39
Fotogalerie

Panasonic TX-P50G20: test Full HD televizoru

Vyplatí se velký Full HD plazmový televizor, který umí nahrávat na připojený pevný disk a nabízí i THX certifikaci obrazu?

Plazmy Panasonic s panelem NeoPDP přestavují již delší dobu tzv. sázku na jistotu. G20, nejlevnější model osazený NeoPDP panelem, používá 600 Hz technologii spolu s Intelligent Frame Creation Pro (dopočítávání mezisnímků pro plynulejší obraz), nabízí vysoký kontrast 5 000 000:1, a nejen filmový fanoušci ocení certifikovaný obrazový režim THX, který by měl divákovi nabídnout stejný obrazový zážitek, jako v z filmu kině.

Novinku u tohoto modelu v porovnání s předchůdcem představuje zejména možnost nahrávání na připojený pevný disk, možnost přehrávání DivX souborů a v poslední řadě nechybí ani VieraCast (internetová TV) či Skype pro videohovory s přáteli. Podívejme se tedy, jak novinky u G20 fungují.

Vzhled a připojení

Vzhled se dlouhé roky u Panasonicu příliš nemění, jde spíše o drobné odlišnosti. Základem zůstává rám kolem obrazovky z kvalitního černého lesklého plastu, který je letos zas o něco tenčí, než loni. Designovou novinkou je světlejší pruh ve spodní části, který opticky odlehčuje spodek. Změnu představuje odstranění předního krycího skla, které se původně před obrazovkou nacházelo. Odlesků od čelní skleněné plochy je tedy opět méně, zmizelo i zdvojení obrazu při pohledu ze strany. Tímto se plazma stala paradoxně méně náchylnou na odlesky, než LCD, neboť tam zase trend velí sklo přidávat. Výsledek je ten, že na plazmě máte jednoznačně daleko méně rušících odlesků, než na aktuálních takto designovaných LCD televizorech.

DSC08874.jpg předek.jpg DSC08872.jpg

Základní ovládací prvky se přesuly letos na levou stranu k bočním AV vstupům, přičemž tamtéž naleznete i mechanický vypínač pro úplné vypnutí TV a CI slot. Na boku je umístěn také výstup pro sluchátka spolu s AV vstupem a HDMI pro kameru, čtečku SD karet, kterou Panasonic vybavuje své TV už roky, letos doplnily dva USB vstupy. Dají se využít pro USB Wi-Fi dongle, pevný disk či běžnou USB paměť. Na zadní straně potěší tři HDMI vstupy, není zapomenuto ani na dva SCARTy či jeden komponetní vstup. Výstup zvuku máte buď dvoukálový analogový, nebo optický digitální. Konektor RJ45 pro připojení internetu kabelem bývá už v této třídě TV samozřejmostí, o PC vstupu nemluvě. Pro větší přehlednost si AV vstupy v menu můžete sami pojmenovat dle připojeného zařízení.

DSC08876.jpg DSC08879.jpgDSC08884.jpg

Výborné dálkové ovládání Panasonicu zůstává už dlouho téměř stejné, nabízí velká, přehledné logicky rozmístěná tlačítka, tudíž zde není moc co vylepšovat či kritizovat.

DSC08888.jpg

Tuner, menu a možnosti

Prvotní nastavení je samozřejmě automatické a po zvolení české republiky jsou korektně seřazeny i programy. Analogový tuner a DVB-T tuner letos již oficiálně doplňuje digitální kabelový tuner, příjem HD programů je možný samozřejmě také. Počeštěné menu je jednoduše textově zpracováno, Panasonic se drží tradice a grafické rozhraní se už roky prakticky nemění. Je sice přehledné, ale i bohaté, a tak některá pokročilá nastavení obrazu (například zapnutí/vypnutí inteligentního dopočítávání mezisnímků) bez návodu budete hledat déle a jinde, než byste možná čekali, to je však problém prakticky všech vybavenějších televizorů s mnoha funkcemi.

DSC08901.jpg DSC08921.jpg DSC08989.jpg

Příjem programů je kvalitní, velmi dobrý přepočet běžného vysílání na plné rozlišení obrazovky je limitován pouze (ne)kvalitou tuzemského vysílání, vysílání ve vysokém rozlišení pak vypadá výborně. Spíše se podíváme na zajímavosti a novinky. VieraCast najdete v některých TV Panasonic už od loňského roku, jedná se o aplikaci, která nabízí přístup k různým internetovým službám.

Pro nás je asi nejzajímavější přístup do televizního archivu TV Nova, zejména naše lepší polovičky zde naleznou své oblíbené seriály, pány asi zaujme spíše Eurosport, mládež YouTube. Aplikací je více, asi nejzajímavější je Skype nabízející videohovory přes internet zdarma, jen budete muset dokoupit firemní videokameru s integrovanými mikrofony, obraz a zvuk videohovorů je velmi dobrý.

V nabídce Viera Tools nabízí Panasonic zjednodušený přímý přístup k některým dalším funkcím, např. prohlížení fotografií, poslech hudby, sledování videí, či přístup na váš domácí server s multimediálními soubory.

DSC08952.jpg DSC08961.jpg¨DSC08947.jpg

Možnosti prohlížení fotografií a záznamů z videokamery máte dvě. Buďto využijete čtečku SD karet, nebo USB vstup. Načítání SD karet je bleskurychlé, i fotografie ve vysokém rozlišení nedělají žádné problémy. USB vstup lze využít jak pro přehrávaní, tak pro záznam. G20 nabízí přehrávání DivX filmů – všechna testovací videa přehrál Panasonic perfektně, včetně Full HD videa, nicméně některé DivX soubory stažené z internetu mu z neznámých důvodů činily potíže.

České titulky lze nastavit, některé znaky však nebyly zobrazeny korektně. MKV soubory Panasonic bohužel nepřehraje. Počítejte tedy, že integrovaný přehrávač je spíše doplňkovou funkci, kterou využijete omezeně – filmovým fanouškům doporučím raději externí DivX a MKV přehrávač. Ceny jsou nízké, kompatibilita zcela bezproblémová a na rozdíl od televizorů zvládají i DTS zvuk a 1080p MKV videa.

 DSC08968.jpg DSC08971.jpg DSC08975.jpg

Co u G20 oceníte, je možnost nahrávat přímo televizní pořady na připojený externí pevný disk. Pro test jsme použili běžný 160 GB pevný disk, přičemž vzhledem k tomu, že šlo o 2,5“ verzi, nebylo ani potřeba externí napájení. Malý HDD umístíte za televizor a dále o něm již nevíte (na rozdíl od DVD/HDD rekordérů je v podstatě bezhlučný).

DSC08915.jpg DSC09012.jpg DSC08944.jpg
DSC09020.jpg záznam na pevný disk.jpg

V menu televizoru musíte při prvním připojení potvrdit zformátování a připojení pevného disku, a potom už lze na něj nahrávat úplně stejně, jako na klasický externí DVD/HDD rekordér. Grafické rozhraní pro programové nahrávání v době nepřítomnosti je přehledné, kvalita záznamu je shodná s kvalitou vysílání. Takže zde velká pochvala. Upozornění od výrobce: nahrané pořady nelze dále zpracovávat na PC.

DSC08946.jpg EPG.jpg

Elektronický programový průvodce nabízí přehled pořadů na sedm dní dopředu, působí přehledně, je velmi dobře zpracovaný, jen škoda, že v rohu není i náhled sledovaného pořadu. V případě, že vás některý budoucí program zaujme, lze využít nejen upomínku, kdy vás televizor upozorní na vybraný pořad, ale můžete samozřejmě zvolit i nahrávání na připojený pevný USB disk či externí rekordér. Jednodušeji to už nejde. A poslední drobností, za kterou Panasonic pochválím, je možnost připojení běžné USB klávesnice.

Obraz, možnosti a nastavení

Předem musím říci, že obraz je u G20 vynikající. Důležité ale bude, že i bez větších zásahů uživatele.Málokterý majitel touží po tom, aby musel doma dolaďovat obraz do „sledovatelné“ podoby. Proto výrobce nabízí několik přednastavených režimů (například Dynamický, Normální, Kino, THX, Hra atd.).

Pokud by vám to nestačilo, je k dispozici rozšířené nastavení obrazu, kde mají zkušení uživatelé přístup do ruční zprávy barev, nastavení bílé či úpravy gama křivky. Nás ale zajímá, zda a jak je televizor nastaven výrobcem. Podání černé je vynikající (naměřeno 0,06 Cd/m2), zvláště vyniká například hvězdná obloha, kde se nevyskytují šedé fleky, jak tomu bývá u TV s LED podsvětlením. Nyní si dovolím odbočení pro „šťouraly“, vy normální klidně můžete pár dalších odstavců přeskočit.

DSC08932.jpg DSC09022.jpg

Dynamický a Normální obrazový režim – to bude běžná volna pro většinu prvních majitelů. Oba režimy nabízí velmi a jasné živé barvy, přičemž tyto režimy jsou určeny spíše pro sledování za dne. Pro večerní sledování filmu se pak hodí více režim Kino, či THX, což je speciální certifikované nastavení obrazu, které by mělo být barevností, jasem i kontrastem dopovídat tomu, co znáte z kin.

Zkrátka pokud zvolíte THX, nemusíte nijak nastavovat obraz a film by měl vypadat tak, jak byste jej viděli na plátně kina. Nastavení televizoru musím pochválit a můžu jen předeslat, že obrazová kvalita plazmy G20 je excelentní. Rozdíly mezi režimy jsou značné – z nabídky režimů vybere opravdu každý.

Abychom nezůstali jen u prostého konstatování, podívejme se na naměřené hodnoty a grafy porovnávající barevný prostor všech čtyř režimů. Je zde jasně vidět, že právě THX nabídne obraz nejbližší požadované normě. To ale neznamená, že když nemáte rádi jasnější barvy, nemůžete zvolit třeba Kino.

Gamut dynamický.jpg Gamut normální.jpg
gamut kino.jpg gamu THX.jpg
Barevný prostor při obrazovém režimu dynamický, normální, kino a THX

Další naměřenou hodnotou bude srovnání nastavení jednotlivých barev. Zde vidíte rozdíl mezi nastavením barev v režimu Normal a THX. Zde opět vidíte, že THX režim je daleko věrněji nastaven.

normál.jpg THX nastavení barev.jpg

Nyní se můžete podívat na gamu Normálního, Kino a THX režimu. A opět vidíte, že u filmových režimů dostanete lepší výsledky.

gama normální.jpggama kino.jpgTHX gama.jpg

V posledním grafu se podíváme na naměřené výsledky teploty barev. Zde vidíme, že optimální teplotě odpovídá režim THX, zatím co Normální režim bude již příliš studený. Nicméně podotýkám, že u G20 jsou barvy v Normálním režimu stále méně „ujeté“, než bývá zvykem u konkurence.

teplotanormal.jpgteplota THX.jpg

Celkově tedy musím ocenit jak kvality obrazu jako takového, tak jeho nastavení, které si tento plazmový televizor z výroby přinesl. Když už jsme u obrazu, tak režim Hry ocenili zase kolegové z Doupěte, kterým se velmi líbila jak rychlost obrazu, tak čitelnost tmavých částí scény.

Zvuk

Větší hloubka plazmy se pozitivně podepisuje na tom, že na rozdíl od některých supertenkých televizorů zůstává zvuk relativně plný s dostatkem basové složky. Srozumitelnost řečového pásma je výborná, i při vyšších hlasitostech bude vše v pořádku, nikde nic nerezonuje. K dispozici divák má i simulaci prostorového zvuku, která sice není příliš účinná, ale alespoň zdání většího prostoru mít budete. K dispozici jsou tři přednastavení, které lze upravit. I když to stačí, zde by se Panasonic mohl polepšit, jiní výrobci nabízejí režimů zvuku více.

DSC08903.jpgdomácí kino.jpg

Čím Panasonic určitě boduje, je možnost nastavení zpoždění zvuku proti obrazu na digitálním výstupu, takže pokud připojujete k TV levnější či starší domácí kino či AV receiver, kterému tato volba chybí, určitě to oceníte, neboť se nebude rozcházet obraz a zvuk, jak se bohužel občas stává.

Spotřeba

Jako vždy jsme se podívali i na spotřebu, pro úplnost dodává, že jde o hodnoty okamžité spotřeby při specifické tmavé či světlé filmové scéně v osvětlené místnosti. Z naměřených hodnot je zřejmé, že záleží na nastaveném režimu a aktivaci úsporného režimu. EKO režim jen upravuje jas obrazu podle úrovně osvětlení místnosti, tudíž faktický dopad na snížení spotřeby je pouze, pokud máte v místnosti například zhasnuto. Ve světlé místnosti automatika jas může dokonce zvýšit, dle naměřených hodnot se to tak děje.

DSC08919.jpg

Panasonic G20

bez EKO

EKO

úspora zapnuta

spotřeba

tmavá, dynamický

207 W

203 W

203 W

tmavá, normální

200 W

199 W

199 W

tmavá, kino

117 W

142 W

117 W

tmavá THX

115 W

138 W

115 W

světlá, dynamický

388 W

401 W

303 W

světlá, normální

387 W

386 W

303 W

světlá, kino

254 W

368 W

258 W

světlá, THX

260 W

378 W

258 W

ČT 24 zpravodajství normální

170 až 270 W bez úspory a Eko

Oproti minulému roku došlo opět k citelnému snížení spotřeby, pokud porovnáme naměřené hodnoty této 50" verze modelu G20 se spotřebou loňského 42" modelu G10 zjistíte, že při větší úhlopříčce má G20 nižší spotřebu. Pokud televizor budete využívat pro večerní sledování filmů a běžné denní sledování televizních pořadů, tak spotřeba bude příznivá a na ročním vyúčtování to nepocítíte. Plánujete-li mít televizor denně zapnutý od rána do pozdního večera jen jako kulisu a zvolíte-li třeba dynamický obrazový režim, pak s vyšším účtem za elektřinu počítat musíte.

Verdikt

Dlouholeté zkušenosti společnosti Panasonic s výrobou plazmových televizorů nesou své ovoce a model TX-P50G20 osazený výborným NeoPDP panelem představuje jeden z nejlepších televizorů, které lze pořídit. S odpovídajícím nastavením, které Panasonic u G20 nabízí, bude spokojen jak běžný divák, tak náročný filmový fanoušek. Výborná je i kvalita digitálního příjmu. Výtku směřuji na vestavěný přehrávač filmů, který by mohl nabízet lepší kompatibilitu s videosoubory.

Ocenit je potřeba dobrou výbavu, ve které vyniká možnost přímého nahrávání pořadů na HDD, přístup do archivu TV NOVA přes VieraCast, či možnost videohovorů přes internet. Ve stejné cenové relaci kvalitnější obraz budete hledat těžko, ten překonává jen dražší 3D plazma VT20 od stejného výrobce. I z tohoto důvodu má Panasonic TX-P50G20 vřelé doporučení redakce.

Panasonic TX-P50G20E

cena orientační 27 990

  • úhlopříčka 127 cm (55“)
  • zobrazovací panel NeoPDP
  • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
  • kontrast dynamický 5 000 000:1
  • odezva panelu 0,001 ms
  • obrazové formáty automatický, 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9), zoom
  • vylepšení obrazu Inteligent Frame Creation, digitální hřebenový filtr, 3D COMB, 1080p digital remastering, sub pixel controler
  • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
  • počet tunerů 2, analogový a digitální, DVB-T, DVB-C, MPEG-2/4
  • teletext ano, 1 500 stran
  • česká nabídka ano
  • reproduktory 2× 10 W
  • prostorový efekt ano
  • konektory 4× HDMI, 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kompozitní video, sluchátka, stereo audio výstup, digitální optický a analogový audio výstup,  2× USB, čtečka SD karet
  • podstavec otočný
  • spotřeba 280 W
  • rozměry se stojanem (v × š × h) 704 × 1 029 × 334 mm
  • hmotnost se stojanem 28 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

  • Panasonic Czech Republic, Praha
  • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
  • záruka 2 roky
AVmania hodnotí
design   9
obraz   10
zvuk   8
funkce   8
ovládání   9

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud