Více než před rokem a půl byla představena nová řada studiových sluchátek, která mají skládací konstrukci, takže jsou vhodnější pro transport.
bytelná konstrukce
možnost složení
odpojitelný kabel
analytický projev
hmotnost
horší komfort
plošší projev
8 /10
My jsme měli možnost poslechnout si všechny tři modely K 175, K245 a K275 – první jmenované se od zbývající dvojice liší konstrukcí i velikostí měniče. Konkrétně se jedná o uzavřená supraaurální sluchátka, osazená 40 mm měniči, a právě proto se na ně podíváme podrobněji, jako na první.
Stejně jako u jiných sluchátek značky AKG, i v tomto případě je poznáte na první pohled – kulaté náušníky totiž doplňuje charakteristická konstrukce hlavového mostu, který je tvořen dvojicí trubic na nich se volně pohybuje kožený pásek s výztuhou.
Z pohledu konstrukce se jedná o poměrně bytelný kus, což je znát i na hmotnosti 250 gramů. Mušle jsou z velké části tvořeny hliníkovým odlitkem, ke kterému je na kloubu upevněn plastový prstenec s nasazeným náušníkem.
V místě, kde je uchycen kožený pásek hlavového mostu je také masivní kovový kloub pro ohnutí mušlí směrem dovnitř hlavového mostu. Společně s mušlemi otočnými o 180° se pak sluchátka snadno skládají a přenášejí.
Pro tyto účely najdete v balení textilní transportní pytlík. Mimo něj je pak v krabici už jen kroucený signálový kabel ukončený na jedné straně jackem 3,5 mm a na druhé straně pak třípólovým mini DIN konektorem, který se vkládá do zdířky v levé mušli.
Náušníky jsou polstrovány molitanovou pěnou s paměťovým efektem, uvnitř pak najdete ochranou mřížku z průzvučné tkaniny. Usazení na mušli umožňuje jejich snadnou výměnu.
Komfort používání
Podobně, jako u jiných modelů z dílny AKG, i v tomto případě se bude komfort nošení značně odvíjet od fyziognomie vaší hlavy. Mým tradičním problémem v případě sluchátek AKG je velikost a tvar mušlí u circumaurálních modelů, kdy se spodní část mušle opírá o čelist a žvýkací svaly, což je po střednědobém poslechu značně nepříjemné.
U modelu K175, který má supraaurální konstrukci tento problém odpadá, ovšem přichází jiný, a tím je používání společně s brýlemi. Průměr mušlí /náušníků je poměrně velký, takže malé uši jsou z části obepnuty, jako u circumaurálních modelů.
V kombinaci s mírně vyšším přítlakem se pak dostaví i při kratším poslechu nepříjemná tupá bolest způsobená otlačením ušního boltce o stranici brýlí. Při používání sluchátek bez brýlí je komfort o několik úrovní lepší. Z tohoto důvodu je nezbytné před nákupem sluchátka vyzkoušet a zjistit, jak budou uživateli sedět.
Možnosti nastavení pohodlného posazení na hlavě jsou však velmi široké, což je dáno nejen velkým úhlem otáčení mušlí ale i možností jejich náklonu ve vertikálním směru. Snad jen pásek hlavového mostu by si zasloužil krapet tlustší polstrování.
Při delším poslechu se také projeví nemalá hmotnost sluchátek a jelikož mají uzavřenou konstrukci mušlí, připravte se na pocení uší při vyšších teplotách. Tedy pro letní poslech hudby to není úplně to pravé ořechové. V tomto směru mi uniká smysl kombinace supraaurálního provedení s uzavřenou konstrukcí.
Zvukový projev
Vzhledem k uzavřené konstrukci dostanete se sluchátky perfektní utěsnění proti okolním zvukům. Po nasazení na uši budete krásně odděleni od okolních ruchů a můžete si plně vychutnávat reprodukovanou hudbu.
Jak se dalo očekávat, má zvuk spíše analytičtější projev, jak je tomu zvykem u studiových modelů. Všechna pásma jsou dostatečně zastoupena a jejich projev je vyrovnaný. Snad jen střední pásmo mírně vystupuje do popředí.
Při delším poslechu se sluchátka mírně otevřou, ovšem celkově je zvuk mírně zastřený a postrádá lehkost otevřených modelů. Asi nejvíce pozorovatelné je to zejména u basové složky, kdy jsou nízké kmitočty ploché bez šťavnaté kulatosti, která obvykle dodává na síle a hutnosti.
Z pohledu hudebních žánrů je prakticky jedno, co do sluchátek pustíte, projev je je rovnoměrný a u špatné nahrávky nic neodpustí. Stejně tak ale ničím výrazně nenadchne a nechytí za srdce, jak už to u studiových modelů bývá.
Lze tedy sluchátka doporučit? Z mého osobního pohledu jsou vhodná opravdu pro studiovou práci a příliš si neumím představit soužití s tímto modelem na cestách. Projev je bez příkras, ale komfortem jsou opravdu vhodné pouze pro někoho – nutnost zkušebního nasazení je zde zcela nezbytná.
AKG K175
cena: od 3 390 Kč
zapůjčil: AudioMaster CZ a.s. (www.audiomaster.cz)
- konstrukce: supraaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
- velikost měniče: 40 mm
- frekvenční rozsah: 18–26 000 Hz
- impedance: 32 Ohm
- citlivost: 114 dBspl/V
- přenos signálu: kroucený kabel délky 5 m, zakončenýmini DIN konektorem a 3,5mm jackem + 6,3 mm šroubovací redukcí
- hmotnost: 250 g
- barva: černá