Američan: recenze filmu

3. prosince 2010
TWEET SDÍLET
Stárnoucího nájemného zabijáka George Clooneyho dohání stíny minulosti v meditativním kriminálním dramatu režiséra Antona Corbijna. Umělecké ambice film nezapře.

Mlčenlivých zabijáků, kteří se stali mnohem zranitelnějšími poté, co se vzdali části své nezávislosti ve prospěch druhých, zná filmový svět několik. Od Leona po Ghost Doga, vydávajícího se za zvuků RZA na svou samurajskou odysseu. Díky tomu, že vystoupili z relativně bezpečné ulity profesního utajení a obětovali ji na oltář navázání vztahu s blízkou osobou, překročili a porušili pravidla, určované zadavateli jejich smrtonosné práce.

V malebném vyhnanství

Jack (George Clooney) je jejich vzdáleným souputníkem. Nájemný zabiják se po splnění zakázky ve Švédsku, jež vyústí do mnohem krvavějšího finále, než zřejmě předpokládal, uchyluje do středověkého italského městečka. Nebo spíš je do něj uklizen kontaktní osobou, která mu zadává úkoly.

V členité horské krajině pod pohořím Abruzzo hledá chvíle klidu po bezohledném zbavení se náhodné milenky (Irina Björklundová), kterou odpravil střelou zezadu do hlavy. Ničím se neprovinila, jen měla tu smůlu, že se ocitla ve špatný čas na špatném místě. V ústraní, kam se ukryl před neznámými pronásledovateli, dostává nabídku práce od svého šéfa Pavla (Johan Leysen) na sestrojení speciální vysokorychlostní zbraně pro tajemnou klientku Mathildu (Tekla Reutenová). S jasnými instrukcemi nenavazovat s nikým kontakt, který by mohl ohrozit zdárné splnění, dle Jackových slov, jeho poslední mise.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Před místním knězem Benedettem (Paolo Bonacelli), s nímž naváže opatrný hovor, se vydává za fotografa, hledajícího vhodné přírodní a architektonické objekty pro své portréty. Nic nenasvědčuje tomu, že by jeho poslání mělo být poněkud jiné. Přes den se potuluje po městě a v kavárnách popíjí espressa a v soukromí svého hotelu se pak věnuje konstruování pušky s upraveným tlumičem.

Po nocích hledá rozptýlení, nebo spíš zapomnění ve společnosti krásné prostitutky Clary (Violante Placido). V Clare, žijící díky svému způsobu obživy podobným dvojím životem jako on, nalezne spřízněnou duši. Jejich zákaznický vztah přeroste do milostného poměru a oni se sblíží víc, než oba čekali a chtěli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Před dvěma izolovanými bytostmi, jež nejsou zvyklé věřit druhým, náhle stojí těžká volba. Uvěřit sobě navzájem v situaci vzrůstajícího ohrožení, jemuž je především Jack vystaven. Nestane se díky němu Clara obětí Jackova čím dál paranoidnějšího vnímání reality dřív, než budou mít společně šanci pootočit kormidly svých osudů? Zvláště ve chvíli, kdy Jack nachází v její kabelce ukrytý malý revolver.

Bourneovský Antonioni

Strohý děj, vycházející z novely Martina Bootha A Very Private Gentleman z roku 1990, scénáristicky upravil Rowan Joffe do komorního, minimalisticky vyhlížejícího příběhu, jehož zpracování působí (jak se objevilo v některé ze zahraničních recenzí) jakoby se bourneovského námětu zmocnil italský analytik citově odcizených vztahů Michelangelo Antonioni. Meditativní, zadumaně rozvážné tempo vyprávění, se snaží navodit zdání fatální nevyhnutelnosti událostí příštích. Bohužel scenárista neumí zprostředkovat onu hustou atmosféru napětí z blížícího se rozuzlení a jeho práce postrádá stopy naléhavosti a překvapivosti. Mnoho zásadních otázek zůstává nezodpovězených a my se při vnímání pozadí předestřené zápletky pohybujeme spíš v rovině pocitově intuitivní než percepční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Režisér Anton Corbijn toto uchopení látky respektuje a přichází s netradičním thrillerem, který se více než na dynamickou akci s pyrotechnickými efekty zaměřuje na psychologii postav. Jeho pojetí se vzdaluje módní greengrassovské dokumentární těkavosti a přibližuje se spíše k výstavbě kriminálních dramat Jeana-Pierra Melvillea s Alainem Delonem (Samuraj, Osudový kruh, Policajt) v hlavní roli. I ty byly plné dlouhých neuspěchaných záběrů, v nichž se jakoby zdánlivě nic nedělo.

„Delonovský“ předobraz

Skrze ně jsme se mohli lépe soustředit na hlavní postavu a její motivace. Ale i zde se tvůrci „delonovskému“ vzoru přibližují více zvnějšku než z vnitra.

V příštím roce padesátiletý George Clooney pro roli zkrátil účes, pečlivě zapracoval na své postavě v posilovně, ale tajemství, jež obklopuje jeho postavu, nechává až do závěrečných titulků pod pokličkou. Dlužno dodat, že především vinou scénáře a ne způsobu, jakým se role zhostil. Jack se představuje jako studený, tvrdý člověk, s jehož pohnutkami se budeme asi jen těžko identifikovat. Cítíme jeho vnější projevy strachu při neustálém ohlížení se přes rameno do míst, odkud očekává kulku neznámého útočníka, ale nedozvídáme se, proč musí být tento ronin, chystající se na důchodkový odpočinek, odstraněn. Kvůli zbabrané poslední akci nebo právě proto, že se snaží vystoupit z mechanismů, na jejichž chodu se podílel?

Zhmotněný očistec

Jack se ocitá v mezičasí, chycený mezi minulostí a budoucností. Italský venkov se pro něj stává příliš hlučnou samotou, pastí, možná zhmotněným očistcem, z něhož hledá cestu ven. A my najednou cítíme, že to největší drama není nutné vyjádřit na pozadí zvratů vnějškově postřehnutelných, ale stačí ho přiblížit jemněji skrze úzkosti, postřehnutelné v běžné mezilidské komunikaci. Třeba v intimní oblasti, v níž se sváří Jackova chladnokrevná, až krutá mentalita, s obyčejnou potřebou být milován. Osamělý vlk s uhrančivým a pro ženy přitažlivým pohledem se zatím ještě brání citu a při milostných splynutích v nevěstinci se obhajuje tím, že nepřichází rozkoš dávat, ale pouze přijímat. Možná ale cítí jen obavu ze sbližujících momentů, které by se nejen v pohledu Clary proměnily v rentgen, odhalující jeho skrývanou identitu. Při rozmluvách u skleničky to pojmenovává kněz: „Všichni lidé hřeší. Někteří více než druzí. A vy jste spáchal mnoho hříchů, pane Clarke. A pořád je pácháte“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jacka můžeme zároveň, s přihlédnutím k žánrovým schématům ve vyprávění přítomným, vnímat jako směsici westernového psance a ronina, s jehož příjezdem se události v poklidném městečku dají do pohybu. Se zabudovaným samurajským kodexem věrnosti pánovi přijímá bez otázek nabídnuté zakázky, i když tuší, že jejich splněním si kope základ pro svůj vlastní hrob. Domácímu kutilovi s jemnýma rukama, jež využívá pro sestavení speciálních zbraní pro speciální vraždy, zvuk zvonkohry nedalekého kostela odpočítává čas v archetypálním příběhu o muži, jenž překročil hranici zákona a osud mu za to nyní vyměřuje svou daň. Za jiných okolností by možná byl šikovným zástupcem hodinářského nebo jiného mizejícího řemeslného povolání, který si umí poradit i s nepotřebnými a pro recyklaci vhodnými součástmi z autodílny pro výrobu něčeho nového.

Fotografická turistická pozvánka

On si ale vybral jinou dráhu a po letech strávených v oboru čeká na bilancující účet, při němž není jasné, kdo na sebe vezme úlohu hostinského. Opatrně proto našlapuje uličkami s dlážděnými schodišti v malém městečku, jež kamera zabírá v lyrických záběrech, blízkých výtvarnému pojetí Dobrého ročníku Ridleyho Scotta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Idylický venkov s prázdnými kavárnami i malebné exteriéry italské krajiny kamera rozkošnicky rámuje do přitažlivých obrazů, jež se vám uchovají v paměti jako turistické pohlednice. Jejich kompozice nezapře fotografické vidění režiséra snímku, jehož jméno je svázáno s hudebními klipy pro Metallicu, Front 242, U2, R.E.M. nebo Nicka Cavea. Renomovaný nizozemský portrétní fotograf, grafik a režisér videoklipů a hudebních dokumentů, který se už takřka čtvrtstoletí podílí na vizuální podobě tvorby britské kapely Depeche Mode, v roce 2007 příjemně překvapil celovečerním hraným debutem Control. V biografickém snímku o předčasně zemřelém zpěvákovi kapely Joy Division Ianu Curtisovi mu posloužil černobílý materiál jako vzpomínka na tuto epilepsií stíhanou hvězdu manchesterské hudební scény.

Nyní se rozhodl pro barvu a téma méně osobní, jemuž vtiskl svou osobitou umělecko-estetickou kvalitu. Kvalitu nepodbízivou, ale pro někoho možná až příliš chladně odtažitou a bez vnitřního dějového napětí. Spoluproducent a představitel hlavní úlohy George Clooney, pravidelně ve svém hereckém portfoliu střídající látky komerčnější (Dannyho parťáci) s těmi, jež netají své oscarové ambice (Dobrou noc a hodně štěstí, Syriana, Lítám v tom) si postavou zabijáka s motýlím tetováním chtěl říci minimálně o nějakou výroční nominaci. Pro její zvážení si měl ale dle mne vybrat projekt přeci jen méně artistní a více přirozeně dýchající.

Klepněte pro větší obrázek

Američan

  • Žánr: drama
  • Původní název: The American
  • www.focusfeatures.com/film/the_american/
  • USA 2010
  • Scénář: Rowan Joffe (podle románu Martina Bootha)
  • Režie: Anton Corbijn
  • Hrají: George Clooney, Violante Placido, Thekla Reutenová, Paolo Bonacelli, Bruce Altman, Irina Björklundová, Filippo Timi, Samuli Vauramo, Björn Granath, Jeffrey Feingold
  • Distribuce: Bioscop
  • Distribuční premiéra v ČR: 02. 12. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně