AKG K240 Studio MK II – polootevřená sluchátka s dobrým zvukem [test]

23. dubna 2018
TWEET SDÍLET
Nedávno testovaná otevřená sluchátka K612 Pro jsme při poslechu doplnili také inovovaným polootevřeným modelem K240 Studio MK II, který je určen především pro studiové použití.

Podobně jako ostatní circumaurální modely od AKG i v případě studiového modelu K240 MK II mají sluchátka nezaměnitelný design, který je charakteristický výrazným hlavovým mostem a mušlemi s kulatým tvarem a bohatým polstrováním.

Konstrukce

Z pohledu konstrukčního nás u K240 nečeká nic převratného a ačkoli někteří výrobci studiová sluchátka konstruují jako skládací modely, u AKG se setkáme s klasickou konstrukcí. Dvě velké mušle jsou spojeny hlavovým obloukem v podobě dvojice plastových trubiček, které zároveň slouží jako vodící lišta pro kožený pásek, upravující pozici sluchátek na hlavě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kabel je u sluchátek odpojitelný a je připojen prostřednictvím proprietárního konektoru do levé mušle. V balení pak najdete kabely hned dva – jeden klasický o délce 3 m a jeden kratší, který je kroucený. Samozřejmostí je také redukce z 3,5mm na 6,3 mm jack.

Posuvný kožený pásek je u tohoto modelu uchycen jinak, než u dříve testovaných K612 Pro, což má za následek situaci, kdy se spodní úchyt koženého pásku zasekne o vnější část mušle a není možné s ním lehce pohnout – je třeba použít větší síly pro uvolnění – na jednu stranu tento fakt nemá na funkčnost sluchátek vliv, na druhou stranu bych čekal u takto zaměřeného modelu zpracování bez kompromisů a podobných „failů“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Náušníky jsou vyměnitelné a v balení najdete hned dvoje – jedny s koženým povrchem a druhé se semišovým – subjektivně jsou druhé jmenované o něco tlustší, což přispívá k většímu pohodlí a pravděpodobně také k lepšímu odvětrávání vlhkosti. Klasicky opocené ušní boltce vás v případě tohoto polootevřeného modelu nečekají.

Samotné mušle s náušníky nabídnou dostatek prostoru pro uši, je však třeba počítat s tím, že jejich hloubka není tak velká jako u konkurence, takže jedinci s většíma ušima se mohou dotýkat boltcem vnitřní části mušle (měniče), což nemusí být zrovna příjemné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Frekvenční rozsah AKG K240 Studio MK II je 15–25 000 Hz při citlivosti 104 dB, impedance je u sluchátek o něco vyšší, než je běžní pro cestovní modely – v tomto případě 55 Ohm – ale zároveň není vysoká, jako u profesionálních high-end sluchátek.

Komfort používání

Vzhledem k mému menšímu obvodu hlavy jsem se u sluchátek opět setkal s problémem nepřesného padnutí kolem ucha, kdy mne spodní část náušníku tlačí pod uchem na žvýkací sval, což je při dlouhodobém poslechu nepříjemné – ovšem je nutno brát v potaz, že uživatelé s větším obvodem hlavy tento problém zcela míjí.

Pozici na hlavě si najdete velmi rychle, a to především díky konstrukci hlavového mostu, u tohoto modelu použitý kožený pásek je příjemně měkký a ani při dlouhém poslechu vás nebude nikde tlačit nebo omezovat – ve srovnání s K612 Pro je v tomto směru pohodlí ještě o řád lepší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka jsou circumaurální konstrukce a přinášejí hybridní typ mušlí – ty totiž nejsou čistě uzavřené ani čistě otevřené – podle výrobce se jedná o polootevřený typ (semi-open), který by měl spojovat hluboké basy se vzdušnými výškami. O kvalitě zvuku viz dále, nicméně v tomto směru musím konstatovat, že přenos okolních zvuků do sluchátek je výraznější než u čistě uzavřených modelů, takže při používání ve studiu se může jednat o optimální výběr, jelikož bez problémů uslyšíte i spoluhráče a zároveň budete mít dostatečně hlasitý a srozumitelný projev i sami pro sebe.

Obdobně tomu bude v případě, kdy potřebujete „monitorovat“ okolní zvuky v kanceláři nebo domácnosti. Na druhou stranu směrem ven ze sluchátek není slyšet při běžném provozu prakticky nic (podobně, jako u uzavřené konstrukce), takže své okolí nebudete rušit.

Zvukový projev

Na první poslech mají sluchátka spíše temnější přednes s výrazně zábavnější charakteristikou, než je tomu u sourozence K612 Pro. Přestože, některé čtenáře tento fakt opět pobaví, je i u tohoto modelu slyšitelný mírný kelímkový efekt, ačkoli se jedná o polootevřenou konstrukci.

Basy jsou u AKG K240 Studio MK II výraznější, avšak mají tendenci částečně halit celé pásmo, středy mají dostatek prostoru, pouze vyšší středy jsou krapet zastřené. Naopak výšek najdete ve zvuku dostatek a místy působí až agresivně, zejména v oblasti sykavek.

Zajímavé je, že se charakteristika zvuku mírně promění při výměně dodávaných náušníků – molitanový pár má o něco příjemnější podání než kožený. Tento fakt přisuzuji lepšímu tlumení /pohlcení některých frekvencí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu hudebních žánrů zvládají K240 prakticky vše a rozhodně si neutrhnou ostudu ani při instrumentálně náročnějších skladbách. Je však třeba počítat s tím, že mají tendenci reprodukovat zvuk temnější a ve srovnání s vyššími modely je mírně zastřený – to však poznáte pouze při přímém srovnání.

Verdikt

Pokud hledáte uzavřená sluchátka a zároveň nechcete být plně izolovaní od okolních zvuků, pak by se měl model AKG K240 Studio MK II určitě objevit mezi vašimi favority. Sluchátka jsou poměrně lehá a velmi pohodlná, k čemuž přispívá jednak dvojice vyměnitelných náušníků a jednak také hlavový most v podobě pásku z měkké a poddajné kůže.

Vzhledem k impedanci 55 Ohm nebude problém sluchátka vybudit ani slabším zdrojem signálu, jako je počítač nebo mobilní telefon. Pohodlnost používání podpoří jistě i vyměnitelný kabel, který je k dispozici taktéž v dvojím provedení – a to kroucený nebo klasicky rovný.

Srovnáme-li sluchátka s vyšším modelem K612 Pro, mají zvuk více zábavnější s „véčkovou“ charakteristikou a temnějším přednesem, bez takového množství analytických detailů. Při srovnání s cenově bližším modelem K92, hrají testovaná K240 MK II minimálně o řád lépe a rozhodně mají čistší projev, který není tak zastřený, jako u levnějšího sourozence.

Z konstrukčního hlediska může být jediným problémem způsob nastavení velikosti hlavového mostu, kde je opět použito gumiček, které napínají kožený pásek mostu – po čase předpokládám jejich vytahání a s ním spojené horší nalezení správné polohy na hlavě.

AVmania.cz

AKG K240 Studio MK II

  8

AKG K240 Studio MK II

Cena: od 1 900 Kč

zapůjčil: Audiomaster (www.audiomaster.cz)

  • konstrukce: circumaurální náhlavní sluchátka polootevřené konstrukce
  • frekvenční rozsah: 15–25 000 Hz
  • impedance: 55 Ohm
  • citlivost: 102 dB
  • přenos signálu: kabel délky 3 m, zakončený 3,5mm jackem + redukce na 6,3 mm jack
  • hmotnost: 240 g

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, AKG, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály