11
Fotogalerie

Apple TV: jak jej využít v českých podmínkách (video)

Apple TV se u nás neprodává ani nemá podporu Apple. Přesto ji můžete přetvořit ve výkonný přehrávač s českou podporou. Ukážeme jak.

Kapitoly článku:


Přehrávač, který zvládne téměř všechny formáty i archívy českých televizí díky prostředí XBMC, přehraje bezdrátově fotky z iPadu či iPhonu, u televizoru nezabere téměř žádné místo, je tichý a s minimální spotřebou. Stojí přepočtem pod dva tisíce korun a u nás se přesto neprodává. Tak to je Apple TV. (oživeno: článek byl aktualizován po představení říjnových novinek roku 2011)

Apple TV

Malý a levný přehrávač Apple TV je u nás docela neznámým zařízením. Oficiálně se u nás neprodává, a když už, tak za podstatně vyšší cenu než by odpovídalo sympatické americké ceně 99 dolarů. Můžete jej ale koupit třeba v Německu nebo Velké Británii, byť i tam je cena mírně vyšší (119 €, 101 £).

 

Apple TV má dvě klíčové funkce: jednak je to jediné zařízení k televizoru, které podporuje AirPlay včetně videa – můžete tedy z iPhonu nebo iPadu poslat video a fotky bezdrátově na velký televizor – současně je to zařízení pro pronájem filmů a nákup televizních seriálů přes iTunes Store. No a protože u nás žádný iTunes Store s videem neexistuje, z Apple TV máte jen bezdrátové pojítko pro iPhone nebo počítač s iTunes.

Pokud bychom měli hodnotit Apple TV jako ostatní HD přehrávače, které testujeme, dopadne Apple TV prachbídně. Základní charakteristika je totiž slabá:

  • podporuje výstup jen v rozlišení 720p
  • nemá žádný USB konektor pro externí disky ani čtečku karet
  • zcela chybí analogový výstup videa nebo analogový výstup zvuku
  • nedokáže přehrávat soubory ze síťového serveru, jen z počítače se spuštěným iTunes
  • podporuje minimum formátů, nezná DivX, MKV, SRT titulky
  • minimalistické dálkové ovládání neumožňuje žádné složitější úkony

Současně je v něm ale ukrytý potenciál:

  • v miniaturní krabičce je vše včetně zdroje, u televizoru tedy nezabere téměř žádné místo
  • obsahuje konektor pro Ethernet i vestavěnou bezdrátovou síť 802.11n
  • uvnitř je procesor Apple A4 a systém na bázi iOS, je to tedy v podstatě iPhone 4 s HDMI konektorem
  • výhodou úsporného procesoru je směšná spotřeba. I při přehrávání náročného videa ze sítě se pohybujeme kolem 2-3 W, v klidu je to kolem 1 W
  • výhodou iOS je možnost nahrání vlastních programů, samozřejmě po nutném odemčení ochrany (tzv. jailbreak)

Opravdu se tedy Applu nedivíme, že Apple TV u nás nechce prodávat. Bez úprav se jedná o takřka nepoužitelný přehrávač, který se přinejlepším chová jen jako bezdrátové propojení mobilu či počítače s televizorem, i v tom případě ale jen v několika aplikacích a s podporou pár formátů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud