Amazon Prime přechází z HDR10+ na Dolby Vision. Prsteny Moci jsou první, upgraduje ale i starší tituly

Amazon Prime přechází z HDR10+ na Dolby Vision. Prsteny Moci jsou první, upgraduje ale i starší tituly

Streamovací služba Amazon Prime Video sice několik let nabízí HDR videa, ale buď v HDR10, nebo v HDR10+. Jako jedna z mála totiž vysadila u dynamických HDR formátů nikoliv na Dolby Vision, ale právě na konkurenční formát HDR10+ (v podstatě od Samsungu). To se mění. 

20220918_182941.jpg

Prvním počinem je nový seriál Pán prstenů: Prsteny Moci, který nabízí 4K Ultra HD v Dolby Vision a s prostorovým zvukem Dolby Atmos. Že to není pouze ojedinělá záležitost, ale že Amazon Prime myslí vážně ukazují i další tituly. Dolby Vision dostal nově i výborný špionážní seriál Tom Clancy's: Jack Ryan, který má zatím dvě série (2018/2019), dalším titulem je fantasy seriál Kolo času z roku 2021. Tím nabídka aktuálně končí, ale zjevně budou přibývat další. 

20220918_183032.jpg

Vyzkoušenou máme dostupnost Dolby Vision při přehrávání aplikací na Smart TV. Externí streamovací přehrávače s Dolby Vision by měl být také podporovány. 

Pokud jde o HDR, tak naprostý základ je v současné době HDR10, nicméně právě Dolby Vision lze v současnosti označit už za standard. Ten podporují téměř všichni výrobci televizorů – Sony, Philips, LG, Panasonic, TCL, Hisense, kteří DV používají již několik let. Jediný, kdo zatím úspěšně Dolby Vision ignoruje je paradoxně ten největší a nejprodávanější výrobce – Samsung. Právě Samsung otevřený formát HDR10+ pokusil prosadit, nicméně ze streamovacích služeb ho za své přijalo pouze Amazon Prime. Netflix, Disney Plus a HBO Max vsadili na licencovaný Dolby Vision. 

Sami jsme zvědaví, jak dlouho bude Samsung odolávat. Jeho televizory podporují totiž Dolby Atmos, ale Dolby Vision zatím chybí. Uvidíme, jestli přechod Amazon Prime Video na Dolby Vision bude tou pověstnou poslední kapkou, kdy se Samsung rozhoupe také.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud