Google mění směr vývoje Android TV. Nové verze budou po dvou letech, nároky na hardware mají být nižší

Google mění směr vývoje Android TV. Nové verze budou po dvou letech, nároky na hardware mají být nižší

Google plánuje významné změny ve své televizní platformě Android TV. Podle dostupných informací společnost uvažuje o přechodu na dvouletý cyklus vydávání nových verzí, což by znamenalo, že by mohla přeskočit Android TV 15 a vydat rovnou verzi 16 v roce 2026. Tento krok dává smysl, protože Android TV 14 byl vydán teprve nedávno.

Televizní verze Androidu se výrazně liší od té, kterou známe z telefonů a tabletů, což je pochopitelné vzhledem k odlišnému účelu těchto zařízení. Přestože Android TV sdílí stejný základní kód s mobilní verzí, rychlost aktualizací je pro výrobce televizorů příliš vysoká. Zatímco uživatelé mění telefony relativně často, televizory se mění s daleko měnší frekvencí – obvykle po pět až deseti letech. Při výběru nového televizoru hrají hlavní roli faktory jako cena, velikost obrazovky a hardwarové specifikace, nikoliv softwarové funkce.

image.png 
Google TV je stále častěji také součástí standardní výbavy projektorů

Snížení intervalu uvádění nových verzí na dva roky může také snížit tlak na každoroční představování nových modelů, které tak budou pomaleji morálně zastarávat. Ostatně Google zároveň oznámil snížení minimálních hardwarových požadavků pro Android TV.

Nově budou moci výrobci vyrábět 1080p televizory s pouhým 1 GB RAM, namísto dosavadního minima 1,5 GB. U 4K televizorů se požadavek snížil z 2 GB na 1,5 GB RAM. Pro srovnání, nový Google TV Streamer nabízí 4 GB RAM, což z něj dělá jeden z nejvýkonnějších streamovacích zařízení na trhu, přestože nemá nejrychlejší procesor.

56cc2a7e-bb5d-4cec-8eda-6aac93c1fd8d
Systém Android TV má nižší hardwarové nároky a bývá v levnějších modelech. Má být optimalizován, aby nároky na výkon i paměť byly ještě nižší

Toto snížení požadavků má své opodstatnění – Android TV je primárně určen pro přehrávání médií a většinou potřebuje spouštět pouze jednu aplikaci současně. Google pracuje na dalších optimalizacích, aby zajistil plynulý chod systému i s minimální pamětí. Zařízení s takto nízkou RAM se budou muset deklarovat jako "low memory devices" a využívat speciální optimalizace Androidu.

Změny by měly pomoci rozšířit dostupnost Android TV především na rozvíjejících se trzích. Google TV, což je prémiová varianta systému, si však zachová přísnější hardwarové požadavky, aby poskytovala vyšší uživatelský zážitek. S Android TV již nyní běží na stovkách milionů zařízení po celém světě a díky těmto změnám by se toto číslo mohlo ještě výrazně zvýšit.

Krok Googlu je poměrně překvapující, neboť jihokorejští výrobci televizorů Samsung a LG letos naopak oficiálně přechází na každoroční update svých operačních systémů, které tam mají být sedm let aktuální. Zároveň s tím poskytnou update i zpětně pro starší modely. Své systémy Tizen a WebOs přitom nabízejí i dalším výrobcům TV, WebOS tak například můžete najít v televizorech značky Sencor, jak to bude u nich, není známo.

Zdroj: androidauthority

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud