AKG K 530 LTD: test sluchátek

4. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Zajímavý vzhled, kvalitní výrobní materiály, dobrý zvuk a příznivá cena. Chcete znát další jmenovatele modelu K 530 v limitované edici?

Akustische und Kino-Geraete Gesellschaft

Je tomu více než 60 let od vzniku rakouské společnosti AKG, specialisty na záznam a reprodukci zvuku. Téměř po celou dobu fungování běžela mimo výrobu špičkových mikrofonů také produkce sluchátek. Nebude tedy ostudou mluvit ve spojení s AKG o zaběhnuté sluchátkové tradici a značných zkušenostech jak v oblasti kvalitních materiálů, vhodných konstrukcí, komfortu, tak samozřejmě samotné přeměny signálu na akustické vlnění. Zkušenosti se viditelně i slyšitelně odráží také v případě testovaného modelu, a že patří právem mezi kvalitní reprodukující, se můžete nyní sami přesvědčit.
 

AKG K 530 LTD – ani kosmonaut by se za ně nestyděl

K 530 LTD spadají konstrukčně do kategorie vyšší řady sluchátek od AKG. Stačí se podívat např. na vrcholný dynamický model K 701 nebo na jeho levnějšího kolegu K 601. Všechny jmenované modely spojuje vzhled tak trochu odlišný od pomyslné konvence. Sluchátka nasazená na hlavě mohou vzbudit na tváře pozorovatele úsměv, posluchač totiž vypadá jako E.T. z jiné planety. Výrobce si je ale dobře vědom mnohem důležitější vlastnosti než do puntíku promyšleného vzhledu – komfortu. Nejprve krátce k vnějšímu popisu, k pohodlí se dostanu posléze. 
 
Výrobce pojal sluchátka relativně tradičně v oblasti circumaurálních mušlí. Ty mají zcela kruhový tvar, z čehož logicky plyne kruhovitý tvar velurových náušníků. Na rozdíl od K 701 nejsou náušníky mírně zkosené do úhlu pro lepší pohodlnost a přilnutí k hlavě, na komfortní posezení to přesto nemá výrazný vliv. 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobní materiál je v případě polouzavřené nebo chcete-li polootevřené mušle (tato konstrukce možná lépe pojmenování mušle je charakteristické právě pro výrobce AKG. Jedná se o mušli, která není z vnější části zcela uzavřena, ale má průzvučné otvory) pevný plast s lesklou povrchovou úpravou a černým lakem, který tak vzdáleně připomíná naleštěný klavír. Okolo je tenká mírně přesahující linka stříbrné barvy, což dojem exkluzivity ještě podtrhuje. Trubičky hlavového mostu mají pogumovaný povrch a uvnitř bude pravděpodobně pružné kovové lanko.

Z obou mušlí vystupuje plastový držák mušlí (uchycen na kloubu) přecházející plynule v trubičkovitý hlavový most. Ve spodní části naleznete reliéfní nápis AKG a pod tím modelové označení. Že byste zapomněli, co jste si vlastně koupili za sluchátka, rozhodně nehrozí. Z pohledu na vnitřní stranu zjistíte, že je k držáku nápaditě připevněn plochý textilní pásek navazující na kousek gumového, po kterém jezdí dutý kožený náhlavník opět oražen logem výrobce. 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Označení levé a pravé strany v podobě malých písmenek L a R samozřejmě nechybí. Příjemně působí dostatečně dlouhý (3 m) přívodní kabel, jenž vstupuje do levé mušle. Informace pro pravý kanál jsou převáděny skrze žilky uprostřed jedné z trubiček. Zakončení bych čekal spíše v podobě 6,3mm jacku. Výrobce byl jiného názoru a zakončil 3,5mm jackem, při čemž přibalil i šroubovací konektor většího rozměru.

Komfortně laděné svezení

Velikost sluchátek prozrazuje určení především do domácího prostředí. Komfort je tedy vyladěn právě pro domácí poslech. U venkovních sluchátek s hlavovým mostem výrobci hledají kompromis mezi pohodlností a přítlakem, který by omezoval možnost nechtěného pádu z hlavy. U domácích typů se ručička váhy u K 530 LTD přiklání na stranu komfortu, nutno zdůraznit, že při zachování nízkého přítlaku se podařilo dosáhnout i celkem stabilní polohy. Fanoušci tvrdší muziky, kteří si při poslechu neodpustí pár výskoků doprovázených mlácením hlavy sem a tam, by pravděpodobně ocenili jistější upevnění v oblasti. Pro vyznavače klidnějších poloh budou ve většině případů „nastavena“ správně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z obrázku je patrná velká pružnost. Sluchátka lze opravdu velmi roztáhnout i různě kroutit a nehrozí žádná nehoda v podobě zlomení. Tedy samozřejmě pokud nebude vyvinuta příliš velká síla.

AKG K 530 LTD patří mezi lehčí sluchátka, po správném nasazení o sobě prakticky nedávají znát. Jak je dostat do správné polohy? Systém posunu hlavového mostu vypadá složitě, o to jednodušší však umí být při nasazování. Stačí jen mírně roztáhnout mušle směrem od sebe a pak jen běžným způsobem sluchátka usadit na temeno hlavy. O všechno ostatní se automaticky postará systém pružného pásku uvnitř náhlavníku. Trubičky drží celá sluchátka pohromadě a o kontakt se starají jen náušníky s náhlavníkem. Mezi trubičkami a zmiňovaným náhlavníkem menší hlava vytvoří celkem velkou mezeru, proto sluchátka působí trochu jako z laciného sci-fi snímku. 

Názory laiků na pohodlí

Lukáš: Sluchátka jsou opravdu velice pohodlná. Často mám problém, že mi některé modely buď padaly z uší nebo naopak moc tlačily. U tohoto jsem ani po dlouhé době nezaznamenal žádný problém.

Petra: Mám poměrně malou hlavu, takže jsem se zprvu po nasazení trochu zalekla osoby v zrcadle. Mé zkušenosti s podobně velkými sluchátky nejsou moc velké, pár jsem jich na hlavě měla a tato se mi zdají zatím nejpohodlnější.

Na střední třídu překvapivě velký zvuk

Nebudu vám mazat olej kolem cívky, sluchátka cenově spadají opravdu spíše do střední třídy. Jenže řazení podle ceny nemusí po každé odpovídat skutečným schopnostem. AKG K 530 LTD mají slušné ambice rovnat se i dražším kolegům.
 
Testovaný model podstoupil bez jakýchkoli skrupulí dlouhodobý kritický poslech. Mám ve zvyku nejprve sluchátka tzv. „naťuknout“. To znamená, že si poznamenám bez jakéhokoli přímého porovnání, co mě na nich zaujme ať už v pozitivním či negativním smyslu. A poté se k nim postupně vracím další dny a již kriticky v přímém porovnání s dražšími (i levnějšími sluchátky) hledám nejprve markantní rozdíly a pak i ty minimální.
 
Jak bylo výše řečeno, výrobce značí 530 LTD jako polootevřená sluchátka. Při troše představivosti by se na toto značení dalo přistoupit, přesto drtivou většinu vnější části mušle zaujímá materiál z hůře průzvučného materiálu. Nechci označit sluchátka za uzavřená, jelikož ani to by nebylo správné. Přesto k nim budu přistupovat jako k uzavřené konstrukci, která trpí na nesprávnou reprodukci basů a zabarvení (především) středového pásma.
 
Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Reprodukce zaujme lehkostí, jež mohu bez obav označit za příznačnou pro většinu domácích modelů od AKG (nehovořím o venkovních modelech, ani o profesionální sféře, kde je charakter odlišný). Plynule navazující pásma, kde není výrazně znatelný propad, působí na posluchače příjemně a kupodivu není výraznější známky po umělém nádechu. Nejvíce jsem se obával právě zkreslení ve střední části frekvenčního pásma, které se u uzavřených sluchátek projevuje kelímkovým zabarvením. Tedy poněkud dutém doznívání a syntetickém projevu např. na hlase zpěváka či zpěvačky. V přednesu se zkreslení sice ukázalo, nikoli ve velké míře. Dokonce velmi záleželo na přehrávané skladbě, místy nebylo ani znatelné.
 
Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600, AKG K 530 LTD, AKG K 701

Basům nechybí důraz a přesnost, což mne (v pozitivním smyslu) zaskočilo asi nejvíce. Středové a výškové pásmo je poměrně obyčejné. Nijak zvlášť nenadchne, nijak zvlášť neurazí. K 530 LTD oplývají na svoji třídu velmi dobrou lokalizací a prostorem, nástroje nesplývají ani nevyčnívají. Slabší se mi zdají v podání hlasu, kde občas drhnou náročné pasáže a projev inklinuje ke znatelné ostrosti. Paradoxně se toto až tolik neprojevuje na frekvenčně stejné linii při reprodukci nástrojů.
 
Nejvhodnější se mi jeví pro pomalejší skladby, některé jazzové melodie (saxofon Candy Dulfer podaly s velkou odvahou, za to hlasu Norah Jones trochu ubraly na atmosféře). Rychlejším skladbám, rocku, metalu a nejnáročnější klasické hudbě už tak přesvědčivě nesedla, přesto jsou na svoji cenu K 530 LTD výrazně nadprůměrnými sluchátky.
 

AKG K 530 LTD

Doporučená cena: 3 190 Kč
 
  • konstrukce circumaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 18 – 26 000 Hz
  • citlivost 102 dB/V
  • impedance 55 Ω
  • přívodní kabel 3 m
  • konektor jack 6,3 mm

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, AKG, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět