25
Fotogalerie

Sony CMT–MX700Ni: poslouchejte hudbu v síti

Sony vypustil v relativní tichosti velmi povedený mikrosystém, který zaujme jak příznivce internetových rádií a hudebních MP3 sbírek, tak i majitele iPhonů a iPodů.

Již drahně let se spoléhám při přehrávání hudby na externí disk, který je mi zásobárnou hudby a filmů. Většinou pak reprodukci zajišťují reproduktory umístěné na pracovním stole. Poslech mp3 souborů z mikrosystému je bohužel zapovězen, neboť postarší věž od Sony, kterou si přivlastnili nejmladší členové rodiny, neumí „empétrojky“ přehrávat.

 

Jako alternativu jsem uvažoval sdílení dat a jejich přehrávání prostřednictvím televizoru s připojeným audiosystémem. U této varianty mi však vadí nutnost zapnout televizor, aby bylo možné listovat složkami.

_DSC8376.jpg 
 

Proto mne zajímal mikrosystém, který umí pracovat přímo se složkami sdílenými v domácí síti, přehraje MP3 a "umí" internetová rádia – co lepšího si pro poslech vybrat?

Skororetro

Mikrosystém Sony CMT-MX700Ni na první pohled překvapí poměrně velkou a mohutnou jednotkou, která je orientovaná horizontálně a široká téměř stejně jako dva dodávané reproduktory postavené vedle sebe.

_DSC8378.jpg 

Svůj díl na velikosti nese jednak velký grafický displej a především pak dokovací kolébka pro iPod, která je sice netradičně, za to však elegantně umístěna nikoliv jako dominanta na horní části jednotky ale v její levé části. Kolébka je navíc výklopná, takže když ji nepoužíváte, nepráší se na konektor a vše je elegantně ukryto za panelem z broušeného hliníku. Praktická je také pojistka, která po otevření dvířek kolébky zapadne a znemožňuje její nechtěné zavření.

_DSC8393.jpg _DSC8395.jpg
 

Celkově je design systému velmi střídmý a kombinace černého lesklého plastu společně se stříbrným broušeným hliníkem působí velmi decentně. Co již tak praktické není, je lesklý lak na horní straně, který je lákadlem pro každé smítko prachu či otisk prstu. Ovládací prvky jsou logicky rozmístěny pod displejem a zvládnete s nimi základní obsluhu přehrávače, všechny ostatní funkce jsou dostupné pomocí dálkového ovládání. 

_DSC8406.jpg 

Ovládání překvapí na první pohled vcelku rozsáhlou sekcí s alfanumerickými znaky, které jsou rozloženy podobně jako na klávesnici mobilu, takže psaní je pro většinu uživatelů poměrně intuitivní. Samotné rozložení ovládacích prvků má svoji logiku, kdy je horní část věnovaná výběru funkce, střední část zabírají alfanumerické klávesy a spodní část ovladače patří příkazovým tlačítkům. Jednotlivá tlačítka jsou vyvedena z gumy a mají čitelný stisk, potěší, že nejsou zdvojované funkce – co tlačítko, to jeden příkaz.

Mnoho vstupů bez výstupů

Zajímavé je, že se Sony rozhodlo vytvořit čistě hudební mikrosystém, který není vybaven DVD přehrávačem. Obliba All in One zařízení je stále velká a mnoho výrobců vychází požadavkům zákazníků vstříc. Vzhledem k tomuto faktu mne zajímalo, jak si poradí systém s různými žánry hudby.

_DSC8397.jpg 
 

Konektorová výbava je velmi střídmá, na zadní straně najdete dvojici nestandardních zásuvek pro připojení reproduktorů, konektor pro síťový kabel s koncovkou RJ 45, vstup pro FM anténu, pevnou anténu pro připojení k bezdrátové síti a napevno přidělaný napájecí kabel. Čelní strana pak nabídne USB vstup, zmíněnou dokovací kolébku, a vstup audio in v podobě 3,5 mm zásuvky. Tím výčet vstupů a výstupů končí.

_DSC8399.jpg

Reproduktory jsou dvoupásmové v černém provedení s klasickou krycí mřížkou. Středobasový měnič má průměr 120 mm, tweeter pak 25 mm, na zadní stěně je nezbytný bassreflex. Impedance reproduktorů je 6 Ohm. Kabel je připojen klasickými reprosvorkami na reproduktoru, druhá strana kabelu je však zakončena velmi nestandardním konektorem, který se zasunuje do zásuvky na zadní straně systému. Na jednu stranu je toto řešení ideální z důvodu prevence prohození kanálů a je velmi jednoduché na zapojení. Na druhou stranu však případná výměna kabelu znamená nutnost předělání koncovek na jiný kabel. V praxi jsme to nezkoušeli, nicméně podle konstrukce koncovky se zdá, že by to nemusel být až takový problém.

Od disku až po iPhone

Možnosti přehrávání hudby jsou u systému CMT-MX700Ni více než bohaté. Standardní možností je samozřejmě přehrávání originálních a vypálených audio a datových disků CD, CD-R, CD-RW. Datové nosiče přehraje systém pouze v případě, jsou-li ve formátu mp3, wma nebo aac, maximální podporovaný datový tok je v prvním případě 320 kb/s, u wma je to 192 kb/s, aac pak podporuje systém do 320 kb/s.

_DSC8380.jpg

Dalším zdrojem hudby je tuner, který pracuje v pásmu 87,5 MHz až 108 MHz a umožňuje uložit do paměti přístroje celkem dvacet předvoleb. USB vstup využijete například pro přehrávání hudby z flash disku nebo z externího napájeného disku. Čelní vstupní audio konektor pak poslouží pro připojení kapesního přehrávače anebo telefonu.

_DSC8403.jpg

Dokovací stanice pro iPod/iPhone podporuje celkem 17 modelů těchto zařízení – jejich seznam je uveden v návodu k použití. Ovládání iPodu/iPhonu je možné jak dálkovým ovládáním, tak i přímo na přístroji, v případě příchozího hovoru se přehrávání hudby pozastaví, abyste mohli hovor přijmout. Velmi praktická je funkce automatického nabíjení telefonu či přehrávače z dokovací stanice systému. Detail, který usnadňuje používání mikrosystému, kam můžete kdykoliv odložit telefon/přehrávač jako do stojánku, aniž byste se museli starat o dodatečné nabíjení.

Vstup do světa internetových rádií

Největším lákadlem mikrosystému je však možnost přehrávat internetová rádia a hudbu z počítače, serveru či síťového disku v rámci domácí sítě. Připojení k síti je možné dvěma způsoby, jednak je to bezdrátové rozhraní WLAN standardu 802.11 b/g, které podporuje šifrování WEP, WPA/WPA2-PSK (AES a TKIP). Druhou možností je připojit systém do sítě klasickým síťovým kabelem. V obou případech je třeba nakonfigurovat systém tak, aby byl schopen přistupovat nejen k internetu, ale také ke sdílené hudbě v rámci domácí sítě.

screen461.jpg screen462.jpg
 

Po připojení do sítě se zobrazí systém v počítači jako další zařízení, poklepáním na ikonu se otevře v prohlížeči stránka se základními informacemi.

Konfigurace je velmi jednoduchá a podobá se připojení k síti s notebookem – vyberete konkrétní wifi síť, zadáte heslo a připojíte se. Alternativou je použití funkce WPS, která umožňuje spárování systému s vysílačem za pomoci čtyřmístného kódu. V případě drátového připojení pouze zvolíte, zda je IP adresa přidělována automaticky nebo ji zadáte ručně. Zadávání hesel je snadné díky alfanumerické klávesnici na dálkovém ovládání. Jakmile je systém připojen k síti, můžete začít plně využívat jeho výhod. Pro práci se sítí jsou vyčleněny dvě funkce – Home network a Music services.

screen463.jpg 

Aby bylo možné přehrávat hudbu ze sdílené složky počítače, je třeba v nastavení sítě (Centrum síťových připojení a sdílení) povolit možnost vysílání datového proudu médií.

První jmenovaná umožňuje přehrávat hudbu uloženou na síťovém disku či ve sdílené složce počítače. Aktivujete-li funkci, zobrazí se dostupná síťová úložiště, z nichž jedno vyberete, následně se zobrazí dělení podle obsahu ID3tagů – žánr, album, skladatel apod., zcela na konci je pak řazení podle složek – tedy klasická adresářová struktura, kterou znáte z průzkumníka Windows. V seznamu vyberete libovolnou složku a poté spustíte přehrávání jejího obsahu.

Podmínkou pro přehrávání hudby je použití konkrétních síťových serverů, audio systémů a AV receiverů značky Sony anebo použití programu Windows Media Player 11 či 12, s jehož pomocí zpřístupníte knihovnu médií. V návodu najdete velmi podrobně rozepsaný postup pro nastavení počítače tak, abyste mohli bez problémů poslouchat hudbu uloženou na pevném disku.

HN_01.jpg HN_02.jpg HN_03.jpg

Funkce Music services je napojena na službu vTuner internet radio, která řadí internetová rádia podle různých proměnných – žánr, kvalita streamu, nejposlouchanější rádia, lokalita vysílání apod. Počet dostupných stanic je několik tisíc, takže vybrat si může opravdu každý. Vzhledem k tomu, že na displeji se zobrazí maximálně tři řádky textu, bude rychlejší udělat si obrázek o rádiích přímo na webu a poté již vyhledat konkrétní stanici. Vybrané stanice je naštěstí možné uložit do paměti jako předvolby, takže nemusíte pokaždé hledat znovu. Seznam dostupných internetových stanic najdete na webu služby vTuner.

MS_01.jpg MS_02.jpg MS_03.jpg

Zajímavou funkcí, kterou jsme bohužel neměli jak v praxi ověřit je tzv. Party streaming, kdy je přehráván stejný obsah na všech zařízeních zapojených do domácí sítě (podporujících funkci party streaming). Systém v takovém případě slouží jako vysílač anebo jako přehrávač připojený k jinému vysílači v rámci sítě.

screen464.jpg 

Hraje jako víno?

Otázka pro někoho důležitější než funkčnost, pro někoho naopak, jak to vlastně hraje? Odpověď: tak normálně. Dodávané reproduktory ničím zvláštním nezaujmou, reprodukce je bez korekcí plochá a zastřená. Upravovat je možné nastavení basů a výšek, přičemž v obou případech je to možné v osmi stupních (+/-4). Výrobce doplnil systém funkcí DSGX (Dynamic Sound Generator X-tra), který podle návodu umožňuje zvýraznit zvuk basů a výšek a vytvořit mohutnější zvuk.

_DSC8385.jpg _DSC8386.jpg
 

Ve skutečnosti je zvuk bez zapnuté funkce DSGX prakticky neposlouchatelný a připomíná reproduktor zavřený v popelnici, takže se jedná spíše o pseudofunkci, jejíž zapnutí aktivuje pevně nastavený mód ekvalizéru, který je možné ještě doladit výše zmíněnou korekcí. Při troše laborování je možné dosáhnout jakž takž vyrovnaného zvuku, který netrpí přesycenými basy či nedostatkem výšek. Pouze střední vyšší pásmo je zastoupeno poměrně střídmě.

_DSC8388.jpg _DSC8389.jpg
 

Při testu bylo využito nahrávek různých žánrů od jazzu, přes klasiku, rock, pop až po metal a elektronickou hudbu, a to jak originálních disků, tak disků vypálených. Část skladeb byla spuštěna z USB flash disku a část také streamovaně z počítače v síti. Reproduktorům nejvíce „sedí“ elektronická hudba a rockové skladby, které mají podobnou dynamiku. V případě jazzu již není reprodukce tak přirozená a u klasiky je vyznění podobné.

_DSC8392.jpg 

Ačkoliv jsem to nečekal, tak i u této nižší třídy reproduktorů je znatelný propad kvality při poslechu klasického CD a mp3 nahrávek, a to i při nejvyšším podporovaném bitrate 320 kb/s. Pro většinu posluchačů však bude kvalita zvuku dostatečná a v případě požadavku na lepší kvalitu by neměl být problém připojit kvalitnější reproduktory.

Závěrečné hodnocení

Mikrosystém Sony CMT-MX700Ni je ideálním doplňkem jak do obývacího pokoje, tak do dětského pokoje. Díky podpoře různých zdrojů pro přehrávání hudby jsou možnosti poslechu prakticky neomezené. Navíc funkce dobíjení připojených zařízení (iPod, iPhone, přehrávač v USB slotu) je možné jej využít jako odkládací prostor, kdy nemusíte řešit dodatečné nabíjení.

_DSC8377.jpg

Vestavěný tuner internetových rádií nabízí několik tisíc hudebních stanic, různorodé kvality a žánru, pro uživatele, kterým již leze na nervy neustále dokola omílaná hudební skladba místních radiostanic, bude systém přímo požehnáním. Zamrzí snad jen nemožnost přidávat si do seznamu vlastní stanice, což by se teoreticky dalo vyřešit vytvořením osobního účtu s vlastními rádii na serveru vTuner – ten však tuto funkci nepodporuje.

Pominu-li zvukovou kvalitu dodávaných reproduktorů, je jedinou vadou na kráse pouze třířádkový grafický displej, procházení složek je na něm sice komfortnější než u většiny dvou či jednořádkových displejů, nicméně klasický LCD, zobrazující alespoň 10 řádků by byl naprosto ideálním řešením. Absence sluchátkového výstupu je pak zcela nepochopitelná.

Sony CMT-MX700Ni

  • Mikrosystém s WiFi
  • cena orientační: 6 900 Kč vč. DPH
  • přehrávané média: Audio CD, CD-R/RW
  • podporované formáty: MP3, WMA, AAC
  • výstupy: pouze reproduktory
  • vstupy: dock in, line in 1×, USB 2.0
  • připojení: wifi 802.11 b/g, RJ-45
  • tuner: FM, předvolba 20 stanic, RDS
  • spotřeba: 43 W / 0,5 W (standby)
  • zvukový výkon: 40 W + 40 W (6 Ohm, 1 kHz)
  • rozměry (š × v × h): 309 × 122 × 247 mm
  • hmotnost: 3,0 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální návod, propojovací kabely

Reproduktory Sony SS-CMX750

  • měniče: 1× 12 cm basový, 1× 2,5 cm tweeter
  • impedance: 6 ohm
  • maximální výkon: 70 W
  • frekvenční rozsah: 55 Hz – 35 000 Hz
  • rozměry (š × v × h): 150 × 270 × 220 mm
  • hmotnost: 2,3 kg / kus

Zapůjčil

AVmania hodnotí
Design 8
Zvuk CD 8
Zvuk MP3 6
Ovládání a funkce 9

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud