A-Team: recenze filmu

21. června 2010
TWEET SDÍLET
Divoké eskapády čtyř válečných veteránů, kteří byli odsouzeni za zločin, který nespáchali, se při převedení na filmové plátno proměnily v zábavnou akční jednohubku.

Elitní jednotka výsadkářů, která v osmdesátých letech brázdila pět sezón (1983 - 87) televizní obrazovky, se vrací. Ve vysokorozpočtovém balení, které se ale nestydí za svůj béčkový původ i obsah.

Úvodní, takřka dvacetiminutová titulková sekvence nám v hektickém tempu představí kvartet bývalých příslušníků jednotky Rangers. Z Mexika jsme bez zbytečných pohledů do minulosti, jež by vytvářely vysvětlující oslí můstky mezi seriálovou a filmovou podobou oblíbené látky, přeneseni do kulis končící války v Iráku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ostří hoši, ilegálně využívaní americkou armádou pro akce zavánějící zvýšeným rizikem, jsou nespravedlivě nařčeni a odsouzeni vojenským soudem do věznice s maximální ostrahou. Při plnění supertajné mise v Iráku je na ně políčena past, do níž spadnou. Namísto oslavných fanfár po návratu do vlasti jsou potupně degradováni, v důsledku čehož se stávají psanci společnosti, již pomáchali chránit. Jejich čest je zhanobena, což se rozhodnou nenechat jen tak. Během pár měsíců utíkají z vězení a vydávají se na cestu za očištěním jejich jmen a nalezením pravých viníků, stojících za jejich zavržením.

Přehnaný styl

Vyčítat jednoduchost scénáři, přinášejícímu několikrát omletou zápletku o pomstě za činy, jež dotyční nespáchali, je nošením osmdesátkových schémat nikoliv do Athén, ale do Hollywoodu. Obsahový základ v televizní sérii posloužil i o více jak pětadvacet let později k opulentní variaci na koncept žoldáckého boje proti bezpráví, jaký sváděl například John Rambo nebo John Matrix v Komandu. Se všemi typickými proprietami, jež si spojujeme s vnějškovou formou akčního žánru půle osmdesátých let (vybuchující auta a vrtulníky, hlučné zbraně, jež jsou větší než jejich nositelé).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Scénáristický trojlístek ve složení Skip Woods (Hitman, X-Men Origins: Wolverine), Brian Bloom a režisér Joe Carnahan se rozhodl při převodu na filmové plátno původní látku respektovat. Neudělal ji tedy módně ani temnější ani realističtější, ale drží se jejího přehnaného stylu, kterým okouzlovala.

V důsledku toho je neustále na co se dívat. Zběsilé destrukční výjevy hořících a vybuchujících kulis a kaskadérské kousky, popírající gravitační zákony, se střídají minimálně v první hodině v takovém tempu, že ani nepociťujete absenci delších dialogových výměn nebo představení širšího zázemí jednajících figur.

Čtyři z tanku a… padák

Přepálenou akci v duchu hodně nadsazených bondovek doprovází svérázný konverzační humor, traktovaný rovněž v kulometné kadenci vzájemných replik a špičkování. Situační žerty s vtipnými pointami poletují vzduchem se stejnou lehkostí jako zbytky zbrojního arzenálu, které zůstávají po tak šílených kouscích jako je ten, kdy z nákladního letadla vypadnuvší tank střílí v letu po stíhačkách, zavěšen jen do padáku. Domyslete si k tomu doprovod patřičně nadupaného rockového soundtracku a pošlete letošního Iron Mana zaslouženě na lavici žánrových náhradníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Krkolomnou a nápaditě budovanou akci bohužel narušuje častý nešvar zpracování obdobných kousků. Tím je nejen až příliš patrné užití digitálních triků, které neskrývají svůj umělý původ, ale především malá přehlednost scén, jejichž choreografické zvládnutí bychom si měli vychutnat.

Režisér Joe Carnahan (Narkotika, Sejmi eso) se snaží malou zkušenost se snímáním těchto pasáží dohonit ve střižně. Kamera s sebou epilepticky třese, což zvyšuje dynamiku plenérových sekvencí, ale při kontaktních soubojích muže proti muži máme díky chaotickému střihu občas problém identifikovat, co se před našimi zraky vlastně odehrává.

Síla celku

Kdo naopak režisér neselhává, je v castingové sázce na ústřední hereckou čtveřici a jejich vzájemnou interakci, která je největší devízou vyprávění. Síla jednotlivce se v celku neztrácí ani neupozaďuje, ale naopak multiplikuje.

Šéf brigády John „Hannibal“ Smith (Liam Neesen) je geniální stratég a moudrý a zkušený vůdce. Odměřeným, až namyšleně chladným dojmem působící plukovník má pro své individualistické a osobité podřízené pochopení a dokonale splňuje funkci otcovského tmelu týmu. Ve chvílích pochyb jednoho z členů o smyslu jeho poslání dokonce s nekorektností drzostí, vyhýbající se jakémukoliv moralizování, použije učení Gándhího k ospravedlnění násilí. Jeho představitel pak ve svých osmapadesáti letech, podobně jako o dva roky mladší Dennis Quaid v G. I. Joe, dokazuje, že akční háv mu sedí rozhodně víc než mentorské rozpoložení v Souboji titánů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poručík Templeton „Hezoun“ Peck (Bradley Cooper) je sympaťák s jiskrou v oku, slavící velké úspěchy u něžného pohlaví, což je zřejmé už z jeho přezdívky. Podobně jako voják Duke z G. I. Joe v podání Channinga Tatuma, i on je propojen milostnými vazbami z minulosti s půvabným ženským elementem v podání kapitánky Charisy Sosaoové (Jessica Bielová). Jejich sexuálně podbarvené škádlení vychází z ověřených tradic slapstickových komedií a postavě Fešáka Pecka dodává na barevnosti, již jinak ostatní jednorozměrné charaktery bez minulostního vymezení trochu postrádají.

Seržant Bosco „B.A.“ Baracus (Quinton „Rampage“ Jackson) je dvoumetrová hora masa a svalů, která má při své nezanedbatelné tělesné konstituci něžnou duši. Následovník seriálového Mr. T trpí panickým strachem z létání, za nějž může do značné míry čtvrtý do party těchto excentriků. Psychopatický podivín, kapitán H.M. „Šílenec“ Murdock (Sharlto Copley) svými nepředvídatelnými kousky pak překonává a zahanbuje i seržanta Martina Riggse ze série Smrtonosná zbraň. Hlavní protagonista Districtu 9 se z neznámého jihoafrického herce stává komickým motorem vyprávění, který rozhodně nevězí ve stínu svých slavnějších kolegů. Právě naopak, spolu s Jacksonem mu dodává ironické koření, které se nebojí vystřelit si sama ze sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve stínu takto výrazně typově vyprofilované čtveřice stojí nejen Jessica Bielová, která okouzluje hlavně svým sex-appealem, ale i oba hlavní záporáci. Jak Patrick Wilson coby agent CIA Lynch, tak herec a spoluscenárista Brian Bloom v úloze zkorumpovaného vojáka Pikea splňují především úlohu strůjců a aktérů různých konspiračních smyček, jež chtějí zatáhnout kolem krků svých protivníků. Že jsou tyto machinace a dějové přemety malinko překombinované i v rámci kočičkopejskovského přetahování mezi centrálami vlivu v podobě velení armády a CIA dokazuje závěr, kdy jejich vyřizování účtů nabírá na absurdních obrátkách.

Pocta i variace na původní seriál

Nevyrovnaný rytmus vyprávění, zbytečná překombinovanost scénáře, příliš okaté CGI šarády a zmatečný střih vám ale nevezmou radost z této oldschoolové oddychovky, jejíž sílá tkví ve vzájemné chemii týmu, jež dal filmu název. Pocta i variace na původní akčně-komediální seriál z dílny Franka Lupa a Stephena J. Cannella je nostalgickou výpravou do časů, kdy se za akční hrdiny považovali ošlehaní muži, jež nešli pro ránu ani hlášku daleko a ne komiksoví spasitelé v přilnavých trikotech, na jejichž traumata by byl krátký i tým psychoanalytiků Woody Allena.

A-Team z tohoto pohledu splňuje nároky na svěží podívanou, při které vypnete mozek a necháte se unášet na vlnách adrenalinové zábavy, která se nebere příliš vážně. Pokud na tuto hru přistoupíte a nebudete zbytečně zkoumat míru uvěřitelnosti eskamotérských kousků, jež se před vašimi zraky odehrávají, užijete si A-Team více než většinu jeho letošních dosavadních konkurentů na poli akčních spektáklů. Nadsazená taškařice svým nadhledem nad sebe samou jakékoliv pokusy o seriózní analýzy vylučuje a všem, kteří by se o to pokoušeli, by se hurónsky vysmála do obličeje. Tak abych nedopadl podobně, končím s přáním dobré oddechové zábavy, která vám zkrátí čekání na Stalloneovy Odepsance, jež by v druhé půli srpna měli dorazit do našich kin.

Klepněte pro větší obrázek

A-Team

  • Žánr: akční komedie
  • Původní název: The A-Team
  • www.ateam-movie.com
  • USA 2010
  • Scénář: Joe Carnahan, Brian Bloom, Skip Woods
  • Režie: Joe Carnahan
  • Hrají: Bradley Cooper, Liam Neeson, Sharlto Copley, Quinton „Rampage“ Jackson, Jessica Bielová, Patrick Wilson, Brian Bloom, Omari Hardwick
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 17. 06. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
EU vyvinula bezpilotní kluzák z rýžových chlebíčků. Jednou budete mít v PC možná i RAM z mrkve

EU vyvinula bezpilotní kluzák z rýžových chlebíčků. Jednou budete mít v PC možná i RAM z mrkve

** Až jednou budete mít hlad, přiletí dron a vy ho sníte ** Bizarní nápad je součástí projektu RoboFood z věhlasné EPFL ** Vývoj bezodpadové jedlé elektroniky financuje Evropská unie

Jakub Čížek
PotravinyTechnologieHardware
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války.

Marek ČechJaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět