8
Fotogalerie

Pioneer DJ DM-40BT: nenápadné monitory, které rozehrají nejen obývák [test]

Značka Pioneer nabízí celou řadu audio produktů, které jsou určeny jak běžným spotřebitelům, tak i náročným posluchačům a především pak hudebníkům. Malé monitory s výkonem 40 W jsou zajímavou alternativou nejen do domácího studia.

Plusy
konektivita
sluchátkový výstup
aptX kodek
neutrální projev
Minusy
malý objem
chybí krycí mřížka
nemá DO
8  /10

Zejména DJové a také majitelé menších studií znají značku Pioneer jako jednoho ze spolehlivých výrobců, kteří mají ve vývoji a výrobce produktů pro profesionální nasazení dlouhodobé zkušenosti.

Z těch můžeme těžit i my, posluchači, jelikož má Pioneer v nabídce i „obyčejnější“ produkty, které se mohou ocitnout u nás doma. Studiové aktivní monitory pak stojí někde na pomezí těchto dvou skupin a přinášejí zajímavou kombinaci hudebního výkonu a konektivity.

pioneer-dj-dm-40bt-w-4-inch-bluetooth-desktop-monitor-speakers-white-dbf.jpg

Na jedné straně by měly nabídnout dostatečný výkon a neutrální přednes při nasazení ve studiu, na straně druhé by pak měly bez problémů ozvučit i obývák nebo podobnou společenskou místnost v bytě či domě.

Černá nebo bílá

Monitory Pioneer DJ DM-40BT jsou již podle označení určené především DJům, tedy pro domácí poslech při mixování hudby. Ovšem podobně, jako dříve testované reproduktory AQ nebo Modecom, i v případě těchto drobných bedýnek není problémem domácí nasazení.

main_9492f46f.jpg

Na trhu najdete dvě varianty, které se liší pouze (ne)přítomností Bluetooth rozhraní (a samozřejmě i cenou – rozdíl je cca 600 Kč). V obou případech pak můžete vybírat mezi černou a bílou variantou. Vzhledem k tomu, že obě barvy jsou v matné povrchové úpravě, není třeba se obávat přílišného ušpinění od otisků prstů, jako je tomu u vysocelesklých povrchů.

Design reproduktorů je jednoduchý a účelový, přední strana je na bocích zkosená. Ve spodní části je dvojice trojúhelníkových otvorů, které plní funkci bassreflexu. Zajímavým detailem je pak malá vystupující ploška (kapka) pod výškovým reproduktorem, jejímž účelem je podle výrobce lepší šíření vyšších kmitočtů.

Čelní strana je podobně, jako u jiných modelů plastová a v ní jsou usazené měniče. zbytek ozvučnice je z MDF desky s pevným lepeným spojením. Rohy reproduktorů jsou zakulacené. Tovární zpracování je na poměrně dobré úrovni, avšak najdete i nepřesné slícování plastu a dřeva. Krycí mřížka reproduktorů chybí.

main_86b06252.jpg

Prakticky jedinými ovládacími prvky na monitorech je potenciometr hlasitosti a přepnutí na Bluetooth zdroj zvuku – obojí najdete společně se sluchátkovým výstupem na levém reproduktoru, který má také vestavěný zesilovač. V balení najdete vedle napájecího, propojovacího a signálového kabelu také osm malých gumových čoček, které můžete nalepit na dno reproduktoru jako nožičky

Osazení a konektivita

Reproduktory jsou dvoupásmové a vedle zmíněných bassreflexů je osazen jeden výškový měnič velikosti 3/4" a jeden širokopásmový měnič (woofer) velikosti 4". Měniče jsou zásobovány signálem ze zesilovače třídy A/B s výkonem 21 W na kanál. Podle výrobce je udávaný frekvenční rozsah 75 – 30 000 Hz.

Pioneer DJ DM-40BT_3.JPGPioneer DJ DM-40BT_2.JPG

Jako hlavní (řídící) je levý reproduktor, který ukrývá veškerou elektroniku a konektivitu. Na jeho zadní straně je vedle konektoru pro napájecí kabel umístěn kolébkový vypínač. V horní části jsou pak klasické reprosvorky pro připojení pravého reproduktoru. Dále zde najdete dvojici cinch konektorů (RCA vstup) a jedna zásuvka pro 3,5 mm jack. 

pioneer-dj-dm-40bt-w-4-inch-bluetooth-desktop-monitor-speakers-white-d2c.jpgpioneer-dj-dm-40bt-w-4-inch-bluetooth-desktop-monitor-speakers-white-0c7.jpg

Druhou zásuvku tohoto typu pak najdete vespod čelní strany, kde slouží k připojení sluchátek. Na čelní straně je také volič hlasitosti s integrovaným přepínačem vstupů a samostatné tlačítko pro aktivaci Bluetooth rozhraní. Propojení je bezproblémové, reproduktory využívají Bluetooth rozhraní verze 4.2 a podporují kodeky SBC, AAC a také aptX a aptX Low Latency.

Čistě ale v malém balení

Zvukově jsou na tom reproduktory někde na půli cesty – přibližně do tří čtvrtin hlasitosti předvedou velmi solidní reprodukci, která má blíže k analytickému podání – basů není příliš mnoho a jsou rovné a pevné, tak jak bychom to čekali od studiových monitorů.

Při vyšší hlasitosti se však začíná zvuk slévat do jedné velké zvukové bubliny, což je dáno především malým objemem ozvučnice v níž se zkrátka měniče nemají o co opřít a pořádně se rozehrát.

Nutno však jedním dechem dodat, že i ona tříčtvrteční hlasitost je poměrně vysoká a pro blízký poslech bude až příliš hlasitá, pro ozvučení prostoru do cca 25 m2 je však výkon dostatečný, aniž by docházelo ke zkreslení. 

pioneer-dj-dm-40bt-w-4-inch-bluetooth-desktop-monitor-speakers-white-500.jpg

Při poslechu je nutno počítat se směrovostí reproduktorů, která se více blíží klasickým studiovým monitorům než běžným reproduktorům. Velmi pěkně však zvládá Pioneer podání prostoru a také mluvené slovo je dobře srozumitelné a plné detailů.

Z hlediska hudebních žánrů si poradí bedýnky prakticky s čímkoli, nesmíte od nich však čekat dunivé basy, jejich dávkování je zde poměrně citlivé. Na první poslech je výsledný zvuk vzhledem k velikosti reproduktorů „nemastný-neslaný“ a zkrátka mu chybí objem.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud