Apple iPod nano 4G: test MP3/MP4 přehrávače

27. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Další generace stylu, stylového ovládání, funkcí a kvalitního displeje, to je iPod nano. Podívejme se na něj podrobně.

iPod nano patří mezi velmi oblíbené přehrávače a jejich čtvrtá generace rozhodně nemá v úmyslu na tom něco měnit. Několik dřívějších neduhů bylo úspěšně vyřešeno, zlepšila se výdrž, přibylo pár funkcí a mnohé další. Nabídne také velmi atraktivní design, hliníkové tělo, povrch, který není tak snadné poškrábat nebo dokonce umatlat jako u dřívějších generací a zajímavý zakřivený tvar. Rozhodně vás také zaujme minimální tloušťka, která činí pouhých 6,2 mm – jen těžko budete hledat plošší přehrávač. Dík svým rozměrům tak padne do každé kapsy, aniž by vám jakkoli překážel.

Pořídit si jej můžete s dostatečnými kapacitami 8 či 16 GB, a aby se zalíbil co nejširšímu počtu uživatelů, je nabízen v devíti barevných variacích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Výjimečný displej

Na své malé rozměry zaujímá poměrně velký prostor samotný displej, který se Applu více než povedl. Na svou velikost 30×40 mm nabídne překvapivě velké rozlišení 240×320 pixelů, díky kterému je rastr výjimečně jemný. Oproti většině jiných přehrávačů má tento displej také modernější a velmi kvalitní LED podsvícení.

Multimédií do sytosti, ale až po synchronizaci

V roli přehrávače hudby si přímo poradí s formáty MP3, AAC, ALE, WAV a AIFF. Pro mnohé je tento výčet více než dostatečný, a i přesto, že podporu dalších formátů kdekdo nevyžaduje, za nás si výtku kvůli absenci přehrávání stále živých formátů WMA a OGG zaslouží. Multimediální obsah do iPodu nenahrajete přímo jako u drtivé většiny jiných přehrávačů, ale musíte data synchronizovat. Posloužit k tomu může víceúčelová a nejrozšířenější aplikace iTunes nebo další více či méně známé přehrávače. Podpora pro synchronizaci s iPodem je u některých dostupná po instalaci odpovídajících pluginů. Alternativními programy jsou například WinAmp s Media Library, MediaMonkey, Floola, SharePod, Anapod a mnohé další. Po instalaci pluginu MGTEK může být synchronizačním softwarem i Windows Media Player.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S videi si poradí ve formátu H.264 s kódováním zvuku AAC LC a rozlišením až do 640×480 při 30 snímcích za sekundu. Jedná se v zásadě o soubory s příponou m4v, mp4 a mov, ale nic to nemění na tom, že konverze videa přes synchronizační software je nezřídka nutná. Synchronizovat například videa lze přes více aplikací, ale největší nabídku funkcí máte právě přes iTunes. Nahrávat můžete všemožné podcasty, videa či zpoplatněné hry apod. Výčet funkcí iTunes je ale na úplně jiný článek.

Pokud chcete do iPodu dostat i jiné formáty videa, využijte některý z konvertorů – například Videora, Free iPod Video Converter a jiné. Ač displej nemá zrovna největší rozměry, přehrávaná videa na něm vypadají více než dobře s naprosto plynulými pohyby.

Vzhledem ke koncepci displeje budete mít iPod při sledování videí spíše na ležato. Fotografie se budou automaticky natáčet podle polohy přehrávače a dostanete je do něj opět po synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání pro hravé

Specialitou všech iPodů je do značné míry jejich ovládání. Zde se o něj stará obdobná kruhová dotyková plocha s funkcí tlačítek a potvrzovacím středem Click Wheel jako u předchozích generací nano modelů. Ovládání je velmi pohodlné a přesné a snadno se na něj zvyká. Nicméně někomu se na nepřítomnost fyzických tlačítek může přivykat o něco déle. Ke způsobu ovládání výtku nemáme, ale oproti předchozím generacím nám u této příliš nevyhovovala kruhová plochá, která téměř splývala s okolím a byla jen velmi těžko rozlišitelná od těla přehrávače. Zacílení prstu pouze po hmatu tak nebylo úplně jisté. Pochopitelně nemůže chybět tlačítko hold pro uzamykání ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V každém případě oceňujeme velmi svižnou odezvu přehrávače a líbilo se nám i nově přidané čidlo polohy. To využijete například ve hrách i při poslouchání hudby.Pokud přehrávač natočíte na bok, nabídka na displeji se změní a hudební skladby vybíráte podle rozdělení do jednotlivých alb. Vše je příjemně graficky a animačně zvládnuté, a podobně, jak tomu bylo i již u iPod Touch. Hudbu lze samozřejmě již při počátečním výběru třídit dle mnoha dalších a tradičních parametrů a využít lze i funkce „Genius“, který vyhledává další skladby v knihovně tak, aby k sobě pasovaly. Pokud přehrávačem zatřepete do stran, dojde k přeskočení náhodně vybraných skladeb. Necháme na zvážení, zdali je to praktické řešení, v každém případě je elegantní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tento iPod vám nabídne i celou řadu dalších doplňkových drobností. Je to například upozornění, kalendář, světový čas, kontakty, poznámky, zámek, stopky či hry, z nichž některé využívají i čidlo polohy přehrávače. Část funkcí je samozřejmě plně funkční až po synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Energie má na rozdávání

Dle slov výrobce by měl přehrávač sloužit při sledování filmů 4 hodiny a při přehrávání hudby o dvacet více. Nás příjemně překvapil, že hudební produkci při testování zakončil až po velmi slušných téměř 31 hodinách. Lví podíl na tom měl fakt, že během této doby byl displej (či spíše jeho podsvícení) aktivován jen několikrát na kratší okamžiky. V běžném provozu bude svítit podstatně více a tudíž i výdrž klesne.

Doslova smeknout jsme ale museli před přenosovými rychlostmi, které byly ze všech testovaných přehrávačů jednoznačně nejvyšší. Zápis i čtení se pohybovaly okolo 11 MB/s. iPod nano vás opravdu nebude zdržovat.

Většina z nás si na to již zvykla, ale stále nás trochu mrzí přítomnost speciální konektoru. Připojíte přes něj sice mnohá další zařízení, ale pokud potřebujete jen nahrávat hudbu, musíte s sebou vždy nosit speciální kabel.

Klepněte pro větší obrázek

A co zvuk? iPodí, jak jinak.

Zvukový výstup přehrávačů iPod je často diskutovaným tématem. Nepředstavuje sice naprostou špičku oceňovanou hifisty, ale všem ostatním nabídne zvuk, který nelze označit jinak než za velmi dobrý. S kvalitními sluchátky si lze dopřát vskutku nadstandardní zážitek a jediným omezením může být trochu nižší maximální výkon (u tohoto modelu). S dodanými sluchátky tradičního „iPod“ vzhledu už prožitek samozřejmě není takový, ale v porovnání s jinými dodávanými hrají poměrně dobře. Mají slušné středy, z části hrají i výšky a až na minimální basy mají vcelku vyvážený zvuk.

Jejich konstrukce je, jak známo, univerzální, a tak nemusí sedět každému nebo nemusí být při delším používání pohodlná.

Klepněte pro větší obrázek 

Zvuk lze také do jisté míry korigovat a ve stylu iPodu je to tradičních 22 přednastavených profilů a praktický nastavitelný omezovač hlasitosti.

Nikdo není univerzálnější

Jedna z dalších výhod iPodů je jejich značná kompatibilita s nejrůznějšími zařízeními, ať už jsou to různé reproduktory, přehrávače, monitory nebo přímo autorádia. Nabídka takových zařízení je až neuvěřitelně široká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Existuje i celá řada doplňků, které obvykle spolupracují se všemi nebo většinou iPodů či iPhonů, jen jejich cena nemusí být vždy úplně nejnižší. Mohou to být velmi praktická a kvalitnější sluchátka s ovladačem hlasitosti a mikrofonem přímo na kabelu, univerzální dokovací stanice s ovladačem pro nabíjení a přístup k USB rozhraní počítače, pouzdra na paži pro sport, jiná stylová pouzdra, auto nabíječky, AV kabely pro propojení s televizí, adaptér pro FM rádio a desítky a desítky dalších doplňků. Stačí jen chvíli hledat na internetu a neztratit dodaný dokovací adaptér, který je pro některá z těchto zařízení potřebný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Verdikt

iPod nano je bezesporu velmi zajímavý a atraktivní přehrávač. Z pohledu mnohých ale ani tak nejde o to, jaký je nebo co umí, pro takové především představuje určitý styl. Pokud si ale tento fakt odmyslíme, dokáže zaujmout i kozumenta běžných přehrávačů. Funkce jsou nadstandardní, kvalita nadprůměrná a při přehrávání hudby či videa vás nepříjemně nepřekvapí. Pokud uvážíme i jeho mnohé další možnosti, představuje lákadlo ještě větší.

Apple iPodnano 4G

klady

+ malé rozměry
+ velmi tenký
+ velmi kvalitní displej
+ vysoká rychlost přenosu
+ čeština
+ dlouhá výdrž
+ rychlá odezva
+ čidlo polohy
+ mnoho doplňků a možnosti rozšíření o SW/HW
+ mnoho barevných variant

zápory

- minimální hmatová odezva kruhu
- konverze videa
- slabší výkon
- nepodporuje UMS pro hudbu
- ceny mnohých doplňků
- podpora WMA, OGG

Apple iPodnano 4G

Cena (na internetu) od 3 700 Kč (8 GB), od 4 550 (16 GB)

 • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka (špunty), dokovací adaptér
 • podporované formáty audia po synchronizaci (AAC, MP3, ALE, WAV, AIFF)
 • podporované formáty videa po synchronizaci m4v, mp4, mov; (H.264, MPEG-4, zvuk AAC LC, do 640×480), nutná častá konverze
 • podporované formáty obrazupo synchronizaci (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG)
 • displej 30 × 40 mm / 240 × 320 pixelů (TFT LED) / excelentní kvalita
 • podsvícení displeje/počet barev výborné/neuvedeno
 • časovač vypnutí 15 min – 2 h a při neaktivitě
 • testovaná verze firmwaru 1.02
 • výkon zvukového výstupu neuvedeno
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 11,73/11,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 24 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 30 hodin 40 minut
 • udávaná doba přehrávání (video) 4 hodiny
 • nastavení zvuku 22 profilů + limit hlasitosti
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ne/ne
 • napájení Li-Ion akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • diktafon/formát záznamu ne
 • FM rádio/počet pozic ne
 • nahrávání zvuku/formát záznamu ne
 • doplňky upozornění, kalendáře, světový čas, kontakty, hry, poznámky, známek, stopky, obrázky, video, podcasty, čidlo polohy natočení
 • rozměry (š × v × h) 39 × 91 × 6 mm
 • hmotnost 37 g
 • provedení matné + lesklý displej
 • materiál hliník
 • náchylnost na poškrábání střední
 • vnitřní paměť 8/16 GB/flash

Nižší hodnocení základní tohoto přehrávače neznamená, že by se jednalo o méně kvalitní model, ale tím, že oproti jiným (standardním) přehrávačům z velkého testu MP3 přehrávačů je jeho funkční výbava nižší, či spíše zcela odlišná. Tuto odlišnost zohledňujem v samostatném hodnocení, které se nevztahuje k běžným MP3 přehrávačům.

Hodnocení v porovnání z velkého tesu
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek3/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Hodnocení samostatné
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Přenosné, Test, MP3 a MP4, Apple

Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

** Čtečka jednoho otisku prstu je dnes nepsaný bezpečnostní standard ** Výrobci se dvěma otisky najednou spíše jen experimentují ** Samsung má do tří let na telefonech skenovat tři prsty najednou

Martin Chroust
Čtečka otisků v displejiTechnologie
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět