Apple TV: jak jej využít v českých podmínkách (video)

23. září 2011
TWEET SDÍLET
Apple TV: jak jej využít v českých podmínkách (video)
Apple TV se u nás neprodává ani nemá podporu Apple. Přesto ji můžete přetvořit ve výkonný přehrávač s českou podporou. Ukážeme jak.

Co umí XBMC na Apple TV

Prostředí XMBC, které kombinuje přehrávání médií s internetovými službami má své počátky na původním Xboxu (XBox Media Center - XBMC), ale dnes jej najdete na téměř každé platformě. Existuje verze pro Windows, pro Linux, stáhnout si můžete XBMC v rámci kompaktní distribuce Linuxu Openelec.tv, která se rychle spustí na každém počítači a ani si nevšimnete, že je to vlastně Linux. Navíc má XMBC rozsáhlou komunitu, která nejen zvelebuje samotný XBMC, ale přidává k němu i doplňující moduly.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě přehrávání filmů se tak dozvíte předpověď počasí, přehrajete videa z různých internetových služeb, ale také stáhnete soubory přes BitTorrent nebo zobrazíte RSS zprávy.

V rámci Apple TV vypadá XBMC jinak než základní prostředí, ale i tak je trochu upravené oproti tomu, co je na běžných počítačích. Může za to jednodušší dálkové ovládání Apple TV, které si žádá určité úpravy.

Díky XBMC přehrajete na Apple TV v podstatě všechny soubory včetně MKV ve 1080p, pochopitelně výstup základního Apple TV je omezen na 720p (až případná verze s procesorem A5 zvládne výstup 1080p). Omezení představuje vyšší bitrate videa a zvuku a také HD formáty, které nejsou H.264. Neupravený výstup zvuku je možný na optický konektor či HDMI s následným zpracováním v receiveru, mohou se tím vyřešit problémy se zvukem. Opět platí, že A5 verze Apple TV tento problém nejspíše mít nebude.

Pokud je Apple TV v režimu XBMC, dokáže stále přijímat Airplay požadavky. Pro audio se přehrávání spustí i v XBMC, video Airplay ale ukončí XBMC a odpojí se. Na podruhé se už Airplay rozjede, protože je Apple TV v základním prostředí.

Základním popsaným postupem nainstalujete stabilní verzi XBMC, můžete si ale doinstalovat i nejaktuálnější sestavení, které přinese více funkčnosti, ale s možná horší stabilitou. Aktuální verze tak například přidává podporu pro AirPlay i do XBMC, které tak nespadne do základního prostředí Apple TV.

Rozšiřujeme XBMC

Samotné Apple TV obsahuje 8 GB paměti pro firmware a dočasnou paměť při stahování z internetu. Díky tomu se tam vejde XBMC a také si tam můžete doinstalovat doplňkové moduly. Doporučím vám jediný, a to DMD-XBMC. DMD známe z Xtreameru i Eagetu, kde zajišťují přístup na video servery českých televizí a dalších českých služeb. Doinstalovat jej můžete i do XBMC.

Nahrání do Apple TV ale bude trochu složitější. Potřebovat budete program WinSCP (nebo jiný pro připojení přes SFTP/SCP) a také ZIP soubor se seznamem DMD doplňků (tzv. repozitář).

Klepněte pro větší obrázek

 1. Připojte se přes WinSCP k Apple TV (IP adresu a přihlašovací údaje už znáte)
 2. Přejděte na Apple TV do složky /private/var/mobile/media
 3. Nakopírujte tam stáhnutý ZIP soubor
  Klepněte pro větší obrázek
 4. V XBMC přejděte do systém/nastavení/doplňky, přidejte nový seznam z lokálního umístění, vyberte ve složce Media ZIP soubor s repozitářem doplňků
  Klepněte pro větší obrázek
 5. Nyní přejděte do seznamu repozitáře DMD, pokud je prázdný, podržte dvě sekundy tlačítko menu na dálkovém ovládání a pak vyberte možnost aktualizovat
 6. Nyní si už můžete přidat jednotlivé služby jako iVysílání, Voyo, Primu a další.
  Klepněte pro větší obrázek

Výsledkem úprav, které zaberou stěží půlhodinu, tak máte kompaktní zcela tichý přehrávač podporující přehrávání všech formátů ze sítě a to včetně internetových služeb. K tomu stále funguje bezdrátový přenos videa a zvuku z iPhonů, iPadů a počítačů a všechny další dobré funkce klasického Apple TV.

U Apple TV s procesorem A4 se ale připravte na to, že některá náročnější videa s vyšším bitratem nepřehrajete (přehrajtete 1080p i DTS zvuk, občas i 1080p s DTS zvukem), příliš trhané je vše ve formátu WMV a DVD zdroje také nejsou v aktuální verzi XBMC plynulé. Někdy možná přijde verze Apple TV s procesorem A5, který by měl už utáhnout i náročnější videa.

Témata článku: Domácí kino, Video, HD přehrávače, Apple

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech