AQ M24: povedená inovace výborných aktivních reproduktorů z ČR (test)

15. února 2019
TWEET SDÍLET
Český výrobce Acoustique Quality představil v polovině loňského roku inovovaný model oblíbených aktivních monitorů. Tentokrát se již jedná o čtvrtou generaci a opět se můžeme těšit na lepší přednes.

Plusy

  • konstrukce
  • velmi dobrý přednes
  • nenápadný vzhled
  • ovládání

Minusy

  • proprietární adaptér
  • nemají sluchátkový výstup
  • stisk potenciometru
9/10
Hodnocení

Acoustique Quality patří mezi české výrobce, kterým se podařilo prosadit i za hranicemi, a to především díky velmi dobrému zpracování a naladění většiny prodávaných reproduktorů.

Vedle klasických pasivních reprobeden v regálovém i sloupovém provedení je v nabídce AQ také pár aktivních reproduktorů, které mohou sloužit nejen jako studiové monitory, ale díky elegantnímu designu velmi dobře poslouží i ve společenské místnosti nebo obývacím pokoji.

Evoluce v klasickém balení

Na první pohled byste velmi těžko poznali, že se jedná o aktivní reprobedny, při čelním pohledu je jedinou indicií potenciometr umístěný ve spodní části levého reproduktoru.

Pohled na zadní strany levé bedny vás pak utvrdí v tom, že se opravdu jedná o aktivní pár reproduktorů. Aktuální model AQ M24 navazuje na své předchůdce a drží nastavenou a pomalu se zvyšující laťku co do kvality provedení, tak do kvality reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Už předchozí model AQ M23 byl nabízen jednak ve dvou barevných provedeních a jednak ve třech funkčních variantách (bez DO, s DO a s Bluetooth rozhraním). Novinka je na trhu také ve třech variantách, bezdrátové rozhraní však tentokrát bylo vyměněno za vestavěný 16bit Delta-Sigma převodník podporuje vzorkovací frekvence 32, 44,1 a 48 kHz.

V případě, že nepožadujete právě D/A převodník, pak je zcela na vašem pohodlí, zda budete vyžadovat dálkové ovládání, nebo se spokojíte pouze s dvojicí monitorů. Rozdíl v ceně je přibližně 600 Kč a dostanete za ně malé dálkové ovládání, kterým můžete měnit hlasitost a přepínat se mezi dvěma vstupy zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Tovární zpracování je tradičně na velmi dobré úrovni, vše je perfektně slícováno, nikde nenajdete otřepy nebo nespasované hrany. Čelní strana je chráněna mřížkou z průzvučné tkaniny, kterou můžete samozřejmě odejmout.

Vylepšené osazení

Designové změny se odehrály spíše kosmetické. Ovládací potenciometr tentokrát vystupuje z ochranné mřížky a vedle něj pak najdete malé logo AQ. To je podsvíceno LEDkou a její různá barevnost vás informuje o aktuálně používaném zdroji signálu (zelená + oranžová), případně o stand-by režimu (červená).

Dlouhodobým problémem prakticky všech generací bylo uchycení potenciometru, ten má sice ovládací knoflík na čelní straně, ovšem uvnitř ozvučnice bylo dlouhé táhlo, které se otáčelo a ovlivňovalo nastavení zesilovače na zadní straně. 

Klepněte pro větší obrázek

Neduhem této konstrukce bylo časté povolování pojistné matky potenciometru, který pak měl tendenci se viklat. Toto byl problém především u verze M22 a M21. S verzí M23 přišlo přepracované uložení potenciometru a také nová funkce v podobě přepínání vstupů jeho stisknutím

Popsaná funkčnost zůstala zachována a chod potenciometru je subjektivně tužší, což je jen dobře. Bohužel je ale mnohem tužší i stisk knoflíku, takže pro přepnutí mezi dvěma vstupy zvuku musíte zatlačit až příliš velkou silou. Předchozí generace na tom zatím byla subjektivně nejlépe.

Acoustique Quality AQ M24
typ dvoupásmové aktivní reproduktory s bassreflexem
výstupní výkon 2× 30 W
kmitočtový rozsah 50 – 18 000 Hz
celkové harmonické zkreslení <0,3 % (50 – 18 000 Hz)
odstup signál/šum > -80 dB
max. akustický tlak 98 dB
max. příkon 70 W
rozměry (š×v×h) 16 × 29,6 × 21,5 cm
hmotnost 3,7 kg (levá), 3,6 kg (pravá)

Z hlediska osazení došlo k mírné změně v podobě naladění ručně pájené výhybky a také digitálního zesilovače. Basový 5" měnič zůstal shodný. Ovšem výškový měnič byl nahrazen 1" kalotou chlazenou ferrofluidem, která by měla podle výrobce přinést přirozenější reprodukci výšek.

Změna se udála také u bassreflexu, který je u obou barevných variant umístěn na čelní stěně. U předchozí generace byl na čelní straně u barevné varianty černý jasan a na zadní straně u barevné varianty dub.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Korpus ozvučnice je shodný a je vytvořen z MDF desky o tloušťce 16 mm a všechny čelní i zadní hrany jsou příjemně zaoblené. Ostrý přechod najdete pouze na bočních hranách, kde se desky stýkají. V balení najdete propojovací signálový kabel a také napájecí adaptér.

Dálkové ovládání je spíše univerzální krabičkou, jelikož z dostupných tlačítek využijete maximálně ovládání hlasitosti, nastavení vstupu (1 a 2) a případně funkci mute a stand-by režim. Ostatní tlačítka nemají v kombinaci s AQ M24 žádnou funkci.

Hudební nebe za babku

Podobně, jako předchozí generace, ani M24 nemají primárně zábavný charakter zvuku. Jsou naladěny spíše do analytična, což nemusí zcela vyhovovat každému posluchači. Pokud je ovšem dostatečně vybudíte, odmění se vám reproduktory nejen čistým a světlým přednesem s perfektně vyváženým dávkováním všech frekvenčních pásem, ale také velmi dobrým podáním prostoru.

Jelikož se jedná primárně o monitory, je potřeba počítat s jistou směrovostí, při finálním umístění reproduktoru je tedy třeba uvažovat o pozici posluchače. Při příliš nízkém umístění se totiž připravíte o část spektry (vyšší středy a výšky).  Správná instalace je tudíž základním předpokladem kvalitního poslechu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud bychom měli srovnat aktuální generaci s tou předchozí z pohledu přednesu, pak je zde nepříliš velký, ale přesto znatelný a slyšitelný rozdíl. Celkově je projev krapet vzdušnější a zdá se, jako by měly reproduktory větší objem, i když je ozvučnice stejně velká.

Basy jsou hutnější a výraznější, ovšem není jich o mnoho více než u M23, píše mají jiné, teplejší a příjemnější zabarvení. Střední a vysoké frekvence je svým množstvím velmi dobře doplňují. Ačkoli není problém poslouchat reproduktory při nižší hlasitosti, kdy je vše velmi dobře slyšet a žádné z pásem není nijak utopené, otočením potenciometru doprava se zvuk teprve pořádně „otevře“ a můžete si vychutnat opravdu bohatý přednes.

Klepněte pro větší obrázek

Po delším poslechu se reprobedny zahoří a reprodukce je ještě o krapet příjemnější. Z pohledu srovnání je tento model univerzálnější co do reprodukce širšího množství hudebních žánrů. Předchůdce neměl příliš v oblibě elektronickou taneční hudbu a ani příliš zkreslené kytarové riffy.

Cenově jsou na tom obě generace shodně, reproduktory pořídíte za 4 990 Kč, je tedy pouze na vás, kterou verzi zvolíte. Osobně bych však doporučoval tu novější.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, AQ, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory