanovský Joker libuje v destrukci, chaosu a ve všem co bouchá. Se svými nanosvětluškami a motorkou, která se rozkládá na střelný prach, udělá ve věznici pořádnou paseku a později se stane hlavním protivníkem Roadblocka.

Scénář osmdesátkových akčňáků

V příběhu a hlavně v postavách je pro ty, co neviděli jedničku, ze začátku trochu problém se zorientovat, ale po zhlédnutí filmu zjistíte, že děj je úplně podružný, nedává moc smysl a vy na něj zapomenete dřív, než odejdete z kina.

Dějová výstavba věrně kopíruje charakter klasických akčních bijáků z osmdesátých a počátku devadesátých let, všech těch seagalovek a vandammeovek, u nichž nebylo důležité, co se děje, ale hlavně že se tam postavy hodně perou, střílí a kolem to explozivně bouchá.

85131_gal.jpg 85132_gal.jpg

Překombinovaný scénář mají na starosti tvůrci Zombielandu a opravdu od někoho není možno čekat víc, než že slouží jako nezbytná základní kostra, propojující jednotlivé akční scény a snaží se přitom přijít s nějakou vtipnou hláskou.

Letmá charakteristika postav

Podobnou, tedy ne moc velkou, práci si tvůrci dali i s charakteristikou postav a vykreslením jejich vzájemných vztahů. Opět jde jen o základní typový nástřel a hlubší motivace chybí. Kdybych to měl hodně zjednodušit, u těch méně výrazných postav, kterých je většina, si zapamatujete, jestli se tváří sexy (Lady Jaye), drsně (Firefly) a že mají chytlavá jména (Jinx).

85133_gal.jpg 85134_gal.jpg

Channing Tatum jako Duke se tu zdrží jen krátce a podobně je na tom i Bruce Willis, jehož role generála Joea je spíš takové větší cameo. Jde ale o cameo povedené, které dává zapomenout na znuděný nebo unavený výraz hláskujícího akčního veterána v páté Smrtonosné pasti. Navíc pohled do jeho kuchyně, napěchované skrýšemi na střelivo, vás zajisté pobaví.

Dvojici Storm Shadow a Snake Eyes převzal nový režisér z jedničky a jeden druhému zde slouží jako nemesis. Podobnou funkci, tedy protiváhy někoho, s kým by se mohl poměřovat, má Firefly, který je podobný hromotluk jako Roadblock. Flint v podání D.J. Cotrony působí nevýrazně a je víceméně do počtu. Moc vás nezaujmou ani záporáci z Cobry, už proto, že jsou většinou pod maskou (Cobra Commander) nebo hází zlověstné pohledy a úšklebky.

The Rock a prezident

Pokud bychom naopak měli mluvit o někom, kdo filmu herecky nebo typově sedí a vévodí mu, jsou to dvě postavy. Roadblock a prezident Spojených států.

Dwayne „The Rock“ Johnson se silnějšíma bicepsama na ruce než je obvod pasu u některých mužů, je pro tento druh filmů požehnáním. Role vojáka s obřím kulometem a nezpochybnitelnou autoritou v týmu G.I. Joe mu skvěle sedí. Jeho špičkování s Willisem i dalšími baví a do příběhu vnáší potřebnou kombinaci tvrdosti a nadsázky.

89114_gal.jpg 89116_gal.jpg 89117_gal.jpg

Jonathan Pryce jako prezident skvěle zvládá dichotomii své postavy, v níž se díky nanomasce sváří dobro a zlo. Svou zápornou roli si vychutnává ještě o něco víc než úlohu magnáta v bondovce Zítřek nikdy neumírá a světovým státníkům přitom uděluje vychytralé lekce z machiavellistické politiky.

Příště akci lépe dávkovat

Jak jsme se přesvědčili už v jedničce, série ale stojí především na akční stránce a zvládnutí její choreografie. Možná proto studio oslovilo dvaatřicetiletého amerického režiséra s asijskými kořeny Jona M. Chu, který dosud natočil dokument o teen idolu Justinu Bieberovi a několik tanečních filmů, z nichž nejznámější jsou jeho dva příspěvky k sérii Let's Dance.

Jon Chu dosud s akčním žánrem nepřišel do styku, ale zmocnil se ho se ctí a právě s důrazem na jeho choreografickou stránku, blízkou tanečním filmům. Což se nejlépe projeví v himalájském souboji ninjů, u něhož musíte zapomenout na fyzikální zákony.

89118_gal.jpg 96869_gal.jpg 96870_gal.jpg

Akčních scén je tu opravdu spousta a rozmanitého charakteru. Přestřelky, bitky, ohánění se katany, honičky různou měrou těžkotonážních dopravních nebo vojenských prostředků, obří exploze. Vše je rozmáchlé, ale až příliš předvídatelné a po čase umrtvující ve své stereotypnosti.

Jakoby Jon Chu přesně podle přání fanoušků věděl, co do filmu dát, ale neuměl s tím zacházet, dávkovat, kdy to použít, aby daná scéna vynikla. Konec už jde díky splývající kontinuální a nepřerušované akci, která ale nepřináší již nové vzruchy, do ztracena.

Oproti digitálně přepálené jedničce vypadají souboje zemitěji, živelněji a v osobních střetech fyzičtěji. A i když jsou brutálnější než u jejich předchůdce a umírá tu spousta lidí, přesto díky absenci krve působí disneyovsky neškodně.

Zemitější styl oproti jedničce

Režisér vsadil v akční složce až příliš na jistotu toho, co by se mohlo líbit a nenašel způsob nebo míru pro to, jak to podat. Díky tomu je film nejsilnější v momentech, kdy nic nevybuchuje a postavy se mezi sebou obyčejně baví. Viz scéna objevení zbraní v Coltonově domě.

96872_gal.jpg 96878_gal.jpg 96888_gal.jpg

Najdeme zde i spoustu momentů ve scénáři, při jejichž hodnocení bychom rádi užili termín bizarní, ale ony jsou spíš prostoduché, mírně řečeno. Jako například, když americký prezident na summitu donutí všechny jaderné mocnosti odpálit svůj jaderný arzenál, lstí ho zničí a sám potom na jejich města shodí ten americký.

G.I. Joe 2 má oproti jedničce méně sci-fi a více akční charakter. Režie byla svěřena specialistovi na taneční filmy Jonu Chu, který ubral z přemíry digitálních triků a futurističnosti svého předchůdce a vsadil na zemitější dynamický styl s propracovanou choreografií soubojů.

Záleží na vašich nárocích na akční film

Scénář recykluje charakter těch nejprofláklejších seagalovek a vandammeovek z osmdesátých let, kdy nebylo důležité, co se děje, ale hlavně že tam postavy hodně perou, střílí a kolem to explozivně bouchá. Bouchá to tak moc, že se vám po čase ta záplava akčních scén začne splývat v jednu stereotypní hmotu.

I když původní tým elitních vojáků prošel velkou obměnou, scenáristům se nepodařilo přijít s postavami, které byste si hlouběji zapamatovali. S čestnou výjimkou The Rocka, dvojrole amerického prezidenta v podání Jonathana Pryce a milého camea Bruce Willise.

96889_gal.jpg 96890_gal.jpg

A tak je tomu vlastně i s celým filmem. Je to milá hra pro malé a velké kluky, kteří si v dětství někdy hráli na samuraje s katany nebo na vojáky s kulomety, na kterou ale zapomenete s odchodem z kina. Pokud nemáte na film vyšší nebo nároky než to, že by mělo jít o záměrně přehnanou akční šílenost, která se nebere tak úplně vážně a která vám zkrátí čekání na ty opravdu velké žánrové blockbustery, jež přijdou v létě, je to na necelé dvě hodinky dobrá volba, která vás pobaví. Pokud očekáváte od filmu něco jiného, poohlédněte se jinde.

G.I. Joe 2: Odveta

  • Žánr: akční
  • Původní název: G.I. Joe: Retaliation
  • www.gijoemovie.com/
  • Kanada / USA 2013
  • Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
  • Režie: Jon M. Chu
  • Hrají: Channing Tatum, Bruce Willis, Ray Park, Dwayne Johnson, Elodie Yung, RZA, D.J. Cotrona, Adrianne Palicki, Ray Stevenson, Arnold Vosloo, Jonathan Pryce
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 28. 03. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 6

Určitě si přečtěte

Články odjinud