Anglické jahody: recenze filmu

18. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Srpen 1968 je tématem, na který si zatím moc tvůrců netrouflo. Jak dopadl pokus o filmové zpracování této pro náš národ zlomové události?

„Malé“ a „velké“ dějiny

Letošní rok se stal příležitostí k bilancování událostí, spojených s osudovými osmičkami na konci letopočtů zlomových okamžiků našich dějin. O srpnovou okupaci roku 1968, již má velká část národa stále v živé paměti, se tvůrci v minulých letech spíš otírali, než že by se snažili využít dramatický potenciál tohoto bolestného a traumatizujícího tématu. Janu Hřebejkovi v Pelíšcích, Petru Nikolaevovi v Báječných letech pod psa a Filipovi Renčovi v retromuzikálu Rebelové posloužil dějinný zvrat jen jako rámcové pozadí pro rozehrání humorně nostalgického ohlédnutí. V posledních týdnech se k tomuto roku vrací třetí řada seriálu Zdivočelá země a experimentální pseudodokument Holka Ferrari Dino Jana Němce.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Scenárista Martin Šafránek, vycházejíc částečně ze svých vzpomínek, přináší vyfabulovaný příběh, v němž se snaží o ne-černobílé vidění tehdejších událostí a nestranný pohled na obě strany znepřátelených barikád.

Na ploše dvou dnů proplétá tři dějové linie, v nichž se mísí malé dějiny s těmi velkými. Individuální rovinu zastupují osudy jednotlivých členů rodiny Sinkových. Ta první má ráz ryze intimní a druhá slouží jako společenský komentář k probíhajícím událostem. Třetí, dějově velmi volně přilepená a zdánlivě okrajová, je nejvíc emotivní, neboť se v ní hraje o lidské životy dvou nedospělých chlapců. Splňuje funkci historického mementa i metafory o porobeném národě, ale z příběhu se spíš vyděluje, než aby byla jeho přirozenou součástí.

 

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Paralelní linie jsou vypravěčsky střídány dost mechanicky, tempo snímku díky tomu vázne a je poněkud rozvláčné. Větší zásah střihačských nůžek by neškodil, stejně jako užší propojení dílčích příběhů, mezi nimiž Drha s televizním rutinérstvím víc náhodně přeskakuje než aby promyšleně navazoval a spojoval.

Generační střet

Scenárista přitom využívá absurdně groteskní situaci, v níž se filmová fikce protíná s realitou. Dezorientovaný ruský voják Lebeděv (Alexej Bardukov), zmaten filmovými kulisami a německými nápisy, jež zbyly po natáčení válečného snímku v americké produkci Most u Remagenu, inscenovaného v Davli, se domnívá, že se ocitl na Západě a rozhodne se dezertovat. Na cestě za svobodou potká mladou dvojici, jíž zásadně vstoupí do života. Lehkovážný Tomáš (Ivan Lupták) měl odjet na „sběr jahod“ do Anglie, což je jen zastírací akce pro rozhodnutí emigrovat z tehdejšího Československa. Dívka Táňa (Marie Štípková), k níž ho vážou city, je těhotná a neví, co si s tím počít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tragikomická nejistota mládí, přezíravého ke světu dospělých, je zpodobněna v konfrontaci tří mladých lidí, kteří se trochu netečně potýkají s tím, co se kolem nich děje, neboť jim nedochází vážnost situace, s pohledem rodičovské a prarodičovské generace, ztělesněné v trojúhelníku Tomášových rodičů a jeho babičky. Váhavý otec (Viktor Preiss) poznává, jaké to je, když se jeho vlastní ideály střetnou s realitou. Zoufale touží postavit se na odpor a něco udělat, ale nohy mu svazuje jeho nerozhodnost. Starostlivá matka (Pavla Tomicová) začíná schraňovat zásoby a babička (Nina Divíšková), zapřísáhlá komunistka, lomí rukama a běduje, že se jí zhroutil svět. Toto přeci nejsou ti stejní vojáci, které vítala v pětačtyřicátém roce šeříky.

Komorní atmosféra

Vladimír Drha, podobně jako Jan Hřebejk, projevuje cit pro inscenování komorních scén v rodinném kruhu. Působivě v nich obnažuje všechny strachy i naděje, živené jarním společenským táním a ukazuje, jak dozrávají nebo už se lámou charaktery.

Menší přesvědčivost ale vykazují scény v exteriérech, které doplácejí ve výpravě na skromný rozpočet. Vojenská technika je jen symbolická a spolu s hrstkou komparsistů zrovna nepřispívá k dosažení potřebné autentičnosti obrazu vpádu okupačních vojsk. Tento handicap se režisér snaží dohnat užitím historicky věrohodných kostýmů, dobových artefaktů a archivních zvukových i obrazových materiálů, které věrně ilustrují tehdejší dění v ulicích měst. Jejich černobílý obraz a syrová výpovědní hodnota je ale možná až příliš v kontrastu s prosluněně letní ospalou atmosférou a všeobjímající shovívavou smířlivostí k okupantům, kteří mají mnohem sympatičtější rysy než asijsky vypadající hordy, které nás ve skutečnosti napadly. Jenže i ruští vojáci mají přece své rodiny a nemůžou za rozhodnutí vládce s hustým obočím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudba Tomáše Kluse evokuje dobovou atmosféru a jeho písničky navozují zdání mnohem staršího data vzniku. Chytlavá skladba Malčik pracuje s ruskými motivy, ale je ve snímku k dokreslení děje až otravně nadužívána.

Možná příště?

Spolehliví herci (Preiss, Tomicová, Divíšková) zvládají své party s bravurou, naopak mladí trochu tápou, jejich výkony jsou nevyrovnané a rostou v momentě, kdy se dostanou do dialogového soukolí se zkušenými kolegy (Ivan Lupták). Až se nabízí kacířská myšlenka, jestli by nebylo lepší neopouštět rodinu Sinkových, protože vždy když se děj přesune na chatu do Davle, následuje jen bezradné bloudění po lese, provázené nanicovatými rozhovory.

Marie Štípková jako Táňa vykazuje z trojice ústředních mladých protagonistů největší hereckou bezradnost a její projev se omezuje na křečovité deklamace, jež tají jen v erotikou prodchnutých chvílích, kdy je s charismatickým zběhem sama. Alexej Bardukov navazuje na dobré tradice ruské herecké školy a dostává své pověsti talentované hvězdy. Jen jeho recitace Jeseninových veršů, jež vydává za své, působí poněkud kašírovaně a stylizace do romanticky citlivého poety, jak vypadlého ze stránek dívčího deníčku, je postavě spíš na obtíž, než aby jí to dodávalo na zajímavosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na obranu nezkušených mladých aktérů je ale třeba zároveň říci, že už ve scénáři jsou postavy jen velmi matně prokresleny a jejich motivace nám trochu unikají. Rebelie Tomáše není dostatečně podložená, ani to proč chce vlastně emigrovat a mladík díky tomu působí jako prázdný panák, vybavený ironickými komentáři.

Vladimír Drha přišel s ambiciózním pokusem nahlédnout na zlomový okamžik, který ovlivnil chod našich dějin minimálně na dalších dvacet let, jinak než za pomoci dokumentárního či publicistického tvaru. Pokládá otázky, jak nejlépe reagovat na situaci ohrožení. Zapáleným aktivismem, rezignací nebo zaujetím neutrálního a nevšímavého postoje, jak to předvádí Tomáš? Odpovědi ale jen naznačuje a jeho film bohužel trpí přílišnou upovídaností, malou dramatičností, nejistými mladými protagonisty a vizuálem, jak vystřiženým z televizního seriálu. To vše přispělo k tomu, že se Anglické jahody budou lépe vyjímat v nedělním večerním čase na veřejnoprávní televizi než v kinech.

Klepněte pro větší obrázek 

Anglické jahody

  • Žánr: tragikomedie
  • www.anglickejahody.cz
  • ČR 2008
  • Scénář: Martin Šafránek
  • Režie: Vladimír Drha
  • Hrají: Viktor Preiss, Pavla Tomicová, Nina Divíšková, Ivan Lupták, Marie Štípková, Alexej Bardukov, Miloslav Mejzlík, Alexander Minajev, Nela Boudová, Dáša Bláhová
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 13. 11. 2008

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Teskníte po značce HTC? V Evropě si po dlouhé době můžete koupit nový telefon od této legendy

Teskníte po značce HTC? V Evropě si po dlouhé době můžete koupit nový telefon od této legendy

** HTC představilo telefon, který spolupracuje s brýlemi Vive Flow ** Patří do legendární rodiny smartphonů Desire ** Těšte se na podporu 5G, trojitý fotoaparát i na bezdrátové nabíjení

Martin Chroust
SnapdragonVirtuální realita
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
LEGENDY: Motorola Razr V3. Před 18 lety tato břitva rozsekala všechny konkurenty

LEGENDY: Motorola Razr V3. Před 18 lety tato břitva rozsekala všechny konkurenty

** Neexistuje o moc větších legend než první žiletka Motoroly ** Razr V3 byl oficiálně představen 27. července roku 2004 ** Motorola s ním měla obří úspěch, z nějž těžila mnoho let

Filip Kůžel
LegendyVéčko
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě