6
Fotogalerie

Apple: Co znamená konec sluchátkového konektoru jack

O konci 3,5 mm jack konektoru nejen na iPhonu se mluví již delší dobu, pojďme se tedy podívat, co by to mohlo znamenat pro trh se sluchátky.

Princip jack konektoru se objevil již před více než sto lety a i přes své nevýhody se stal rozšířeným standardem. Najdeme ho na každých drátových sluchátkách a v nějaké podobě na snad každém zařízení pro poslech hudby. Pokud začne mizet z telefonů, které v současnosti slouží jako nejrozšířenější zdroj sluchátkového poslechu, co to může znamenat pro budoucí vývoj přenosných sluchátek?

Konec standardu a návrat zmatků

Když se podíváme o nějakých deset let zpět, do doby sluchátek zapojovaných do mini USB či jiných konektorů, tak snad každý výrobce měl svůj vlastní typ. Byl jsem velmi šťastný, když všichni výrobci postupně začali přecházet na společný standard 3,5 mm jacku (hned po slepé odbočce s 2,5 mm jackem). A teď nás čeká nová éra točící se kolem konektorů Lightning a také nastupujícího USB-C. Pojí se s tím to, čeho jsme se zabavili – otravné problémy ohledně kompatibility, nutnosti kupovat redukce, nemožnost jednoduše nabíjet telefon a zároveň poslouchat hudbu a najednou i nutnost přemýšlet nad tím, jakou stranou ten konektor vůbec zasunout.

Doporučujeme: Konektor USB-C: Všechno, co o něm potřebujete a chcete vědět

Fiio Bluetooth cable.png

Často se zmiňuje, že nyní nebude nutné spoléhat na audio výstup telefonu, ale posluchač si bude moct připojit libovolný vlastní externí DAC se zesilovačem. Taková zařízení ale existují už léta a v současnosti lze vybírat ze široké škály zařízení v různých cenách a velikostech, od Fiio K1 po Chord Mojo. S chybějícím jackem se do těchto výrobků pustí více výrobců a snad se tedy dočkáme levnějších, lepších a především menších externích DACů.

Fiio K1.jpg
 Fiio K1

Velikost je totiž klíčová, protože takové zařízení se stane nutností pro každého majitele lepších přenosných sluchátek a mít k telefonu připojený další kabel s rozměrnou krabičkou je nepředstavitelně otravné. Osobně vidím budoucnost ve speciálních pouzdrech, která v sobě budou mít tuto elektroniku rovnou zabudovanou. Už v současnosti se prodává takto fungující pouzdro od britské firmy Arcam.

Výměnný kabel nebo rovnou bezdrát?

Nejlépe na tom budou majitelé sluchátek s výměnným kabelem, protože se určitě objeví množství kabelů se zabudovaným převodníkem. A i tento výrobek najdeme již nyní, nabízí ho high-end výrobce sluchátek Audeze. Očekávám, že se do tohoto trhu pustí i někteří z výrobců prémiových sluchátkových kabelů a budou se předhánět, čí kabel nabídne lepší elektroniku.

Westone cable.png

Objeví se určitě tuny sluchátek rovnou vybavených digitálním konektorem a zabudovaným převodníkem. Dokonce už tu taková máme, JBL již uvedl první sluchátka s USB-C konektorem. Kromě nekompatibility takovýchto sluchátek s jakýmkoliv jiným zdrojem zvuku tu ale najednou budeme muset řešit o problém navíc. Už to nebude jen o kvalitě samotných sluchátek, ale i o kvalitě vestavěného převodníku a zesilovače. Dočkáme se tedy jedněch sluchátek prodávaných ve více verzích s odlišnou cenou podle kvality elektroniky?

Audeze.jpg

Jistě se více výrobců zaměří na bluetooth sluchátka, vždyť podle některých statistik už tržby bluetooth sluchátek představují víc než 50% trhu! Pro budoucí zákazníky představuje bezdrátové spojení to nejlepší řešení, protože nebudou muset řešit kompatibilitu konektorů a očekává se tedy velký přesun uživatelů právě na bluetooth sluchátka. Obrovské zvětšení trhu výrazně pomůže dalšímu rozvoji těchto sluchátek a my můžeme pouze doufat, že se postupně bude zvyšovat jejich kvalita a konečně bezdrátová technologie nabídne srovnatelný zvuk s klasickými sluchátky. Pro majitele in-earů s výměnným kabelem bude řešení jednoduché, postačí kabel se zabudovaným bluetooth receiverem, který nabízí například Westone a svou levnější verzi chystá i populární Fiio.

Chytrosti není dosti

Největší vývoj se ale dá očekávat u „chytrých sluchátek“. Ať už půjde o obyčejné potlačování hluku, speciální výrobky pro sport měřící různé biometrické údaje či úplně nové technologie využívající digitální propojení pro lepší zvuk, teď přichází jejich čas. Výrobci se budou předhánět s dodatečnými funkcemi jejich sluchátek, a když štěstí bude přát, objeví se nová technologie, která skutečně nabídne dosud nevídanou kvalitu zvuku a ne jen napůl užitečné funkce okolo.

Chord Mojo.jpg 
Za špičkový přenosný D/A převodník a sluchátkový zesilovač Chord Mojo zaplatíte 15 990 Kč

Jaké další kroky můžeme očekávat od výrobců sluchátek? Firmy jako Beats, Skullcandy, či menší Jays, které se výrazně zaměřují na poslech z telefonů, se budou v blízké budoucnosti čím dál tím více zaměřovat na sluchátka přímo pro digitální konektory. A s klesajícím prodejem klasických sluchátek se můžeme dočkat situace, kdy bude 3,5 mm jack vzácností na přenosných sluchátkách od velkých výrobců.

Jack jen pro audiofily?

Značky věnující se trhu s Hi-fi samozřejmě ve značné míře budou pokračovat s klasickými kabelovými sluchátky, vždyť majitelé přehrávačů třídy Astell & Kern budou stále kupovat jakýkoliv nový drahý model in-earů. Ale i oni budou vystaveni problémům s rozděleným trhem a otázkou, na kterou část trhu se zaměřit.

Arcam case.jpg
 Zůstane 3,5mm Jack výstup pouze ve špičkových přenosných Hi-Res audio přehrávačích?

Co říci závěrem? Pokud máte již v současnosti kvalitní přenosná sluchátka, odstranění 3,5 mm jack konektoru tak v každém případě znamená investici navíc a méně praktické řešení. Velké množství lidí naopak sáhne po nových sluchátkách s bluetooth či digitálním konektorem a výrobci budou nadšení z rekordních prodejů.

Zda obecně dojde k navýšení kvality zvuku, to se teprve ukáže, protože současná generace iPhonů nehraje vůbec špatně a najednou za kvalitu nebude odpovídat Apple, ale naopak stovky různých výrobců. Apple by za kvalitu zvukového výstupu odpovídal jen v případě, že byste k iPhonu koupili sluchátka Beats.

A budoucnost? To se uvidí, v každém případě chystané zrušení běžného sluchátkového výstupu Jack 3,5mm nastaví trend, který budou pravděpodobně následovat další výrobci. Pak je možné, že za čas budou 3,5 mm jack konektor udržovat na živu pouze Hi-fi výrobci a trh s přenosnými Hi-Res přehrávači. 

Foto titulek: Conrad

Určitě si přečtěte

Články odjinud