Apple iPod Nano 6. generace: test MP3 přehrávače

26. dubna 2011
TWEET SDÍLET
Stylové hodinky nebo povedený přehrávač s výborným zvukem? Na sport je Nano dost drahá hračička, aplikace a hry nemá, vyplatí se ho kupovat?
hce counter

Zatímco u nynější evoluce iPodů se Shuffle vrátil k osvědčenému konceptu dřívější generace, Touch znovu kopíruje iPhone (na Classic se bohužel zapomíná), tak Nano bylo relativně velkým překvapením. I když se o jeho zevnějšku v této podobě často diskutovalo, nějak jsem nečekal, že k tomu výrobce opravdu přistoupí. Nano nově dostalo dotykový displej. Ovládání tedy přišlo o jeden ze svých charakteristických prvků, Clickwheel.

 Klepněte pro větší obrázek

Uříznutý spodek

Nano šesté generace vypadá trochu, jakoby designéři jen uřízli Nano 2. generace a doplnili dotykovým displejem. Nakonec to není zas tak daleko od pravdy. Přehrávač není zdaleka tak tenký jako předchozí generace, k tloušťce se přidává ještě klip na opasek. Naopak díky ostatním rozměrům se vejde opravdu kamkoli. Klip na opasek má ale jednu nevýhodu. V mokrých rukách klouže, takže po běhu ho asi jen tak neodepnete. Přehrávače iPod Nano díky svému kovovému tělu dokáží vydržet relativně dlouhou dobu, a tak asi z tohoto důvodu Apple upustil od možnosti klip na opasek zcela odepnout. Poškodilo by to vůle na mechanismu, ale na druhou stranu by se přehrávač stal opravdu miniaturním.

Na celém přehrávači jsou jen tři tlačítka. Dvě pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro uspání. Díky velikosti iPodu je alespoň pro mě občas problém prsty poskládat tak, abych dostatečně silně zmáčkl pro úpravu hlasitostil. Naštěstí dámská ruka s tímto ovládáním neměla problémy. Funkcí VoiceOver lze mnoho peripetií s ovládáním vyřešit, jenže dodávaná sluchátka nejsou zrovna moje krevní skupina (ačkoliv pravověrní tvrdí, že po stovkách hodinách hrají výborně). Takže je potřeba redukce, a tu jsem neměl k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Displej s velikostí 1,54 palce dostal poměr stran 1:1. V době, kdy se snad každý výrobce snaží vyrobit co nejširší displeje, to je trochu zvlástní krok. Naopak ho lze chápat vzhledem k nutnosti dodržet rozměry zařízení. Citlivost na dotyk je prakticky stejná jako u iPhone 4, přestože Nano nemá Retina displej ani iOS. Jak se u výrobce sluší a patří, rastr má solidní rozlišení 240x240 px (pěkných 220 dpi).

Zobrazení si lze ale otočit, podobně jako když na iPhone otáčíte fotografie. Barva, sytost, jas mi přijdou ukázkové. Oproti dnes už postaršímu Cowonu D2 je rozdíl vidět ihned.

iPhone vzorem

Změnu stylu ovládání nového modelu bude půlka uživatelů milovat, půlka nenávidět. Logika menu je typicky příkladná, nastavení jsou tam, kde mají být. Menu tedy kopíruje zavedený trend daný iPhonem první generace. Kdo ví, jestli se brzo vůbec objeví struktura ovládání překonávající současný fenomén „looks like Apple“. Díky absenci tlačítka Home pro návrat na základní obrazovku se musíte pohybovat v menu jen gesty prstem. Avšak to je někdy z hlouby nabídky příliš krkolomné.

Zobrazení lze otáčet na všechny strany, příjemně lze pak přečíst co se děje, a to při jakémkoliv uchycení. Nemůže chybět další moderní vychytávka, jako je přesun ikon po plochách podle vašeho využití. Na pozadí ikon si vyberete předpřipravené obrázky, své si bohužel nedodáte ani přes iTunes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako obvykle si nejdříve představíme přehrávání hudby. Už zde není obvyklá hierarchie hudba – interpret – píseň, ale přímo ikonky řazení knihovny. Hledání na malinkatém displeji si lze urychlit podobně jako u iOS zařízení podržením rollovacího sloupku a vybíráním písmene. Samotné přehrávání je trochu složitější než u minulé generace. Máme zde dvě obrazovky (případně třetí podle ID3 tagu) – jedna přímo s ovládacími tlačítky, druhá s možností posuvu v písni, dalšími nastaveními jako Shuffle, Random, Repeat a podobně. Někdo by mohl poznamenat, že nečekaná je absence Cover Flow. Jenže na takhle malém displeji nemá funkce význam ani z estetického, ani z praktického hlediska.

Při přehrávání po chvíli zmizí ovládací tlačítka přehrání a můžete se kochat obalem alba. Ve chvíli, kdy potřebujete rychle přepínat/vypínat přehrávání, tak funkce jen zdržuje. Styl nabídek pak už zůstává stejný jako u jiných přístrojů Apple a minulé generace přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Minulý rok jsem se v recenzi předchozí generace zmínil, že Nano podporuje přehrání videa. Jakoby to byla pro třídu nad tři tisíce povinnost. A vida, Apple mi celou vizi zhatil. Kdo by také chtěl na tak malém displeji pozorovat seriály? Zmizela také jakákoliv hra. Asi se počítá s hrami v mobilu. Přitom hrátek by stačilo jen pár. Klidně od fanoušků, nějaký arkanoid. Ale to nad uzavřeností Apple pláči na špatném místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Naopak šestá generace navazuje na předchozí mnoha funkcemi, i když nijak obohacenými. Zůstává nám rádio, které stále funguje jen při zapojených sluchátkách. Ty slouží jako anténa. Už tedy známe Live Pause a RDS. Už jsme se také setkali s krokoměrem a s ním spojenými funkcemi. Díky velikosti tedy stačí jen boty Nike+ a z Nano se stal jednoduchý tréninkový nástroj.

Malé Nano ≠ špatný zvuk

Jakkoliv Apple zmenšil celé Nano na minimum, nečekaně se to přímo nedotklo zvuku. Už jsme jistou dobu zvyklý, že od doby iPhone třetí generace má Apple jeden nejlepších výstupů v přenosné kategorii. Nakonec je ale rozdíl mezi iPhone 4 a Nano šesté generace pro mnoho uživatelů neznatelný, rozdíly jsou minimální a slyšitelné jen se sluchátky té nejvyšší třídy. Oproti Cowonu D2 lehounce prohrává na přesnosti basu a celkové zastřenosti. Cowon pak naopak nestíhá iPhone 4 (testováno na Audio-Technica ES7). Až mi to vneslo úsměv do tváře, když jsem po městě poslouchal tak malé zařízení, Nano hrálo výborně. Neřeším zde však nejvyšší řady přehrávačů jako Colofly nebo Hifiman.

Klepněte pro větší obrázek 

Navzdory nano rozměrům by měl přehrávač vydržet až 24 hodin. Stačí se trochu snažit a baterie je pryč klidně za deset hodin. Průměr jsem měl přibližně okolo 13-ti hodin. Kdo ví, jestli za to může digitalizer. Bohužel ta vlastnost mne dost zklamala.

Asi se zde nebudu rozepisovat ke zbývajícím funkcím, jsou identické jako u předchozí generace a většinou notoricky známé. Abych ale nezapomněl na důležitou změnu. Chybí reproduktor. Asi nebylo kam ho už v tělíčku zabudovat. Alespoň vás nebudou náctiletí v autobusu otravovat. Ach, vlastně na to už mají iPhone.

Evoluce konceptu

Apple přišel s absolutně přepracovaným pojetím modelu Nano. Podle ohlasů na AVfóru o zájem však nepřišli. Jenže se díky dostání slovu Nano otevřela nová díra v portfoliu iPod. Zjednodušeně řečeno: Shuffle je na běhání, Classic na celou sbírku, Touch pro hračičky. Na sport je Nano dost drahá hračička, aplikace a hry nemá. Trochu se nabízí ho srovnat s Clipem+ od Sandisku. Jenže ten stojí o notný kus peněz méně. Koupě je zcela osobní. Líbí-li se vám Apple design, máte dostatek peněz a jako obvykle máte rádi iTunes, není moc nad čím váhat. Ačkoliv podle hodnocení to pro Nano nevypadá dobře, docela těžko jsem ho opouštěl a s přimhouřením oka bych ho doporučil. Snad bude ta správná cílová skupina :) .

Klady

 • výborný displej
 • jednoduché ovládání
 • zvuk
 • vzhled
 • rozměry, váha
 • obrovské množství prodávaného příslušenství

Zápory

 • klouže v ruce
 • nestandardní konektor
 • iTunes (jako vždy)
 • zdlouhavé ovládání
AVmania hodnotí
výbava 5
displej a ovládání 8
formáty a přehrávání 5
zvuk 9
rychlost přenosu a výdrž 5

 

Apple iPod Nano 6. generace
 

 • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka (pecky), dokovací adaptér
 • podporované formáty audia po synchronizaci (AAC, MP3, Apple Lossless, AIFF, WAV)
 • podporované formáty obrazu (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG)
 • displej dotykový, 1,54 palce / 240 × 240 pixelů (TFT LED)
 • výkon zvukového výstupu: 2 x 24 mW
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 24 hodin
 • nastavení zvuku 22 profilů + limit hlasitosti
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Ion akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • diktafon ano
 • FM rádio/počet pozic ano
 • nahrávání zvuku ano
 • podcasty
 • rozměry (š × v × h) 37.5 × 40.9 × 8.78 mm
 • hmotnost 21,1 g
 • provedení matné + lesklý displej
 • materiál hliník
 • vnitřní paměť 8/16 GB
hce counter

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Test, MP3 a MP4, Apple, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Rozšiřující SSD pro Xbox Series S|X jsou čím dál dražší oproti těm pro PlayStation 5

Rozšiřující SSD pro Xbox Series S|X jsou čím dál dražší oproti těm pro PlayStation 5

Jsou menší a pohodlnější než SSD pro PS5, ale ta cena!

Lukáš Václavík
Xbox Series S|XMicrosoft
Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

** Satelitní komunikaci nemusí mít přímo váš telefon ** Bohatě si vystačíte s doplňkovou krabičkou ** Ta od Garminu vás nenechá ve štychu kdekoliv na světě

Martin Chroust
SatelitKonektivitaGarmin
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zásadní rozdíl mezi Apple Pay a Google Pay: Apple nezajímá, kde platíte, Google chce vědět všechno

Zásadní rozdíl mezi Apple Pay a Google Pay: Apple nezajímá, kde platíte, Google chce vědět všechno

** Apple Pay a Google Pay jsou dvě největší služby pro placení mobilem ** Obě už jsou na trhu několik let a fungují spolehlivě ** Ač pro zákazníka fungují podobně, princip se liší

Martin Miksa
Google PayApple PayMobilní platby
Kdo šetří, ten prodělá. Duel grafických karet Palit GeForce GTX 1630 Dual a Asus Dual Radeon RX 6400

Kdo šetří, ten prodělá. Duel grafických karet Palit GeForce GTX 1630 Dual a Asus Dual Radeon RX 6400

GeForce GTX 1630 a Radeon RX 6400 jsou novým přírůstkem do nižší třídy a názornou ukázkou, jak se nevyplácí šetřit každou stokorunu.

Adam Vágner
Srovnávací testDuelGrafické karty
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

** iOS 16 naučí novým kouskům i starší iPhony ** Jednoznačně nejvíc se nám líbí zamykací obrazovka ** Potěší i editace iMessage nebo zrušení odeslání e-mailu

Adam Kos
Uživatelské prostředíiOS
Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Co takhle pokosit nekonečné vlny nemrtvých? V této hře budete mít možnost, ale příliš zábavy si neužijete.

Michal Maliarov
Mobilní hryRecenzeLogické
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály