Jiří Sova
12. července 2021 • 0:52

Jelikož bydlíme v paneláku, tak jsem musel řešit odhlučnění, abych si mohl užívat muziku nahlas. Hledal jsem způsob, jak si to udělat svépomocí, ale tam existuje tolik možností pro chyby, že jsem to raději nechal na profesionální firmě https://odhlucnenibytucz.cz/... , která to měla rychle hotové a za rozumnou cenu. Jezdí po celé republice.

Ondra
24. prosince 2018 • 5:29

Bydlím sám ve skromně moderně zařízeném větším bytě a poslední dobou se domnívám, že se sice můžu snažit zvukově izolovat sousedy, ale nějaký hluk se od nich do mého bytu stejně dostane. Navíc mám v bytě ozvěnu. Tedy pak je lepší tlumit zvuk, co už v bytě je. Tedy absorbovat hluk v bytě. Protože podle mého názoru je to kromě jiného taky o tom, kolikrát se ta zvuková vlna odrazí od stěn a všeho, než zanikne třeba v koberci nebo v posteli. Většina lidí mi radí, ať si byt zastavím nábytkem, knihovnou, atd., ale kdo to pak má uklízet a utírat prach? Další nábytek nepotřebuji. Holt jsem udělal životní chybu, že jsem si pro sebe koupil zbytečně velký byt ( 60 m2 ). Fakt nedoporučuji. Náročné na úklid, který zabere hlavně hodně času a pak se člověku do uklízení prostě nechce. A cokoliv aplikujete na podlahu, stěny, stropy, ať už nátěry, krytiny, závěsy, atd., platíte za hodně metrů čtverečných, a každý metr je fakt znát, protože ke každýmu metru podlahy musíte ještě počítat s metrem stěn a stropu. A čím větší byt, tím méně nábytku a zařízení na metru čtverečném, a tedy tím pádem větší hluk a ozvěna. Uvažuji o akustických závěsech a akustické omítce, hlavně do obýváku, který má 27 m2. https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/zaves-molton-3... ... http://svk-barvy.cz/165-sps-strikana-omitka-a... ... Akustický závěs bude zřejmě účinnější, ale je třeba ho nařasit (zvlnit), čím víc tím lépe, tedy na 1 metr čtverečný ho počítat aspoň dvakrát. Navíc ho nakouskovat tak, aby šel pokud možno jednou za čas vyprat. Otázka je, jestli opakované praní nesníží akustickou účinnost závěsu. Bohužel závěs bude razantně pohlcovat světlo. Akustická omítka možná bude méně účinná, ale přijde mi to jako lepší varianta. Nemusím prát, nesníží světlo, mohu aplikovat na strop. Spolu s kobercem na zemi to může být účinné. Jasně že nejlepší obojí a všude, ale to už bych se fakt nedoplatil. :) Vidím to spíš na aku omítku na stropě a koberec na zemi. Na stěnu možná kousek závěsu, uvidíme. Levné to nebude, jenom ten strop odhaduji na cca 15 tisíc včetně práce. Ale stejně potřebuji vymalovat. :) Jak jsem se již zmínil, chci především tlumit hluk, co už v bytě je, a eliminovat ozvěnu, echo.

Ondra
3. ledna 2019 • 17:08

V článku a ve videu je zmínka o omítce Nomadecor. Ptal jsem se výrobce, jestli to nějak funguje na zvuk. Jejich odpověď viz níže:
"Textilní omítka Noma decor má primárně dekorační účinky, něco málo tlumí, jako každá vrstva na stěně, ale vyloženě na tlumení zvuku to určitě není".
Tak a co mám teď dělat. Mám si Nomadecorem omítnout všechny stěny i strop, nebo si speciální dražší akustickou omítkou pokrýt alespoň strop? :-)

Hana
20. ledna 2017 • 15:52

Dobrý den, pokud sháníte kvalitní tlumič hluku, doporučuji obrátit se na stránku http://www.sai-atis.cz.... Máme ho také a jsme nadšeni.

Ondra
24. prosince 2018 • 9:26

První odkaz nefunguje, druhý je mimo téma. Příspěvek jak od debila.

Hana
19. ledna 2017 • 22:13

Dobrý den, nám se tedy asi nejvíce osvědčili tlumiče hluchu od http://www.sai-atis.cz,... takže z vlastní zkušenosti můžeme dále jen doporučit.

Michaela
6. ledna 2017 • 13:40

DObrý den, mohli byste mi poradit jak odhlučnit stěnu mezi koupelnou a ložnicí? Stěna je tvořena cihlou heluz aku 11,5 i přesto je slyšet hluk z koupelny. Předem děkuji za rady a připomínky.

Jacek Branný (UniFly)
7. ledna 2017 • 21:15

Zdravím,pro začátek: žádný způsob není stoprocentně účinný. Otázkou je, jak velký hluk zde řešíme, jestli "jen" sprchu anebo třeba i křičící děti a pod...Existuje množství způsobů, vždy je potřeba volit kompromis mezi trojicí:
-účinnost tlumení
-tloušťka
-cena
(-a taky design)
Jednoduše řečeno - čím více chceme tlumit, tím více prostoru musíme zabrat tlumením. Přitom materiály jsou různé a ty speciální, co nezaberou moc prostoru a vypadají k světu - jsou dražší.Konkrétně v podobných případech bývá často volena varianta: pokrýt stěnu vrstvou minerální vaty a zapouzdřit sádrokartonem. Tedy sendvič zeď-vata-sádroš. To vám udělá kdejaká firma.Větší účinnosti lze dosáhnout složitější konstrukcí výše zmíněného sendviče. Tedy pod sádrokarton schovat další různorodé vrstvy. Ale myslím, že v tomto konkrétním případě tlustá vrstva minerální vaty se správným typem sádrokartonu bude dostačující.Na druhou stranu, lze to teoreticky řešit i levněji, ALE:
Levnější řešení pravděpodobně nebude mít požadovanou účinnost, zabere více prostoru a nejspíše nebude hezké.Neznám dispozice Vašeho bytu, ale třeba by mohlo jít toto:
Jako hlavní tlumící prvek by posloužila šatní skříň, pokud možno zakrývající celou inkriminovanou plochu zdi, ideálně vestavba na míru. Za zády tohoto šatníku prostor doporučuji vyplnit nějakým tlumícím materiálem (např zmíněna min. vata, ale třeba i staré hadry, pokud z nich uděláte tlustou vrstvu). Když pak uvážíte, že překážku pro zvuk tvoří zeď + tlumení + záda šatníku + vše v šatníku + dveře šatníku = to už vypadá docela slušně.--- ---
Závěrem několik pravidel:
1) tlustá vrstva čehokoliv tlumí lépe, než tenká.
2) kombinace materiálů (sendvič) je lepší, než homogenní přepážka.
3) Osamocené "tvrdé" materiály (ve Vašem případě holá zeď) mají tendencí se chovat jako pasivní zvukový zářič. Tedy část hluku pohltí, ale zbytek prostupuje a překážka se chová jako reproduktor. Zpět k bodu 2 = potřebujete sendvič.
4) pozor na AKUSTICKÉ MOSTY. Když zvažujete konstrukci typu zeď-vata-sádroš, tak pamatujte, že ten sádrokarton by neměl mít kontakt se zdí prostřednictvím žádných tuhých předmětů. Tímto by se veškeré vibrace z původní stěny velmi snadno přenesly na sádrokarton a celá investice je pak zbytečná (viz bod 3).

eva
25. července 2014 • 13:35

Domácí kino jsme vybírali přes http://www.hyperzbozi.cz/domaci-kina... a fakt jsme tak dost ušetřili!

Zdenek
5. prosince 2013 • 15:55

Zdravím, chci se zeptat jestli může jako improvizované studio posloužit i sklepní prostory a o jaké rozloze by měla taková místnost být?děkuji za odpověd

Jacek Branný (UniFly)
6. prosince 2013 • 21:10

Dobrý den,jako "improvizované studio" Vám může posloužit v podstatě jakýkoliv prostor. Otázka je však: JAKÝ DRUH STUDIA TO MÁ BÝT A CO TAM HODLÁTE PROVOZOVAT. Od toho se bude odvíjet většina doporučení na úpravy a případné zhodnocení vhodnosti prostoru.Obecně známá fakta o sklepních prostorech jsou
- často bývá zvýšená vlhkost. Pozor na ni, elektroniku bych ve vlhkém prostředí nenechával a hudební nástroje už vůbec ne.
- zdi ve sklepech někdy bývají silnější a tedy i tužší, než "běžné" bytové přepážky. To by bylo dobře, protože silnější zeď lépe tlumí a je méně náchylná na rezonance. Je potřeba ovšem zhodnotit, jestli stropem nepřicházejí nějaké hluky a také pozor na sklepní okénka a co se dá čekat za nimi (ideálně je zazdít). Každopádně, nějaké úpravy určitě budou potřeba.Rozlohu Vám asi nikdo neporadí, dokud se nesvěříte, co tam chcete provozovat. Extrémy, které si narychlo umím představit je symfonický orchestr anebo sólový zpěvák. Samotný prostor pro nahrávání teoreticky stačí o něco málo větší, než aby se tam dané "těleso" pohodlně vešlo. Ovšem toto platí pouze u zvukově upravené místnosti (úpravy něco prostoru poberou). Ale to je jen teorie a v praxi je opravdu potřeba znát Vaše plány.Další věc je režie. Obvykle je to druhá místnost, zvukově oddělena. Často je vidět na fotkách speciální okno, případně TV spojení - na tom ale věc nestojí. Improvizovaným studiem se ale obvykle rozumí společný prostor pro nahrávaný subjekt a zvukaře se zařízením - tehdy je potřeba zajistit, aby zvukař a jeho zařízení nerušil samotnou nahrávku. Zde opět záleží na povaze nahrávky.----
Závěrem jen dodám, že existuje množství firem, které Vám takové studio ve Vašem prostoru vyrobí. Cenové rozpětí je obrovské a přestože většinou platí "čím dražší, tím lepší", není tomu tak ve 100 procentech. Dá se samozřejmě najít i spousta rad na internetu, ale efektivita je diskutabilní a názory jsou různé.
Jestli si to chcete zkusit udělat sám a zajímají Vás moje názory a zkušenosti, napište na mail jacek.audio@seznam.cz

Snoozer
13. března 2013 • 14:20

Okna se dají efektivně zastíni pomocí akustických závěsů, nebo záclon.
Sám o nich uvažuji. Ale trochu mě odradila ta cena. :(
http://www.adrems.cz/zaclony-zavesy/akusticke-... ...

mr.Q
13. října 2012 • 18:54

Úpravou dozvuku v místnosti, vytlumením, omezením dozvuku, se neomezí prostup zvuku skrze stěnu. Vytlumená místnost má pouze lepší zvuk, hlučno u sousedů bude skoro stejně. Akustická izolace, omezující prostupnost zvuku stavebními konstrukcemi, se řeší naprosto jinak.
O tom ale článek nebyl, jen není dobré tyto dvě věci zaměňovat.

Jacek Branný (UniFly)
13. října 2012 • 19:05

Naprosto s Vámi souhlasím, a proto je tato skutečnost zmíněna hned na začátku toho videa :-)

fandax17
11. října 2012 • 17:28

pokud nechcete rušit spolubydlící, sousedy hlukem z místnosti tak doporučuju se zaměřit prvně na utěsnění dveří, z mých zkušeností to má největší vliv, když je mezi futrem a dveřmi mezera, tak je to špatně. stačí na všechny strany dveří dát samolepící těsnění vhodné tlouštky a i staré dveře se skleněnou výplní budou tlumit hluk celkem dost ;-)

cvrk
10. října 2012 • 16:31

Ahoj Jacku, pekna prace a pekna sbirka - tak proc tak smutne? ;-)
Neprehriva se tam ten zatlumeny pocitac?

Jacek Branný (UniFly)
10. října 2012 • 18:25

Právě proto mám na stůl vyvedený teploměr ;-p (viz doprovodné obrázky). Popravdě řečeno, to sololitovo-vatelínové víko, co je na videu, zavírám jen výjimečně, když se nahrává s mikrofonem, jinak je to v pohodě. Nejvyšších teplot jsem ale stejně dosáhl jen při moderních PC hrách, což se v mé pracovně zas tak často neděje.

Petr
6. října 2012 • 12:48

Tak teoreticky je to správně. Provedeno špatně. Asi se budu opakovat, ale koberec, knihovna (nebo jiná masa) a panel na strop. A je vymalováno a ještě to nebude hnusné. To na videu je takové divné a jak už je řečeno - samoúčelné. Navíc umístění reproduktorů je špatně. Ale vzhledem k velikosti místnosti se s tím asi nedá nic dělat. Prostě umístit si sloupovky vedle stolu, není dobrý nápad.
Jako dobrý nápad, bych považoval otestovat akustické panely. Dokonce mají i českého výrobce. A dané úpravy změřit exaktně.

sundialer
6. října 2012 • 3:24

Zajimavou zkusenost jsem udelal pred 30 lety. V bazaru stavebnin jsem nakoupil vetsi mnozstvi kazovych pruhu Jekoru (netkana podlahova textilie) 230 x 50 - 90 cm s umyslem vyrezat z nich pravouhelniky bez kazu a nalepit jako strakatou podlahu. Driv nez k tomu ale doslo, potreboval jsem kvuli mejdanu hromady kobercu nekam uklidit. Napadlo me pridelat je na zed. Protoze slo o provizorium, pritloukl jsem jednotlive pruhy vzdy jen jednim hrebikem a nechal volne viset. Na strope mistnosti cca 20 m2 byly nalepeny tehdy modni docela tenke ctverce polystyrenu. Vysledek byl co se akustiky tyka tak ohromujici - nic podobneho jsem nikdy neslysel, ze jsme to tak nechali skoro rok a hlavni duvod zruseni bylo to, ze koberec byl tmavo a svetle hnedy, tak to bylo jako v hrobce. Jestli by to stejne fungovalo nalepene nevim, ale dost pochybuju. Takze doporucuju vyzkouset, pokud vim dela se to dodnes a patri to urcite k nejlevnejsim podlahovym krytinam.
snd

tralalacek
4. října 2012 • 20:45

úplně špatně je ta podlaha, má se tam dát koberec a nejlépe huňatý, ty panely na stropě to je taky dost o ničem, chtělo by to větší paněly a více materiálu a hlavně použít jiný materiál. ta omítka či co to je na zdech je vtip :-) ideálně po celé místnosti dokola velké těžké a tlusté závěsy a pár polic s knihama či velkou knihovnu. tomu říkám po domácku zatlumený pokoj a né to video které vlastně neříká nic ... a rozdíl před a po je hlavně v přidaném nábytku, já mám v pokoji taky ozvěnu když dám 2 skříně, postel a stůl pryč ale s nábytkem ozvěna mizí, chce to víc studovat než uděláte video které pak může být pro mnohé lidi příkladem ale blbým ... a jinak střih videa .. promiňte ale dívat se na ukládaní LP desek do poličky nebo jak šroubujete na bedýnky nožky .... to fakt má co dělat s úpravou místnosti.

pulDag
4. října 2012 • 13:19

omlouvám se, ale když už se člověk pustí do vytvoření videa, měl by mít představu jak se takový sestřih dělá.. :-|

Jacek Branný (UniFly)
4. října 2012 • 14:52

Děkuji za konstruktivní kritiku, mohl bych ale poprosit o konkrétnost? Jinak je šance na zlepšení mizivá...
Jacek

LuCain
4. října 2012 • 15:25

ta minuta a půl plnění poličky LPčkama byla trochu zbytečná, jinak zajímavé

no
4. října 2012 • 12:01

takito ****** by sa predovsetkym mali vystahovat na Mesiac. Tam dozvuk nie je.Kvoli takym.... som musel investovat tisice do podhladov a predsunutych stien s mineralnou izolaciou proti hluku , aby sa dalo akotak zit.Ciastocne pomohlo. Mam rad ticho. Zial tieto ludske ..... su cim dalej rozsirenejsie a ich IQ im nedovoluje vidiet dalej, ako ICH PRAVO.Pravo druheho ich nezaujima

MM
4. října 2012 • 21:23

no, mas pravdu. Takito audio onanisti by si mali uvedomit, ze ludia ziju aj za ich stenami, ktori vobec nemusia mat naladu na ich orgazmy pri "dokonalom" a hlavne hlasnom zvuku. To nespominam male deti, ktore spia aj cez den. Nastastie vacsine staci slusne dohovorit, ale najdu sa aj blbci ohanajuci sa svojim pravom.... Na pravo slusneho spoluzitia im uz v tych zvukom vymletych hlavach nezostalo miesto. No a najhorsi variannt je hluchy sused. Myslim tym naozaj hluchy a neuvedomujuci si nahlas spustenu tv, radio.... Uffff

Petr Neček
5. října 2012 • 0:09

Ve vaší kritice nevidím nic konstruktivního, prostě klasický rýpalství a proto si taky rýpnu...
A kdo říká, že každej musí poslouchat tak nahlas, že sousedům skáčou pokličky nad hrncama?
Chápu, že pro někoho mohou být akustické úpravy poslechové místnosti jistou formou úchylky, ale to, že vaši sousedé maj nízký intelekt, trpí nedoslýchavostí, nebo to jsou jen puberťáci co rádi pořádají párty, nemá absolutně nic společného s upravou akustiky poslechové místnosti, tak prosím nepaušalizovat a raději se zamyslet, jestli není měsíc vhodné místo právě pro Vás... pokud hledáte klid a ticho :-P

MM
5. října 2012 • 9:09

Pan Necek. Keby ste pozornejsie cital, zistil by ste, ze nepausalizujem. Ked ma niekto audio uchylku a upravi si na to miestnost, je to dokonca vyborne, lebo to redukuje audiosmog unikajuci k susedom. Takze tam kritika nemierila.... A ze chcete vystahovat susedov trpiacimi koli audiosmogu ich poniektorych egoistickych susedov je minimalne na povazenie. Tak isto sa totiz spravaju cigani. Robia bordel a ked sa to ich normalnym susedom nepaci, tak im vznesene odkazu nech sa vystahuju. Ved ini tie ich opustene obydlia rychlo obsadia. Takze podla vas sa maju normalny odstahovat, aby mali egoisti viac priestoru.....?! Lepsiu ukazku ste mi ani nemohol prihrat.....

Petr Neček
5. října 2012 • 9:58

Drahý pane MM :-D četl jsem pozorně. Nahrál jste si sám, nezastávám se tu lidí co ruší své sousedy, ale lidí co si upravují akustiku poslechové místnosti. Nechápu důvod vašeho předchozího příspěvku, který nemá absolutně nic společného se samotnou úpravou akustiky, Ve článku se nepíše nic o tom jak zvýšit hladinu akustického tlaku v bytě tak, že rušíte sousedy ještě o tři patra výš, ale o tom jak upravit akustiku místnosti. Teď vaše slova, cituji: "takito ****** by sa predovsetkym mali vystahovat na Mesiac. Tam dozvuk nie je.Kvoli takym.... som musel investovat tisice do podhladov a predsunutych stien s mineralnou izolaciou proti hluku". Článek se týká akustické úpravy místnosti (tudíž kritizujete ty, kteří si doma upravují akustické podmínky místnosti, jednak aby nerušili, jak své blízké ve vedlejší místnosti, tak sousedy ve vedlejším bytě a hlavně kvůli kvalitnímu poslechu), kdyby byl článek o tom jak zvýšit hladinu akustického tlaku v místnosti a tím prudit sousedy, pak máte pravdu a váš příspěvek by byl adekvátní a dal bych vám "like". Bohužel pro vás, článek není o tom jak prudit sousedy, ale právě o úpravě akustiky (kterou ve druhém příspěvku pochlebujete) a tím mi z toho vychází, že jedinej kdo tu mele pátý přes devátý jste vy! :-P
Nechovejte se jako arogantní chytrák a rýpal a příště piště věcné připomínky! ;-)

Flash
5. října 2012 • 11:26

Měl byste raději přispívat svými názory do rubriky sociálně-pedagogické a ne do audia. Když něčemu člověk nerozumí a nemá k danému tématu co říct, měl by raději držet ústa!

Flash
5. října 2012 • 11:28

... adresováno MM.

ap
4. října 2012 • 10:15

moje zkusenost - problem zatlumeni mistnosti jsem resil po prestehovani do noveho bytu - zarizovali jsme obyvak (nutno dodat ze asi 45m2) v trendy minimalistickem stylu, tedy velka mistnost, minimum nabytku, zadne zaclony a zavesy, velke slenene plochy, podlaha prirodni linoleum... Z hlediska akustiky tragedie a to neslo jen o poslech hudby ale i o jakousi akustickou pohodu - vsechny zvuky se hrozne rozlehaly, clovek nerozumel slovum z TV atd. Zacal jsem tedy hledat nejaky funkcni obklad stropu nebo sten, pripadne zavesne akusticke panely. Do kompletniho podhledu se mi nechtelo jit, protoze je to zaprve nakladne a za druhe jsem uz mel osazeny zavesna svitidla a do podhledu by asi musela prijit jina. Takze jsem se rozhodnul pro obklad stropu akustickou nehorlavou penou, Vyhody jsou: funkce - opravdu to vyrazne pomohlo, cena (s lepidlem cca do 20tis). Nevyhod je vic: pracnost instalace - je to v podstate molitan, takze se to neda krajet a rezat (leda tepelne); estetika - krouti se, ctverce na sobe nepresne navazuji; vzhled po nejake dobe - mam svetle sedou penu a dost vyrazne zezloutla, vypada to hrozne; v mistnosti pomerne znacne ubylo prirozene svetlo - je to jako kdyz si vymalujete nasedo strop. Takze kdyz to shrnu, akustickou penu bych doporucil nekam do klubu nebo do zkusebny, do nahravaciho studia, ale rozhodne ne do prostor pro bydleni nebo reprezentaci. Jinak souhlasim s tim co je v clanku uvedeno a hlavne podepisuji nazor diskutujiciho nade mnou - akustika poslechove mistnosti je naprosto zasadni vec a opravdu nechapu lidi, kteri si koupi sestavu kina nebo dokonce pro stereo poslech za vic jak 10tisic (v nekterych pripadech i za stovky tisic) a aktustiku nemaji vyresenou. Osobne zastavam nazor, ze podil ceny reprosoustavy a castka za upravy akustiky by dohromady mel byt 60-80% z celkove investice do AV.

Petr
6. října 2012 • 12:53

Ty panely se dají natřít a nebo očalounit. Nezkoušel jsem, ale mohlo by to být pak esteticky přijatelné a možná i hezké:-)

Mirek Zlomsky
6. října 2012 • 20:07

Omlouvám se za lehkou odbočku, ale domovní hluk je moji pětiletou můrou. Bydlím v SVJ v prvním podlaží a do třetího se nastěhovala nová rodina, která zrekonstruhovala byt. Vybourali některé příčky, položili plovoucí podlahu a pořídili si pračku se sušičkou. Mají dvě menší děti a každou noc perou a suší. Cyklus je více jak pětihodinový. Na připomínky nereagují a my nespíme. Zdraví nás obou je podlomené a hrozí psychické zhroucení. Dovolání se nápravy na samosprávě, nebo úřadech je bezvýsledné. Zákony máme na kde co, ale tento problém je neřešitelný. Prosím o radu. Děkuji.

Jacek Branný (UniFly)
6. října 2012 • 21:36

osobní zkušenost sice nemám, ale pokud je mi známo, existují jisté hygienické normy ohledně hluku (nějakých XX dB přes den a XY v noci). Pokud nepomáhá domluva, nejspíše to bude třeba řešit formální cestou.
-- Pokud jde o stavební úpravy zamezující hluku od sousedů - ano, do jisté míry se to řešit dá, ale proč byste měli doplácet na bezohlednost sousedů?
-- zkuste trochu hledat na internetu nebo se informovat třeba u právníků

kolemjdoucí
10. října 2012 • 20:49

Na druhou stranu - existují zvuk tlumicí materiály a jejich včasná instalace řeší i možné budoucí problémy. Proč se nervovat, když sousedka "zapomene" na dohodu a "omylem" pustí pračku pozdě? Takhle to původního pisatele bude ještě stát hromadu nervů a obavy, kdo ještě s čím přijde. Naproti je sice vlastní investice, ale do svého zdraví. Osobně bych zkusil to druhé. Mimochodem, soudit se s každým druhým sousedem taky na pohodě nepřidá.

Jacek Branný (UniFly)
10. října 2012 • 23:23

Samozřejmě právní cesta je poslední možnost, ale zjistit si informace není nikdy na škodu. Co se týče tlumení hluku, je samozřejmě mnoho možností, nicméně všechny něco stojí a i přesto nějaký zbytkový hluk vždy proleze. Trochu jsem hledal na YouTube (dá se tam toho najít mnoho), teoreticky by se dalo vyjít z principu podobných, jako zde: http://youtu.be/MxQWpoiL95c...

mr.Q
13. října 2012 • 18:45

Hluk z pračky, umístěné o patro výš, se tlumí velice těžko.
Je možné udělat falešný strop ze sádrokartonu ( kombinace izolace typu Airrock nebo jiná "těžká" minerální izolace + dvouvrstvý sádrokarton, vše zavěšeno = co nejvíc omezený kontakt se stropem ) - částečně to pomůže, ale hluk z pračky se bude dál šířit do stěn, ze kterých bude slyšet. Je možné v ložnici udělat jak falešný, zvukově izolující podhled, tak stěny - opět stačí kombinace dvě vrstvy sádrokartonu + Airrock
Pozor, stavbu musí provádět někdo, kdo tomu rozumí a zároveň to chce udělat dobře. "Nějakej jouda", nebo obyčejná "firmička", zpravidla pouze zničí materiál a výsledek bude takřka nula.
Izolující stěny se např. nesmí nijak dotýkat stěny původní, musí být předsazené. Všude musí být použitá pěnová páska, tzn. mezi profily a stropem, podlahou, mezi profily a sádrokartonem, mezi sádrokartonem a zdí. V případě zavěšeného podhledu se samozřejmě kontaktu ubránit nedá, ale přenos zvuku se dá i tak minimalizovat. Je vhodné použít větší množství šroubů do sádrokartonu, stěny se více zpevní a omezí se vibrace stěny. Atd.Další možností je umístit pračku na hroty, tak jako se používají hroty pro reproduktory. Ovšem tady je problém s rozměry, hmotností, ale především pohyby pračky. Teoreticky by se to dalo vyřešit tak, že se pračka s hroty umístí na kamennou desku, pod kterou bude 1-x cm tlustá pěnová guma a podložky pro hroty se přilepí ke kameni. Hroty budou muset být mnohem masivnější, než ty, které se používají v hifi, stejně tak podložky pod ně, ty budou muset být dost hluboké, aby pračka "nevycestovala", přilepené nějakým super epoxidem .. a čtyři hroty taky stačit nebudou. Vše je pochopiteně drahé, náročné na prostor, výsledky nebudou stoprocentní ani při perfektním provedení, možná ani za cenu převyšující nákup nového a většího bytu, Trochu sci-fi.Hodně štestí ve válce rouzpoutané sousedy, snad nějakým způsobem vyhrajete.
( nejlepší obranou je útok, že :) roztočte to s nimi zítra i napřesrok )

anonym
25. července 2016 • 10:26

souhlasí řešil jsem ta že pokaždé když mne někdoprobudil tak jsem vaz subwofer a přilepil ho na zed vedoucí k nepřispůsobyvému sousedovy. po měsíci byl všude klid

Jan
2. září 2019 • 0:23

Nejlevnější řešení je sousedům pořídit novou, tichou pračku.

Honza
25. října 2012 • 8:59

dobrý den Mirku, já toto také řeším téměř každý den už 2 roky. Máme nad námi dost nepřízpůsobivé občany s malími dětmi, které stále běhají a skáčou. Vždy čekáme na 22h a doufáme, že se uklidní. Proto bych Vás požádal zda máte nějaké výsledky jestli mi je můžete poslat na jan.j.janovsky zavináč seznam.cz, a já Vám na oplátku budu referovat jak to řešíme mi. Jak je vidět tak to po dobrém asi nepůjde.. Děkuji

Monika
9. června 2014 • 19:32

Zdravím Vás Mirku,
příspěvek je sice starý téměř už dva roky, ale třeba se mi ozvete. Řešíme obdobný a taktéž letitý problém, naše psychika je na tom stále hůře a hůře. Ano, dovolání se nápravy je v tomto státě zhola nemožné, máme stejnou zkušenost. Máme kotelnu a bazénovou technologii (filtrace) přímo nad ložnicí a dětským pokojem a obtěžuje nás zde denně hluk a vibrace. Dokázal jste si s odhlučněním nakonec nějak poradit? Děkuji pěkně a doufám, že už žijete v klidu a tichu. Hezký den, Monika.

Jacek Branný (UniFly)
10. června 2014 • 11:24

Zdravím Moniko i Mirku, také by mne zajímalo, jak jste v praxi pokročili. Mezi tím přidám opět trochu teorie:Pokud mašiny působící hluk jsou postaveny přímo na podlaze, respektive v horším případě jsou s nosnými částmi budovy pevně spojeny, je to problém. Vibrace se totiž díky kontaktu přenášejí do konstrukce a šíří se celou budovou. Konstrukce budovy zde tedy působí jako rezonátor.V případě středně velkých spotřebičů, jako třeba pračka atd, je řešení celkem jednoduché: v hobbymarketech se dá koupit "podložka pod pračku", což je takový gumový silent-block cca 1m x 1m x 3cm. Podobných produktů se dá sehnat množství v různém provedení, vždy je ale účelem eliminace přenosu vibrací ze stroje do konstrukce budovy.Pokud jsou ale zdroje hluku příliš velké a těžké, navíc jsou k podlaze připevněny, nejspíš se Vám bohužel nepovede hluk dostat pod kontrolu. Z tohoto důvodu je obvykle strojovna v budovách umístěna v nižších patrech, než obytné prostory. Upřímně řečeno, obrácené řešení vnímám jako hrubé pochybení při návrhu.Je samozřejmě pár možností, jak minimalizovat tento hluk, úplně se ho však nezbavíte.
První krok - Nejdůležitější je začít od zdroje, tedy u mašin. Zkusete se zamyslet, je-li možné stroje čímkloliv oddělit od podlahy. Pokud Vám to montovala nějaká firma, zkuste se obrátit na ně, možná že už podobný problém řešili...(pamatujte, že u každého dalšího kroku cena stoupá a účinek je slabší)..Druhý krok je odhlučnění obytných místností (pokud není možný anebo není dostatečný krok první). Problémovou zed´, resp. strop či dokonce podlahu je potřeba ZDVOJIT. Ideálně by to měla být nějaká sendvičová konstrukce, tedy více materiálu postupně navrstvených na sebe. Důležité je nevyrobit přitom akustické mosty, které by celý efekt zrušily. Obvykle se takové zdvojení dělá ze sádrokartonu ve spojení s minerální vatou a případně dalšími materiály. Čím více různorodých vrstev má sendvič, tím je lepší. Počítejte s tím, že se klidně můžete dostat na 10 až několik desítek cm.------------------
Nejrozumnější by však bylo jiné rozmístění v rámci budovy. Zkuste promyslet i tuto variantu.

OndřejVys
31. ledna 2019 • 22:05

Velice zajímavým řešením jsou předstěny. Osobně s nimi zkušenosti nemám, ale ve článku vypadaly tak, že by mohly pomoci https://www.super-bydleni.cz/jak-odhlucnit-stenu-v-pan... ...

Radon
4. října 2012 • 9:50

no když si vzpomenu na jeden byt který jsem navštívil (plovoucí podlaha, nízký nábytek, na zdi jen 1cm tlustá TV a k tomu otřesně hrající hi-fi cca za cca 200k), tak takových článků není nikdy dost :-)

Martin
23. srpna 2018 • 14:43

tak jako když je za 200 tisíc tak asi nebude hrát otřesně

Jacek Branný (UniFly)
1. září 2018 • 9:01

Dovolte mi, Martine, abych Vás vyvedl z omylu. To, že je něco drahé, ještě není zárukou kvality. V dnešní době není problém sehnat ozvučení do domácnosti za 200k navržené s důrazem na vše jiné, než kvalitu zvuku. Nicméně předchozí příspěvek nekomentoval kvalitu samotného ozvučení, ale destrukční vliv nevhodné akustiky na přednes sestavy, která by v lepších podmínkách hrála mnohem lépe. Jádrem myšlenky je, že akustika prostoru se podílí významným dílem (50% - 70%) na celkové kvalitě zvuku. Tedy ano, aparatura za 200k může hrát otřesně v nevhodných podmínkách. A taky na druhou stranu, levné repro třeba k PC může hrát překvapivě dobře, pokud akustické podmínky dovolí. Při pořizování by měl být kladen důraz na obojí (aparatura i akustika), protože jedno bez druhého požadovanou kvalitu neposkytne.

Určitě si přečtěte

Články odjinud