Agent (The Spy): Komik Cohen ve vážné roli legendárního izraelského špiona [seriál na Netflixu]

6. února 2020
TWEET SDÍLET
Netflix a francouzský Canal+ natočily seriál o životě legendárního izraelského špiona Eliho Kohena. Šest dílů ukazuje komika Sachu Barona Cohena v nezvykle dramatické roli.

Plusy

  • Skvělý Sacha Baron Cohen
  • Napětí i bez velkých akčních scén
  • Prostředí 60. let minulého století v Izraeli a Sýrii

Minusy

  • Místy mírně zdlouhavé
  • Historické nepřesnosti
  • Jednostranný úhel pohledu na arabsko-izraelský konflikt
8/10
Hodnocení

U seriálů, které popisují život reálné historické postavy, se nemusíme úplně vyhýbat spoilerům – jak hlavní hrdina dopadne, už známe. Takže nemá smysl chodit dlouho kolem faktu, že s Eli Kohenem, hlavní postavou seriálu Netflixu Agent (The Spy), to neskončí happy-endem. Seriál to ostatně naznačuje hned v úvodních minutách.

Pět let špionem

Seriál nabídne šest přibližně padesátiminutových dílů, které se věnují životu izraelského špiona Eliho Kohena, agenta Mosadu. V roce 1962 se mu pod krycí identitou milionářského obchodníka Kamala Amina Sabeta podařilo proniknout do Sýrie až k nejvyšším politickým a vojenským špičkám. Tam se spřátelil i s prezidentem Amínem al-Háfizem, měl se dokonce stát poradcem ministra obrany.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie skutečného Eliho Cohena, izraelského agenta 88

Eli Kohen byl pro izraelskou tajnou službu Mosad velmi důležitým agentem. Legendy praví, že v doprovodu syrských důstojníků několikrát navštívil Golanské výšiny a Mosad se díky tomu dozvěděl o přesných pozicích nepřátelských vojsk. Kohen také odhalil plány odklonit horní tok řeky Jordán, která zásobuje Galilejské jezero – hlavní zdroj pitné vody pro Izrael.

Zde byla mimochodem zrovna jedna ze slabších chvilek seriálu – tajný vodní projekt totiž řídil stavař Mohamed bin Avad bin Ládin. Jakoby nestačilo příjmení, tak si tvůrci neodpustili zbytečný dialog otce s tehdy sedmiletým Usámou. Asi aby to i „pomalejší“ divák pochopil.

Seriál ukazuje život Eliho Kohena v Izraeli během naverbování a výcviku, v Argentině při budování vazeb a následně v Sýrii. O jeho skutečné práci nevěděla ani manželka Nadja, neboť pro ni a známé byl Eli pouhým obchodníkem s nábytkem.

 

Svět nezajímá, jestli žijeme, nebo ne. Když se o sebe nepostaráme sami, nikdo jiný to neudělá.

 

Seriál Agent natočil izraelský režisér Gideon Raff, se scénářem posledních dílů mu pomohl Max Perry. Hlavní roli Eliho Kohena velmi zdařile zahrál jmenovec Sacha Baron Cohen. Dá zapomenout na Borata a další parodické zpotvořeniny – vážná role britskému herci sedla. Není to poprvé, co má normální roli, a pokud ho neznáte jinak než v komediích, budete velmi mile překvapeni. 

Z dalších rolí stojí za zmínku Hadar Ratzon-Rotem v roli Eliho manželky nebo Noah Emmerich coby řídicí důstojník Dan Peleg. Protože v Sýrii byla a je občanská válka, seriál se natáčel v Maroku, v Maďarsku a ve Velké Británii.

Není to Bond, ale reálný špion

Agent není věrný historický dokument. Je to dramatické dílo, které má udržet vaši pozornost, takže tvůrci se dopouštějí faktických nepřesností a různých přiohnutí reality. Někteří mu také vyčítají, že se na historii arabsko-izraelského konfliktu dívá výhradně pohledem Izraele.

A protože to není „bondovka“, počítejte i s jistou rozvláčností. Eli Cohen nebyl agent 007, do své pozice se dostal hlavně jednáním, šarmem a štěstím. Užijete si i pár akčnějších scén, ovšem větší a důležitější roli v Agentovi hrají konverzace.

Agent je zajímavý a povedený seriál, který můžeme doporučit. Už jen prostředí osamoceného špiona v nepřátelské Sýrii, nejistota jeho rodiny a Mosadu na straně Izraele udrží napětí od začátku až do konce.

  • Originální název: The Spy
  • Hodnocení: IMDb 7,9 • ČSFD 84 % • Rotten Tomatoes 86 %
  • Kde si film můžete pustit: Netflix (české titulky i dabing)

Témata článku: Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Seriály

Určitě si přečtěte

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

2 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy