9
Fotogalerie

AQ Labrador 24: test reprosoustav

Inovace audiofilských reprosoustav řady Labrador od tuzemského výrobce nemohla zůstat bez povšimnutí.

Předznamenávají změny v designu a především v konstrukci a osazení zvukový posun k lepšímu? Otestovali jsme velmi zajímavý třípásmový model pro univerzální použití.

Kvalita a široký výběr

Jeden metr vysoké třípásmovky se klasické produkci AQ maličko vymykají, zatímco většinu ostatních modelů tvoří poměrně robustní kabinet s basovými měniči o větším průměru, tyhle jsou viditelně štíhlejší. Vzhledem k proporcím jsou zde dva 140 mm basové reproduktory TVM, dále je osazen vynikající 25 mm nový model výškového měniče dánské firmy Vifa a ze stejných končin pocházející 100 mm středotónový Peerless. V přední části výrobce umístil také výstup basreflexu, takže by neměly nastat problémy s podáním basového pásma při umístění sestavy v blízkosti stěn místnosti.

DSC09279.jpg DSC09283.jpg zadek.jpg

První, co mne při bližším zkoumání zaujalo, jsou velmi precizně provedené masívní stěny skříně tvořené kombinací desek z dřevotřísky a MDF potažené přírodní dýhou, jejihž výběr by se dal bez nadsázky označit za luxusní. Zcela nadšeni jistě budou ti, kteří si potrpí na sladění interiéru s AV sestavou a že je z čeho vybírat! Buk, dub, jasan, mahagon, ořech, třešeň a nesmrtelná černá - ani si nevybavuji dalšího výrobce s tak širokou paletou nabízených povrchů.

V technické specifikaci Labradorů je zmiňováno použití sendvičové konstrukce ozvučnice mající zásadní vliv na celkovou tuhost a pro zpevnění již tak bytelných stěn výrobce dále aplikoval plošné a křížové výztuhy. Na výhybkách jsou používány výhradně zakázkové svitkové polyesterové kondenzátory a vylepšení doznalo také rozmístění součástek na výhybce. Jsou osazeny na velké ploše a co nejdále od sebe, čímž se ještě více eliminuje vzájemné rušení, krom toho je vše pájeno přímo, bez použití plošných spojů.

DSC09292.jpg

Masivní zlacené a kompletně kovové bi-wiringové terminály jsou z těch lepších, co mi prošly pod rukama. Připojení kvalitních kabelů o vyšších přůřezech je samozřejmostí a možno použít také reprobanánků. Ocenil jsem výrazný vroubkovaný povrch pro lepší utažení, jen mi vadila poměrně malá „vanička“ v níž jsou svorky zapuštěny, jinak by bylo vše na jedničku. Ještě není od věci poznamenat (a v tomhle jsou u AQ pověstní), že na rozdíl od většiny výrobců nekončí vaše kvalitní propojovací reprokabely ze zesilovače na svorkovnici, ale de-facto pokračují dále v kvalitní vnitřní kabeláži o velkém průřezu i útrobami reprosoustavy, což jistě hraje svou roli při přenosu výkonu.   

Audiofilský zvuk

Výrobce již v popisu uvádí, že jde o model s velmi neutrálním zvukem, přesto by mohl nezasvěcený posluchač vyhodnotit méně výrazné basy jako nedostatek. Avšak kouzlo těchto beden se skrývá jinde, ono nevtíravé basové pásmo a vynikající podání středů a výšek spolu dohromady tvoří poměrně vzácnou zvukovou kombinaci vhodnou pro dlouhodobý poslech bez známého unavujícího pocitu v uších. Koneckonců tyhle bedny byly mimo jiné konstruovány také pro zvukové nadšence „rovného zvuku“, kteří „běžnou“ produkcí opovrhují.
DSC09286.jpg 

Dle mého názoru jsou v dané cenové kategorii dokonce maximálně neutrální, na první poslech perfektní, velmi decentní podání všech hudebních žánrů, žádná tendence ke zvýhodnění určitého pásma a minimum zabarvení, prostě okamžitě po zapojení nastane jakýsi pocit, že vše je správně a tak nějak to má být. Víc, jak prvotní nedostatek basů vnímáte čistotu zvukového pole a to vás dostane. Jako testující dodávám, že pro vyznavače hudby postavené převážně na basovém základu či jedince „odkojené“ zvukem sestav k PC a nyní mířících výše, má i AQ v nabídce klasické „basovější“ modely. 

Na čem jsme testovali

Při testu byly použity střídavě dva zesilovače, jednak vzhledem k cenové relaci integrovaný stereofonní zesilovač Denon PMA 700AE (cca. 9 000 Kč) a pro zachování kontinuity s předchozími testy též osvědčený PMA 1500AE (cca. 22 000 Kč). Zdrojem pro poslech CD a SACD byl klasicky Denon DCD 1500AE (cca. 19 000 Kč). Pro provoz v domácím kině byly reprosoustavy pro kontrolně ještě připojeny na AV receiver Marantz SR 5002 (cca. 20 000 Kč). Testovací disky pro stereo poslech tvořily CD se skladbami od Luciana Pavarottiho, Lucie Bílé, Yello a SACD Dire Straits – Brothers in Arms.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Podtrženo sečteno

Pro posluchače akustické, jazzové a vážné hudby jsou tyto reprosoustavy vynikající volbou, ovšem to v žádném případě neznamená, že by posluchači heavy metalu nebo taneční hudby přišli zkrátka. Zde už prostě musí přijít ke slovu korekce na zesilovači (k čemu by jinak byly že?), přičemž zvuková neutralita Labradorů 24 dovoluje oproti běžným třípásmovkám mnohem větší manévrovací prostor při používání korekcí a ekvalizací v neširším rozsahu a to bez výraznějšího „znečištění“ různými pazvuky.

DSC09288.jpg

Za necelých 18 000 Kč (v případě provedení ořech a třešeň s 10% příplatkem) dostanete reprosoustavy, které nejen že mají vynikající zvuk, ale budou i vkusným designovým doplňkem v interiéru. Jejich komplexní zvukové kvality a zejména neutrální přednes je předurčují pro samostatný stereofonní poslech pro náročnější posluchače a stejnou měrou je doporučuji i jako základ pro vybudování domácího kina. Vřele je také doporučuji všem zvukovým experimentátorům, kteří za své peníze hledají nadprůměrnou zvukovou kvalitu a k tomu velmi pěkně vypadající bedny.

AQ Labrador 24

Cena 17 960 Kč/pár (provedení dýh ořech a třešeň je s 10% příplatkem)
 
 • Konstrukce: podlahová 3-pásmová reprosoustava s basreflexem
 • Provedení dýhy: buk, dub, mahagon, ořech, třešeň, jasan, stříbrná, černá,
 • Impedance: 8 ohmů
 • Výkon: 100 W
 • Max. zatížitelnost: 200 W
 • Citlivost (dB/1W/1m): 89 dB
 • Kmitočtový rozsah: 40 Hz – 40 000 Hz
 • Výhybka (dB/oct): 12, 6, 12
 • Rozměry (v x š x h): 1000 x 210 x 330 mm
 • Hmotnost: 19 kg
 • Objem: 45 l
 

Zapůjčil  

 • AQ (Acoustique Quality), s.r.o. - Litovel - Červenka
 • kontakt  www.aq.cz
 • záruka   24 měsíců (možnost registrace prodloužené záruky v délce 60 měsíců na internetu)
 
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výkon/cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud