AQ Wega 55 MKIII: výborné české třípásmové Hi-Fi reprobedny [test]

22. března 2019
TWEET SDÍLET
Wega 55 MKIII vás patrně neuchvátí žádnou jedinou charakteristikou. Jsou však po všech stránkách vyvážené, hrají prostě všechno, snadno a přesvědčivě. To je to, proč stojí za to. Tohle je zkrátka dobré zaplatitelné Hi-Fi, které k zábavnosti nepotřebuje žádné pozlátko.

Plusy

 • snadno fungující reprosoustavy
 • velký zvuk, který ale vtěsnáte i do menší místnosti
 • celkový pocit čistoty a vyrovnanosti
 • velmi solidní množství energie, kterou vyzáří

Minusy

 • v dané ceně nic k namítání není
10/10
Hodnocení

Historie značky AQ se táhne historií zpět až do roku 1995, byť vývojem a výrobou reprosoustav se zakladatelé zabývají už od roku 1992 a už tehdy pod názvem Acoustique Quality.

Veškerý vývoj a výroba probíhá v Července nedaleko Olomouce a platí to i pro zhruba vprostředku nabídky posazenou řadu Wega. V ní najdete na jedné straně designově pojaté sloupky od známého studia Novague, ale i velmi klasické reprosoustavy - právě takovým je třeba i v třetí generaci vyráběný model Wega 55.

Vzhled a konstrukce

Wega 55 MKIII jsou vlastně archetypální představou reprosoustavy. Ozvučnice je sestavená z dřevotřískových desek v čistých pravých úhlech, čelní stěna je tvořen sendvičovou konstrukcí pro zpevnění a na povrchu je vše vizuálně spojeno buď dýhou z černého jasanu, případně světlou dýhou třešňovou.

Klepněte pro větší obrázek

Co dělá Wega 55 MKIII vizuálně takovými jaké jsou, to je bez diskuse téměř dokonalé vyplnění čelní stěny reproduktory a bassreflexem. Jsou to zejména dva velké basové reproduktory, které poutají pozornost, ale vše si vlastně sedlo proporčně a opticky pěkně k sobě - jak poměrně velký nátrubek klasicky plastového bassreflexu, tak menší verze basáků určená pro tóny střední i kopulka tweeteru ve středu mírně tvarované planžety

Zadní, maličko vnořená stěna, obsahuje pak už jen typový štítek a vaničku s dvěma páry reproterminálů. Přestože Wega 55 MKIII působí od pohledu poměrně robustně, neřekli byste do nich možná při jejich poměrně kompaktní výšce 89 cm, šířce 25,4 cm a hloubce 31 cm, že váží celkem zřetelných 18,75 kg. Může za to i poměrně bohaté žebrování uvnitř ozvučnice, nebo třeba vlastní pracovní komora středotónového měniče. Součet objemů všech pracovních komor je 46 litrů.

Klepněte pro větší obrázek

 

O nejvyšší tóny se stará kopulka z katalogu Vifa - má typický průměr 2,5 cm a membránu z lakované látky. Středům je vyhrazen kónus z polypropylenu, membrána s výrazným vrchlíkem má průměr 5,5". Identické provedení, jen v průměru 8" mají i membrány obou basových reproduktorů.

Klepněte pro větší obrázek

Výhybka je provedena nikoliv na plošných spojích, ale pájením vývodů součástek mezi sebou, tedy metodou D2D (Device to Device), rozděluje hudební signál na tři pásma. Pájené jsou pak i spoje u reproduktorů nebo u reproterminálů.

Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah AQ Wega 55 MKIII 35 - 30 000 Hz (v pásmu 6 dB), charakteristickou citlivost nadstandardních 91 dB / W / m a jmenovitou impedanci 8 ohm.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Klepněte pro větší obrázek

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek

Na grafu frekvenční odezvy je vidět nástup kolem 40 Hz, "lavor" mezi 200 a 400 Hz, stejně jako propad na 1 800 Hz se výrazně zmenší či dokonce zmizí při měření ze zhruba třímetrové vzdálenosti, kterou tak lze víceméně považovat za minimální rozumnou - ostatně to i kvůli velikosti reprosoustav. Celkově je spíše vidět snaha o lineární naladění a pokud už je někde více energie, je to v pásmu na 1 kHz, zejména práce tweeteru je prostě zřetelnější. Na černé lince je pak vidět, že energie ani pod úhlem 30° nemizí a charakteristika zůstává velmi podobná.

Klepněte pro větší obrázek

Impedance (červená) ukazuje klasické sedlo bassreflexového systému, které napovídá o naladění rezonátoru na úroveň kolem 30 Hz. Z průběhu křivky je pak možné soudit, že Wega 55 MKIII jsou poctivě osmiohmové, ačkoliv se trochu atypicky v nejvyšším pásmu nad 7 kHz zhoupnou až ke čtyřohmové hranici. Nejsou tu patrné nežádoucí vibrace, rezonance nebo obdobné nedůslednosti v návrhu, žádná nespojitá místa nebo prudké přechody. I elektrická fáze (černá) se jeví být spořádanou - krom momentu, kdy se kolem 80 Hz dostane relativně výrazně do záporných hodnot, zůstává ve velmi "bezpečných" hodnotách.

Jak to hraje

AQ Wega 55 MKIII jsme poslouchali v rámci všech redakčních sestav, tedy primárně s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 místo Harbeth Monitor 30, ale také s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70 nebo s Teac-NT503 a Emotiva XPA-DR2 místo KEF LS50 v blízkém poli (to ale není celkem logicky role pro takovéto reprosoustavy, chtějí svůj odstup).

Mocný kontrabas Avishai Cohena v "Nu Nu" ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) už má v podání Wega 55 MKIII řádné grády, reprosoustavy se umí nadechnout pěkně hluboko a dát vám basy pocítit, navíc jejich měniče díky vyšší citlivosti jdou za signálem tak nějak snadno a lehce. Ale nemusíte se bát, ani v malé místnosti nemáte pocit, že by to bylo basové hromování nebo dunění, kontrola je slušná a decentní.

Bas je celkově velmi přiměřený a vlastně spořádaný - objemově akorát, nehučí, netlačí na vás, nekomplikovaně se ale poddává rytmu, kde má být energie, tam je a také rychlost je velmi slušná, takže i oddělení jednotlivých tónů je velmi slušné, zejména s ohledem na cenovou třídu.

Vlastně i u středního pásma nakonec cítíte, že se rozpohybovává tak nějak snadno a ve velmi solidní čistotě, hlasy zpěváků z uskupení The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) byly vlastně velmi bezkonfliktně, jemně vykreslené, solidně uvolněné a realisticky objemné, nechyběla jim energie, ale ani klid a opět i díky celkové citlivosti cítíte, jak reproduktory snadno sledují signál a jak nepřehnaně a s otevřeností nechávají zpěv plynout, jak už dobře je zpěvákům rozumět. Je to pěkný, uspořádaný, čistý zvuk.

Ani nejvyšší tóny pak nijak nevyčuhují z celku, neodklánějí se od svižného, ale přitom spíše klidného, "rovného" charakteru reprodukce. Cinkot vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona a Chicka Corey ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) byl už opravdu příjemně kultivovaný, aniž by ale působil nějak zakulaceně nebo zjemněle, na to se AQ drží příliš samozřejmě "neutrálního" charakteru.

Wega 55 MKIII pak respektují charakter nahrávky a elektroniky, takže když skrze ně pustíte tak trochu na hraně zaznamenané tóny, jako je právě třeba zblízka zachycený vibrafon, při vyšší hlasitosti uslyšíte takový ten přímočarý, nezamaskovaný kovový břinkot, nicméně je to prostě autenticky nepřikrášlované.

"Eden" od Stéphana Pompaugnaca ("Hotel Costes" | 2008 | Pschent | WAG 384) ukázala, že velikost, citlivost a vůbec celkové naladění Wega 55 MKIII z nich činí až překvapivě agilní a dynamické reprosoustavy, které v dané ceně nabídnout opravdu výtečnou živost, energii a tah na branku. Nezaskočí je mohutnost elektronického zvuku, naopak ho nechají se řádně nadechnout pěkně od podlahy a přitom ale neinklinují k nějaké tělnatosti, je to pořád hlavně agilní a dobře kontrolovaný zvuk, který netlačí nějakým velkým objemem, ale spíše soustředěností a konkrétností, který z reprosoustav sálá s příjemnou snadností.

Když přišlo na "Feeling yourself disintegrate" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644), ukázaly se Wega 55 MKIII jako velmi férově čisté, transparentní a v dané třídě i informativní reprosoustavy, které nemění velikost za soustředěnost, ale to už jsme říkali. Zvuk je přirozeně velký, ale netlačí na pilu, naopak zachovává co možná nejkompaktnější projev, nenačančaný, nepřikrášlovaný, surový, ale ne syrový, pokud se to tak dá říct - jak dobře pošlete signál dovnitř, tak dobře vyjde ven a u Wega 55 MKIII to platí víc než jinde. Oceníte určitě jejich transparentnost a pocit celkové vyrovnanosti. Detailnost v konečném důsledku patří k nadprůměru dané cenové hladiny, ale není tu žádný tlak na jejich vytažení - prostě tam jsou, čistě, jednoduše, pevně, v kategorii do 20 000,- v množství výtečném.

Podání prostoru hudební scény je obdobně pevné a nekomplikované jako ostatní charakteristiky - není to hra na efekt, ale v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Mont with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byl solidní pořádek, scéna dobře zafixovaná, nástroje oddělené a vůbec formálně všechno poskládané tak, že se v hudbě vyznáte. Plnokrevné hi-fi, jak má být.

V trochu syrovém a na hraně nahraném zpěvu Aurory v "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" z desky "All My Deamons Greeting Me as a Friend" (2016 | Decca | 0602547370778) vám pak Wega 55 MKIII rozhodně nepoleví a dají vám jasně najevo, jak se věci mají. Není to dozajista úplně pro každého, ale je to poctivý "střed terče" co do zvukového charakteru, nepřidává, neubírá, nesnaží se o hezkost za každou cenu, ale má právě tolik energie a tahu na branku, kolik od poctivého, relativně velkého třípásma čekáte a hudba tak ve správně sestaveném systému šlape.

Verdikt

AQ Wega 55 MKIII jsou velmi klasicky pojatými reprosoustavami, které zhmotňují představu o solidním hi-fi tak, jak by ho patrně definoval slovník - je jedno, zda jde o tvary, o třípásmový koncept, nebo třeba o technické parametry či cenu, která tyto reprosoustavy nikterak nevytrhuje z reálného světa.

Wega 55 MKIII vás patrně neuchvátí žádnou jednotlivostí, žádnou jedinou charakteristikou, ale je to jejich vyrovnanost, jejich vyváženost po všech stránkách a fakt, že prostě hrají všechno a hrají to snadno a hrají to přesvědčivě přímo, to je to, proč stojí za to. Tohle je prostě dobré zaplatitelné hi-fi, které k zábavnosti nepotřebuje žádné pozlátko.

AQ Wega 55 MKIII

Cena orientační: 18 990 Kč

Technické parametry

 • Počet pásem 3-pásmová, Bassreflex
 • Výkon trvalý/špičkový (W) 120/250
 • Impedance (Ω) 8
 • Kmitočtový rozsah (Hz) 35 - 30 000
 • Citlivost (dB) 91
 • Rozměry (š x v x h) (mm) 253 x 895 x 314
 • Hmotnost (kg) 19

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, CES, AQ, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nabíjíte jen jednou za týden. Tomuto smartphonu pomáhá k nadstandardní výdrži rekordní kapacita baterie

Nabíjíte jen jednou za týden. Tomuto smartphonu pomáhá k nadstandardní výdrži rekordní kapacita baterie

** Do prodeje se brzy dostane telefon, který dobijete jednou za týden ** Vděčí za to rekordně velké kapacitě baterie ** 22 000 mAh v mobilu, to dodnes zatím nikdo neměl

Martin Chroust
MIL-STD 810Zvýšená odolnost
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Migrační vlny mířily do vikingské Skandinávie jako do zaslíbené země

Migrační vlny mířily do vikingské Skandinávie jako do zaslíbené země

** Na dobu Vikingů často nahlížíme jako na zlatý věk dalekých plaveb a objevů nových zemí ** Nyní musíme akceptovat, že jejich skandinávská domovina lákala k imigraci lidi z celé Evropy ** Geny imigrantů se ale do dědičné informace Skandinávců neprosadily

Jaroslav Petr
GenetikaHistorie
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte špatné spaní? Příčinou může být telefon blízko postele. Problém je to hlavně u dětí

Máte špatné spaní? Příčinou může být telefon blízko postele. Problém je to hlavně u dětí

** Mobilní telefony jsou s námi celý den a také v noci ** A to mnohdy blíže, než by bylo zdrávo ** Z toho plynou problémy se spánkem, které jsou vážné zejména u dětí

Martin Chroust
SpánekJak...Smartphony
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix