Apokalypsa v Hollywoodu: recenze filmu

2. listopadu 2013
TWEET SDÍLET
Dostane se partička zhýralých hollywoodských hvězd do nebe dřív, než je pohltí apokalypsa? A potkají se tam s Hermionou? Odpověď vám nabídne nekorektní komedie Setha Rogena.

Distribuční premiéra tomu chtěla, že dva týdny po sobě jdou do kin filmy, které jsou si tematicky velmi podobné. Po vyvrcholení Cornetto trilogie v podobě komedie Edgara Wrighta U Konce světa tu máme další partičku na mejdanu, která se nachomýtne ke katastrofickým událostem. K jakým a kde, o tom vypovídá již název filmu Apokalypsa v Hollywoodu.

Kolaudační párty

Skupina kamarádů se schází na divokém večírku v domě jednoho z nich. Alkoholu a drog je dostatek, zábava je patřičně uvolněná, vzduchem létají povedené vtípky a narážky a záchod slouží i jako místo, kde se dá oddávat sexuálně nevázanému chování. Prostě nic, co byste neznali.

Tento večírek se ale od těch běžných, které jste zažili na chatě či v domě svých rodičů ve chvíli, kdy se někam zdekovali, liší tím, že se odehrává v Los Angeles. Konkrétně v nové vile herce Jamese Franca, jež svým betonovým charakterem připomíná opevnění kolumbijského drogového barona Pablo Escobara.

Na prestižní hollywoodské adrese se na otevírací, kolaudační párty sešla pestrá směsice Francových přátel. Seth Rogen, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny R. McBride, Craig Robinson, Jason Segel, Paul Rudd, Michael Cera, Aziz Ansari, David Krumholtz a tak bychom mohli pokračovat.

Apatowovská stáj

Pokud znáte filmy jako Zbouchnutá, Superbad, Kopačky, Zack a Miri točí porno, 40 let panic, Tropická bouře, Travička zelená, Fanoušci či Princ a pruďas, budete jistě v obraze, jaký druh humoru vás asi čeká.

Tito herci, vesměs spjatí s produkční stájí scenáristy, režiséra a producenta Judda Apatowa, ovládají spolu s těmi z tzv. Frat Packu (Ben Stiller, Jack Black, Will Ferrell, Vince Vaughn, Owen Wilson, Luke Wilson) současnou americkou komediální produkci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Členové Frat Packu jsou o něco málo starší než jejich kolegové od Apatowa. Společné pro obě party je nejen to, že se ve společných projektech občas potkávají, ale i to, že obě vzešly ze stejného prostředí stand-up vystoupení.

Na večírek k Jamesi Francovi dorazí i Seth Rogen s Jayem Baruchelem. Kámoši, kteří se znají ze seriálu Kolej, základ života (2001), jenž navázal na úspěch jiného seriálu ze školního prostředí v produkci Judda Apatowa Machři a šprti (1999). Právě v něm rozjel svou kariéru nejen Seth Rogen, ale i James Franco a Jason Segel.

Apokalypsa biblických rozměrů

Tito všichni se u Franca sejdou. Jay Baruchel, který se Hollywoodu straní a žije radši v Kanadě (což jeho přátelé považují za pózu) by radši trávil čas jen s Rogenem. Tak jako za starých časů, kdy ještě nebyli tak slavní. Pořádně si zahulit, hrát videohry, zmařit pár piv.

Jeho představu ideálně stráveného večera s kámošem ale zničí právě Rogen, který svého hosta vytáhne k Francovi. Mimo výše vyjmenovaných dvorních komiků z Apatowovy stáje je tu i Rihanna, které se snaží osahávat zadek totálně sjetej Michael Cera, a představitelka Hermiony z Harryho Pottera Emma Watson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zábava probíhá v domě i na zahradě před ním, když tu dojde k události, jež zprvu vypadá jako zemětřesení. Ukáže se ale, že to co postihlo Hollywood a posléze celý svět, není ani zemětřesení, ani invaze UFO nebo útok zombie. Ale apokalypsa a to biblických rozměrů.

Vše začne kolem hořet, město je v plamenech, infrastruktura nefunguje a zem se propadá. První obětí soudného dne se stane slizký Michael Cera (zřejmě za své chování na záchodě), ale do jámy pekelné, jež se otevřela před Francových domem, záhy zahučí i Rihanna a ostatní.

Ponorková nemoc

Zachrání se jen James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Craig Robinson a Jay Baruchel, kteří se před dopady apokalypsy skryjí ve Francově betonové rezidenci. Po nebezpečné noci k nim ráno ještě přibude Danny McBride, kterého na mejdan nikdo nepozval. Asi proto, že jeho sebestředné a agresivní chování leze nejen majiteli vily na nervy.

Zásob extáze, koksu a marihuany je celkem dost, horší už to je s jídlem a hlavně vodou, která postupně dochází. Proto je třeba v situaci okolního ohrožení podnikat výpravy za jejím získáním. Kdo se ale obětuje?

Skupina slavných herců se snaží přežít. S pistolí na slepé náboje a baseballovou pálkou to ale nebude tak jednoduché. Atmosféra houstne a zesiluje už předtím neumně skrývaná ponorková nemoc a nevraživost mezi jednotlivými zachráněnými přáteli. Sami o sobě a my jako diváci o nich se dozvídáme věci, které měly zůstat radši skryté.

Pokřivené verze sebe samých

Samotný děj je poměrně triviální. To, čím film nejvíc baví, je způsob, kterým si známí herci utahují sami ze sebe a své mediální slávy. Herci vycházejí vstříc představám, živeným bulvárem, o tom, jak žijí hollywoodské hvězdy a jak se baví. A dovádí tyto představy do extrému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpočátku se prezentují tak, jak si je fanoušci vysnili na základě jejich nejznámějších rolí. Tedy jako věčně usměvavé a uvolněné pohodáře, kteří ze sebe nenuceně sypou hlášky, které by se daly v mžiku proměňovat ve filmové gagy. Holdují přitom omamným látkám, bydlí v honosných sídlech a opájí se svou vlastní jedinečností, vyplývající z jejich momentální slávy.

Herci hrají sami sebe, ale v posunuté, karikaturní rovině. Vytváří tak alternativní či pokřivené verze sebe samých. Pomocí nich si dělají legraci ze sebe, svých kolegů a kamarádů, i kariér a filmů, které je vynesly tam, kde se dnes nacházejí.

Utahování si z mediálního obrazu

Utahují si z toho, jak jsou oni sami veřejností vnímáni. Tedy jako sebestředné celebrity, žijící v jakémsi hollywoodském mikrokosmu, který je zcela odtržen od reálného světa. Reflektují přitom i to, že dostávají pohádkové honoráře za účinkování ve filmech, kterým oni přikládají větší váhu, než je jejich skutečná hodnota.

Situace ohrožení okolní apokalypsou pak slouží k tomu, aby se lépe vybarvily jejich charaktery. Ve stupňujících se hádkách a konfliktech se obnažuje jejich malichernost, zbabělost, povýšenost, pokrytectví a další negativní vlastnosti, na něž si vzpomenete.

Pro příklad, když se o někom z nich píše, že je to nadutý snob (James Franco), tak ho dostanete v podobě, u níž nebudete váhat, zda tomu tak opravdu je. Velkou předností přístupu, který herci ke svému mediálnímu obrazu zvolili je, že se pohybuje velice vyváženě na hraně realistické uvěřitelnosti a nadsázky a karikatury.

Kolísavá úroveň vtipů a gagů

Seth Rogen příběh napsal a zrežíroval se svým přítelem z dětství, scenáristou Evanem Goldbergem (Superbad, Travička zelená, Zelený sršeň, Sousedská hlídka). A je třeba říci, že scénář tohoto filmu patří k nejvýstřednějším počinům jeho kariéry.

Docela by mě v této souvislosti zajímalo, jak vypadaly jeho studiové schvalovačky, protože film se snaží celkem úspěšně nabudit zdání improvizované nebo polo-improvizované záležitosti, která vznikla hlavně pro radost všech zúčastněných.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že tomu tak možná opravdu bylo, tomu by odpovídala i kolísavá úroveň vtipů, legrácek, hlášek a gagů, jimiž se komedie prezentuje. Je jich opravdu hodně a ne všechny vycházejí a fungují, tak jak by měly. Zda to bylo z důvodu improvizace nebo neodhadnutí citu pro míru, je těžké zpětně posuzovat.

Chybějící dramaturgický supervizor

Nejvíc se zdá, že celému projektu chyběl nějaký dramaturgický supervizor, který by měl nad řáděním kamarádů nadhled a upřímně jim řekl, že toto už je moc, toto nefunguje, toto je třeba zkrátit nebo úplně vynechat a podobně.

Některé scény jsou totiž příliš dlouhé a na konci se nedostavuje kýžená humorná pointa nebo je přetáhnutá (masturbace Dannyho McBridea). Kdo Rogenův humor nebo humor některých jeho kolegů (Danny McBride) zná, tak ví, že se pohybuje mnohdy hodně za hranou korektnosti, bývá hrubozrnný a nebojí se (někdy ke škodě věci) i situací vyloženě fekálních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Seth Rogen má ale zároveň velký dar kombinovat humor konverzační a situační do podoby, v němž se narážky na tělní tekutiny snesou s mnohem sofistikovanějším způsobem zábavy, plné aluzí a narážek na předchozí tvorbu herců.

Ten, kdo herce v tomto filmu vystupující a jejich tvorbu zná, bude ve výhodě. Lépe přijme jejich (a je jedno jak moc předstírané) animozity i vzájemné narážky. Pochopíte z nich třeba, jak moc jsou pyšní na to, že vedle komediálních rolí dostávají i ty dramatické (Moneyball, 127 hodin), za něž se dávají oscarové vavříny.

Kdo (ne)chtěl znásilnit Hermionu?

Dialogy jsou vtipně napsané a záleží opravdu jen na vaší míře vkusu, jestli vám tento „apatowovský“ nebo „rogenovský“ humor sedí. Pokud máte rádi některé z výše zmíněných filmů, v nichž se protagonisté Apokalypsy v Hollywoodu objevili, sedne vám i ona. Pokud ne, nebo se s tímto druhem humoru potkáváte poprvé, může se dostavit rozčarování či zklamání.

Přes kolísavou úroveň vtipů ale mají stále navrch ty zdařilé nad těmi trapnými, nevycházejícími nebo nemístnými. Mezi ty vůbec nejlepší patří scéna s Emmou Watson, která se vrátí do vily, kde chce nalézt útočiště. Při pohledu na její tělesnou konstituci její herečtí kolegové usoudí, že se s ní nemusí dělit o jídlo a že jí stačí zbytky. Přítomnost křehké Hermiony v čistě mužské společnosti zároveň pány vybudí k debatě o hypotetické možnosti jejího znásilnění. Drobná Emma ji uslyší a reaguje na ni se sekerou v ruce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do satirické polohy se snímek dostává v závěru, kdy herci přemýšlí, jak se jejich zhýralá a sobecká ega dostanou v paprscích světla do nebe a zachrání se tak před postupující apokalypsou. Hodně to vypovídá o ryze účelovém přístupu ke křesťanství nebo náboženství vůbec v myslích mnoha lidí.

Velice zdařilé cameo Emmy Watson není osamělé a Channing Tatum na vodítku kanibalismu propadlého Dannyho McBridea má také něco do sebe. Stejně jako reference k vymítačským filmům v podobě vyhánění ďábla z Jonaha Hilla.

Dočká se i hollywoodský herec spásy?

Satan i jeho pomocníci dostanou ve filmu i konkrétní podobu. Triková úroveň těchto scén i ztvárnění celé apokalypsy odpovídá spíš nízkorozpočtovému béčkovému hororu nebo televizní produkci, což tvůrci i vědomě přiznávají.

O vizuální nápaditost tu ale nejde. Apokalypsu v Hollywoodu by si neměli nechat ujít příznivci humoru Setha Rogena, Jonaha Hilla, Jamese Franca a spol, tak jak jej definovaly předchozí komedie z produkční stáje Judda Apatowa.

Herci si se sebemrskačskou radostí utahují sami ze sebe a svého mediálního obrazu a umocňují tak v pokřivené rovině zažité představy fanoušků a médií o chování hollywoodských hvězd. Kterým z nich se podaří zachránit? A co hrozného naopak provedla drobná Hermiona, u níž bude určitě nejen pány zajímat, proč se nedostala do nebe? Odpovědi naleznete v této zdařilé komedii.

Apokalypsa v Hollywoodu

  • Žánr: komedie
  • Původní název: This Is the End
  • www.sonypictures.com/movies/thisistheend/discanddigital/
  • USA 2013
  • Scénář: Seth Rogen, Evan Goldberg
  • Režie: Seth Rogen, Evan Goldberg
  • Hrají: James Franco, Jason Segel, Jonah Hill, Seth Rogen, Michael Cera, Paul Rudd, Emma Watson, Jay Baruchel, Danny McBride, Craig Robinson, Rihanna, Aziz Ansari, David Krumholtz
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 31. 10. 2013

Hodnocení filmu: 7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět