Apple iPod: 10 let ke slávě aneb jak to všechno začalo

4. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Dnes si už automaticky pod pojmem MP3 přehrávač představíte Apple iPod. Přitom před deseti lety, nebyl vítaný s jednoznačným nadšením.

Rok 2001 má svět spíše spojený s datem 11. září, přitom o měsíc a půl později se začalo psát přelomové období Apple Computer – byl představen první iPod. V té době už nebyly MP3 přehrávače něčím neznámým, pokud jste jej chtěli, nebyl problém jej sehnat, problémem ale byla přece jen vyšší cena, takže i já jsem měl v náprsní kapse raději Discmana na CD než drahý MP3 přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek

Synonymem pro MP3 přehrávač byl Diamond RIO, malý přehrávač se 4 MB (ano megabajty) paměti, rozšiřitelnými přes SD karty. K počítači jste jej připojili přes USB 1.0 a pomalu tam nakopírovali tam MP3 soubory. V té době také prožíval svůj rozkvět Napster – první velká výměnná síť pro MP3 soubory.

Problém s kapacitou vyřešil Creative Nomad Jukebox. První MP3 přehrávač s pevným diskem o kapacitě 6 GB, připojovaný přes USB. V duchu doby připomínal vzhledem spíše přenosný CD přehrávač a podobně měl i „vyřešenou“ ochranu proti otřesům. Na dobíhání autobusu to tedy příliš nebylo. Nomad Jukebox ale přinesl konečně logické uživatelské prostředí. Na černobílém displeji jste si vybírali složky a skladby, dalo se to konečně dobře ovládat. Tlačítka byla sice po přehrávači trochu náhodně rozeseta, přesto Nomad Jukebox patří na čestné místo historie MP3 přehrávačů.

Klepněte pro větší obrázek

Potom v říjnu 2001 Apple představil svůj přehrávač iPod – malé rozměry (menší než Nomad Jukebox) 5 GB nebo 10 GB disk, netradiční ovládací kolečko a vyšší cena než konkurence. Zatímco dnes jsou iPody a další kapesní zařízení zcela vlastním světem pod křídly Apple, tehdy kralovaly počítače a iPod byl také zamýšlený jako podpora prodeje počítačů Apple – na ničem jiném než na Apple počítači jste jej nemohli naplnit písničkami.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti ostatním USB 1.0 přehrávačům používal rychlé připojení přes FireWire (tedy rychlostmi blíže USB 2.0) a především měl Clickwheel – otočné kolečko pro posun v nabídkách a skladbách. První iPod jej měl ještě mechanické – skutečně se otáčelo. Pozdější generace jej nahradily kruhovým touchpadem.

První generaci iPodu jsme testovali i v našem časopisu Computer, popravdě jsme ale z něj byli rozpačití. Apple počítač jsme nikdo neměli, takže jsme si přehráli těch pár skladeb, co tam už bylo nakopírováno, pochválili clickwheel a bez nějakého zdržování přehrávač zase vrátili jako exotiku pro podivný uzavřený svět Apple. Navíc ta cena, první generace s 5GB diskem se u nás prodávala za 20 069 Kč! Náš test MP3 přehrávačů v létě 2002 vyhrál Creative Nomad Jukebox 3 s 20GB diskem (už měl USB i FireWIre) a cenou 13 900 Kč.

Vstup do Windows světa

O rok později konečně iPod otevřel podporu i pro uživatele Windows, byť to ještě nebyly iTunes ale dnes už pozapomenutý MusicMatch (nikoli program Applu). Druhá generace ale stále nabídla jen FireWire, takže naprostá většina Windows počítačů stejně mohla jen smutně koukat. Druhá generace z roku 2002 tak byla jen takovou sondáží, zda má smysl oslovit i konkurenční platformu, zda to nebude mít poškozující vliv na prodeje počítačů Apple.

Teprve třetí generaci z roku 2003 můžeme pokládat za tu pravou revoluci, kterou iPod znamenal pro celý hudební průmysl. Až v této generaci Apple odhodil myšlenku „Chcete iPod? Kupte si Apple počítač!“ a otevřel naplno celou novou divizi, což následně v roce 2007 po otevření dalšího světa v podobě iPhonu vedlo k přejmenování Apple Computers na Apple. Třetí generace jako první nabídla dnes již všudypřítomný dokovací konektor, USB konektivitu, kapacity až 40 GB a především iTunes Music Store.

Obchod s hudbou - ta pravá revoluce

Zatímco Napster, který zpopularizoval výměnné sítě, fungoval jen pár let, jeho myšlenku vylepšily nové výměnné sítě Kazaa, eMule nebo Gnutella, které nebyly tak jednoduše napadnutelné a zlikvidovatelné. Používali je prakticky všichni a hudební průmysl se dostal pod enormní tlak. Z arogantních králů se stali zoufalí tonoucí a Jobs jim podal stéblo. Jeho nabídka „jedna skladba za dolar“ by byla před pár lety nemyslitelná, v roce 2003 se mu ale podařilo dostat oslabené vydavatele k jednacímu stolu a iTunes Music Store mohl začít.

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2003 tedy vznikl skutečný samostatný ekosystém – hudební přehrávač + obchod s hudbou. Do té doby byl iPod součástí ekosystému Apple počítačů. Obslužný software iTunes 4.1 se konečně objevil i na Windows a nemuseli jste si pro plný zážitek z iPodu kupovat Apple počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Rok 2004 s příchodem levnějšího iPodu Mini pak znamenal průlom i do levnější cenové kategorie a výrazné rozšíření uživatelské základny. Okamžitě se z Mini stal nejprodávanější iPod a o to překvapivější bylo jeho nahrazení iPodem Nano v roce 2005. Důvod byl ale jednoduchý. Mini ještě používal pevný disk, konkrétně IBM Microdrive, Nano se stal prvním čistě flashovým iPodem.

Největší změnou je žádná změna

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Letošní rok 2011 je pro řadu iPod také docela přelomový – po deseti letech se poprvé nezměnil design, vylepšení jsou zcela minimální a roli hlavního tahouna převzal iPhone 4S. I z iPhonu odvozený iPod Touch se prakticky nezměnil. Ač letos slavíme deset let iPodu a máme legraci z tehdejších kritik drahého omezeného přehrávače, je dobré si uvědomit, že před deseti lety to byl opravdu drahý omezený přehrávač. Byl jen prvním opatrným náznakem vize, která se naplno rozvinula až o dva roky později díky iTunes Music Store.

Témata článku: MP3 a MP4, Apple

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line