Anděl Páně 2: zrodila se nová vánoční klasika [recenze filmu]

3. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Parťácky škádlivá chemie ústřední dvojice, dickensovské ladění, konkurenční boj mikulášských partiček, milostná rivalita a kouzelné lokace Českého Krumlova.

Pohádka Anděl Páně je původně televizní podívaná, vzniklá pro vánoční vysílací schéma České televize. Vyvedla se ale natolik, že šla v listopadu roku 2005 i do kinodistribuce. Následující rok jej ČT uvedla a film vytvořil rekord sledovanosti, když se na něj dívalo 2 731 000 diváků. Anděl Páně se zabydlel v srdcích diváků, kteří celovečerní debut Jiřího Stracha povýšili na asi nejpovedenější pohádku polistopadové éry.

Režisér Strach syndromu dvojky nepodlehl

Z filmu se stala novodobá sváteční klasika, takže není divu, že po jedenácti letech přichází její pokračování. Cesta k němu byla otevřená, protože model parťácké dvojice domýšlivého a nešikovného anděla a provokujícího poťouchlého čerta, kteří napravují hříšníky na zemi, není uzavřený a vybízí k dalším variacím.

Režisér Jiří Strach se ale pokračování dlouho bránil, poté zdůrazňoval, že pokud by na něj přistoupil, musel by se opírat o smysluplný scénář, který by jeho největšímu diváckému hitu neudělal ostudu. Syndrom dvojky, nastavované kaše je ve filmovém světě všeobecné známý a Strach mu nepodlehl.

Vyhýbá se totiž hlavnímu nešvaru všech sequelů a to přebujelé snaze trumfnout svého předchůdce měřítkem. Oním nabídnout všeho, co minule fungovalo, dvakrát tolik. V tomto je vzácně uměřený a zaměřuje se spíš na vylepšení vizuální stránky filmu.

Kouzelné lokace Českého Krumlova

Přeci jen první Anděl Páně vznikl pro televizi, u dvojky je znát, že se víc myslelo na diváka v kině. Film je výpravnější, má velmi pěkné kostýmy, dekorace a rekvizity a objevuje se v něm víc komparzistů a digitálních triků. Ten s rozestoupenými vodami je asi nejvýraznější.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ona výpravnost ale není zas tak veliká jako třeba u další velmi zdařilé pohádky Sedmero krkavců z loňského roku. Pro potřeby vyprávění byl potřeba sevřenější tvar, jemuž epičnost dodává symfonická hudba Ondřeje Gregor Brzobohatého, v níž si velmi vkusně pohrává s motivy vánočních koled.

Kouzelnou atmosféru, zvoucí k návštěvě města, obstarávají potemnělé uličky Českého Krumlova, kde se spolu s nádvořím hradu v Ledči nad Sázavou, sloužícím pro scény na tržišti, natáčelo. Filmařům se za pomocí těchto lokací podařilo vytvořit iluzi zasněženého pohádkového města z konce 19. století.

Dickensovské sociální ladění

V tomto století žil a psal anglický romanopisec Charles Dickens, od něhož si scenárista Marek Epstein vypůjčil sociální ladění jeho zápletek. Chudá matka samoživitelka s dospívající dcerou, jíž vykořisťuje a současně nadbíhá vilný majitel krejčovské dílny, v níž pracuje, to je dickensovský upgrade, který díky hereckým představitelům dobře funguje.

Není se co divit. Hamižného kapitalistu Košťála hraje Bolek Polívka, který nebohou vdovu vydírá lhůtou na vyklizení bytu a své zaměstnance hrozbami výpovědi. Jeho nadávka „U sta jahelníků!“ v porovnání s tím, když se ve veřejnoprávním rozhlasu dostane do ráže prezident Zeman, působí cudně starosvětsky, jeho pojetí role se pak pohybuje na hraně přiznané ironické nadsázky a karikatury.

Milostná rivalita

Zkoušenou švadlenu Magdalenu ztvárňuje s půvabem jí vlastním Vica Kerekes, takže asi nepřekvapí, že právě ona se stane zdrojem sváru a milostné rivality mezi andělem Petronelem (Ivan Trojan) a čertem Uriášem (Jiří Dvořák). Jde o zalíbení pošetilé, které se stane zdrojem mnoha zábavných situací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zároveň má toto něžné i výbušně svárlivé zakoukání své limity. V závěru proto musí najít Magdalena lásku z tohoto světa. Děje se tak ale až příliš uspěchaně, i když to, kdo by mohl být jejím vyvoleným, se celkem nabízí při pohledu na obsazení filmu.

Milostná rivalita a s ní spojená ješitnost dodává špičkování mezi andělem a čertem novou dimenzi. S tím, jak Uriáš u sličné vdovy získává navrch, Petronel o to víc zuří. A když se takto chová, čerta baví o to víc ho provokovat a škádlit. Ivan Trojan a Jiří Dvořák jsou ve svých rolích dobře usazeni a jejich parťáctví v duchu buddy movie komedií jen zraje.

Jeden večer v roce to jde

Však to také není první film, na němž se spolu potkávají. A za většinou těchto jejich filmových setkání stál Jiří Strach. Dvojdílná Operace Silver A, mysteriózní krimi trilogie Ďáblova lest a Ztracená brána, televizní pohádka Šťastný smolař, černá komedie z normalizačních let Osmy.

K posledním dvěma, stejně jako k dalším televizním (BrainStorm, Svatojánský věneček) a filmovým (Vrásky z lásky) dílům Jiřího Stracha napsal scénář Marek Epstein. V Anděl Páně 2 vystřídal na pozici scenáristy Lucii Konášovou z jedničky a s Jiřím Strachem vytvořil příběh, který se tentokrát neodehrává v čase vánočním jako první díl, ale předvánočním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nápad se zasazením děje na Mikuláše je pro tvůrce darem z nebes, když vezmeme, odkud čert s andělem přicházejí. Kdy jindy se totiž může anděl s čertem pohybovat mezi smrtelníky zcela přirozeně a bez převleků než právě v předvečer svátku Svatého Mikuláše.

A zápletka, která se odehrává během jednoho dne, z toho těží. Městem chodí Mikulášové se svými pomocníky a mezi ně se snadno vetřou pravý čert s andělem, aniž by budili jakékoliv podezření. Děti vyslovují prostřednictvím rodičů svá přání, ale netuší, že stojí před někým, kdo opravdu zná seznam jejich hříchů. Jejich vyslovení z úst profesionálů malé uličníky pořádně vyděsí a před rodiči srovná. I proto jsou během oné noci rodiči tak žádaní.

Konkurenční mikulášský boj

Scenáristické duo ale nezůstává jen u tohoto nápadu. Pravého anděla s čertem, kteří dělají stafáž Anežce (Anna Čtvrtníčková) v převleku za Mikuláše, vystaví konkurenci falešných koledníků. Zatímco Petronel s Uriášem se domnívají, že jde o jejich kolegy z nebe, podvodníci je mají za nekalou konkurenci.

Oni podvodníci jsou ve skutečnosti zloději, kteří chtějí mikulášskou noc využít ke svým rejdům. Mikuláše v této trojici ztvárňuje Stanislav Majer, anděla Marek Taclík a čerta Pavel Liška. A protože konkurenční boj je neúprosný, volí tato trojice i takové prostředky jako je únos Anežky.

Anežka je dcerou Magdaleny, která chce své mamince výslužkou přispět na živobytí. Mikulášská noc je k takové „brigádě“ ideální příležitostí, holčička má ale smůlu, že je na to sama. Pomoc Petronela a Uriáše proto uvítá, oni zas věří, že se skrze ni dostanou k zatoulanému jablku z rajského stromu poznání dobra a zla. Kdyby si z něj nějaký člověk ukousl, mělo by to nedozírné následky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A jak se to jablko v městečku ocitlo? Petronela v jeho službě u Nebeské brány pokouší čert Uriáš a výsledkem jejich tahanice je spadlé jablko poznání na zem. Pán Bůh (Jiří Bartoška) se hrozně rozčílil a pošle oba výtečníky, aby jej přinesli zpět. Pokud tedy nechtějí být proměněni v hvězdnou mlhovinu.

Anežka ono jablko najde, ale cesta k jeho návratu zpět se během předvečeru svátku Svatého Mikuláše zkomplikuje. Jablek je tu víc, stejně jako konkurenčních mikulášských partiček a zájemců o krásnou maminku Anežky. Osobní zájmy se začínají promíchávat s těmi božskými a cesta k nalezení lásky, přátelství, poznání sebe sama i schopnosti odpuštění bude ještě klikatá.

Vtipná hra s biblickými odkazy

Režisér Jiří Strach ji ale dovede vybavit velmi lidským rozměrem, byť se jedná o záležitosti božské. Vtipná hra s biblickou mytologií se rozehrává za pomoci situací, odkazů (Kladivo na čarodějnice) i dialogů. Služba u Nebeské brány připomíná činnost prověrkových komisí, apoštolové na schůzi řeší dluh za Poslední večeři.

Kocovina nebeských obyvatel je vysvětlována nácvikem na Silvestra u svatého Silvestra nebo vodou, proměněnou na víno. Když se Pán Bůh zlobí na Petronela za rozlité víno, říká, že on nikdy nic nerozlil. A Panna Maria (Klára Issová) mu oponuje s tím, co tedy byla tedy potopa světa?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nebeský provoz má úřednický i mile domácký ráz, zabydlený spoustou postav, jež ztvárňují populární herci, režiséři, zpěváci a osobnosti veřejného života. Od Jiřího Bartošky jako Pána Boha, přes Josefa Abrháma, Veroniku Žilkovou, Matěje Hádka, Martina Hubu, Karla Smyczka, Lucii Bílou až po prezidentského kandidáta Michala Horáčka s účesem alá Ondřej Hejma. Jde vesměs o camea nebo epizodní role, která nacházejí svůj otisk i na zemi (Viktor Preiss, Marián Labuda).

Největší prostor vedle sehrané ústřední dvojky dostává osobitá Anna Čtvrtníčková a její zásadová filmová maminka Vica Kerekes. Vojta Dyk jako prodavač párků je postavou důležitou, která ale nedostává v příběhu prostor, který by ji měl náležet. Proto ono zakončení působí tak uspěchaně.

Náběh k další vánoční klasice

Co se oproti jedničce změnilo, je skutečnost, že se oba nebeští vyslanci musí na zemi mnohem víc spoléhat na sebe a svou schopnost improvizace a ne tolik na nadpřirozené schopnosti. S artefakty jako zlatý klíč od Očistce se zachází trochu nekonzistentně, stejně jako s celým systémem napravování hříšníků v Očistci. Dobře je to vidět na scéně s Herodem v podání Romana Luknára. Však také Petronel reptá na šéfa, že odpustí snad každému. Motiv odpuštění k vánoční pohádce s křesťanským podtextem patří. Ale i to, že zlo by mělo být potrestáno.

Jiří Strach přichází s pokračováním, které má šanci zasáhnout rodiče i jejich ratolesti. Prohlubuje to, co v jedničce fungovalo, tedy onu parťáckou chemii ústřední svárlivé dvojice a vtipné odkazy k biblické mytologii. A přidává dickensovský rozměr ústřední zápletky a kouzelnou scenérii zasněženého Českého Krumlova. První Anděl Páně před jedenácti lety se stal uctívanou vánoční klasikou, dvojka ji bude v diváckém přijetí následovat.

Anděl Páně 2

  • Žánr: pohádka
  • www.andelpane2film.cz/
  • Česko, 2016
  • Scénář: Marek Epstein, Jiří Strach
  • Režie: Jiří Strach
  • Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Anna Čtvrtníčková, Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Vojtěch Dyk, Pavel Liška, Stanislav Majer, Marek Taclík, Marián Labuda, Viktor Preiss
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 01. 12. 2016
Anděl Páně 2
film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály