Agent (The Spy): Komik Cohen ve vážné roli legendárního izraelského špiona [seriál na Netflixu]

6. února 2020
TWEET SDÍLET
Netflix a francouzský Canal+ natočily seriál o životě legendárního izraelského špiona Eliho Kohena. Šest dílů ukazuje komika Sachu Barona Cohena v nezvykle dramatické roli.

Plusy

  • Skvělý Sacha Baron Cohen
  • Napětí i bez velkých akčních scén
  • Prostředí 60. let minulého století v Izraeli a Sýrii

Minusy

  • Místy mírně zdlouhavé
  • Historické nepřesnosti
  • Jednostranný úhel pohledu na arabsko-izraelský konflikt
8/10
Hodnocení

U seriálů, které popisují život reálné historické postavy, se nemusíme úplně vyhýbat spoilerům – jak hlavní hrdina dopadne, už známe. Takže nemá smysl chodit dlouho kolem faktu, že s Eli Kohenem, hlavní postavou seriálu Netflixu Agent (The Spy), to neskončí happy-endem. Seriál to ostatně naznačuje hned v úvodních minutách.

Pět let špionem

Seriál nabídne šest přibližně padesátiminutových dílů, které se věnují životu izraelského špiona Eliho Kohena, agenta Mosadu. V roce 1962 se mu pod krycí identitou milionářského obchodníka Kamala Amina Sabeta podařilo proniknout do Sýrie až k nejvyšším politickým a vojenským špičkám. Tam se spřátelil i s prezidentem Amínem al-Háfizem, měl se dokonce stát poradcem ministra obrany.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie skutečného Eliho Cohena, izraelského agenta 88

Eli Kohen byl pro izraelskou tajnou službu Mosad velmi důležitým agentem. Legendy praví, že v doprovodu syrských důstojníků několikrát navštívil Golanské výšiny a Mosad se díky tomu dozvěděl o přesných pozicích nepřátelských vojsk. Kohen také odhalil plány odklonit horní tok řeky Jordán, která zásobuje Galilejské jezero – hlavní zdroj pitné vody pro Izrael.

Zde byla mimochodem zrovna jedna ze slabších chvilek seriálu – tajný vodní projekt totiž řídil stavař Mohamed bin Avad bin Ládin. Jakoby nestačilo příjmení, tak si tvůrci neodpustili zbytečný dialog otce s tehdy sedmiletým Usámou. Asi aby to i „pomalejší“ divák pochopil.

Seriál ukazuje život Eliho Kohena v Izraeli během naverbování a výcviku, v Argentině při budování vazeb a následně v Sýrii. O jeho skutečné práci nevěděla ani manželka Nadja, neboť pro ni a známé byl Eli pouhým obchodníkem s nábytkem.

 

Svět nezajímá, jestli žijeme, nebo ne. Když se o sebe nepostaráme sami, nikdo jiný to neudělá.

 

Seriál Agent natočil izraelský režisér Gideon Raff, se scénářem posledních dílů mu pomohl Max Perry. Hlavní roli Eliho Kohena velmi zdařile zahrál jmenovec Sacha Baron Cohen. Dá zapomenout na Borata a další parodické zpotvořeniny – vážná role britskému herci sedla. Není to poprvé, co má normální roli, a pokud ho neznáte jinak než v komediích, budete velmi mile překvapeni. 

Z dalších rolí stojí za zmínku Hadar Ratzon-Rotem v roli Eliho manželky nebo Noah Emmerich coby řídicí důstojník Dan Peleg. Protože v Sýrii byla a je občanská válka, seriál se natáčel v Maroku, v Maďarsku a ve Velké Británii.

Není to Bond, ale reálný špion

Agent není věrný historický dokument. Je to dramatické dílo, které má udržet vaši pozornost, takže tvůrci se dopouštějí faktických nepřesností a různých přiohnutí reality. Někteří mu také vyčítají, že se na historii arabsko-izraelského konfliktu dívá výhradně pohledem Izraele.

A protože to není „bondovka“, počítejte i s jistou rozvláčností. Eli Cohen nebyl agent 007, do své pozice se dostal hlavně jednáním, šarmem a štěstím. Užijete si i pár akčnějších scén, ovšem větší a důležitější roli v Agentovi hrají konverzace.

Agent je zajímavý a povedený seriál, který můžeme doporučit. Už jen prostředí osamoceného špiona v nepřátelské Sýrii, nejistota jeho rodiny a Mosadu na straně Izraele udrží napětí od začátku až do konce.

  • Originální název: The Spy
  • Hodnocení: IMDb 7,9 • ČSFD 84 % • Rotten Tomatoes 86 %
  • Kde si film můžete pustit: Netflix (české titulky i dabing)

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Netflix, Filmy on-line, Recenze, Recenze filmů, Seriály


20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line