6
Fotogalerie

Acer Iconia W510: Tablet na HD video i delší psaní

Nabídka tabletů s platformou x86 není zatím bohatá, nová Iconia však značně vyčnívá, a to nízkou cenou. S ní souvisí několik ústupků i předností. Má však smysl pro AV?

Acer je jeden z mála výrobců, kteří přišli s tablety s architekturou x86. Oproti architektuře ARM u klasických tabletů má x86 největší výhodu v tom, že na ní běží plnohodnotná Windows 8. Takové tablety se proto hodí nejen na konzumaci obsahu, ale také na psaní a práci s programy, na které jste zvyklí u Windows.

Čistě z pohledu AV techniky je tablet s Windows 8 paradoxně zatím skoro nezvaným hostem. Naprosto všichni výrobci Smart TV, AV receiverů a dalších zařízení software pro jejich ovládání, či spolupráci s nimi, nabízí jen pro Android či iOS (Apple). Zde se dočkáte sdílení hudby, videí či fotografií, ale víc nic. Je to otázka času, kdy se podobné aplikace začnou nabízet i pro Windows. Jakmile dojde k rozšíření tabletů a smartphonů s tímto systémem, pak se dočkáme. Zatím se do domácího AV systému podobné zařízení nezapadá. Acer nás ale zaujal, protože nabízí výbornou výdrž pro sledování videí, přitom má nízkou cenu. Ale o tom dále…

Stvořen pro HD filmy

Už při prvním uchopení W510 zjistíte, že je jak celý tablet, tak základna z plastu. Někde se nízká cena podepsat musela a Acer šetřil právě na povrchovém materiálu. Obojí se dá prohnout, když se budete snažit, nikde ale nic nevrže, ani se nemusíte bát, že by někde docházelo k únavě materiálu. Panty kloubů bílé části dokovací základny jsou velmi pevné a bytelné. Tablet je v ní bezpečně ukotven, má však trochu vůli dopředu a dozadu, což trochu kazí celistvý dojem. Větší výtku mám k samotnému povrchu víka a základny, jelikož je obojí nastříkáno na stříbrno. Na takovém povrchu jde pak vidět každý škrábanec a není ani nějak složité jej vyrobit. Zadní strana tabletu je ale trochu odolnější, abyste se nemuseli bát tablet položit.

DSC00024.JPG DSC00032.JPG
Panty základny umožňují otočení tabletu tak, že má praktický stojánek pro sledování filmů,
automaticky se pak vypne klávesnice
 

Samotný tablet váží příznivých 570 g a ani není nijak rozměrný. Dá se díky tomu i déle držet v rukou, aniž byste pocítili únavu. Čelní sklo je velmi odolné vůči poškrábání a s citlivým mutidotykovým displejem je radost pracovat. Podporuje sice jen pět dotyků současně (deset se může hodit v nových hrách), na malé ploše 10" displeje to ale nemusí nijak vadit. Displej však potěší vynikajícími pozorovacími úhly, kdy při pohledu z boku neb zespod jen mírně klesá kontrast, obraz ale už nejde do inverze. Také barvy jsou čistší, věrnější a jasnější, na filmy v HD rozlišení je radost koukat. Displej má rozlišení 1 366 × 768 px, což u deseti palců stačí. Vyšší rozlišení už by bylo kontraproduktivní, na tomto lze Windows 8 i v desktopovém režimu ovládat dotykem, aniž byste museli položky zvětšovat.

DSC00027.JPG

Základna, kterou k tabletu dostanete, obsahuje nejen klávesnici a touchpad, ale také další baterii s kapacitou 26 Wh a jeden USB 2.0 port. Stejně jako tomu bylo u netbooků, i zde se klávesnice kvůli desetipalcovému displeji musela dočkat zmenšení. Acer menší velikost kláves kompenzuje tím, že jsou ploché a také jejich rozložení je zcela optimální. Navíc nechybí ani druhá klávesa Fn u kurzorových šipek.

Pohodlnost psaní ale i tak není optimální, při nepříliš silném stisku se písmeno nenapíše a při zuřivém klepání se zase napíše dvakrát. Celkově klávesnice není špatná, ale chcete to delší čas na zvykání si. Mnohem větší problém jsem měl s touchpadem, který hodnotím spíše jako nouzový. Nejdříve bylo nutné snížit jeho citlivost, poté narazíte na to, že nepodporuje ani posuvnou zónu, ani multidotyková gesta. Navíc má obě tlačítka pod povrchem, takže operace typu „chytit a přesunout“ jsou velmi obtížné. Naštěstí je tady dotykový displej, kterým touchpad ve většině případů nahradíte.

Plná výbava přímo v tabletu

Prakticky všechny porty Acer soustředil do tabletu, počítá tak spíše s jeho používáním bez základny. Nechybí miniHDMI, microUSB (host), čtečka paměťových karet microSD a jack konektor pro headset. Pro plnohodnotné USB a HDMI tak budete potřebovat redukci (USB v balení), u zvukového výstupu mám zase výhradu k jeho umístění na horní straně. Potěší ale přítomnost tlačítek pro přímou změnu hlasitosti, pro uspání tabletu i zamčení otáčení obrazu. Tablet je tak výborně vybaven a vše máte hezky po ruce.

DSC00015.JPG
Všechny porty až na plnohodnotné USB jsou přímo na tabletu, základna je brána jako doplněk

Do výbavy tabletu patří i dva reproduktory – na pravé a levé straně. Na své rozměry nehrají vůbec špatně, dá se s nimi i sledovat film či poslouchat hudba, jsou dostatečně hlasité. Můžete ale pochopitelně zapomenout na hlubší tóny, zvuk je plochý. Pro kvalitnější poslech je lepší sáhnout po sluchátkách, bohužel ale není jack umístěn nejvhodněji.

DSC00021.JPG
Zadní stranu tabletu také tvoří stříbrně nastříkaný plast, jde však o odolnější povrch,
který není tak náchylný na poškrábání

Velkou pochvalu si však zaslouží obě vestavěné kamery, zejména zadní s možností natáčení plynulého 1080p videa a pořizování vcelku kvalitních 8Mpx fotek jako na dražších mobilních telefonech. Přední pak zvládne plynule 720p video a její kvalita je plně dostačující například pro komunikaci přes Skype. Wi-Fi má W510 dvoupásmovou, ta se však svou rychlostí a dosahem řadí k těm, které najdete v mobilních telefonech. Maximálně jsme s ní naměřili rychlost stahování 2,5 MB/s, pro účely tabletu to však stačí, surfování je velmi svižné.

Extrémně dlouhá výdrž

Je až s podivem, jak dokázal Intel snížit příkon Atomu. Při kancelářské práci si tablet řekne jen o 2,3 W a při sledování Full HD videa jen o 3,4 W. Zároveň už Atom není v kombinaci s Windows 8 tak pomalý, že byste se museli obrnit trpělivostí. Systém je svižný, a pokud nebudete chtít provozovat náročné aplikace (na 3D hry můžete rovnou zapomenout), budete spokojeni.

Tento tablet je určen k podobným účelům, jako měli netbooky, je však mnohem tenčí a lehčí, lze jej ovládat dotyky, má nesrovnatelně kvalitnější displej a v kombinaci se základnou nabídne i extrémně dlouhou výdrž na baterii. Přehrávat HD film zvládnul při polovičním jasu displeje plných šestnáct hodin v základně nebo osm hodin samostatně.

Acer Iconia W510 není vůbec špatnou koupí pro ty, kdo chtějí využívat výhody tabletu a zároveň psát delší texty. Nezapomeňte však, že nejde o plnohodnotně výkonný notebook. Omezení jsou jak ve výkonu, tak v diskové kapacitě. Nemohu také doporučit levnější 32GB verzi, kde vám zbude minimum prostoru pro vaše data – z reálných 29 GB jen 10 GB zabere oddíl pro obnovení a 12 GB samotné Windows 8. Určitě si proto připlaťte za 64GB verzi.

+ IPS displej, extrémně dlouhá výdrž
+ Kompletně pasivní chlazení
+ Nízká cena

- Nepříliš kvalitní touchpad
- Základna se snadno odírá
- Plastové provedení

Acer Iconia W510

10" tablet
Acer, www.acer.cz

Cena: 14 990 Kč

 • procesor: Intel Atom Z2760 Clover Trail, 1,80 GHz, 1 MB L2 Cache, 2 jádra (4 vlákna)
 • paměť: 2 048 MB LPDDR2-800
 • pevný disk: 64GB SSD MCG8GA
 • displej: 10", 1 366 × 768 px, lesklý IPS, dotykový (kapacitní), LED podsvícení, úhel otevření 0 až 254°
 • grafika: Intel HD Graphics
 • zvuk: Realtek ALC269 + Intel HDMI
 • komunikace: Wi-Fi 802.11bgn (Broadcom SDIO, 2,4 i 5 GHz, až 65 Mb/s), Bluetooth 4.0, NFC
 • vstupy a výstupy: 1× microUSB 2.0 (host), 1× microHDMI, 1× audio vstup/výstup, čtečka paměťových karet microSD (až 32 GB), 1× USB 2.0 (pouze na základně)
 • rozměry celku: 259 × 19 × 187 mm
 • rozměry tabletu: 259 × 8,8 × 168 mm
 • rozměry adaptéru: 60 × 38 × 28 mm
 • hmotnost: 566 g tablet + 700 g klávesnice + 116 g zdroj
 • baterie: Li-pol (27 Wh) v tabletu + Li-pol (26 Wh) v základně
 • ostatní: gyroskop, kompas, světelný senzor, 8Mpx zadní CMOS kamera (1080p při 30 fps) + LED blesk, 1Mpxpřední kamera (720p při 30 fps), mikrofon, multidotykový touchpad Synaptics ClickPad
 • příslušenství: napájecí adaptér (60 W/20 V)
 • software: Windows 8 Pro 32b
 • záruka: 2 roky

hodnoty.JPG

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud