Apple iPod nano 4G: test MP3/MP4 přehrávače

27. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Další generace stylu, stylového ovládání, funkcí a kvalitního displeje, to je iPod nano. Podívejme se na něj podrobně.

iPod nano patří mezi velmi oblíbené přehrávače a jejich čtvrtá generace rozhodně nemá v úmyslu na tom něco měnit. Několik dřívějších neduhů bylo úspěšně vyřešeno, zlepšila se výdrž, přibylo pár funkcí a mnohé další. Nabídne také velmi atraktivní design, hliníkové tělo, povrch, který není tak snadné poškrábat nebo dokonce umatlat jako u dřívějších generací a zajímavý zakřivený tvar. Rozhodně vás také zaujme minimální tloušťka, která činí pouhých 6,2 mm – jen těžko budete hledat plošší přehrávač. Dík svým rozměrům tak padne do každé kapsy, aniž by vám jakkoli překážel.

Pořídit si jej můžete s dostatečnými kapacitami 8 či 16 GB, a aby se zalíbil co nejširšímu počtu uživatelů, je nabízen v devíti barevných variacích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Výjimečný displej

Na své malé rozměry zaujímá poměrně velký prostor samotný displej, který se Applu více než povedl. Na svou velikost 30×40 mm nabídne překvapivě velké rozlišení 240×320 pixelů, díky kterému je rastr výjimečně jemný. Oproti většině jiných přehrávačů má tento displej také modernější a velmi kvalitní LED podsvícení.

Multimédií do sytosti, ale až po synchronizaci

V roli přehrávače hudby si přímo poradí s formáty MP3, AAC, ALE, WAV a AIFF. Pro mnohé je tento výčet více než dostatečný, a i přesto, že podporu dalších formátů kdekdo nevyžaduje, za nás si výtku kvůli absenci přehrávání stále živých formátů WMA a OGG zaslouží. Multimediální obsah do iPodu nenahrajete přímo jako u drtivé většiny jiných přehrávačů, ale musíte data synchronizovat. Posloužit k tomu může víceúčelová a nejrozšířenější aplikace iTunes nebo další více či méně známé přehrávače. Podpora pro synchronizaci s iPodem je u některých dostupná po instalaci odpovídajících pluginů. Alternativními programy jsou například WinAmp s Media Library, MediaMonkey, Floola, SharePod, Anapod a mnohé další. Po instalaci pluginu MGTEK může být synchronizačním softwarem i Windows Media Player.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S videi si poradí ve formátu H.264 s kódováním zvuku AAC LC a rozlišením až do 640×480 při 30 snímcích za sekundu. Jedná se v zásadě o soubory s příponou m4v, mp4 a mov, ale nic to nemění na tom, že konverze videa přes synchronizační software je nezřídka nutná. Synchronizovat například videa lze přes více aplikací, ale největší nabídku funkcí máte právě přes iTunes. Nahrávat můžete všemožné podcasty, videa či zpoplatněné hry apod. Výčet funkcí iTunes je ale na úplně jiný článek.

Pokud chcete do iPodu dostat i jiné formáty videa, využijte některý z konvertorů – například Videora, Free iPod Video Converter a jiné. Ač displej nemá zrovna největší rozměry, přehrávaná videa na něm vypadají více než dobře s naprosto plynulými pohyby.

Vzhledem ke koncepci displeje budete mít iPod při sledování videí spíše na ležato. Fotografie se budou automaticky natáčet podle polohy přehrávače a dostanete je do něj opět po synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání pro hravé

Specialitou všech iPodů je do značné míry jejich ovládání. Zde se o něj stará obdobná kruhová dotyková plocha s funkcí tlačítek a potvrzovacím středem Click Wheel jako u předchozích generací nano modelů. Ovládání je velmi pohodlné a přesné a snadno se na něj zvyká. Nicméně někomu se na nepřítomnost fyzických tlačítek může přivykat o něco déle. Ke způsobu ovládání výtku nemáme, ale oproti předchozím generacím nám u této příliš nevyhovovala kruhová plochá, která téměř splývala s okolím a byla jen velmi těžko rozlišitelná od těla přehrávače. Zacílení prstu pouze po hmatu tak nebylo úplně jisté. Pochopitelně nemůže chybět tlačítko hold pro uzamykání ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V každém případě oceňujeme velmi svižnou odezvu přehrávače a líbilo se nám i nově přidané čidlo polohy. To využijete například ve hrách i při poslouchání hudby.Pokud přehrávač natočíte na bok, nabídka na displeji se změní a hudební skladby vybíráte podle rozdělení do jednotlivých alb. Vše je příjemně graficky a animačně zvládnuté, a podobně, jak tomu bylo i již u iPod Touch. Hudbu lze samozřejmě již při počátečním výběru třídit dle mnoha dalších a tradičních parametrů a využít lze i funkce „Genius“, který vyhledává další skladby v knihovně tak, aby k sobě pasovaly. Pokud přehrávačem zatřepete do stran, dojde k přeskočení náhodně vybraných skladeb. Necháme na zvážení, zdali je to praktické řešení, v každém případě je elegantní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tento iPod vám nabídne i celou řadu dalších doplňkových drobností. Je to například upozornění, kalendář, světový čas, kontakty, poznámky, zámek, stopky či hry, z nichž některé využívají i čidlo polohy přehrávače. Část funkcí je samozřejmě plně funkční až po synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Energie má na rozdávání

Dle slov výrobce by měl přehrávač sloužit při sledování filmů 4 hodiny a při přehrávání hudby o dvacet více. Nás příjemně překvapil, že hudební produkci při testování zakončil až po velmi slušných téměř 31 hodinách. Lví podíl na tom měl fakt, že během této doby byl displej (či spíše jeho podsvícení) aktivován jen několikrát na kratší okamžiky. V běžném provozu bude svítit podstatně více a tudíž i výdrž klesne.

Doslova smeknout jsme ale museli před přenosovými rychlostmi, které byly ze všech testovaných přehrávačů jednoznačně nejvyšší. Zápis i čtení se pohybovaly okolo 11 MB/s. iPod nano vás opravdu nebude zdržovat.

Většina z nás si na to již zvykla, ale stále nás trochu mrzí přítomnost speciální konektoru. Připojíte přes něj sice mnohá další zařízení, ale pokud potřebujete jen nahrávat hudbu, musíte s sebou vždy nosit speciální kabel.

Klepněte pro větší obrázek

A co zvuk? iPodí, jak jinak.

Zvukový výstup přehrávačů iPod je často diskutovaným tématem. Nepředstavuje sice naprostou špičku oceňovanou hifisty, ale všem ostatním nabídne zvuk, který nelze označit jinak než za velmi dobrý. S kvalitními sluchátky si lze dopřát vskutku nadstandardní zážitek a jediným omezením může být trochu nižší maximální výkon (u tohoto modelu). S dodanými sluchátky tradičního „iPod“ vzhledu už prožitek samozřejmě není takový, ale v porovnání s jinými dodávanými hrají poměrně dobře. Mají slušné středy, z části hrají i výšky a až na minimální basy mají vcelku vyvážený zvuk.

Jejich konstrukce je, jak známo, univerzální, a tak nemusí sedět každému nebo nemusí být při delším používání pohodlná.

Klepněte pro větší obrázek 

Zvuk lze také do jisté míry korigovat a ve stylu iPodu je to tradičních 22 přednastavených profilů a praktický nastavitelný omezovač hlasitosti.

Nikdo není univerzálnější

Jedna z dalších výhod iPodů je jejich značná kompatibilita s nejrůznějšími zařízeními, ať už jsou to různé reproduktory, přehrávače, monitory nebo přímo autorádia. Nabídka takových zařízení je až neuvěřitelně široká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Existuje i celá řada doplňků, které obvykle spolupracují se všemi nebo většinou iPodů či iPhonů, jen jejich cena nemusí být vždy úplně nejnižší. Mohou to být velmi praktická a kvalitnější sluchátka s ovladačem hlasitosti a mikrofonem přímo na kabelu, univerzální dokovací stanice s ovladačem pro nabíjení a přístup k USB rozhraní počítače, pouzdra na paži pro sport, jiná stylová pouzdra, auto nabíječky, AV kabely pro propojení s televizí, adaptér pro FM rádio a desítky a desítky dalších doplňků. Stačí jen chvíli hledat na internetu a neztratit dodaný dokovací adaptér, který je pro některá z těchto zařízení potřebný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Verdikt

iPod nano je bezesporu velmi zajímavý a atraktivní přehrávač. Z pohledu mnohých ale ani tak nejde o to, jaký je nebo co umí, pro takové především představuje určitý styl. Pokud si ale tento fakt odmyslíme, dokáže zaujmout i kozumenta běžných přehrávačů. Funkce jsou nadstandardní, kvalita nadprůměrná a při přehrávání hudby či videa vás nepříjemně nepřekvapí. Pokud uvážíme i jeho mnohé další možnosti, představuje lákadlo ještě větší.

Apple iPodnano 4G

klady

+ malé rozměry
+ velmi tenký
+ velmi kvalitní displej
+ vysoká rychlost přenosu
+ čeština
+ dlouhá výdrž
+ rychlá odezva
+ čidlo polohy
+ mnoho doplňků a možnosti rozšíření o SW/HW
+ mnoho barevných variant

zápory

- minimální hmatová odezva kruhu
- konverze videa
- slabší výkon
- nepodporuje UMS pro hudbu
- ceny mnohých doplňků
- podpora WMA, OGG

Apple iPodnano 4G

Cena (na internetu) od 3 700 Kč (8 GB), od 4 550 (16 GB)

 • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka (špunty), dokovací adaptér
 • podporované formáty audia po synchronizaci (AAC, MP3, ALE, WAV, AIFF)
 • podporované formáty videa po synchronizaci m4v, mp4, mov; (H.264, MPEG-4, zvuk AAC LC, do 640×480), nutná častá konverze
 • podporované formáty obrazupo synchronizaci (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG)
 • displej 30 × 40 mm / 240 × 320 pixelů (TFT LED) / excelentní kvalita
 • podsvícení displeje/počet barev výborné/neuvedeno
 • časovač vypnutí 15 min – 2 h a při neaktivitě
 • testovaná verze firmwaru 1.02
 • výkon zvukového výstupu neuvedeno
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 11,73/11,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 24 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 30 hodin 40 minut
 • udávaná doba přehrávání (video) 4 hodiny
 • nastavení zvuku 22 profilů + limit hlasitosti
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ne/ne
 • napájení Li-Ion akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • diktafon/formát záznamu ne
 • FM rádio/počet pozic ne
 • nahrávání zvuku/formát záznamu ne
 • doplňky upozornění, kalendáře, světový čas, kontakty, hry, poznámky, známek, stopky, obrázky, video, podcasty, čidlo polohy natočení
 • rozměry (š × v × h) 39 × 91 × 6 mm
 • hmotnost 37 g
 • provedení matné + lesklý displej
 • materiál hliník
 • náchylnost na poškrábání střední
 • vnitřní paměť 8/16 GB/flash

Nižší hodnocení základní tohoto přehrávače neznamená, že by se jednalo o méně kvalitní model, ale tím, že oproti jiným (standardním) přehrávačům z velkého testu MP3 přehrávačů je jeho funkční výbava nižší, či spíše zcela odlišná. Tuto odlišnost zohledňujem v samostatném hodnocení, které se nevztahuje k běžným MP3 přehrávačům.

Hodnocení v porovnání z velkého tesu
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek3/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Hodnocení samostatné
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Test, Apple, Přenosné, MP3 a MP4


Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Returnal je jednou z nejlepších novinek, které jsme si letos mohli zahrát. Studio Housemarque od něj ale ještě nedává ruce pryč.

Martin Nahodil
ReturnalSpekulace
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Malá a úplně bez drátů. Tady je 14 nejlepších sluchátek True Wireless pod stromeček

Malá a úplně bez drátů. Tady je 14 nejlepších sluchátek True Wireless pod stromeček

Sluchátka typu True Wireless zaznamenala takový komerční úspěch, že nezůstal jediný výrobce, který by si je dovolil neprodávat. Vybrali jsme sluchátka, která poměrem ceny k výkonu patří na špičku.

Jaromír Puk
True Wireless
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky