Alfawise XBR-08: soundbar, který splní co slibuje [test]

27. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Potřebujete-li vyřešit nedostatečné ozvučení televizoru nebo zcela chybějící ozvučení projektoru, můžete volit z různých technických řešení. Soundbary jsou tou nejjednodušší cestou, jak si vede zástupce z asijského kontinentu?

Úkolem soundbaru je především zlepšit srozumitelnost dialogů v případě televizního vysílání – k tomuto účelu se hodí jednoduché soundbary, které jsou malé, skladné a nenáročné na ovládání. Oproti této skupině modelů pak stojí soundbary typu 2.1, které ocení milovníci akčních filmů a vizuálních spektátklů, které potřebují mít také adekvátní zvukový doprovod.

Zkrátka, pokud chcete kvalitní zvuk do svého videokoutku, budete muset sáhnout buďto po pokročilém soundbaru nebo rovnou po důmyslné sestavě pro prostorové ozvučení domácího kina. Menší soundbary ocení spíše starší generace a majitelé plochých televizorů, které bohužel nenabídnou plnohodnotný zvuk vlivem konstrukčního omezení.

A právě do skupiny těchto jednodušších soundbarů patří i Alfawise XBR-08, který můžete aktuálně pořídit za cenu cca 57 USD, což odpovídá přibližně 1300 Kč, tedy ceně, za kterou pořídíte podobná zařízení prodávaná v ČR.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Prakticky všechny soundbary, které nejsou vybaveny samostatným subwooferem, mají velmi podobnou konstrukci i tvar v podobě podlouhlého reproduktoru, který umístíte pod televizor. Ani v případě modelu XBR-08 tomu není jinak.

Tělo je z plastu s lesklou povrchovou úpravou, takže se připravte na viditelné otisky prstů, pokud budete se soundbarem manipulovat. Na čelní straně je plastová mřížka a na zadní straně pak konektorová výbava, která je ukryta v pravé části. Spodní strana je opatřena čtvercovými gumovými nožičkami pro případ, že byste chtěli reproduktor pouze postavit na skříňku pod televizor. Pro potřebu zavěšení na zeď jsou na zadní straně soundbaru plastové držáky k zavěšení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Specifikem modelu Alfawise XBR-08 je však možnost rozdělit soundbar na dva samostatné reproduktory, které můžete díky dvojici dodávaných základen postavit vertikálně vedle televizoru nebo monitoru a velmi snadno tak dosáhnete i lepšího stereoefektu.

Pro spojení obou částí soundbaru k sobě nebo upevnění do dodávaných podstavců slouží jednoduchý bajonetový mechanismus, který je překvapivě pevný a robustní. V případě obou typů spojení se proto nemusíte bát, že by došlo k nechtěnému uvolnění nebo povolení spoje.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že je možné soundbar rozpojit, je součástí jednotlivých reproduktorů také propojovací Cinch konektor (v balení najdete kratší a delší kabel). Řídící jednotka je pak ukryta v pravém reproduktoru, který má na zadní straně zmíněné konektory pro vstup signálu zvuku a na boční, respektive horní straně je pak čtveřice malých tlačítek, USB vstup a slot pro microSD karty.

Na čelní straně pod krycí mřížkou je pak malý LCD panel, informující o aktuálně zvoleném zdroji zvuku a úrovni hlasitosti společně s přijímačem signálu dálkového ovládání. Při vypnutí na něm svítí dvě malé tečky – škoda že nejsou k dispozici hodiny. Samotné dálkové ovládání je velmi jednoduché a můžete s ním soundbar zapnout /vypnout, volit zdroj zvuku, hlasitost, ekvalizační profil a přepínat mezi skladbami z microSD karty či ladit radio.

Klepněte pro větší obrázek

Vybavení a ovládání

Jak je zmíněno výše, nabídne Alfawise XBR-08 poměrně široké možnosti propojení. Na zadní straně je zdířka pro připojení napájecího adaptéru, konektor pro 3,5 mm jack linkového vstupu a konektor pro optický kabel. Pevně je pak k soundbaru připevněn cca metrová kabelová anténa FM přijímače.

Vedle zmíněných rozhraní je možné hudbu přehrávat také z microSD karty nebo z disku připojeného do USB konektoru a samozřejmě bezdrátově prostřednictvím Bluetooth rozhraní. Zapojení a spárování je velmi snadné a rychlé, jakmile zvolíte zdroj Bluetooth, soundbar se přepne do párovacího režimu, takže není problém jej nalézt.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snad jediným neduhem je podle mého názoru provedení zásuvek na zadní straně soundbaru. Prostor s konektorem pro propojení dvojice reproduktorů je velmi malý, kabely mají zahnuté (90°) konektory a zbývající kabeláž trčí směrem vzad, při upevnění na stěnu pak bude přimáčklá mezi soundbar a zeď, což nepovažuji za úplně ideální řešení.

Také druhý prostor pro konektory je poměrně stísněný, naštěstí však dostatečně hluboký, aby při upevnění na zeď nedošly k úhoně zapojené kabely. Myslím, že lepším řešením by bylo veškerou konektorovou výbavu přesunout na boční stranu reproduktoru k tlačítkům, USB a čtečce microSD karet.

V balení je vše potřebné pro instalaci – tedy vedle reproduktorů, podstavců a dálkového ovládání je to kompletní kabeláž (kabel jack–jack, dva kabely pro propojení reproduktorů cinch–cinch, optický kabel a standardní kabel jack–2×cinch), napájecí adaptér a také hmoždinky a šroubky pro zavěšení soundbaru. Jediné, co v balení nenajdete, jsou baterie do dálkového ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk a verdikt

Jednotlivé reproduktory jsou osazeny dvěma měniči o velikosti 2", které doplňuje pasivní nízkofrekvenční zářič. Celkem tedy hrají čtyři měniče a dva pasivy o celkovém výkonu 4×10W. Udávaný frekvenční rozsah je 150 Hz – 15 kHz, takže nečekejte hluboké basy ani příliš jiskřivé výšky. Vzhledem k zaměření a účelu soundbaru je to však zcela v pořádku a očekávatelné.

Zvuk je mírně plošší, avšak čistý a srozumitelný, a to v rámci celého rozsahu hlasitostí, tedy i při plném výkonu. To je samozřejmě stěžejní v případě, že bude soundbar používat osoba se zhoršeným sluchem. Řečové pásmo je velmi dobře zdůrazněno a dialogům ve filmech rozhodně pomůže.

Vzhledem ke konstrukci není možné čekat nějak výrazné a úderné basy, a to ani když si pohrajete s přednastavenými ekvalizéry – flat, class, rock, pop, jazz, live – asi nejlepší projev má soundbar v režimu flat, u ostatních jsou výrazněji slyšitelné propady na některých frekvencích.

Koupit či nekoupit? Odpověď na tuto otázku je dvojí a odvíjí se primárně od toho, k jakému účelu budete soundbar používat a jaké jsou vaše nároky na zvuk. Jestliže potřebujete pouze silnější reproduktor k televizoru nebo zkrátka nějaký reproduktor k projektoru, abyste mohli sledovat filmy a rozuměli mluvenému slovu, pak je Alfawise XBR-08 ideálním produktem, který vám jako bonus přidá i možnost poslechu rádia v případě, že nebudete sledovat televizi.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem v případě, že uvažujete o soundbaru jako náhradě aktivních reproduktorů (monitorů) pro poslechu hudby, tak budete pravděpodobně zklamaní. Díky možnosti rozpojení soundbaru na dva samostatné reproduktory si sice užijete do syta stereofektu avšak celkový zvukový projev není pro poslech hudby příliš vhodný a bude spíše zklamáním.

Není to však kritika soundbaru jako takového, ten totiž plní to co má s přihlédnutím k účelu, cílové skupině, využití a ceně.

AVmania.cz
Alfawise XBR-08   7

Technické parametry Alfawise XBR-08

Cena: od 57 USD

  • Typ soustavy: aktivní soundbar
  • Reproduktory: 4× 2" + 2× pasivní zářič
  • Jmenovitý výkon: 4× 10 W
  • Rozsah: 150 Hz – 15 kHz
  • FM radio: 87,5 – 108 MHz
  • odstup signál-šum: 75 dB
  • Vstupy: 1× jack 3,5 mm, optický vstup, USB, microSD, Bluetooth 4.2
  • Rozměry: 950 (2× 475) × 62 × 60 mm
  • Hmotnost: 1,58 kg

Témata článku: Testy, Domácí kino, Reproduktory, Soundbary, Bluetooth, Domácí kina na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Pozor na GIFy v Microsoft Teams. Útočníci našli způsob, jak přes ně nainstalovat malware

Pozor na GIFy v Microsoft Teams. Útočníci našli způsob, jak přes ně nainstalovat malware

Markéta Mikešová
Microsoft TeamsMalwareMicrosoftBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nintendo: Žádný nový hardware letos odhalovat neplánujeme

Nintendo: Žádný nový hardware letos odhalovat neplánujeme

Switch Pro je zatím stále ve hvězdách.

Michal Maliarov
NintendoHardware
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály