Akta X: Chci uvěřit: recenze filmu

28. července 2008
TWEET SDÍLET
Podtitul filmu odkazuje k nekončícímu sporu mezi vírou a racionalitou a naznačuje leitmotiv i otazník druhého celovečerního setkání.

Jen pro zasvěcené!

Šest let od skončení deváté řady seriálové série s příznačným názvem poslední epizody „Pravda“ a deset let od doby, kdy se Mulder (David Duchovny) a Scullyová (Gillian Andersonová) objevili poprvé i na filmovém plátně, přichází duchovní otec seriálu, scenárista, režisér a producent Chris Carter s celovečerním sequelem, netrpělivě očekávaným diváky z řad skalních fanoušků kultovního seriálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A právě pro ně je asi film nejvíce učen. Zatímco první snímek navazoval na odvysílané epizody a posloužil jako předěl mezi pátou a šestou sérií a návnada pro věrné vykladače paranormálních jevů, kteří si stěžovali na upadající kvalitu jednotlivých sérií (první dvě jsou nejlepší!), druhý celovečerní počin přichází do úplně jiné atmosféry, kdy je televizní obrazovka denně bombardována vyšetřovacími seriály, jež míchají ingredience, jimiž Akta X kdysi zaujala. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tvůrci filmu jsou si toho dobře vědomi a proti všem očekáváním se zaměřují hlavně na rozvíjení vztahu dvou bývalých prominentních federálních agentů. Scénáristé pracují se známými motivy a zainteresování diváci tak ocení nostalgické odkazy k prvním sériím při zmínění jmen některých jeho aktérů (Luther Lee Boggs, Clyde Bruckman) a zamáčknou sentimentální slzu při Mulderově zálibě v pojídání slunečnicových semínek nebo při pohledu na tužky, zapíchnuté do stropu. Foxův dosavadní azyl připomene obdobu bývalé pracovny s fotkou jeho unesené (a zřejmě mrtvé) sestry Samanthy a plakátem s nápisem „I want to believe“. Seriálu neznalý návštěvník kina (jichž asi mnoho nebude) se v seriálové mytologii může snadno ztratit a marně se ptát, zda měl Mulder se Scullyovou opravdu dítě, když se neustále oslovují příjmeními a jejich vztah připomíná všechno jiné než běžné partnerské soužití.

„Frankensteinovská“ zápletka

Příběh rozvíjí linii tzv. „monster of the week“ epizod. Fox Mulder se po falešných obviněních vládou USA skrývá v chatce kdesi v lesích a jeho vizáž se proměňuje do obrazu neholeného poustevnického dřevorubce. Dana Scullyová pracuje jako lékařka v církevní nemocnici a po smrti vlastního dítěte upíná svou snahu na záchranu těžce nemocného chlapce, stiženého degenerativní mozkovou chorobou. FBI pátrá po zmizelé agentce Monice Bannanové a na žádost její vyšetřující kolegyně Dakoty Whitneyové (Amanda Peetová) povolává zpět do terénu dvojici bývalých agentů. Právě Mulder má být Dakotě nápomocen radou při setkáních s vizemi bývalého kněze Joea (Billy Connolly), usvědčeného z pedofilie, jíž se kdysi dopustil na ministrantech, který se ukazuje jako jediné vodítko na stopě pohřešované ženy. Scullyová zatím svádí svůj osamocený vnitřní boj s vedením nemocnice i rodiči, kteří nedávají nevyléčitelnému chlapci žádnou naději na život.
   

DVD/Blu-ray filmy si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Příznivci spikleneckých teorií, kruhů v obilí a mimozemských návštěvníků budou příběhem asi trochu zklamáni. Jako jediný nepatřičný „ufon“ je ve filmu prezentován současný americký prezident, jehož fotka se v příběhu vtipně prolne v podvratném politickém komentáři se známým zlověstným hvízdavým ústředním hudebním motivem Marka Snowa. Jinak očekávejte spíše standardní kriminální thriller s prvky mysteriózna, který se snaží míchat krvavé hororové prvky s lacinou duchovní věroukou, nemocniční sci- fi a psychologicky laděným komorním partnerským melodramatem.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ústřední protagonisté neztratili nic ze svého šarmu a vztahová chemie mezi nimi funguje, i když se z něho vytratila jeho dráždivá nejednoznačnost. Pochvalu si zaslouží i Amanda Peetová a Billy Connolly jako medium, krvácející z očí. Budování napětí občas krkolomně drhne, tempo vyprávění je vláčné, objevují se logické kiksy, nahodilé časové skoky a neplynulá návaznost jednotlivých scén. Chris Carter jako režisér předvádí zrnitě syrový televizní vizuál a prolíná několik dramatických motivů, odehrávajících se v různém časovém sousledí pomocí efektní střihové skladby a hudebního podkresu. Oproti výpravnějšímu prvnímu celovečeráku je ale znát zhruba poloviční rozpočet, a tak se hraje hlavně na náladu. Zasněžené pláně a temné lesy mají sloužit k budování hustě mrazivé atmosféry, ne nepodobné Nolanově Insomnii, do níž je zasazena „frankensteinovská“ zápletka o podivných únosech, obchodu s lidskými orgány a drastickém zneužití medicíny pro bizarní lékařský experiment. Její aktéři ale působí, jakoby sem zabloudili z thrilleru z období blokového vidění světa. Padouchem je šílený Rus, kterému k potěše domácího publika asistuje česká sestřička (Veronika Hadravá), od níž se dočkáme i pár slůvek v mateřštině

 

Chcete uvěřit?

Z civilněji pojaté dějové linie, prosté nadpřirozených úkazů, vystupuje čím dál víc do popředí téma viny a odpuštění, odpovědnosti a důvěry a víry, ať už ji pojímáme jako víru v Boha, sebe sama nebo jevy, které nás přesahují. Dva různé přístupy zde opět zosobňují racionální a na exaktní možnosti vědy spoléhající Scullyová a její věčný názorový oponent Mulder, jehož přitahují vjemy za hranicí lidského poznání. Jejich vzájemná konfrontace je kořením dialogů i etických otázek, které jsou zde nastoleny.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Film Akta X: Chci uvěřit ze všeho nejvíc připomene vyšperkovanou epizodu seriálu, nataženou do celovečerní metráže. Potěší zejména „shippery“, kteří netrpělivě očekávali, kam se rozvine mimopracovní vztah dvou bývalých agentů a právě pro ně uchystal režisér ironickou tečku po závěrečných titulcích, jež odkazuje k „bondovským“ sladkým objetím po dobře vykonané akci.
Producenti se zacílili, podobně jako v případě nedávno uvedeného celovečerního Sexu ve městě, na fanouškovskou základnu, jež se není ochotná smířit s koncem seriálu. Pravda, jíž Mulder úpěnlivě hledal tam někde venku, se ale uprostřed zimních lokací někam vytratila nebo se jeví až příliš banálně.
 

Klepněte pro větší obrázek 

Akta X: Chci uvěřit

  • Žánr: mysteriózní thriller
  • www.xfiles.com
  • Původní název: The X- Files: I want to believe
  • USA 2008
  • Scénář: Chris Carter, Frank Spotnitz
  • Režie: Chris Carter
  • Hrají:David Duchovny, Gillian Andersonová, Billy Connolly, Xzibit, Amanda Peetová, Adam Godley
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 7. 2008

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress