ACER H5350 - levný a malý: test projektoru

3. června 2008
TWEET SDÍLET
Chcete velký obraz za málo peněz? Hledáte levný HD ready projektor nejen pro domácí kino? Malý Acer je možná to pravé.

Frontální projekce se stává den ze dne cenově dostupnější a k závratné rychlostí, kterou tak činí, přispívá tenhle malinkatý projektor svým nepřehlédnutelně velkým dílem. 

H5350 je první příspěvek, který Acer, známý svými levnými prezentačními DLP mašinkami, zařazuje do rostoucích řad projektorů určených výhradně pro domácí kino. A přestože svůj prezentační původ tak úplně nezapře, v téhle velké konkurenci obstojí čestně. I když je to i zásluhou faktu, že je nejlevnějším u nás dostupným 720p projektorem (na Pixmánii ho koupíte dokonce o 1 a půl tisíce pod doporučenou cenou). Samozřejmě, pokud chcete 720p projektor koupit tak levně, musíte přistoupit na řadu kompromisů a většina z nich je typická pro levná DLP.

Na konci každé duhy není zlatý hrnec

Na prvním místě je tu RBE neboli DLP duha. Jednočipová DLP vytváří obraz odrazem z rotujícího kolečka s barevnými segmenty. Naše oči a mozek mohou mít s interpretací takhle vznikajícího obrazu problémy a ty se nejčastěji projevují duhovými barevnými záblesky v místech velkých kontrastů (třeba bílý text na černém podkladě). Náš mozek se postupně naučí duhu ignorovat, takže při delším sledování DLP ji budete vnímat méně a méně. Ale i v případě, že ji třeba nevidíte vůbec, může u vás její efekt vyvolat únavu oči a bolesti hlavy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Proto silně nedoporučuji kupovat DLP projektor bez toho, aby jste se jeho působení nevystavili alespoň tak 4 hodiny v kuse. Jedině tak budete moci posoudit nakolik jste vůči RBE citliví. Snažte se ale vidět DLP projektor se stejným počtem barevných segmentů jako ten, který chcete kupovat. S jejich rostoucím počtem se efekt RBE redukuje. Většinou jich dnes používá 5 až 6, u H5350 jsou to ale pouze 4. Tvrdí se sice, že DLP duhu vnímá asi jen ¼ populace, jako někdo, kdo její efekty (včetně únavy očí) na sobě cítí velice výrazně, ale beru tohle číslo s rezervou. Úplně utnout tipec duze v rámci DLP technologie dokáží jen 3 čipové projektory, jejich cena je zatím ale horentní. 

Neflexibilní šumy

Jednou z dalších nepříjemností býval u DLP šum tmavých ploch. U H5350 se mi ale zdál v  zanedbatelný. Vzhledem ke své citlivosti k duze sem v poslední době k DLP projektorům moc nepřičichl, ale poslední, který sem si mohl trošku oťukat Benq PE7700 s ním měl daleko větší problémy. U H5350 je typické „hemžení mravenců“ znatelné jen když nos doslova připíchnete k plátnu, u Benqua bylo vidět snad z metru a půl od plátna.

Hůře do u H5350 dopadá s typicky mizivou flexibilitou levnějších DLP co se zoomu a možnosti umístnění týče. H5350 se dá v podstatě instalovat pouze na stoleček před vámi (pak je ale obraz příliš malý) nebo zavěsit na strop v obrácené poloze. Každé jiné umístnění vyžaduje silné použití digitální lichoběžníkové korekce, kterou ale silně nedoporučuji (redukujete si s ní rozlišení obrazu). Dalším DLP nedostatkem bývá rozmazávání kontur při rychlých pohybech kamery; na H5350 je tento efekt občas také dost znatelný.

K tradičním problémům DLP přidává H5350 ještě svou specifickou a to nemožnost ukládání změn, které provedete v jeho nastavení v menu do paměti. Sledování televizního programu, nebo prezentace grafiky vyžaduje naprosto odlišné nastavení než promítání filmů a v případě H5350 si jednotlivá ideální nastavení můžete pouze někam zapsat a pokaždé je měnit manuálně – a to bude jistě otravná činnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je normálně zasunuto přímo do přístroje, teprve když ho potřebujete stačí jej jednoduše vyjmout

Než se podíváme jak budou vypadat některá přednastavení H5350 z výroby, když je změříme a nakolik je opravdu použitelný pro domácí kino, musím ho za něco vskutku pochválit. Zatímco u dražších projektorů určených pro domácí kino s cenou klesá jejich skladnost (koneckonců musíte mít jako zákazník pocit, že za ty velké peníze kupujete něco opravdu „velikého“), H5350 je doslova projektorem do kapsy, se kterým klidně můžete obcházet kamarády a chlubit se, kolik obrazu je možné koupit za tak málo peněz, přímo u nich na místě. 

Za málo peněz dost muziky

A chlubit se s ním opravdu dá, protože pokud ho nakrmíte kvalitním 720p signálem, dokáže vykreslit na plátně (nebo aspoň bílé zdí) velmi pěkné obrázky (v případě, že se jedná o světlé a kontrastní záběry, s těmi tmavšími má své problémy, hlavně co se barevné homogenity týče). Důkležitým předpokladem je ovšem dobrá obrazová kvalita toho, co chcete promítat a 720p signál. Na elektronice přepočtu rozlišení H5350 se totiž pochopitelně také šetřilo a výsledky jeho pokusů signál upscalovat nebo downscalovat dopadají velmi nevábně. Stejně tak špatně komprimované dvd nebo vysílání na něm bude vypadat náležitě odpudivě (dražší projektory s dražší elektronikou dokáží již tyhle prohřešky vyhladit na snesitelnou úroveň).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní stran není ochuzena o nic a naleznete vše potřebné, včetně již běžného HDMI konektoru

DLP projektory mají mnohem hustější strukturu pixelů, takže jejich mřížka je mnohem méně znatelná něž u 720p LCD. H5350 se dá sledovat v pohodě i z 1,3 násobku šířky obrazu. Za velkou přednost DLP bývá označovaná ostrost, v tom ohledu je ale H5350 pouze průměrný. Ale podívejme se konečně na pár měření (na přednastavení jsem při něm pouze s pomocí testovacího THX obrazce snížil jas na hodnotu 35).

Klepněte pro větší obrázek
Výrobní nastavení barev je míň „mimo“ než jsme zvyklí vídat i u mnohem dražších strojů (což je dobře, protože ho v menu H5350 nelze nijak ovlivnit)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovšem teplota jednotlivých stupňů jasu (nebo chcete-li anglicismus šedé škály) je příliš chladná (kolem 7000K místo cílených 6500) i v nejteplejším přednastavení color 0
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O stupeň chladnější nastavení color 1 je už podle mého názoru na promítání filmu naprosto nepoužitelné (zdrcující přemíra modré složky)
Naštěstí nabízí H5350 v menu možnost RGB nastavení korigovat. Není ale rozdělené na tmavou a světlou část jasové škály, takže s teplejšími tmavými částmi obrazu se budete muset prostě naučit žít. Pátrání po ideálním přednastavení gamma křivky se ukázalo být hledáním jehly v kupce sena, ta totiž za sebou na stupnici označené jako degamma nenásledují v žádném logickém sledu:
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
degamma 1
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
degamma 3, degamma 4
Už sem ztrácel naději, že najdu nějaké použitelné přednastavení, když sem na poslední zoufalý pokus zkusil degamma 2 a heuréka!
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Téměř perfektní 2.2 gamma křivka, která vám zprostředkuje DVD v takové podobě jak byla opravdu mastrovana (nebo jak by být měla – za mnohé naše firmy v tom ohledu rozhodně neručím). Tak dobré přednastavení sem u tak levného projektoru opravdu nečekal a některé projektory za 100 tisíc a víc by se alespoň v tomto ohledu měly stydět. 

Celkově si ale nejsem zcela jistý zda H5350 jednoznačně doporučím jako projektor určený pouze a výhradně na domácí kino, i když poměr cena/výkon je u ACERu opravdu velmi dobrý. Pokud ho budete přes den používat ve firmě na prezentace a doma si na něm občas něco pustíte, případně pokud hledáte levný překlenovací projektor do doby, než full HD projektory dosáhnou pro vás přijatelnou cenovou hladinu – v těchto případech ACER H5350 rozhodně doporučím. 

ACER H5350

Cena: 17 950 Kč 

 • technologie DLP
 • rozlišení 1280 × 720
 • svítivost 2000 ANSI Lum. /1600 ANSI Lum (ekonomický režim).
 • kontrast 2000:1
 • hlučnost (normální/tichý režim) 32 dB/28 dB
 • projekční vzdálenost 1 m až 10,4 m
 • optika zoom (optický) 2 : 1
 • zoom digitální
 • výkon lampy 180 Watt
 • životnost lampy 3000 hod. (normální režim) /4000 hod. (ekonomický režim)
 • lichoběžníková korekce ± 40 (vertikálně) stupňů
 • vstupy 1× D-sub 15-pin, 1× RCA (video), 1× Mini DIN 4-pin (S-Video), 3× RCA (Video), 1× HDMI, 1× USB, 1× stereo mini-jack
 • normy NTSC (3.58/4.43), PAL (B/D/G/H/I/M/N), SECAM (B/D/G/K/K1/L), HDTV (720p, 1080i, 1080p), EDTV (480p, 576p), SDTV (480i, 576i)
 • projekce přední, zadní, přední od stropu, zadní od stropu
 • rozměry (v × š × h) 80 mm × 267 mm × 187 mm
 • hmotnost 2,3 kg
 • spotřeba 245/8 Watt(pracovní/úsporný režim)
 • příslušenství baterie pro dálkové ovládaní, D-Sub 15-pin kabel, krytka objektivu , uživatelská příručka

Zapůjčil

Acer Czech Republic, Praha
kontakt 261 341 407, www.acer.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Domácí kino, Projektory, Test, Acer


Co nám Apple na keynote zamlčel? Už známe i kapacity baterií nových iPhonů

Co nám Apple na keynote zamlčel? Už známe i kapacity baterií nových iPhonů

Apple Keynote každý rok přinese nálož novinek, které se pokouší zákazníkům přinést na zlatém podnose. Na prezentaci nám Apple ukáže vždy jen to co se mu hodí a až s odstupem se ukáží nějaké důležité věci, které nám zamlčel.

Martin ChroustMartin Miksa
KeynoteiPadiPhone
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Téměř dvě dekády jsme čekali na to, než se Nintendo vrátí k původnímu plošinovkovému pojetí Metroidu. Dread navazuje tam, kde Fusion skončil a pro fanoušky žánru je bezesporu povinností.

Martin Nahodil
Metroid DreadNintendo SwitchRecenze
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v září 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v září 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály