18
Fotogalerie

Apple iPod Touch: test přehrávače/počítače

Přehrávač filmů i hudby, který je svojí funkčností, grafikou a ovládáním doveden takřka k dokonalosti.

iPod Touch ani tak nenavazuje na sérii svých rodinných hudebních přehrávačů, je spíše funkčně méně nabitým odvarem iPhone. Samozřejmě už neobsahuje GSM část, takže si s ním nikam nezavoláte, nic nevyfotíte a očekávat musíte i menší počet aplikací a některé zjednodušené. Velkým plusem ale je, že se iPod Touch ještě ztenčil na krásných 8 mm a není tak problém jej nosit po kapsách. Stále se z něj ale nestává jen „obyčejný“ hudební a video přehrávač, stále je to zařízení, které svými funkcemi blíží téměř kapesnímu počítači. Můžeme jej tedy ještě považovat za hudební přehrávač? Pokusíme se o to.

celek.jpg  

Po stránce konstrukční si zaslouží ocenění je výtečný design a velmi kvalitní zpracování. Zadní část přehrávače je z pochromované oceli a většinu přední části zaujímá displej excelentní kvality s dotykovým ovládáním. Ten se může pochlubit fyzickým rozlišením 480×320 pixelů, více než dostatečným (a nastavitelným) podsvícením a velmi dobrou čitelností na přímém slunci.
 

 úhel.jpgvelikost.jpg

K volbě materiálů máme ale jednu estetickou výtku, iPod Touch totiž dokáže být mistrovsky umatlaný. Na zanechávání otisků je náchylná čelní strana, ale několikanásobně více zadní chromovaná. U Applu zřejmě věděli, proč dodávají i kvalitní hadřík na čištění a především leštění. Pokud není vaším koníčkem sběr otisků, považujte hadřík za nezbytnou součást na cesty. 

Napůl nezničitelný

Při prvním ohledání jsme měli strach, jak asi bude přehrávač vypadat za týdny intenzivního používání a hlavně, co si pak počneme se škrábanci na displeji. Nic takového se ale nekoná. Je pravdou, že na škrábance je velmi náchylná zadní strana a pro trvalé estetické následky stačí jediný pád na tvrdou zem nebo několik dní méně opatrného používání. Poškrábat displej je ale vzhledem k jeho vysoké odolnosti složité. My jsme měli jen odvahu na několik tahů klíči (samozřejmě poté, co jsme se dozvěděli o jeho odolnosti) po displeji, které nezanechaly sebemenší stopu. Jiní experti si ale dovolili mnohem více a zprostředkovat vám je můžeme alespoň prostřednictvím videa. Podívat se můžete na testování škrábanců.  
 

Užijte si doteky

Klasických ovládacích prvků na tomto iPodu opravdu moc nenajdete. Prvním je tlačítko na horní straně, která jen zařízení vypíná (uspává) a zapíná. Krátký stisk nebo dlouhá nečinnost iPod uspí a opětovné probuzení nastane prakticky okamžitě, pokud jsme jej ale vypnuli úplně (dlouhým stiskem), probral se do režimu plné činnosti až za 16 sekund.
DSC01589a.jpg
Druhé a poslední tlačítko je uprostřed a slouží pro návrat do základní nabídky a dvojstiskem vám odkudkoli zpřístupní přehrávač hudby
Veškeré další ovládání je nutné řešit prsty, které Apple dovedl u tohoto zařízení takřka k dokonalosti. U většiny přehrávačů s dotykovým displejem jsme si postěžovali, že ovládání není tak svižné a déle se na něj zvyká. V tomto případe je to ale přesně naopak. Celá nabídka i koncepce ovládání je naprosto přizpůsobena ovládání prstem a svižnost bude tím druhým, co vás nadchne. Tím prvním nemůže být nic jiného než výborné grafické zpracování, které je z velké části výtečně animované. Dokonce i virtuální klávesnice při psaní se prsty ovládá zcela bez problémů.
 
Menší prstové orgie si můžete užít i při prohlížení fotografií, rychlým šoupáním prstu listujete mezi obrázky, táhnutím dvou prstů od sebe je zvětšujete, táhnutím k sobě naopak zmenšujete. Tento způsob zoomování využijete všude, kde by to jen mohlo být potřeba – např. při zvětšování webových stránek v prohlížeči.
 
Úvodní nabídka je nejen (jak jinak) výtečně graficky zpracována, ale z praktického hlediska i chytře rozdělena do dvou skupin, přičemž jedna skupina sdružuje multimédia a druhá programy a nastavení.
 

DSC01730.jpg

Z programů a tedy i funkcí vám iPod touch nabídne plnohodnotný internetový prohlížeč Safari, rozhraní pro sledování videí z YouTube, kalendář, správce kontaktů, hodiny s více časovými pásmy, stopkami, časovačem i budíkem, dále pak kalkulačku a vstup do nastavení iPodu.
 
Ti, kteří cizím jazykům příliš neholdují, nebudou ale nadšeni z toho, že prostředí není lokalizované. Nicméně české znaky jsou vždy zobrazovány správně.
 
Už přítomnost internetového prohlížeče a možnost sledování videí z YouTube dává tušit, že se tento iPod umí dostat nějakou cestou k internetu. Spojení je výborně řešeno prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi (802.11g). Pokud je bezdrátová síť v dosahu, iPod si ji sám najde a připojí se k ní, samozřejmě se ale umí připojit (po nastavení) i k zabezpečeným sítím.
 
Díky přístupu k internetu mu nedělá problém ani online nákup multimedií v obchodu iTunes. Mrzet ale může to, že u nás se stále nerozběhl. Pokud ale máte o obchodování s iTunes eminentní zájem, je to s malou lstí možné
3.jpg DSC01590.jpg
Zadní chromovaná strana iPodu je narušena jen nápadným krytem Wi-Fi antény

V nastavení si můžete měnit širokou škálu parametrů od Wi-Fi sítě, přes nastavení displeje včetně přizpůsobení okolnímu osvětlení, změnu pozadí, nastavení formátů, zamykání, nastavení hesla, nastavení TV výstupu, parametry zobrazování fotografií a efekty přechodů až po bohaté nastavení internetového prohlížeče.

Přehrávání hudby je i zábava

Přehrávač hudby si poradí s formáty MP3, AAC, Audible (2,3,4), Apple Lossless a WAV. Hodilo by se ještě OGG, ale to bohužel. Vzhledem k tomu, že se jedná o iPod, čtenáře znalé situace jistě nepřekvapí, že jinak, než přes aplikaci iTunes, hudbu do přehrávače nedostanete. Tedy alespoň ne standardní cestou.
 
Program, který se věnuje přehrávání hudby, se neskrývá pod ničím jiným, než pod ikonou Music v základní nabídce. Díky vestavěnému čidlu polohy upravuje přehrávač aktuální zobrazení podle momentálního natočení. Při standardním (svislém) natočení se zobrazuje aktuální album a jeho skladby, případně jeho obrázek. Natočením naležato je k dispozici obrazovka, kde si pohyby po displeji doleva a doprava vybíráte mezi jednotlivými alby, a to v perfektně graficky a animačně zvládnutém prostředí. Tak jako každý iPod, umí i tento třídění a výběr skladeb podle názvu, alba, interpreta či zvolit vlastní playlist.
DSC01732.jpg1.jpg2.jpg
Celou tuto idylku nám ale zastínil jeden malý mráček, na který jsme si ne úplně zvykli. Jednalo se o regulaci hlasitosti, při které nás častý a stále stejný úkon trochu otravoval. Ale netvrdíme, že si na proces vytáhnutí přehrávače z kapsy - odemčení pohybem prstu - změnu hlasitosti pohybem prstu nejde zvyknout. Jde.
 

Výdrž iPodu je jeho další silnou stránkou, nepřetržitého přehrávání hudby si užijete o krapet více než 24 hodin. 

Ideál i na videa

Přímá podpora video formátů sahá na H.264 a MPEG-4 do rozlišení 640×480 pixelů při 30 snímcích za sekundu v souborech typu m4v, mp4 a mov. Ty do přehrávače samozřejmě dostanete opět jen přes iTunes. Nekompatibilní formáty budete muset do podporovaných převádět, iTunes to za vás neudělá. Populární převaděč přesně pro tento účel najdete např. zde
DSC01733.jpg

Před přehráváním videí, které budete provozovat většinou v poloze naležato (máme na mysli přehrávač), si zvolíte z nabídky uložených video souborů, které jsou opatřeny náhledem snímku (trochu neprakticky prvního, kdy se toho ve filmech či seriálech většinou ještě moc neděje) a údajem o celkové délce.

Při přehrávání reaguje iPod odlišně podle doteků. Jedním dotekem na displej se zobrazí ovládací prvky pro pozastavení, přetáčení, skok na další, resp. předchozí video a táhla pro změnu hlasitosti a posuv ve videu. Naopak dvojitým poklepáním měníte zobrazení videa, buď bude v plném rozlišení, nebo oříznutý a přes celou plochu displeje.

Pokud se již bavíme o přehrávání videí, tak upřesníme podporu iPodu pro přehrávání videí přímo z YouTube. Je to možné samozřejmě za předpokladu, že budou videa ve formátu H.264, což o všech bohužel neplatí. 

Zvuk? Samozřejmě na úrovni

Pokud by byla zvuková kvalita na úrovni nejlevnějších asijských mp3 přehrávačů, těžko by iPod Touch budil takový zájem. Výstup je samozřejmě velmi kvalitní bez jakéhokoliv zkreslení, a to i při maximálním zesílení. Výkon je taktéž vysoký a bude bezesporu stačit i těm, kteří si poslech hudby nedokáží vychutnat jinak než jeden metr od obřích festivalových reproduktorů.
 
Sluchátka jsou jednoduchá a téměř tradičního „ipodovského“ vzhledu. O co méně ale mohou upoutat vzhledem, o to více zaujmou přednesem. Poslech je naprosto čistý, bez zkreslení, s vyváženým zvukem, solidními výškami, ale, jak už to tak bývá, poněkud slabšími basy. Nicméně jejich konstrukce je, řekněme, možná až příliš univerzální a každému tato sluchátka nemusí sedět a při delším používání mohou v některých případech i vadit. Jako součást tohoto „přehrávače“, bychom je osobně rádi viděli ještě s regulací hlasitost na kabelu.
 

sluchátka.jpg

Samozřejmě máte možnost zvuk i do jisté míry korigovat. iPod sice nemá vlastní ekvalizér, ale za to nabídne 22 přednastavených profilů a velmi praktický (a sluchu prospěšný) nastavitelný limit hlasitosti. 

Klasická konektivita

Přehrávač je opět vybaven stejným konektorem jako celá rodina iPodů, takže s ním lze používat nejen stejné kabely, ale i většinu přídavných a rozšiřujících zařízení.

Verdikt

Bez váhání musíme říci, že iPod Touch je nejen nejlepším přehrávačem, ale i jedním z nejlepších zařízení jaké kdy Apple vytvořil. Poradí si s přehráváním hudby, videí, prohlížením fotografií, ale můžete s ním brouzdat po internetu, spravovat své kontakty, udělat si z něj diář a nejen to. Displej je velmi kvalitní a dotykové ovládání dovedeno k dokonalosti. Pokud máte zbytečných alespoň 7 000 Kč a potrpíte se na zajímavé a praktické „hračky“, jděte do něj. Zaručujeme vám, že se do něj velmi rychle zamilujete. Ale počítejte s tím, že každá hračka se jednou ohraje a za pár týdnů už z něj nebudete tolik „paf“. I potom vám ale bude praktickým a velmi schopným společníkem. 
 
klady
+ výborné ovládání
+ čidlo polohy natočení
+ velmi kvalitní a odolné provedení
+ množství funkcí
+ Wi-Fi
+ dokonalý displej
+ rychlá odezva
+ výdrž
+ kvalitní zvuk
+ lze hacknout
 
zápory
- přístup k ovládání hlasitosti
- nutná synchronizace přes iTunes
- české prostředí
- na přehrávač větší rozměry
- cena
- častá konverze videa
- podpora OGG
 

Apple iPod Touch

Cena (na internetu) od 6 990 Kč (8 GB), od 10 300 (16 GB), od 11 600 (32 GB)
 
 • podporované formáty audia přes iTunes (AAC, MP3, Audible (2,3,4), WAV, Apple Lossless, AIFF, WAV)
 • podporované formáty videa přes iTunes (H.264, MPEG-4, do rozlišení 640×480 pixelů a 30 snímků /s, kontejnery m4v, mp4, mov)
 • podporované formáty obrazu přes iTunes (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD (pouze MAC), PNG)
 • displej LCD TFT, 74 × 49 mm (480 × 320 pixelů), dotykový
 • bezdrátové sítě Wi-Fi (802.11g)
 • výstupní výkon neuvedeno
 • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
 • odstup signálu od šumu neuvedeno
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) nelze změřit/4,03 MB
 • vnitřní paměť 8/16 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0 (přes redukci), sluchátkový výstup
 • ekvalizér 22 profilů + limit hlasitosti
 • integrovaný reproduktor ne
 • doba startu 16 s (z úplného vypnutí)
 • časovač vypnutí ne
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ne
 • operační systém Windows XP(SP2)/Vista, MAC OS
 • naměřená doba přehrávání hudby 24 hodin 10 minut
 • naměřená doba přehrávání videa 4 hodiny 50 minut
 • hmotnost 120 g
 • rozměry (v × š × h) 110 × 62 × 8 mm
 • FM tuner ne
 • hlasový záznamník ne
 • záznam z linkového vstupu ne
 • akumulátor Li-Ion
 • nabíjení přes USB port (redukce)
 • upgrade firmwaru ano
 • provedení kov + plast
 • náchylnost na poškrábání zadní chromovaná strana ano
 • testovaná verze firmwaru 1.1.2
 • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka, hadřík, redukce pro kolébku, umělohmotný klip
 • stránky výrobce: http://www.apple.com/ipodtouch/guidedtour/
A jak hodnotíme Apple iPod Touch? Výjimečně zde uvedeme dvě hodnocení. Pokud totiž hodnotíme iPod Touch pouze jako MP3/MP4 přehrávač, nedopadne nijak skvěle (6/10). Pokud ovšem nebere jen v potaz přehrávání hudby či videa a hodnotíme jej jako multimediální kapesní počítač, hodnocení dopadne daleko lépe (9/10).
 
AVmania.cz hodnotí - MP3/MP4 přehrávač
vybavaHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png2/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10
AVmania.cz hodnotí - kapesní počítač
vybavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud