Americký zabiják: recenze filmu

16. září 2017
TWEET SDÍLET
Příběh zrození agenta Mitche Rappa ze špionážních románů Vince Flynna je pokusem o nastartování série, jež pošilhává po té bourneovské i ryanovské. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

To co znamenal Tom Clancy, autor knižní série s agentem Jackem Ryanem, pro špionážní thrillery osmdesátých let ze zákulisí amerických špionážních operací v období studené války, to znamená Vince Flynn (1966 - 2013) pro nové tisíciletí.

Teroristické hrozby nového tisíciletí

Flynn zachytil proměnu světa po 11. září 2001 s obrovským nárůstem hrozeb, které je téměř nemožné předvídat. Brzy poznal, že celosvětový nárůst terorismu proti civilnímu obyvatelstvu znamená, že CIA bude potřebovat nový typ rekrutů. S tím, jak se teroristé vynořují z různých sociálních prostředí a oblastí, musí zpravodajské služby klást zcela nové nároky na špióny, kteří budou schopni proniknout do černého smyšlení těch, kteří jsou spíše než politickými záměry motivováni touhou sežehnout svět svou zběsilou nenávistí.

Proto napsal poutavou sérii knih o Mitchi Rappovi, zaměřenou na nepolevující schopnosti jedince, který, hnán svým hněvem, idealismem, hrdostí a ryze osobní zlobou, reaguje na pomstychtivé, morálně nepodložené hrozby, které se čím dál více stávají běžnou součástí naší každodennosti.

Flynn poprvé představil Rappa v románu Transfer of Power (1999), kde již byl ceněným agentem CIA, pověřovaným těmi nejriskantnějšími misemi. V tomto případě šlo o záchranu osazenstva Bílého domu, jež vezmou teroristé jako rukojmí.

Z knihy se okamžitě stal bestseller, následovaný dalšími dvanácti romány s Mitchem Rappem, které v průběhu třinácti let napsal Vince Flynn. Každá z knih se dostala na žebříček bestsellerů deníku New York Times a jen v USA se prodalo více než 12,5 miliónů výtisků románů s Rappem. Štafetu pak po něm převzal Kyle Mills, kterého vydavatel po Flynnově předčasné smrti požádal, aby v psaní série pokračoval. Dosud se dočkala dalších tří dílů.

Cesta pomsty

V roce 2010, tři roky před svým skonem, Flynn vyslyšel naléhavé volání fanoušků po návratu v čase a v knize Americký zabiják nabídl čtenářům příběh Rappových začátků. Popisuje v něm, jak se z osamoceného, emočně rozervaného mladíka po absolutoriu vysoké školy stala noční můra všech teroristů. A adaptace toho originu nyní přichází do kin s ambicí nastartovat sérii, ne nepodobnou agentským příběhům s Jackem Ryanem, Ethanem Huntem nebo Jasonem Bournem.

10 nejlepších erotických thrillerů

10 nejlepších erotických thrillerů

Pošťák vždy zvoní dvakrát, V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt nebo Tělo jako důkaz. Exkurze do historie žánru, v němž se napětí mísí se vzrušením, začíná.

Vypráví příběh mladého muže Mitche Rappa (Dylan O'Brien), kterému ve čtrnácti letech tragická autonehoda vzala oba rodiče. O devět let později tento nadaný sportovec přichází při teroristickém útoku na pláži o milovanou přítelkyni Katrinu (Charlotte Vega), kterou si chtěl vzít.

Tehdy se v něm něco zlomí. Zaslepen pomstou se rozhodne, že najde a zničí její vrahy. Začne proto zlepšovat svou kondičku a trénovat bojová umění při soustavné snaze infiltrovat džihádistickou teroristickou buňku, stojící za oním útokem na pláži ve Španělsku.

V momentu, kdy má po roce a půl jeho osobní cesta pomsty dojít ke strůjci onoho teroristického útoku, se do celé akce vloží americké tajné služby, které se rozhodnou využít Mitchovi naštvanosti a odhodlanosti k boji proti terorismu.

Boj o moc v íránských nejvyšších kruzích

Veterán studené války a ředitel operací CIA Thomas Stansfield (David Suchet) si uvědomuje, že s islámským terorismem je třeba vypořádat se v zahraničí, dřív než dospěje k americkým břehům. Pověří proto svou chráněnku a zástupkyni ředitele CIA Irene Kennedy (Sanaa Lathan) a bývalého mariňáka Stana Hurleyho (Michael Keaton) sestavením skupiny tajných agentů pro práci mimo obvyklou strukturu velení.

Říká si Orion a po intenzivním výcviku pod vedením dalšího veterána studené války Hurleyho před ní stojí první vážný úkol. Zpravodajské kanály zachytí, že o plutonium z vyřazeného ruského jaderného zařízení mají v Íránu zájem armádní kruhy, které nejsou spokojené s nedávnou jadernou dohodou tamní vlády se Spojenými státy.

15 kontroverzních filmových plakátů

15 kontroverzních filmových plakátů

Kontroverzní filmy se sexuální nebo násilnou tématikou se snaží zpravidla vzbudit zájem i diváků svými plakáty. Podívejte se na výběr těch nejlepších.

Chtějí plutonium použít pro výrobu atomové zbraně, jež by útokem na Izrael zahájila válku na Blízkém východě. Mitch a další z týmu Orion pod vedením Hurleyho mají za úkol zabránit tomu, aby se plutonium nedostalo do nepovolaných rukou.

Zprostředkovatelem obchodu se ale ukáže být někdo, koho Hurley a CIA dobře zná a jenž s ní má nevyřízené účty. Říká si Ghost (Taylor Kitsch) a pátrání po něm v tureckém Instanbulu svede Mitche dohromady s íránskou agentkou Annikou (Shiva Negar), která má ke spiknutí v nejvyšších iránských kruzích personálně blízko.

Akčňák z devadesátek

Děj knižní předlohy, v níž její autor vylíčil Rappovu trýznivou minulost (ztracenou lásku, zármutek, který ho přiměl ke vstupu do tajného programu na výcvik agentů pro práci mimo rámec konvenčních pravidel), posunuli scenáristé víc do současnosti. Změnili okolnosti smrti Mitchovy snoubenky a vypíchli postavu záporáka Ghosta (Taylor Kitsch). Ten reprezentuje nejasný zdroj současného globálního teroru a zároveň slouží jako jakési temné zrcadlo formování Rappovy osobnosti.

Na scénáři se podílela čtveřice tvůrců pod vedením Stephena Schiffa (Lolita, Wall Street: Peníze nikdy nespí), který má za sebou seriál o sovětských špiónech v utajení Takoví normální Američané. Špionážní námět ale zpracovávají značně béčkovým způsobem, který spíše než k moderním špionážním thrillerům s Jasonem Bournem míří někam k jednoduchým akčňákům devadesátých let s Jean-Claudem Van Dammem nebo Stevenem Seagalem.

Naštvaný hrdina, hnaný touhou po pomstě, se postupně probíjí k hlavnímu záporákovi, též motivovanému pomstou organizaci, z níž oba pocházejí. Pozice lovce a kořisti se přitom proměňují a vše vrcholí útokem na námořní flotilu USA, který jakoby sem zabloudil z detonačních podívaných Rolanda Emmericha. Jen v horším CGI provedení.

Kontaktní bourneovská akce

Pokusy o psychologickou profilaci jednotlivých aktérů vyprávění tvůrcům také moc nevycházejí. U Mitche sledujeme očekávatelnou proměnu ze žalem zdrceného snoubence v nebezpečného zabijáka, kterého jeho instruktor a mentor Hurley učí, že práce špiona nesmí být osobní záležitostí. Platnost této poučky pocítí na vlastní kůži ze strany Ghosta.

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

Dylan O'Brien ale Mitchovi neumí dát potřebné charisma, které by nás vábilo k tomu chtít další pokračování série s tímto hercem. Díky nepříliš vysokému rozpočtu 33 milionů navíc film vypadá jako dražší pilotní díl k seriálu, který nebude realizován.

Akce, zvlášť v kontaktních soubojích, si bere hodně z bourneovek. Dobře je to vidět na bitce v hotelu. Její tempo ale značně kolísá mezi vrcholy na začátku filmu při masakru na pláži a na jeho konci při snaze o výbuch lodi. Mezitím se rozehrává klasická špionská sledovačka se zastávkami v Istanbulu a Římě.

Na start nové série to vzhledem k průměrnému výsledku vstupního filmu moc nevypadá. Režisér Michael Cuesta (seriály Odpočívej v pokoji, Dexter a Ve jménu vlasti) sice reflektuje aktuální témata šířícího se fanatického terorismu nebo politických dohod se zeměmi jako je Írán, ale činí tak způsobem, který pro příznivce mnohem sofistikovanějších bourneovek bude působit jako návrat do časů jednoduchých akčních filmů z devadesátých let. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

Americký zabiják
Film   5

Americký zabiják

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: American Assassin
  • www.american-assassin.com/
  • USA, 2017
  • Scénář: Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick, Marshall Herskovitz
  • Režie: Michael Cuesta
  • Hrají: Dylan O'Brien, Michael Keaton, Taylor Kitsch, Scott Adkins, Shiva Negar, Sanaa Lathan, Mohammad Bakri, Joseph Long, Trevor White, Richard Price
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 09. 2017

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

38 Jaromír Puk

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Zájem o zcela bezdrátová (True Wireless) od jejich uvedení na trh raketově roste. Novinka Sony WF-1000XM3 míří na nejvyšší příčky a právem. Kombinuje výborný zvuk, skvělé potlačení hluku a příkladnou ergonomii. Zkrátka máme tu novou referenci pro ostatní a nejlepší True Wireless sluchátka na trhu.

40 Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

14 tipů na nejlepší bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

9 Jaromír Puk

Pro DVB-T2 nebude potřeba měnit anténu k televizoru. S jednou výjimkou…

Pro DVB-T2 nebude potřeba měnit anténu k televizoru. S jednou výjimkou…

Před přechodem na DVB-T2 vás možná zajímá, jestli budete muset měnit také anténu, kterou používáte při příjmu DVB-T. Pokud máte vlastní anténu, je odpověď jednoduchá: ne.

3 Jaromír Puk

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Za málo peněz hodně muziky slibuje Lidl u svých výrobků Silvercrest. Nejen na prodejnách, ale hlavně na svém e-shopu nabízí i velké přenosné rádio. Co slibuje to plní, zázraky však nečekejte.

13 Jaromír Puk