14
Fotogalerie

Onkyo HT-S3405: test sestavy domácího kina 5.1

Povedený set AV přijímače s dekodéry prostorového HD zvuku, pěti reproduktorů a subwoferu nemusí být drahý. Jaká je jedna z nejdostupnějších sestav na trhu?

Téměř všichni výrobci spotřební elektroniky dnes již nabízejí sestavy domácích kin all-in-one s Blu-ray přehrávačem v mnoha různých provedeních. Firma Onkyo tentokrát nabízí sestavu, která sice postrádá BD přehrávač, zato obsahuje plnohodnotný AV reciever a k němu sadu šesti reprobedýnek pro zvuk domácího kina. Vzhledem k tomu, že BD přehrávač v současné době zakoupíte za velmi přijatelnou cenu a samotná sestava je k dostání za cenu již kolem 9 000 Kč, jedná se jistě o výrobek, který nemůžeme nechat bez povšimnutí.

celek.jpg 

Poctivé srdce

AV reciever Onkyo HT-R390 je celokovový, přední panel obsahuje velmi dobře čitelný bodový displej, tlačítka ovládání funkcí, velký ovladač hlasitosti a několik přípojných míst, mezi nimiž nechybí ani sluchátkový výstup. Zbylá přípojná místa jsou na zadním panelu a je jich opravdu dostatek. Nechybí ani port pro připojení iPodu nebo iPhonu pomocí kabelu, který však musíte dokoupit.

DSC07674.jpg 

Výstupy pro reprosoustavy jsou bohužel jen svorkové, což je daň za nízkou cenu a v této cenové kategorii je to běžné. Na druhé straně však, na rozdíl od setů domácích kin mnohých výrobců, nejsou tyto výstupy osazeny speciálními konektory, takže můžete použít i jiné kabely, než dodává výrobce. Chlazení je pasivní a proto vás nebude svým hlukem obtěžovat žádný ventilátor.

DSC07683.jpg 

Přístroj disponuje také konektorem RI, který umožňuje propojení komponentů Onkyo a jejich následné ovládání jedním dálkovým ovladačem. K AV recieveru je dodáván dálkový ovladač, který má tlačítka pro nejčastěji používané funkce, takže se k nim nemusíte propracovávat přes složité menu, což je velmi příjemné. Noční podsvětlení mu však chybí.

DSC07677.jpg 

Černá pětka a hrombedna

Pět satelitních reprosoustav je vyrobeno z plastu a lze je umístit jednoduše na stěnu. Na zadní straně každé z nich je uvedeno, na které místo patří (např. „surround left“), jejich svorky jsou barevně odlišeny. Taktéž kabely k jednotlivým reprosoustavám jsou barevně odlišeny, ve stejných barvách jsou provedeny i svorky na bedýnkách a na AV recieveru, což znamená, že se při zapojování rozhodně nemůžete splést a i začátečník bez problémů zvládne instalaci a propojení.

DSC07704.jpg 
 

Velký pasivní subwoofer je vyroben z dřevotřísky, která je poměrně tenká a na poklep rezonuje, což nebudí příliš velkou důvěru, nicméně opět to odpovídá nízké ceně celé sestavy. Basový měnič směřuje k zemi a nátrubek basreflexu dopředu, takže s umístěním nebudete mít problém. Na spodní straně má plastové nožky, pod které můžete umístit dodávané gumové podložky.

DSC07694.jpg 

Všechny komponenty jsou velmi pečlivě zabaleny a při vybalování jsem měl pocit, že se mi do rukou dostala sestava mnohem dražší. Na tohle si prostě Onkyo potrpí. Protože se jedná o sestavu ve velmi přijatelné cenové relaci a lze předpokládat, že kdo si ji koupí, bude ji používat s dodávanými reproduktory, byla sestava testována jako celek. Pro kontrolu byly nakonec použity jiné, kvalitnější reprobedny.

Stereo pro nenáročné

AV reciever byl propojen s BD přehrávačem pomocí HDMI kabelu a s televizorem rovněž. Výrobce uvádí, že AV přijmač podporuje i průchozí obrazový signál 3D, stejně tak nechybí zpětný zvukový kanál z TV přes HDMI.

Přestože se jedná o sestavu určenou pro domácí kino, nejdříve byl přístroj testován při poslechu hudby z CD. Pro test byly použity nahrávky Madonna – American Life, Kraftwerk – The Mix, Dire Straits – Dire Straits, Iron Maiden – The Number of the Beast, Miles Davis – Amandla a W.A.Mozart – Klavírní koncert č.20 D moll, K466.

DSC07707.jpg

Podle očekávání je zvuk elektronických nástrojů v nahrávkách Madonny a Kraftwerk podán velmi věrně a celkem jim není co vytknout. Jen Madonnin hlas má lehké plastové zabarvení. V nahrávce Dire Straits se plastový nádech vokálů projevuje podstatně slyšitelněji, ale pro ty z vás, kteří hudbu posloucháte spíše jako kulisu, to nebude nijak dramatické. Mějme stále na paměti, že se jedná hlavně o domácí kino v nízké cenové relaci.

Řízný heavy metal Iron Maiden je sice také poslouchatelný, ale nástroje působí slitým dojmem a výšky se staly mírně agresivními, což však šlo napravit pomocí korekcí. Pro jazz a vážnou hudbu již tuto sestavu doporučit nemohu, protože plastový nádech se v těchto žánrech projevuje velmi výrazně.

DSC07695.jpg DSC07698.jpg
 

Jak jsem již zmínil, AV reciever nabízí i možnost zvukových korekcí. Ty lze provádět dvěma způsoby. Buď pomocí pevně nastavených ekvalizačních křivek pro hudbu, hry, filmy, nebo ručně regulací basů a výšek. K dalšímu vylepšení zvuku slouží firmou Onkyo hojně používaný systém AUDYSSEY Dynamic EQ a pro vylepšení komprimovaných nahrávek MUSIC OPTIMIZER. Stereofonní nahrávku můžete také pomocí nastavení zvukového pole rozšířit do všech reprosoustav, ale i v tomto případě jí to spíše uškodí.

DSC07702.jpg 

Protože poslech hudby z CD mne příliš nepřesvědčil, vyzkoušel jsem připojit jiné, dospělé reprosoustavy. Přineslo to podstatné zlepšení zvuku. Dalo se to čekat, ale protože tato sestava již svoje bedýnky má, test pokračoval opět s nimi.

Domácí kino za hubičku

Pro test filmového zvuku byly použity následující tituly na DVD: Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1), Mission Impossible III (DD 5.1) a BD Mamma Mia! (DTS-HD 5.1).

U všech titulů byl filmový zvuk se skvělou prostorovou lokalizací a srozumitelně reprodukovanými dialogy. Honička vrtulníků mezi větrnými elektrárnami v Mission Impossible III byla zvukově přímo úchvatná, ale problém se vyskytnul při scénách s razantními, hlubokými basy. Subwoofer prostě nestíhal a výbuchy v Ponorce U-571 byly málo průrazné a hrombedna navíc rezonovala. Tento neduh se ale objevoval jen zřídka ve chvílích, kdy filmaři použili opravdu těžký kalibr basů. V drtivé většině scén není zvuku co vytknout. Při sledování filmu Mamma Mia! se zvukem DTS-HD se prostor ještě lépe vykreslí a detaily jsou doslova hmatatelné.

DSC07709.jpg DSC07711.jpg
 

Samozřejmě nás zajímá i zvuk hudebních nahrávek v prostorovém formátu. Pro tento test byly vybrány nahrávky: DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider a Blu-ray Santana – Hymns for Peace (DTS-HD 5.1).

Ve všech nahrávkách byla skvěle vyktreslena atmosféra koncertu, samozřejmě v případě BD Santany ještě o něco lépe než u ostatních. Tvrdý rockový zvuk AC/DC však opět reprobedýnkám příliš nesvědčil, protože jednotlivé nástroje byly občas trochu slité a basy málo úderné. Vcelku se však jednalo o poslech spíš příjemný a za ty peníze více než přijatelný.

DSC07673.jpg 

 

V AV recieveru je také přijímač rozhlasového vysílání na kmitočtech AM a FM. Samozřejmostí je systém RDS.

Stanice můžete ladit ručně i automaticky a uložit je do celkem čtyřiceti předvoleb. Tuner ladí s výbornou citlivostí a na dodávanou anténu naladí i vzdálenější stanice (v mém případě i rakouské). 

Verdikt

V sestavě Onkyo HT-S3405 se vám dostává do rukou plnohodnotný systém pro domácí kino, který disponuje dekodéry zvuku z DVD, ale i z nových médií Blu-ray v podobě Dolby True HD i DTS-HD. Nejedná se sice o špičku mezi domácími kiny, ale za velmi přijatelnou cenu uspokojí nejen majitele Blu-ray přehrávače, kteří si chtějí vychutnat plnohodnotný prostorový zvuk HD a nechtějí za to utratit příliš mnoho peněz. Zde je navíc jistota, že pokud se v budoucnu člověk rozhodne poslouchat zvuk ještě lepší, stačí koupit nové reprosoustavy (minimálně pro stereo). Kvalitní AV přijímač s mnoha přípojnými místy již majitel má.

DSC07692.jpg

Onkyo HT-S3405

Cena orientační 9 490 Kč

  • Sestava domácího kina 5.1
  • Příslušenství: dálkový ovladač, 6x kabel repro, FM anténa, AM anténa
  • Zapůjčil: www.onkyo.cz

AV Reciever HT-R390

  • Výkon zesilovače 6 x 110W, 6 Ohm
  • AM/FM RDS tuner 40 předvoleb
  • Dekodér DPL II, Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD, DTS-HD
  • Vstupy přední panel – audio R,L, video
  • Vstupy zadní panel – 4x HDMI, 2x component video (Y, Pb, Pr), 2x digital optical, 1x digital coaxial, 6x audio, 5x video, anténa FM, anténa AM, universal port, RI port
  • Výstupy přední panel – sluchátka
  • Výstupy zadní panel – 8x repro (svorky), 1x component video (Y, Pb, Pr), 1x HDMI, 1x video
  • Rozměry (š/v/h) 435 x 150 x 328 mm
  • Hmotnost 7,5 kg

Reprosoustavy

Pasivní subwoofer SKW-348 s basreflexem

  • Impedance 6 Ohm
  • Zatížitelnost 130W
  • Frekvenční rozsah 30 – 150 Hz
  • Reproduktor 16 cm
  • Rozměry (š/v/h) 211 x 425 x 381 mm
  • Hmotnost 5,5 kg

Přední reprosoustava SKF-548

  • 2x širokopásmová s basreflexem magneticky stíněná
  • Impedance: 6 Ohm
  • Zatížitelnost: 120W
  • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
  • Reproduktor: 8 cm
  • Rozměry (š/v/h): 101 x 161 x 115 mm
  • Hmotnost: 0,8 kg

Centrální reprosoustava SKC-548 širokopásmová s basreflexem magneticky stíněná

  • Impedance: 6 Ohm
  • Zatížitelnost: 120W
  • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
  • Reproduktor: 8 cm
  • Rozměry (š/v/h): 230 x 103 x 115 mm
  • Hmotnost: 0,9 kg

Zadní reprosoustava SKR-548

  • 2x širokopásmová s basreflexem
  • Impedance: 6 Ohm
  • Zatížitelnost: 120W
  • Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz
  • Reproduktor: 8 cm
  • Rozměry (š/v/h): 101 x 161 x 115 mm
  • Hmotnost: 0,7 kg
AVmania hodnotí
design 9
zvuk CD 6
zvuk domácí kino 8
ovládání a funkce 10

Určitě si přečtěte

Články odjinud