Akta X: Chci uvěřit: recenze filmu

28. července 2008
TWEET SDÍLET
Podtitul filmu odkazuje k nekončícímu sporu mezi vírou a racionalitou a naznačuje leitmotiv i otazník druhého celovečerního setkání.

Jen pro zasvěcené!

Šest let od skončení deváté řady seriálové série s příznačným názvem poslední epizody „Pravda“ a deset let od doby, kdy se Mulder (David Duchovny) a Scullyová (Gillian Andersonová) objevili poprvé i na filmovém plátně, přichází duchovní otec seriálu, scenárista, režisér a producent Chris Carter s celovečerním sequelem, netrpělivě očekávaným diváky z řad skalních fanoušků kultovního seriálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A právě pro ně je asi film nejvíce učen. Zatímco první snímek navazoval na odvysílané epizody a posloužil jako předěl mezi pátou a šestou sérií a návnada pro věrné vykladače paranormálních jevů, kteří si stěžovali na upadající kvalitu jednotlivých sérií (první dvě jsou nejlepší!), druhý celovečerní počin přichází do úplně jiné atmosféry, kdy je televizní obrazovka denně bombardována vyšetřovacími seriály, jež míchají ingredience, jimiž Akta X kdysi zaujala. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tvůrci filmu jsou si toho dobře vědomi a proti všem očekáváním se zaměřují hlavně na rozvíjení vztahu dvou bývalých prominentních federálních agentů. Scénáristé pracují se známými motivy a zainteresování diváci tak ocení nostalgické odkazy k prvním sériím při zmínění jmen některých jeho aktérů (Luther Lee Boggs, Clyde Bruckman) a zamáčknou sentimentální slzu při Mulderově zálibě v pojídání slunečnicových semínek nebo při pohledu na tužky, zapíchnuté do stropu. Foxův dosavadní azyl připomene obdobu bývalé pracovny s fotkou jeho unesené (a zřejmě mrtvé) sestry Samanthy a plakátem s nápisem „I want to believe“. Seriálu neznalý návštěvník kina (jichž asi mnoho nebude) se v seriálové mytologii může snadno ztratit a marně se ptát, zda měl Mulder se Scullyovou opravdu dítě, když se neustále oslovují příjmeními a jejich vztah připomíná všechno jiné než běžné partnerské soužití.

„Frankensteinovská“ zápletka

Příběh rozvíjí linii tzv. „monster of the week“ epizod. Fox Mulder se po falešných obviněních vládou USA skrývá v chatce kdesi v lesích a jeho vizáž se proměňuje do obrazu neholeného poustevnického dřevorubce. Dana Scullyová pracuje jako lékařka v církevní nemocnici a po smrti vlastního dítěte upíná svou snahu na záchranu těžce nemocného chlapce, stiženého degenerativní mozkovou chorobou. FBI pátrá po zmizelé agentce Monice Bannanové a na žádost její vyšetřující kolegyně Dakoty Whitneyové (Amanda Peetová) povolává zpět do terénu dvojici bývalých agentů. Právě Mulder má být Dakotě nápomocen radou při setkáních s vizemi bývalého kněze Joea (Billy Connolly), usvědčeného z pedofilie, jíž se kdysi dopustil na ministrantech, který se ukazuje jako jediné vodítko na stopě pohřešované ženy. Scullyová zatím svádí svůj osamocený vnitřní boj s vedením nemocnice i rodiči, kteří nedávají nevyléčitelnému chlapci žádnou naději na život.
   

DVD/Blu-ray filmy si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Příznivci spikleneckých teorií, kruhů v obilí a mimozemských návštěvníků budou příběhem asi trochu zklamáni. Jako jediný nepatřičný „ufon“ je ve filmu prezentován současný americký prezident, jehož fotka se v příběhu vtipně prolne v podvratném politickém komentáři se známým zlověstným hvízdavým ústředním hudebním motivem Marka Snowa. Jinak očekávejte spíše standardní kriminální thriller s prvky mysteriózna, který se snaží míchat krvavé hororové prvky s lacinou duchovní věroukou, nemocniční sci- fi a psychologicky laděným komorním partnerským melodramatem.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ústřední protagonisté neztratili nic ze svého šarmu a vztahová chemie mezi nimi funguje, i když se z něho vytratila jeho dráždivá nejednoznačnost. Pochvalu si zaslouží i Amanda Peetová a Billy Connolly jako medium, krvácející z očí. Budování napětí občas krkolomně drhne, tempo vyprávění je vláčné, objevují se logické kiksy, nahodilé časové skoky a neplynulá návaznost jednotlivých scén. Chris Carter jako režisér předvádí zrnitě syrový televizní vizuál a prolíná několik dramatických motivů, odehrávajících se v různém časovém sousledí pomocí efektní střihové skladby a hudebního podkresu. Oproti výpravnějšímu prvnímu celovečeráku je ale znát zhruba poloviční rozpočet, a tak se hraje hlavně na náladu. Zasněžené pláně a temné lesy mají sloužit k budování hustě mrazivé atmosféry, ne nepodobné Nolanově Insomnii, do níž je zasazena „frankensteinovská“ zápletka o podivných únosech, obchodu s lidskými orgány a drastickém zneužití medicíny pro bizarní lékařský experiment. Její aktéři ale působí, jakoby sem zabloudili z thrilleru z období blokového vidění světa. Padouchem je šílený Rus, kterému k potěše domácího publika asistuje česká sestřička (Veronika Hadravá), od níž se dočkáme i pár slůvek v mateřštině

 

Chcete uvěřit?

Z civilněji pojaté dějové linie, prosté nadpřirozených úkazů, vystupuje čím dál víc do popředí téma viny a odpuštění, odpovědnosti a důvěry a víry, ať už ji pojímáme jako víru v Boha, sebe sama nebo jevy, které nás přesahují. Dva různé přístupy zde opět zosobňují racionální a na exaktní možnosti vědy spoléhající Scullyová a její věčný názorový oponent Mulder, jehož přitahují vjemy za hranicí lidského poznání. Jejich vzájemná konfrontace je kořením dialogů i etických otázek, které jsou zde nastoleny.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Film Akta X: Chci uvěřit ze všeho nejvíc připomene vyšperkovanou epizodu seriálu, nataženou do celovečerní metráže. Potěší zejména „shippery“, kteří netrpělivě očekávali, kam se rozvine mimopracovní vztah dvou bývalých agentů a právě pro ně uchystal režisér ironickou tečku po závěrečných titulcích, jež odkazuje k „bondovským“ sladkým objetím po dobře vykonané akci.
Producenti se zacílili, podobně jako v případě nedávno uvedeného celovečerního Sexu ve městě, na fanouškovskou základnu, jež se není ochotná smířit s koncem seriálu. Pravda, jíž Mulder úpěnlivě hledal tam někde venku, se ale uprostřed zimních lokací někam vytratila nebo se jeví až příliš banálně.
 

Klepněte pro větší obrázek 

Akta X: Chci uvěřit

  • Žánr: mysteriózní thriller
  • www.xfiles.com
  • Původní název: The X- Files: I want to believe
  • USA 2008
  • Scénář: Chris Carter, Frank Spotnitz
  • Režie: Chris Carter
  • Hrají:David Duchovny, Gillian Andersonová, Billy Connolly, Xzibit, Amanda Peetová, Adam Godley
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 7. 2008

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Apple měří dvojím metrem. Na pozadí o vás sbírá data, a to i tehdy, když to iPhonu explicitně zakážete

Apple měří dvojím metrem. Na pozadí o vás sbírá data, a to i tehdy, když to iPhonu explicitně zakážete

** Apple měří vývojářům a sobě sám dvojím metrem ** U aplikací třetích stran můžete sledování a sběr dat zakázat ** U Apple aplikací to může udělat také, ale k ničemu vám to nebude...

Martin Chroust
Soudní sporyBezpečnostiPhone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět