Kamery GoPro Hero vládnou segmentu sportovních kamer. Mají ale nového vyzyvatele z Německa, který vypadá podobně, ale umí toho trochu víc.
Kapitoly článku:
Běžné spotřebitelské kamery jsou postupně nahrazovány fotoaparáty a mobilními telefony, nicméně tzv. sportovní kamery mají zatím celkem neohroženou pozici. Jsou malé, odolné a dokážou zachytit děj z netradičních pozic. Získávají na oblibě, což se projevuje stále rozšiřující nabídkou. Tu nedávno rozšířila kamera Actionpro X7 se slibnými technickými parametry.
Hrdina s displejem
Německý výrobce jde se svojí kamerou Actionpro X7 přímo proti poslednímu modelu sportovní kamery Hero 3 Black Edition od amerického výrobce GoPro. Ten má v segmentu sportovních kamer nejsilnější pozici nejen díky silnému marketingu, ale i kvalitním kamerám. Kamera Actionpro X7 má ambice se Hero 3 vyrovnat, co se týče kvality obrazu, a překonat jej z hlediska výbavy. A vydala se k tomu trochu drzou cestou opisování.
Malý hranatý kvádřík s vykukujícím objektivem.
Podobnost s kamerami Hero se nedá upřít, ale ty vzadu nemají displej
X7 je malý kvádřík s vykukujícím objektivem, který hned na první pohled upoutá právě podobností s kamerami řady Hero. Ovšem hned po otočení už je to něco jiného, na kameře se nachází dvoupalcový náhledový displej. Ten Hero postrádá. Komponování a kontrola záběrů je tak mnohem snadnější bez nutnosti připojování vzdáleného displeje například prostřednictvím mobilu. Ale i to díky Wi-Fi konektivitě Action Pro umí. Ovládací aplikace existuje pro iOS a Android.
Na kameře jsou dále dvířka, která dávají přístup k akumulátoru, je tu rovněž štěrbina pro MicroSD kartu (až do velikosti 64 GB) a dvojice konektorů – Mini USB a Micro HDMI. Kamera má samozřejmě mikrofon, ale také reproduktor, abyste mohli kontrolovat i audio stopu. Dále produkuje hlasité pípání, které potvrzuje každý stisk tlačítka – to lze v nastavení vypnout, ale když máte kameru například na hlavě, zvukové potvrzení spuštění se hodí. Na veškeré ovládání postačí tři tlačítka.
Kamera je vskutku kompaktní. Na straně má dvířka pro přístup k akumulátoru, který lze vyjmout. Na cesty si tak můžete brát náhradní.
Uvnitř se nachází 12Mpx snímač Sony Exmor typu CMOS, který zvládne zaznamenávat videa v rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Při nižším rozlišení 720p nabízí až 120 snímků za sekundu a je praktické, že výsledek kamera rovnou ukládá do zpomaleného videa. Při rozlišení 480p zaznamená až 240 snímků za sekundu.
Úhel záběru je tradičně širokoúhlý, při snímání videa v úhlu 152°, u fotografií dokonce 170°. Objektiv má pevné ohnisko a bohužel není otočný, jak to umí například kamery Drift. Při neobvyklých pozicích musíte úchyt vymyslet tak, aby výsledný záběr nebyl zešikma (nebo to prohlásit za umělecký záměr), při uchycení kamery vzhůru nohama pak musíte záběr otočit ve střihovém programu, kamera to neumí.Stabilizace chybí, což je ale u akčních kamer standard, jen Sony Action Cam stabilizuje alespoň elektronicky.
Kam s ním? Kam nás napadne…
S kamerou dostanete celkem bohatou zásobu příslušenství. Tím nejprotivnějším je plastová krytka objektivu, která se velmi obtížně sundává a velmi snadno ztrácí. Dále už příslušenství dělá radost. Vypadá jako u kamer Hero a je s nimi i kompatibilní. Základní černý držák nedává žádnou extra ochranu, ale nese úchytný bod, který pak můžete připevnit k samolepící základně nebo jinému prvku se stativovým šroubem. K dispozici jsou i nástavná raménka a vše se spojuje šrouby s plastovými hlavami pro ruční dotahování.
Takto vypadá balení… …a tohle všechno v něm najdete
Držáky nabízí velkou variabilitu, jsou kompatibilní s držáky kamer GoPro Hero
Variabilita je vskutku velká, kameru můžete dát na přilbu (samolepící plošky jsou buď ploché nebo zaoblené a lepící plocha 3M drží opravdu pevně), do auta na sklo či přístrojovku, na rámy a konstrukce… chybí snad jen nějaký držák pro uchycení stahovacími pásky na nějaké kulatině. Trochu potíž nastane také v případě, že chcete častěji střídat místa uchycení – po odlepení je samolepící plocha poškozená a ztratí své vlastnosti. V balení jsou sice dvě náhradní, ale to je pochopitelně málo. Naštěstí to snadno vyřeší nebližší hobbymarket.
Samolepící plošky jsou na jedno použití. Zacvakávací spony urychlují montáž,
šrouby a raménka pak umožní nastavit optimální polohu
Příklad upevnění kamery na přilbě.
Žádné další jištění není potřeba, samolepící plošky drží velmi pevně.
V balení potěší vodotěsné pouzdro, které má navíc dva záklopné kryty zadní strany. Jeden nechává nezakrytý zadní displej, který je tak čitelnější, nicméně je tím pochopitelně více ohrožena propustnost vody a celková odolnost. Druhý kryt už schová i displej a s pouzdrem už se pak můžete bez obav i potápět.
Vodotěsný kryt