23
Fotogalerie

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Společnost Evolveo je známá jako výrobce různorodé elektroniky. V oblasti osobního audia a videa se etablovala jako producent povedených levných přehrávačů a nyní se pouští sluchátkových vod. Jaká je Bluetooth novinka?

První seznámení s Bluetooth sluchátky Evolveo SupremeSound E7 se nese v duchu solidnosti. Pevná krabice je vyplněna molitanem s vyřezanými otvory pro sluchátka a kabeláž (kabel jack-jack a napájecí microUSB), která doplňuje koženkový transportní pytlík.

Konstrukčně je třeba firmu také pochválit, tovární zpracování je bytelné a solidní, což je z větší části dáni použitými materiály v podobě kovu a tvrzených plastů. Místy se však najdou i nedostatky, jako je například otřep plastového výlisku LED diody na krytu jedné z mušlí. Vzhled je diskutabilní, někomu může připadat použití lesklých materiálů luxusní, někomu zase zbytečně laciné.

Evolveo_002.JPGEvolveo_004.JPG

Pravdou však je, že v kategorii do 1500 Kč byste těžko hledali sluchátka s podobným designem, většinou je totiž doménou dražších modelů. Ostatně u nic se výrobce pravděpodobně inspiroval, jelikož velmi připomínají některé modely od konkurenčních značek. Ať tak či tak, počítejte s tím, že zvolená materiálová a barevná (černá + stříbrná) kombinace znamená nemalé množství viditelných otisků prstů.

Bytelná konstrukce

Mušle jsou uchycené na kloubu s možností otočení o 90°, takže v okamžiku, kdy sluchátka nemáte na uších, můžete je vcelku pohodlně – samozřejmě v rámci omezení daného konstrukcí – odložit kolem krku a mušle otočit směrem dolů, kdy nepřekážejí pod bradou.

Hlavový most je kovový, viditelné části, které se vysouvají při jeho prodloužení jsou pak z broušeného hliníku. Polstrování je koženkové a příjemně měkké. Na vnější části mostu najdete logo výrobce, krajní části jsou bez polstrování, jelikož ukrývají robustní mechanismus pro vysouvání/zasouvání.

Evolveo_006.JPG

Samotné mušle mají černou barvu s výrazným stříbrným trojúhelníkem, který ukrývá na pravé straně trojici tlačítek – hlasitost + multifunkční – a má integrovanou stavovou diodu. Kryt levé mušle je odnímatelný a ukrývá prostor pro vyměnitelnou baterii BL-B5 s kapacitou 800 mAh, kterou můžete znát z mobilních telefonů Nokia. Kryt drží na místě díky trojici malých magnetů.

Spodní strana levé mušle má nechráněný konektor miniUSB pro připojení nabíjecího kabelu a vedle něj pak stavovou diodu napájení, pravá mušle je ve spodní části vybavena 3,5 mm zásuvkou pro připojení kabelu, vedle ní je malý otvor mikrofonu a zcela vepředu pak posuvný ovladač pro zapnutí/vypnutí, respektive přepínání mezi bezdrátovým a drátovým režimem.

Evolveo_009.JPG

Na krytu pravé mušle také najdete ikonu NFC rozhraní. To funguje bezproblémově a spárování je velmi rychlé, což můžeme říci i o připojení k již spárovanému zařízení – vždy rychle a bez problémů. Funkce zde najdete naprosto základní – úprava hlasitosti/posun mezi skladbami, pauza/přehrávání/příjem telefonního hovoru. Pokročilejší funkce, jako je například vytáčení posledního volaného čísla, odmítnutí hovoru nebo aktivace hlasového ovládání byste hledali marně.

Tlumení na jedničku

Bohatě polstrované náušníky společně s uzavřenou konstrukcí supraaurálního typu zajistí velmi dobrou izolaci nejen posluchače od okolí, ale také okolí od reprodukované hudby. Náušníky jsou podle výrobce vyplněné tlumící pěnou – ta má i částečný paměťový efekt – a potaženy koženkou. Měniče ukryté v mušlích pak chrání poměrně silná molitanová vložka – čekali bychom spíše tenkou průzvučnou tkaninu.

Evolveo_014.JPG

Zmíněné měniče mají průměr 40 mm a zvládají reprodukci v rozsahu od 20 do 20 000 Hz, impedance sluchátek je 32 Ohm a citlivost 72 dB. udávaný dosah je podle výrobce 10 metrů, hmotnost 280 gramů a především by měla být oslňující výdrž až 30 hodin přehrávání hudby a více než 100 hodin pohotovostního provozu.

Diskutabilní výdrž

Prakticky vše mimo informace o výdrži je možné potvrdit. V reálném nasazení jsou sluchátka relativně tichá, takže budete mít tendenci nastavit si nejvyšší hlasitost přímo na sluchátkách a další doladění pak provádět již přímo na zdroji zvuku (mobil, tablet, počítač...). V důsledku toho se rapidně snižuje výdrž (která se samozřejmě odvíjí od hlasitosti reprodukce) a v našem případě jsme se dostali maximálně na hranici 10 hodin přehrávání, častěji to však bylo méně.

Evolveo_016.JPG

Jakmile je baterie vybitá, začne vás na to upozorňovat poměrně nepříjemným tónem každou minutu, délka nabíjení se odvíjí od použitého adaptéru. Výhodou je však v takovém případě možnost vyměnit baterii za jinou – již nabitou. V praxi si však takový úkon nedokážu příliš představit, jelikož bych musel baterie neustále měnit, abych mohl poslouchat/nabíjet, pokud nemám k dispozici nějakou samostatnou nabíječku. Dobrou zprávou je, že sluchátka můžete bez problémů či omezení používat i v okamžiku, kdy se nabíjí pomocí USB kabelu.

Evolveo_017.JPG

Alternativní cestou je použití dodávaného kabelu pro přenos zvuku bez aktivního napájení – sluchátkový kabel s koncovkami 3,5 mm jack je však relativně krátký a tenký. Nicméně na reprodukci to nemá žádný vliv, je stejná, jako v případě bezdrátového připojení.

Temný zvuk

Sluchátka mají zvukový projev poměrně nevyrovnaný – ve zvukovém spektru převažuje basová složka, i když ta na sebe nestrhává velkou pozornost a projev v nízkých kmitočtech je poměrně čistý. Horší je to však se zbývajícími složkami. Středů již najdete mnohem méně než basů a vysoké frekvence jsou velmi špatně čitelné až nevýrazné.

Celkově je pak zvuk značně plochý a mírně zastřený, což může být i vlivem použitého materiálu, pro krytí měničů. Projev je temnější než u podobně velkých modelů, což je dáno právě chybějícími středy a vyššími středy. Bohužel se tento stav nezměnil ani po několikahodinovém rozehrání.

Z uvedeného vyplývá, že sluchátka si budou rozumět ponejvíce s elektronickou hudbou, u níž je dominující basová složka a zbytek spektra tvoří spíše neslyšnou kulisu. U všech ostatních žánrů je zvuk nevyvážený a poslouchat hudbu není radost – stále máte pocit, jako by něco chybělo.

Verdikt

Evolveo SupremeSound E7 jsou prvním pokusem společnosti o velká bezdrátová sluchátka, který se povede tak nějak napůl. Konstrukce je velmi dobrá, stejně, jako konektivita a celkové provedení. Pochválit musíme provedení náušníků, sluchátka jsou velmi pohodlná a ani po delším poslechu nikde netlačí. Snad jen celková váha je krapet vyšší. 

Velkým plusem je vyměnitelná baterie, můžete tak mít jednu náhradní v kapse a v případě, kdy se sluchátka vybijí, pouze baterii vyměníte. Podle mnoha uživatelů se to však nestává a výdrž baterie je velmi dlouhá, naše zkušenost je ale odlišná a dostali jsme se s výdrží cca na třetinu udávané doby – což mohlo být samozřejmě způsobeno právě baterií.

Zklamáním je v případě sluchátek bohužel zvukový projev, který rozhodně neodpovídá jejich konstrukci – zvuk je zastřený a výrazně mu chybí středové pásmo a nižší výšky. Z tohoto důvodu je možné sluchátka doporučit pouze nenáročným posluchačům, kteří vyžadují velká sluchátka s bezdrátovým připojením.

Nutno však dodat, že za cenu cca 1500 Kč (doporučená cena výrobce je 1390 Kč) koupíte sluchátka s povedenějším zvukem. Mimo jiné například dříve testovaná Jabra Move Wireless, která mají více funkcí a jsou lehčí a menší, i když také supraaurální konstrukce, která je možné sehnat od dva tisíce korun a zvukově jsou naprosto jinde.

AVmania.cz
Evolveo SupremeSound E7   5

 

Evolveo SupremeSound E7

Cena: od 1 390 Kč

  • typ sluchátek: uzavřená, supraaurální
  • reproduktor: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 000 Hz
  • konektivita: Bluetooth 4.0 EDR
  • rozhraní: micro USB (pro nabíjení), NFC, jack 3,5 mm
  • výdrž baterie: udávaná 30 hodin, reálná cca 10 hodin
  • pohotovostní režim: udávaný 175 hodin
  • rozměry 16,6 × 9,2 × 18,1 cm
  • hmotnost: 280 gramů

Určitě si přečtěte

Články odjinud