AQ M24: povedená inovace výborných aktivních reproduktorů z ČR (test)

15. února 2019
TWEET SDÍLET
Český výrobce Acoustique Quality představil v polovině loňského roku inovovaný model oblíbených aktivních monitorů. Tentokrát se již jedná o čtvrtou generaci a opět se můžeme těšit na lepší přednes.

Plusy

  • konstrukce
  • velmi dobrý přednes
  • nenápadný vzhled
  • ovládání

Minusy

  • proprietární adaptér
  • nemají sluchátkový výstup
  • stisk potenciometru
9/10
Hodnocení

Acoustique Quality patří mezi české výrobce, kterým se podařilo prosadit i za hranicemi, a to především díky velmi dobrému zpracování a naladění většiny prodávaných reproduktorů.

Vedle klasických pasivních reprobeden v regálovém i sloupovém provedení je v nabídce AQ také pár aktivních reproduktorů, které mohou sloužit nejen jako studiové monitory, ale díky elegantnímu designu velmi dobře poslouží i ve společenské místnosti nebo obývacím pokoji.

Evoluce v klasickém balení

Na první pohled byste velmi těžko poznali, že se jedná o aktivní reprobedny, při čelním pohledu je jedinou indicií potenciometr umístěný ve spodní části levého reproduktoru.

Pohled na zadní strany levé bedny vás pak utvrdí v tom, že se opravdu jedná o aktivní pár reproduktorů. Aktuální model AQ M24 navazuje na své předchůdce a drží nastavenou a pomalu se zvyšující laťku co do kvality provedení, tak do kvality reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Už předchozí model AQ M23 byl nabízen jednak ve dvou barevných provedeních a jednak ve třech funkčních variantách (bez DO, s DO a s Bluetooth rozhraním). Novinka je na trhu také ve třech variantách, bezdrátové rozhraní však tentokrát bylo vyměněno za vestavěný 16bit Delta-Sigma převodník podporuje vzorkovací frekvence 32, 44,1 a 48 kHz.

V případě, že nepožadujete právě D/A převodník, pak je zcela na vašem pohodlí, zda budete vyžadovat dálkové ovládání, nebo se spokojíte pouze s dvojicí monitorů. Rozdíl v ceně je přibližně 600 Kč a dostanete za ně malé dálkové ovládání, kterým můžete měnit hlasitost a přepínat se mezi dvěma vstupy zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Tovární zpracování je tradičně na velmi dobré úrovni, vše je perfektně slícováno, nikde nenajdete otřepy nebo nespasované hrany. Čelní strana je chráněna mřížkou z průzvučné tkaniny, kterou můžete samozřejmě odejmout.

Vylepšené osazení

Designové změny se odehrály spíše kosmetické. Ovládací potenciometr tentokrát vystupuje z ochranné mřížky a vedle něj pak najdete malé logo AQ. To je podsvíceno LEDkou a její různá barevnost vás informuje o aktuálně používaném zdroji signálu (zelená + oranžová), případně o stand-by režimu (červená).

Dlouhodobým problémem prakticky všech generací bylo uchycení potenciometru, ten má sice ovládací knoflík na čelní straně, ovšem uvnitř ozvučnice bylo dlouhé táhlo, které se otáčelo a ovlivňovalo nastavení zesilovače na zadní straně. 

Klepněte pro větší obrázek

Neduhem této konstrukce bylo časté povolování pojistné matky potenciometru, který pak měl tendenci se viklat. Toto byl problém především u verze M22 a M21. S verzí M23 přišlo přepracované uložení potenciometru a také nová funkce v podobě přepínání vstupů jeho stisknutím

AQ M23D: výborné aktivní reprobedny s vyváženým zvukem [test]

AQ M23D: výborné aktivní reprobedny s vyváženým zvukem [test]

Aktivní reproduktory jsou obvykle doménou výrobků, prodávaných jako příslušenství k počítači, konzervativní vzhled byste u nich hledali obtížně. Ovšem i takové modely se najdou, a navíc vyrobené v České republice.

Popsaná funkčnost zůstala zachována a chod potenciometru je subjektivně tužší, což je jen dobře. Bohužel je ale mnohem tužší i stisk knoflíku, takže pro přepnutí mezi dvěma vstupy zvuku musíte zatlačit až příliš velkou silou. Předchozí generace na tom zatím byla subjektivně nejlépe.

Acoustique Quality AQ M24
typ dvoupásmové aktivní reproduktory s bassreflexem
výstupní výkon 2× 30 W
kmitočtový rozsah 50 – 18 000 Hz
celkové harmonické zkreslení <0,3 % (50 – 18 000 Hz)
odstup signál/šum > -80 dB
max. akustický tlak 98 dB
max. příkon 70 W
rozměry (š×v×h) 16 × 29,6 × 21,5 cm
hmotnost 3,7 kg (levá), 3,6 kg (pravá)

Z hlediska osazení došlo k mírné změně v podobě naladění ručně pájené výhybky a také digitálního zesilovače. Basový 5" měnič zůstal shodný. Ovšem výškový měnič byl nahrazen 1" kalotou chlazenou ferrofluidem, která by měla podle výrobce přinést přirozenější reprodukci výšek.

Změna se udála také u bassreflexu, který je u obou barevných variant umístěn na čelní stěně. U předchozí generace byl na čelní straně u barevné varianty černý jasan a na zadní straně u barevné varianty dub.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Korpus ozvučnice je shodný a je vytvořen z MDF desky o tloušťce 16 mm a všechny čelní i zadní hrany jsou příjemně zaoblené. Ostrý přechod najdete pouze na bočních hranách, kde se desky stýkají. V balení najdete propojovací signálový kabel a také napájecí adaptér.

Dálkové ovládání je spíše univerzální krabičkou, jelikož z dostupných tlačítek využijete maximálně ovládání hlasitosti, nastavení vstupu (1 a 2) a případně funkci mute a stand-by režim. Ostatní tlačítka nemají v kombinaci s AQ M24 žádnou funkci.

Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

Aktivní reproduktory jsou v současné době zajímavým řešením ozvučení malých i větších prostor. Výrobci totiž zvládnou zkombinovat design, vysoký výkon a v mnoha případech také několik různých vstupů.

Hudební nebe za babku

Podobně, jako předchozí generace, ani M24 nemají primárně zábavný charakter zvuku. Jsou naladěny spíše do analytična, což nemusí zcela vyhovovat každému posluchači. Pokud je ovšem dostatečně vybudíte, odmění se vám reproduktory nejen čistým a světlým přednesem s perfektně vyváženým dávkováním všech frekvenčních pásem, ale také velmi dobrým podáním prostoru.

Jelikož se jedná primárně o monitory, je potřeba počítat s jistou směrovostí, při finálním umístění reproduktoru je tedy třeba uvažovat o pozici posluchače. Při příliš nízkém umístění se totiž připravíte o část spektry (vyšší středy a výšky).  Správná instalace je tudíž základním předpokladem kvalitního poslechu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud bychom měli srovnat aktuální generaci s tou předchozí z pohledu přednesu, pak je zde nepříliš velký, ale přesto znatelný a slyšitelný rozdíl. Celkově je projev krapet vzdušnější a zdá se, jako by měly reproduktory větší objem, i když je ozvučnice stejně velká.

Basy jsou hutnější a výraznější, ovšem není jich o mnoho více než u M23, píše mají jiné, teplejší a příjemnější zabarvení. Střední a vysoké frekvence je svým množstvím velmi dobře doplňují. Ačkoli není problém poslouchat reproduktory při nižší hlasitosti, kdy je vše velmi dobře slyšet a žádné z pásem není nijak utopené, otočením potenciometru doprava se zvuk teprve pořádně „otevře“ a můžete si vychutnat opravdu bohatý přednes.

Klepněte pro větší obrázek

Po delším poslechu se reprobedny zahoří a reprodukce je ještě o krapet příjemnější. Z pohledu srovnání je tento model univerzálnější co do reprodukce širšího množství hudebních žánrů. Předchůdce neměl příliš v oblibě elektronickou taneční hudbu a ani příliš zkreslené kytarové riffy.

Cenově jsou na tom obě generace shodně, reproduktory pořídíte za 4 990 Kč, je tedy pouze na vás, kterou verzi zvolíte. Osobně bych však doporučoval tu novější.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, AQ

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

31 Jaromír Puk

Wharfedale D320: levné, solidní regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Wharfedale D320: levné, solidní regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Díky velkým objemům výroby a rozdělení vývojových nákladů mohou velké značky jako Wharfedale nabídnout důstojný zvuk i v kategorii, v níž byste disciplinované chování po zvukové stránce neočekávali.

4 Daniel Březina

Sony WH-XB900N EXTRA BASS: nová levnější BT sluchátka s aktivním potlačením hluku

Sony WH-XB900N EXTRA BASS: nová levnější BT sluchátka s aktivním potlačením hluku

Sony vyrábí dvě základní řady sluchátek. Řada XB patří tradičně k těm nabasovanějším, zaměřuje se zejména na mladší posluchače. Novinka míří zvukem na mladé, ale přidává aktivní potlačení okolního hluku.

7 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

5 Jaromír Puk

Cambridge Audio Melomania 1: skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 9 hodin

Cambridge Audio Melomania 1: skutečně bezdrátová sluchátka s výdrží 9 hodin

Anglická značka Cambridge Audio je u nás známá především díky klasické Hi-Fi technice, tedy zesilovači, receivery či streamery. Rostoucí trh se sluchátky zatím v podstatě opomíjel. Nyní přišel rovnou se zcela bezdrátovými špunty.

16 Jaromír Puk

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Za málo peněz hodně muziky slibuje Lidl u svých výrobků Silvercrest. Nejen na prodejnách, ale hlavně na svém e-shopu nabízí i velké přenosné rádio. Co slibuje to plní, zázraky však nečekejte.

13 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

29 Jaromír Puk

10 nejočekávanějších letních filmových hitů

10 nejočekávanějších letních filmových hitů

Úsvit planety opic, The Rock jako Herkules, druhé Sin City, Woody Allen na Francouzské riviéře, Lucy? Na který film se v létě nejvíc těšíte vy?

1 Marek Čech