Americký zabiják: recenze filmu

16. září 2017
TWEET SDÍLET
Příběh zrození agenta Mitche Rappa ze špionážních románů Vince Flynna je pokusem o nastartování série, jež pošilhává po té bourneovské i ryanovské. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

To co znamenal Tom Clancy, autor knižní série s agentem Jackem Ryanem, pro špionážní thrillery osmdesátých let ze zákulisí amerických špionážních operací v období studené války, to znamená Vince Flynn (1966 - 2013) pro nové tisíciletí.

Teroristické hrozby nového tisíciletí

Flynn zachytil proměnu světa po 11. září 2001 s obrovským nárůstem hrozeb, které je téměř nemožné předvídat. Brzy poznal, že celosvětový nárůst terorismu proti civilnímu obyvatelstvu znamená, že CIA bude potřebovat nový typ rekrutů. S tím, jak se teroristé vynořují z různých sociálních prostředí a oblastí, musí zpravodajské služby klást zcela nové nároky na špióny, kteří budou schopni proniknout do černého smyšlení těch, kteří jsou spíše než politickými záměry motivováni touhou sežehnout svět svou zběsilou nenávistí.

Proto napsal poutavou sérii knih o Mitchi Rappovi, zaměřenou na nepolevující schopnosti jedince, který, hnán svým hněvem, idealismem, hrdostí a ryze osobní zlobou, reaguje na pomstychtivé, morálně nepodložené hrozby, které se čím dál více stávají běžnou součástí naší každodennosti.

Flynn poprvé představil Rappa v románu Transfer of Power (1999), kde již byl ceněným agentem CIA, pověřovaným těmi nejriskantnějšími misemi. V tomto případě šlo o záchranu osazenstva Bílého domu, jež vezmou teroristé jako rukojmí.

Z knihy se okamžitě stal bestseller, následovaný dalšími dvanácti romány s Mitchem Rappem, které v průběhu třinácti let napsal Vince Flynn. Každá z knih se dostala na žebříček bestsellerů deníku New York Times a jen v USA se prodalo více než 12,5 miliónů výtisků románů s Rappem. Štafetu pak po něm převzal Kyle Mills, kterého vydavatel po Flynnově předčasné smrti požádal, aby v psaní série pokračoval. Dosud se dočkala dalších tří dílů.

Cesta pomsty

V roce 2010, tři roky před svým skonem, Flynn vyslyšel naléhavé volání fanoušků po návratu v čase a v knize Americký zabiják nabídl čtenářům příběh Rappových začátků. Popisuje v něm, jak se z osamoceného, emočně rozervaného mladíka po absolutoriu vysoké školy stala noční můra všech teroristů. A adaptace toho originu nyní přichází do kin s ambicí nastartovat sérii, ne nepodobnou agentským příběhům s Jackem Ryanem, Ethanem Huntem nebo Jasonem Bournem.

Vypráví příběh mladého muže Mitche Rappa (Dylan O'Brien), kterému ve čtrnácti letech tragická autonehoda vzala oba rodiče. O devět let později tento nadaný sportovec přichází při teroristickém útoku na pláži o milovanou přítelkyni Katrinu (Charlotte Vega), kterou si chtěl vzít.

Tehdy se v něm něco zlomí. Zaslepen pomstou se rozhodne, že najde a zničí její vrahy. Začne proto zlepšovat svou kondičku a trénovat bojová umění při soustavné snaze infiltrovat džihádistickou teroristickou buňku, stojící za oním útokem na pláži ve Španělsku.

V momentu, kdy má po roce a půl jeho osobní cesta pomsty dojít ke strůjci onoho teroristického útoku, se do celé akce vloží americké tajné služby, které se rozhodnou využít Mitchovi naštvanosti a odhodlanosti k boji proti terorismu.

Boj o moc v íránských nejvyšších kruzích

Veterán studené války a ředitel operací CIA Thomas Stansfield (David Suchet) si uvědomuje, že s islámským terorismem je třeba vypořádat se v zahraničí, dřív než dospěje k americkým břehům. Pověří proto svou chráněnku a zástupkyni ředitele CIA Irene Kennedy (Sanaa Lathan) a bývalého mariňáka Stana Hurleyho (Michael Keaton) sestavením skupiny tajných agentů pro práci mimo obvyklou strukturu velení.

Říká si Orion a po intenzivním výcviku pod vedením dalšího veterána studené války Hurleyho před ní stojí první vážný úkol. Zpravodajské kanály zachytí, že o plutonium z vyřazeného ruského jaderného zařízení mají v Íránu zájem armádní kruhy, které nejsou spokojené s nedávnou jadernou dohodou tamní vlády se Spojenými státy.

Chtějí plutonium použít pro výrobu atomové zbraně, jež by útokem na Izrael zahájila válku na Blízkém východě. Mitch a další z týmu Orion pod vedením Hurleyho mají za úkol zabránit tomu, aby se plutonium nedostalo do nepovolaných rukou.

Zprostředkovatelem obchodu se ale ukáže být někdo, koho Hurley a CIA dobře zná a jenž s ní má nevyřízené účty. Říká si Ghost (Taylor Kitsch) a pátrání po něm v tureckém Instanbulu svede Mitche dohromady s íránskou agentkou Annikou (Shiva Negar), která má ke spiknutí v nejvyšších iránských kruzích personálně blízko.

Akčňák z devadesátek

Děj knižní předlohy, v níž její autor vylíčil Rappovu trýznivou minulost (ztracenou lásku, zármutek, který ho přiměl ke vstupu do tajného programu na výcvik agentů pro práci mimo rámec konvenčních pravidel), posunuli scenáristé víc do současnosti. Změnili okolnosti smrti Mitchovy snoubenky a vypíchli postavu záporáka Ghosta (Taylor Kitsch). Ten reprezentuje nejasný zdroj současného globálního teroru a zároveň slouží jako jakési temné zrcadlo formování Rappovy osobnosti.

Na scénáři se podílela čtveřice tvůrců pod vedením Stephena Schiffa (Lolita, Wall Street: Peníze nikdy nespí), který má za sebou seriál o sovětských špiónech v utajení Takoví normální Američané. Špionážní námět ale zpracovávají značně béčkovým způsobem, který spíše než k moderním špionážním thrillerům s Jasonem Bournem míří někam k jednoduchým akčňákům devadesátých let s Jean-Claudem Van Dammem nebo Stevenem Seagalem.

Naštvaný hrdina, hnaný touhou po pomstě, se postupně probíjí k hlavnímu záporákovi, též motivovanému pomstou organizaci, z níž oba pocházejí. Pozice lovce a kořisti se přitom proměňují a vše vrcholí útokem na námořní flotilu USA, který jakoby sem zabloudil z detonačních podívaných Rolanda Emmericha. Jen v horším CGI provedení.

Kontaktní bourneovská akce

Pokusy o psychologickou profilaci jednotlivých aktérů vyprávění tvůrcům také moc nevycházejí. U Mitche sledujeme očekávatelnou proměnu ze žalem zdrceného snoubence v nebezpečného zabijáka, kterého jeho instruktor a mentor Hurley učí, že práce špiona nesmí být osobní záležitostí. Platnost této poučky pocítí na vlastní kůži ze strany Ghosta.

Dylan O'Brien ale Mitchovi neumí dát potřebné charisma, které by nás vábilo k tomu chtít další pokračování série s tímto hercem. Díky nepříliš vysokému rozpočtu 33 milionů navíc film vypadá jako dražší pilotní díl k seriálu, který nebude realizován.

Akce, zvlášť v kontaktních soubojích, si bere hodně z bourneovek. Dobře je to vidět na bitce v hotelu. Její tempo ale značně kolísá mezi vrcholy na začátku filmu při masakru na pláži a na jeho konci při snaze o výbuch lodi. Mezitím se rozehrává klasická špionská sledovačka se zastávkami v Istanbulu a Římě.

Na start nové série to vzhledem k průměrnému výsledku vstupního filmu moc nevypadá. Režisér Michael Cuesta (seriály Odpočívej v pokoji, Dexter a Ve jménu vlasti) sice reflektuje aktuální témata šířícího se fanatického terorismu nebo politických dohod se zeměmi jako je Írán, ale činí tak způsobem, který pro příznivce mnohem sofistikovanějších bourneovek bude působit jako návrat do časů jednoduchých akčních filmů z devadesátých let. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

Americký zabiják
Film   5

Americký zabiják

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: American Assassin
  • www.american-assassin.com/
  • USA, 2017
  • Scénář: Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick, Marshall Herskovitz
  • Režie: Michael Cuesta
  • Hrají: Dylan O'Brien, Michael Keaton, Taylor Kitsch, Scott Adkins, Shiva Negar, Sanaa Lathan, Mohammad Bakri, Joseph Long, Trevor White, Richard Price
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 09. 2017

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály